Ζητειται για μια μερα αεροσυμπιεστης και αεροκλειδο

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Οποιο καλο παιδι εχει ενα κομπρεσερ και αεροκλειδο της προκοπης και μπορει να τα δανεισει για ενα 24ωρο θα ημουν υποχρεος... Προσπαθω να λυσω τη βιδα της τροχαλιας στροφαλου του focus και δε λυνει με τιποτα... Το 550Νm μπουλονοκλειδο μου της εκλασε μια μαντρα, δοκιμασα και ολα τα κολπα του γιουτουμπε με την καστανια κοντρα στο ψαλιδι και μιζια, τιποτα. Τελευταια αποπειρα με δυνατο αεροκλειδο, αλλιως θα τρυπησω το κεφαλι της βιδας και βλεπουμε...

Κατα προτιμηση Δυτικα Προαστια, αν και με αμαξι θα ερθω να το παρω και να το φερω εγω.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Κώστα ,σου δίνω τα δικά μου ευχαρίστως ,αλλά...αν το
550Νm μπουλονοκλειδο σου της εκλασε μια μαντρα
το δικό μου σετ ,θα της κλάσει 2 μάντρες

Χρειάζεται πολύ δυνατός αεροσυμπιεστής και αερόκλειδο λαστιχάδικου
Και καλά το αερόκλειδο ,αλλά το μεγάλο καζάνι πως κουβαλιέται ;

Αν έχεις χώρο για σταθερή μανέλα + προέκταση μακριά σωλήνα ,θα λύσει
Αν τη ζεστάνεις καλά πρώτα κ μ ένα θερμοπίστολο ,ακόμα καλύτερα.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Και το ζεστανα, και το ψεκασα, και μανελα εβαλα στηριγμενη σε τριποδο και με σωληνα... Τιποτα. Βασικα με μανελα θελεις κοντρα στον αξονα, και δεν υπαρχει τροπος, ουτε με 5η μεσα και πατημενο φρενο δεν κραταγε. Διπλωσα εναν παλιο ιμαντα παρελκομενων και κοντραρα την τροχαλια αλλα το μονο που καταφερα ηταν να γυρισει η κωλοβιδα μαζι με την μικρη τροχαλια πισω της ξεχωριστα απο τη μεγαλη τροχαλια που κραταγε ο ιμαντας...
 

μητσος

Ο μήτσος των καρδαμιτσίων
Περιοχή
Γιάννενα
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
KLE500
Ενα εργαλειο που μου έκανε εντύπωση ,ήταν ενα ηλεκτρικό απο πρακτικερ μεριά.Πατουσες σκανδαλη ,άκουγες μια τσιρίδα σαν να μαζεύει φόρα ενα πράμα και λιγα δεύτερα μετά ενα δυνατό ΤΑΚ.Λυθηκαν ''προσωπικες διαφορες ''με αυτό το πράμα. Δυστυχώς είσαι μακριά.ΈΧΩ ΚΑΙ ΑΕΡΌΚΛΕΙΔΟ.
Καλή τύχη.
 

S.P

Μέλος
Περιοχή
ιλιον
Όνομα
παναγιωτης
Μοτό
Ttr 250
Αφού έκανες όλα αυτά και δεν έλυσε ακόμα(μου έχει τύχει πάλι σε focus),τότε μάλλον μόνο σε λάστιχαδικο με βάρβατο αεροκλειδο.Το αυτοκίνητο κινείται??
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Αμα σε παίρνει να βάλεις όρθια η κάπως λοξη την κάστανια ώστε να δώσει χώρο για προέκταση σωλήνα για μοχλό;
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Με πολυ κοπο , με πολλη πατεντα και με πολυ μπινελικι η κωλοβιδα ελυσε... Δεν την εβγαλα τελειως ωστε να δω τι μαλακια ειχαν κανει οι τεχνικοι της αντιπροσωπειας -πονταρω σε λοκταιτ- αλλα σιγουρα λασκαρε. Το επομενο ΣΚ θα μαθουμε. Δεν εχει ξαναλλαχτει ο ιμαντας χρονισμου, η μονη φορα που ειχε σιγουρα βγει ηταν για μια ανακληση στο 1ο τριμηνο που το ειχα το αμαξι για την τρομπα νερου, οπου εκει τα τζιμανια της αντιπροσωπειας σιγουρα κανανε τη νομα τους. Ευχαριστω οσους ενδιαφερθηκαν!


Ποιο μοντελο ειναι?πας για αλλαγη ιμαντα χρονισμου?
1.6 του 2004, ναι, εχει μονο 80,000χλμ αλλα εχουν περασει 18 χρονια απο την κατασκευη του (2003) και δεν εχει ξανα αλλαχτει ο ιμαντας, δεν θελω να το ρισκαρω αλλο.
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Με πολυ κοπο , με πολλη πατεντα και με πολυ μπινελικι η κωλοβιδα ελυσε... Δεν την εβγαλα τελειως ωστε να δω τι μαλακια ειχαν κανει οι τεχνικοι της αντιπροσωπειας -πονταρω σε λοκταιτ- αλλα σιγουρα λασκαρε. Το επομενο ΣΚ θα μαθουμε. Δεν εχει ξαναλλαχτει ο ιμαντας χρονισμου, η μονη φορα που ειχε σιγουρα βγει ηταν για μια ανακληση στο 1ο τριμηνο που το ειχα το αμαξι για την τρομπα νερου, οπου εκει τα τζιμανια της αντιπροσωπειας σιγουρα κανανε τη νομα τους. Ευχαριστω οσους ενδιαφερθηκαν!



1.6 του 2004, ναι, εχει μονο 80,000χλμ αλλα εχουν περασει 18 χρονια απο την κατασκευη του (2003) και δεν εχει ξανα αλλαχτει ο ιμαντας, δεν θελω να το ρισκαρω αλλο.
απλα αναφερω(μαλλον το ξερεις ηδη)οτι δεν εχει σφηνες κ σημαδια για τον χρονισμο
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
απλα αναφερω(μαλλον το ξερεις ηδη)οτι δεν εχει σφηνες κ σημαδια για τον χρονισμο
Ναι το ξερω, και ειναι ενας λογος που η κωλοβιδα δε λυνει ευκολα. Το εχω ηδη στο ΑΝΣ τσεκαρισμενο και με βιδα στοπ στροφαλλου, και με τα αυτακια των εκκεντροφορων και με κλασσικο κατσαβιδι στον 1ο κυλινδρο.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Δοκιμασες να βγαλεις τη μιζα και να κοντραρεις το βολαν;
Hταν παρα πολλη δουλεια για να βγει η μιζα με το μοτερ πανω στο αμαξι, εξαλλου δεν χρειαζοταν, εχει ενα κενο στο πισω μερος μεταξυ σασμαν και κορμου που ειχα σφηνωσει μακρυ κατσαβιδι, απλα αν κουνιοταν αναποδα ο στροφαλος για να κατσει η μανελα το πεταγε. Τεσπα, ελυσε με μανελα μπουλονιων με επεκταση βαση σουβλας και δεσιμο με παλιο ιμαντα παρελκομενων κοντρα απο το ψαλιδι, ολα καλα.
 
Top Bottom