Ζητείται Honda Africa Twin 750....

Miltiadis

Μέλος
Όνομα
Γιωργιόόό!!!!!
Μοτό
Σκύλος μαύρος!
...πήγα να δώ ένα προχτές(170χλμ πήγαινε-έλα),ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ μου λέει(με όντως λίγα χλμ),εντελώς εργοστασιακό απλά έχουν ψωριάσει λίγο τα καπάκια του κινητήρα μου λέει και αφού είσαι φίλος φίλου μου μου λέει απο 3000 θα στο αφήσω 2800.Έπρεπε να έβλεπες τα μούτρα μου όταν το ξεσκεπάσαμε,αδερφέ έτσι είναι το άριστο του λέω(έχε χάρη που σκέφτηκα τον κοινό μας φίλο),αν είναι ΑΥΤΟ ΑΡΙΣΤΟ εγώ θα πηδηχτώ απ΄το παράθυρο.Λέω οκ αφού ήρθα τόσο δρόμο ας το δούν τα κοπέλια(μηχανικοί)και φίλοι στο"γνωστό"συνεργείο μπά και είμαι ΤΟΣΟ μλκς εγώ,λέω.Εν΄ολίγοις ήθελε ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 1500(2800+1500=4300,θα πουλήσω το 950 και θα βάλω και κάνα 1000κο λέω για africa,έλιωσα στα γέλια,έκλαψα λέμε)για να γίνει ΑΡΙΣΤΟ,να μην τα πολυλογώ,"σαπούνι"!
 
Τελευταία επεξεργασία:

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Τσαμπα τα χιλιομετρα δλδ.
Δυσκολα ,ισχυει αυτο που εγγαψες στο 1ο ποστ ,περι τελειωμενων αφρικανων.
 

mxersraz

Βοσκός
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Ορέστης
Μοτό
xrv750 , crf450
...πήγα να δώ ένα προχτές(170χλμ πήγαινε-έλα),ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ μου λέει(με όντως λίγα χλμ),εντελώς εργοστασιακό απλά έχουν ψωριάσει λίγο τα καπάκια του κινητήρα μου λέει και αφού είσαι φίλος φίλου μου μου λέει απο 3000 θα στο αφήσω 2800.Έπρεπε να έβλεπες τα μούτρα μου όταν το ξεσκεπάσαμε,αδερφέ έτσι είναι το άριστο του λέω(έχε χάρει που σκέφτηκα τον κοινό μας φίλο),αν είναι ΑΥΤΟ ΑΡΙΣΤΟ εγώ θα πηδηχτώ απ΄το παράθυρο.Λέω οκ αφού ήρθα τόσο δρόμο ας το δούν τα κοπέλια(μηχανικοί)και φίλοι στο"γνωστό"συνεργείο μπά και είμαι ΤΟΣΟ μλκς εγώ,λέω.Εν΄ολίγοις ήθελε ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 1500(2800+1500=4300,θα πουλήσω το 950 και θα βάλω και κάνα 1000κο λέω για africa,έλιωσα στα γέλια,έκλαψα λέμε)για να γίνει ΑΡΙΣΤΟ,να μην τα πολυλογώ,"σαπούνι"!
Tο άλλο το άσπρο, το είδες τελικά Ηράκλειο?
Μίλτο, Άριστο / Καινούργιο / Αψεγάδιαστο άφρικα στα 2500 και 3000 είναι πάρα πολύ δύσκολο να βρείς... Καλύτερα είναι να πάρεις ένα "τίμιο" με έως 2000 και να κάτσεις με υπομονή να το μαζέψεις μόνος σου.
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
...πήγα να δώ ένα προχτές(170χλμ πήγαινε-έλα),ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ μου λέει(με όντως λίγα χλμ),εντελώς εργοστασιακό απλά έχουν ψωριάσει λίγο τα καπάκια του κινητήρα μου λέει και αφού είσαι φίλος φίλου μου μου λέει απο 3000 θα στο αφήσω 2800.Έπρεπε να έβλεπες τα μούτρα μου όταν το ξεσκεπάσαμε,αδερφέ έτσι είναι το άριστο του λέω(έχε χάρει που σκέφτηκα τον κοινό μας φίλο),αν είναι ΑΥΤΟ ΑΡΙΣΤΟ εγώ θα πηδηχτώ απ΄το παράθυρο.Λέω οκ αφού ήρθα τόσο δρόμο ας το δούν τα κοπέλια(μηχανικοί)και φίλοι στο"γνωστό"συνεργείο μπά και είμαι ΤΟΣΟ μλκς εγώ,λέω.Εν΄ολίγοις ήθελε ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 1500(2800+1500=4300,θα πουλήσω το 950 και θα βάλω και κάνα 1000κο λέω για africa,έλιωσα στα γέλια,έκλαψα λέμε)για να γίνει ΑΡΙΣΤΟ,να μην τα πολυλογώ,"σαπούνι"!
Κλασσικά μόνο για γνώστες Μιλτιάδη.
Πριν πάρω το στρομ, είχα πεταχτεί μέχρι Τρίκαλα να δω ένα αψεγάδιαστο αφρικα ,αφού το χω και κάψα το μηχανακι αυτό
Εν ολίγοις, ήθελε ρουλεμαν τροχων,τιμονιού, αλυσίδες δισκοπλακες,οι εμπρος στραβές ,αλλά τις ειχε αλλάξει ο πονηρουλης με γνήσιες κατα τα άλλα
Και φυσικά καμπάνα η οποία οχι μόνο ακουγόταν, αλλα το μηχανάκι δε μπορούσε να ξεκινήσει χωρίς σκορτσαρισμα, και ήθελε να με πείσει ότι παει και βολτα με τη γυναίκα του με το εν λόγω χρεπι
Α ξέχασα, και μόνο 70000 χλμ:ha
 

Miltiadis

Μέλος
Όνομα
Γιωργιόόό!!!!!
Μοτό
Σκύλος μαύρος!
Tο άλλο το άσπρο, το είδες τελικά Ηράκλειο?
Μίλτο, Άριστο / Καινούργιο / Αψεγάδιαστο άφρικα στα 2500 και 3000 είναι πάρα πολύ δύσκολο να βρείς... Καλύτερα είναι να πάρεις ένα "τίμιο" με έως 2000 και να κάτσεις με υπομονή να το μαζέψεις μόνος σου.
Τον έχω πάρει 3 τηλ.και δεν απαντάει.ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ φιλαράκι,τίμιο στα + - 2000€-2500€ θέλω,το ίδιο πράμα λέμε.Αυτο που είδα και 2000€ να μου έλεγε ΔΕΝ θα το έπερνα,θέλει λύσιμο όλο εκτός μοτερ
 

Miltiadis

Μέλος
Όνομα
Γιωργιόόό!!!!!
Μοτό
Σκύλος μαύρος!
Κλασσικά μόνο για γνώστες Μιλτιάδη.
Πριν πάρω το στρομ, είχα πεταχτεί μέχρι Τρίκαλα να δω ένα αψεγάδιαστο αφρικα ,αφού το χω και κάψα το μηχανακι αυτό
Εν ολίγοις, ήθελε ρουλεμαν τροχων,τιμονιού, αλυσίδες δισκοπλακες,οι εμπρος στραβές ,αλλά τις ειχε αλλάξει ο πονηρουλης με γνήσιες κατα τα άλλα
Και φυσικά καμπάνα η οποία οχι μόνο ακουγόταν, αλλα το μηχανάκι δε μπορούσε να ξεκινήσει χωρίς σκορτσαρισμα, και ήθελε να με πείσει ότι παει και βολτα με τη γυναίκα του με το εν λόγω χρεπι
Α ξέχασα, και μόνο 70000 χλμ:ha
Αυτό στο Βόλο ήταν καλό Σώτο
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Αυτό στο Βόλο ήταν καλό Σώτο
Δε το είδαμε, μη λες....
Να ξερες πόσες ευκαιρίες είδαμε με το Θοδωρή για να βρει στρομ καθαρό...
Ολα για γνώστες εννοειται,απλα από κοντά ολο και κάτι ξεφουρνιζονταν, η ο ιδιοκτήτης εκανε τον αμερικανο, οτι δε το ξερε κλπ
 

mxersraz

Βοσκός
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Ορέστης
Μοτό
xrv750 , crf450
Τον έχω πάρει 3 τηλ.και δεν απαντάει.ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ φιλαράκι,τίμιο στα + - 2000€-2500€ θέλω,το ίδιο πράμα λέμε.Αυτο που είδα και 2000€ να μου έλεγε ΔΕΝ θα το έπερνα,θέλει λύσιμο όλο εκτός μοτερ
Υπάρχουν πολλά τίμια στα 2-2500 και έχεις δει κι εσύ αρκετά, αλλά ΟΛΑ θα θέλουν μαζέματα... Μιλάμε για μηχανάκια 20-25 χρονών!

Αυτοί που τα έχουν διαμάντια και τα προσέχουν δεν τα δίνουν και αν τα δώσουν, είτε τα βαράνε στο θεό, είτε φευγουν νύχτα χωρίς καν αγγελία.
Ή θα κάνεις πολύ υπομονή να βρείς κάποια σούπερ ευκαιρία ή θα πάρεις ένα και θα τα σκάσεις για να το συμαζέψεις.

Σε όλα αυτά εξαιρέσεις πάντα υπάρχουν αλλά... Είναι πολύ ψηλά οι τιμές τους γενικά, πόσο μάλλον των καλών, άσχετα με τον κάθε πονηρούλη που πάει να πουλήσει φύκια για μεταξωτές κορδέλες. Πλέον τα λανσάρουν και σαν αντίκες-κλασσικά σκέψου.
 

Miltiadis

Μέλος
Όνομα
Γιωργιόόό!!!!!
Μοτό
Σκύλος μαύρος!
Τίμιο στα 2000€ ΔΕΝ έχω δεί,και εσύ ξέρεις καλά πόσο καιρό"ψάχνω";)
 

mxersraz

Βοσκός
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Ορέστης
Μοτό
xrv750 , crf450
Τίμιο στα 2000€ ΔΕΝ έχω δεί,και εσύ ξέρεις καλά πόσο καιρό"ψάχνω";)

Τα άφρικα είναι και πολύ παλιά και πολύ ακριβά στην Ελλάδα και αν το ψάξεις λίγο, είναι ακόμα ακριβότερα στο εξωτερικό (πολλοί ευρωπαίοι από Ελλάδα αγοράζουν άφρικα - δεν έιναι μόνο αφθαίρετα τυχαίες ψηλές οι τιμές τους εδώ). Αυτό δεν είναι ανάγκη να ανταποκρινεται στην πραγματικότητα ή στην αντικειμενική τους αξία, αλλά και πάλι είναι μια πραγματικότητα στην αγορά. Πριν 7-8 χρόνια που έψαχνα τι θα πάρω, τα πουλούσαν σαν στραγάλια με το κιλό στα 1,5-2Κ και κάποια μάλιστα ευκαιριάρες!
Διορθώνοντας εδώ το 20-25 χρονών που είπα πριν με 20-30 χρονών (για τα 750), κάθε χρόνο που περνάει θα είναι δυσκολότερο να βρείς κάποιο καλό ή/και φτηνό. Τα έχουμε συνηθήσει στο μάτι γύρω μας και μας φαίνονται δεδομένα και αναλώσιμα, αλλά αυτό καλώς ή κακώς αλλάζει όσο περνάνε τα χρόνια.
Αυτό που ψάχνεις, αν καταλαβαίνω καλά, θέλει είτε πολλή υπομονή / τύχη, είτε κάποιο συμβιβασμό στην κατάσταση / τιμή.
Υπάρχουν ακόμα καλά και σε ""λογική τιμή"" άφρικα παρόλα αυτά μέχρι και στο car και όχι από πονηρούληδες. Έχει να κάνει και με το πως αξιολογείς και εσύ την επιθυμία σου για την κτήση του από ένα σημείο και έπειτα.

Ο επιμένων νικά!!
:friendship:
 
Τελευταία επεξεργασία:

makrys4

Μέλος
Περιοχή
Crete
Όνομα
GEORGE
Μοτό
Honda XRV750 Africa Twin
Καλημέρα,
Το σίγουρο ει αι Μιλτιάδη ότι όλα τα ανταλλακτικά του xrv είναι πανάκριβα και δυσεύρετα. Οπότε νομίζω ότι κάνεις καλά που είσαι πολύ προσεκτικός.
Τώρα για τα αναλώσιμα που φέρει το κάθε υποψήφιο μηχανάκι, δυστυχώς, θα πρέπει να έχεις στο μυαλό σου ότι θα τα πληρώσεις αργά ή γρήγορα.
Εγώ μετά τη διαδικασία που έχω μπει αυτό που θα κοίταζα είναι:
Το μοτέρ να είναι στη καλύτερη δυνατή κατάσταση, (εννοώ, ότι φαίνεται με το μάτι και να μην ακούγεται περίεργο), πλαστικά πολύ βασικό, σκελετός να είναι όσο καθαρότερος γίνεται και τέλος αν είσαι τυχερός και ο προηγούμενος είναι άνθρωπος και το είχε με φρέσκα αναλώσιμα, all good.
Από εκεί και πέρα για όλα τα υπόλοιπα θα πρέπει να είσαι έτοιμος για παν ενδεχόμενο.
Εγώ το πήρα 1200-1300€ πριν τρία χρόνια και του άλλαξα τα πάντα πριν ξεκινήσω την ανακαίνιση.

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

mxersraz

Βοσκός
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Ορέστης
Μοτό
xrv750 , crf450
Καλημέρα,
Το σίγουρο ει αι Μιλτιάδη ότι όλα τα ανταλλακτικά του xrv είναι πανάκριβα και δυσεύρετα. Οπότε νομίζω ότι κάνεις καλά που είσαι πολύ προσεκτικός.
Τώρα για τα αναλώσιμα που φέρει το κάθε υποψήφιο μηχανάκι, δυστυχώς, θα πρέπει να έχεις στο μυαλό σου ότι θα τα πληρώσεις αργά ή γρήγορα.
Εγώ μετά τη διαδικασία που έχω μπει αυτό που θα κοίταζα είναι:
Το μοτέρ να είναι στη καλύτερη δυνατή κατάσταση, (εννοώ, ότι φαίνεται με το μάτι και να μην ακούγεται περίεργο), πλαστικά πολύ βασικό, σκελετός να είναι όσο καθαρότερος γίνεται και τέλος αν είσαι τυχερός και ο προηγούμενος είναι άνθρωπος και το είχε με φρέσκα αναλώσιμα, all good.
Από εκεί και πέρα για όλα τα υπόλοιπα θα πρέπει να είσαι έτοιμος για παν ενδεχόμενο.
Εγώ το πήρα 1200-1300€ πριν τρία χρόνια και του άλλαξα τα πάντα πριν ξεκινήσω την ανακαίνιση.

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Γιώργο, το πήρες 1200-1300 γνωρίζοντας όμως το πρόβλημα στο μοτέρ, σωστά?
 

Miltiadis

Μέλος
Όνομα
Γιωργιόόό!!!!!
Μοτό
Σκύλος μαύρος!
Καλημέρα,
Το σίγουρο ει αι Μιλτιάδη ότι όλα τα ανταλλακτικά του xrv είναι πανάκριβα και δυσεύρετα. Οπότε νομίζω ότι κάνεις καλά που είσαι πολύ προσεκτικός.
Τώρα για τα αναλώσιμα που φέρει το κάθε υποψήφιο μηχανάκι, δυστυχώς, θα πρέπει να έχεις στο μυαλό σου ότι θα τα πληρώσεις αργά ή γρήγορα.
Εγώ μετά τη διαδικασία που έχω μπει αυτό που θα κοίταζα είναι:
Το μοτέρ να είναι στη καλύτερη δυνατή κατάσταση, (εννοώ, ότι φαίνεται με το μάτι και να μην ακούγεται περίεργο), πλαστικά πολύ βασικό, σκελετός να είναι όσο καθαρότερος γίνεται και τέλος αν είσαι τυχερός και ο προηγούμενος είναι άνθρωπος και το είχε με φρέσκα αναλώσιμα, all good.
Από εκεί και πέρα για όλα τα υπόλοιπα θα πρέπει να είσαι έτοιμος για παν ενδεχόμενο.
Εγώ το πήρα 1200-1300€ πριν τρία χρόνια και του άλλαξα τα πάντα πριν ξεκινήσω την ανακαίνιση.

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Έτσι είναι Γιώργο και η αλήθεια είναι πως μου δόθηκε(στο παρελθόν)η"ευκαιρία"(normal africανάκι σε normal τιμή,τίμιο δλδ)να αγοράσω κάνα δυό που είχα βρεί αλλά έκανα"πίσω"μιάς και είχαν άλλα θέματα προτεραιότητα.Τώρα που είμαι"έτοιμος"δεν"καθεται":ha.Έχω υπομονή όμως....αρκετή και μοτό να ξεχαρμανιάζω.
 

makrys4

Μέλος
Περιοχή
Crete
Όνομα
GEORGE
Μοτό
Honda XRV750 Africa Twin
Γιώργο, το πήρες 1200-1300 γνωρίζοντας όμως το πρόβλημα στο μοτέρ, σωστά?
Ναι ναι, το ήξερα ήδη ότι έχει πρόβλημα.
Το είχε φίλος καλός, το κράτησα 2 μήνες χωρίς μεταβίβαση και εν τέλη αποφάσισα να το κρατήσω.

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Υπάρχει ένα.... πεντακάθαρο...
Εδώ στο Ναύπλιο....
Θα το κοιτάξω και θα σου πω...
Πρώτα όμως θα τα πούμε στο τηλέφωνο..
Βρες μια καλή δικαιολογία όμως πρώτα να με πείσεις , γιατί θες να πάρεις Αφρικα.....
Επειδή έχω χίλιους λόγους να σου πω σε τι πας να μπλέξεις.....
Τα φιλια μας στην Μαριώ και στα παιδιά....
:inlove::inlove::inlove:
 
Top Bottom