Ζητείται KTM 990 Adventure 30th Anniversary Dakar Edition

KO$74S81

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
. KTM 950 ADV 2004
.TM 250 2T 2010
Η αλήθεια είναι ότι ζητανε πολλά λεφτά για 10 + βαλε μηχανη και με πολλά χιλιόμετρα, το 990 που ειχα του 2008,αγορασμένο 6/2009, το είχα πουλήσει με 27.000km το 2013η 2014 (δεν θυμάμαι) ,ιδια λεφτά ή και λιγότερο απο οτι τα πουλάνε τώρα...
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ο,τι έχει ζήτηση ανεβαίνει δυστηχως.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Η αλήθεια είναι ότι ζητανε πολλά λεφτά για 10 + βαλε μηχανη και με πολλά χιλιόμετρα, το 990 που ειχα του 2008,αγορασμένο 6/2009, το είχα πουλήσει με 27.000km το 2013η 2014 (δεν θυμάμαι) ,ιδια λεφτά ή και λιγότερο απο οτι τα πουλάνε τώρα...
Την ίδια συζήτηση είχα πρόσφατα με το παρεάκι. Διαπιστώνω πως είμαστε εκτός εποχής στο τρόπο σκέψης.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Το μπλε το anniversary που ψάχνει ο Aldebaran και το λευκό το baja anniversary που ανέφερε ο STF , δύσκολα θα βρεθούν Ελλάδα το μπλε ίσως, λευκό δεν έχω πετύχει μόνο με αυτοκόλλητα σαν το baja εχω δει, μπλε ίσως βρεθεί πιο εύκολα...
Το Baja edition δεν εισαχθηκε ποτέ στο Ελλαδιστάν, αν υπάρχει κάποιο θα είναι εισαγωγή. Το μπλέ πούλησε λίγα γιατί ήρθε σε εποχή που η κρίση ξεκινούσε και είχε και αυξημένη τιμή. Ηταν και σχετικά εξειδικευμένο μηχάνημα και το κοινό του ανέκαθεν ήταν πιο αληταμπουρέ συνήθως με μουτζούρα στα χέρια, όχι σαν το κοινό του GS το οποίο απευθυνόταν ίσως σε αναβάτες με καλύτερη οικονομική κατάσταση που όμως δεν ήταν τόσο ενεργοί στη φάση offroad, άσχετα αν το μηχανάκι τους φόραγε όλη τη σειρά αξεσουάρ Touratech αραγμένα συνήθως έξω από καφετέριες.


 
Τελευταία επεξεργασία:

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Αφού έχεις εργαλείο για οφρόουντ ρε Κάπταιν, τι θες να μπλέξεις με το 990? Δεν είναι σίγουρα το ίδιο ικανό μηχανάκι για δρόμο όπως το 1290Τ.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Αφού έχεις εργαλείο για οφρόουντ ρε Κάπταιν, τι θες να μπλέξεις με το 990? Δεν είναι σίγουρα το ίδιο ικανό μηχανάκι για δρόμο όπως το 1290Τ.
Γιώργο δεν έχει να κάνει με την πρακτικότητα αλλά με την αίσθηση. Το 990 μου δίνει μεγαλύτερη ευχαρίστηση στην οδήγηση απ'ότι το 1290Τ, άσε που ο 21 είναι πιο κοντά στο στυλ μου απ'ότι ο 19.
Καλό το 1290 για κάποιον ο οποίος ταξιδεύει δικάβαλος βαλιτσάτος, εγώ δυστηχώς θα αργήσω πολύ να ταξιδέψω έτσι.
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Αφού έχεις εργαλείο για οφρόουντ ρε Κάπταιν, τι θες να μπλέξεις με το 990? Δεν είναι σίγουρα το ίδιο ικανό μηχανάκι για δρόμο όπως το 1290Τ.
Μάλλον γιατί όλοι θέλουμε κάτι άλλο από αυτό που έχουμε..
Και επειδή η μηχανές είναι αίσθημα... θέλουμε ξανά.. μηχανές που είχαμε.. και μας έχουν στιγματίσει...!!!!!
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Γιώργο δεν έχει να κάνει με την πρακτικότητα αλλά με την αίσθηση. Το 990 μου δίνει μεγαλύτερη ευχαρίστηση στην οδήγηση απ'ότι το 1290Τ, άσε που ο 21 είναι πιο κοντά στο στυλ μου απ'ότι ο 19.
Καλό το 1290 για κάποιον ο οποίος ταξιδεύει δικάβαλος βαλιτσάτος, εγώ δυστηχώς θα αργήσω πολύ να ταξιδέψω έτσι.
ΟΚ, πάσο.

Έχεις προετοιμαστεί ψυχολογικά για να δώσεις ότι πάρεις (σχεδόν) από το 1290?
 

KO$74S81

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
. KTM 950 ADV 2004
.TM 250 2T 2010
Το Baja edition δεν εισαχθηκε ποτέ στο Ελλαδιστάν, αν υπάρχει κάποιο θα είναι εισαγωγή. Το μπλέ πούλησε λίγα γιατί ήρθε σε εποχή που η κρίση ξεκινούσε και είχε και αυξημένη τιμή. Ηταν και σχετικά εξειδικευμένο μηχάνημα και το κοινό του ανέκαθεν ήταν πιο αληταμπουρέ συνήθως με μουτζούρα στα χέρια, όχι σαν το κοινό του GS το οποίο απευθυνόταν ίσως σε αναβάτες με καλύτερη οικονομική κατάσταση που όμως δεν ήταν τόσο ενεργοί στη φάση offroad, άσχετα αν το μηχανάκι τους φόραγε όλη τη σειρά αξεσουάρ Touratech αραγμένα συνήθως έξω από καφετέριες.


Ουτε εγω το ειχα δει ποτέ το εβγαζε με dunlop d908rr, αλλά γνώμη μου ας μην συγκρίνουμε με bmw ή αλλες εταιρίες, ο καθένας εχει διαφορετικα γούστα- απόψεις, δεν υπάρχει λόγος αντιπαραθεσης των δύο μοτο-εταιριων κ των αναβατων, ευχομαι να βρεις το μπλε που θες...
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
ΟΚ, πάσο.

Έχεις προετοιμαστεί ψυχολογικά για να δώσεις ότι πάρεις (σχεδόν) από το 1290?
Είμαι διατεθειμένος να δώσω κάτι παραπάνω αν βρω ένα καλό μηχανάκι, ωστόσο οποιαδήποτε αγορά θα γίνει αφού δώσω το 1290Τ.
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Τελευταία και καλή έκδοση του 990 με το abs απ τό smt αν θυμάμαι καλά καπτεν...
Με το καλό να το βρεις..
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
δεν υπάρχει λόγος αντιπαραθεσης των δύο μοτο-εταιριων
Βρε θα τους πιω το αίμα!! :roflmao::roflmao:

(πλακίτσα ε...)
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Γιώργο δεν έχει να κάνει με την πρακτικότητα αλλά με την αίσθηση. Το 990 μου δίνει μεγαλύτερη ευχαρίστηση στην οδήγηση απ'ότι το 1290Τ, άσε που ο 21 είναι πιο κοντά στο στυλ μου απ'ότι ο 19.
Καλό το 1290 για κάποιον ο οποίος ταξιδεύει δικάβαλος βαλιτσάτος, εγώ δυστηχώς θα αργήσω πολύ να ταξιδέψω έτσι.
Και εγώ πήρα 1290r (με 21 τροχό εμπρός)να βρω ακριβώς την αίσθηση του 990.
Γιατί το 1090 ήταν λίγο άοσμο ( όσον αφορά την αίσθηση πάντα)
Ναι είναι μηχάνημα για τρελούς το 1290 κάνει ωραία εθνική.
Έχει δύναμη.
Είναι πολιτισμένο.
Αλλά για χρήση σε χωμάτινες διαδρομές,είναι πολύ ακριβό και δεν είναι 990.
Και σιγά σιγά (λόγω δουλειάς)η άσφαλτος μου φέρνει αναγουλα :(
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Το μπλε το anniversary που ψάχνει ο Aldebaran και το λευκό το baja anniversary που ανέφερε ο STF , δύσκολα θα βρεθούν Ελλάδα το μπλε ίσως, λευκό δεν έχω πετύχει μόνο με αυτοκόλλητα σαν το baja εχω δει, μπλε ίσως βρεθεί πιο εύκολα...
Σωστός, το Baja (άσπρο) είχε βγει μόνο για Αμερική το 2013 όταν δεν πουλιόταν τότε το 1190. Από το 2014 άρχισε να πωλείται Αμερική το 1190.
Το μπλε που λέγεται Dakar edition είχε κυκλοφορήσει Ελλάδα.
 

christos ktm R

Μέλος
Όνομα
χρηστος
Μοτό
ktm adventure 990R
Yamaha xt 550
Piaggio liberty
honda cub 90
Είμαι διατεθειμένος να δώσω κάτι παραπάνω αν βρω ένα καλό μηχανάκι, ωστόσο οποιαδήποτε αγορά θα γίνει αφού δώσω το 1290Τ.

Το καλοκαίρι που θα ερθω σαλαμινα (εκει διπλα απο τον πεθερο σου στον δασκαλο)θα στο δωσω βολτα να σου φυγουν τα στερητικα συνδρομα(πιστευω να πατας κατω) κ να οδηγησω κ εγω το 1290 για να δω πως ειναι.
 

drogo

Μέλος
Περιοχή
Ωρωπος
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Norden 901, EXC 4OO,
Το καλοκαίρι που θα ερθω σαλαμινα (εκει διπλα απο τον πεθερο σου στον δασκαλο)θα στο δωσω βολτα να σου φυγουν τα στερητικα συνδρομα(πιστευω να πατας κατω) κ να οδηγησω κ εγω το 1290 για να δω πως ειναι.
Ερχεσαι και Ωρωπο? Εχω και Norden, παμε μια βολτα??? :D
 

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
Και εγώ πήρα 1290r (με 21 τροχό εμπρός)να βρω ακριβώς την αίσθηση του 990.
Γιατί το 1090 ήταν λίγο άοσμο ( όσον αφορά την αίσθηση πάντα)
Ναι είναι μηχάνημα για τρελούς το 1290 κάνει ωραία εθνική.
Έχει δύναμη.
Είναι πολιτισμένο.
Αλλά για χρήση σε χωμάτινες διαδρομές,είναι πολύ ακριβό και δεν είναι 990.
Και σιγά σιγά (λόγω δουλειάς)η άσφαλτος μου φέρνει αναγουλα :(
Αβυσσος η ψυχη του ανθρωπου!! :ha:p
 
Top Bottom