Ζητειται εθελοντης για ελεγχο μοτο

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
Καλησπερα...ειμαι στην αναζητηση μοτοσυκλετας all around (να μην σπαει να μην χαλαει κτλ) λογω διαμονης μαλλον σε νησι απο εδω και περα.εχω καταληξει στο transalp 700 ωστε βγαινοντας απο το νησι να μπορω να κανω κανα ταξιδακι..υπαρχει ενα στην Ελευσινα αλλα λογω καποιας αποστασης αν μπορουσε καποιος να παει να το δει απο εκει διπλα θα ημουν ευγνωμων.να μην ανεβοκατεβαινω χιλιες φορες.

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Δεν έχω ιδέα από honda... Εκτός από κυρίαρχους πλέον. :fun
Εχουμε όμως χονταιους να το δουν
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Καλησπερα...ειμαι στην αναζητηση μοτοσυκλετας all around (να μην σπαει να μην χαλαει κτλ) λογω διαμονης μαλλον σε νησι απο εδω και περα.εχω καταληξει στο transalp 700 ωστε βγαινοντας απο το νησι να μπορω να κανω κανα ταξιδακι..υπαρχει ενα στην Ελευσινα αλλα λογω καποιας αποστασης αν μπορουσε καποιος να παει να το δει απο εκει διπλα θα ημουν ευγνωμων.να μην ανεβοκατεβαινω χιλιες φορες.

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κοίτα καλύτερα για το 650, είναι καλύτερη μοτοσυκλέτα και απείρως πιο αξιόπιστο.
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Το 650 το χα, το 700 απλά το οδήγησα.
650 δαγκωτό εκτός αν σε χαλάει η έλλειψη abs...
Ίδιο καίνε και τα 2 και η διαφορά στο γκάζι δεν είναι κάτι τραγικό
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Που εχει θεματα αξιοπιστιας το 700??

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σπάει το ένα ψυγείο (πολλά περιστατικά), βγάζουν αισθητήρα στροφαλου, μπουζοκαλωδια στα πρώτα μοντέλα, ο αισθητήρας hiss χαλάει γιατί τα καλώδια είναι κοντά, αν υπάρχει κεντρικό Σταντ βρίσκει πολύ εύκολα στον καταλύτη γιατί είναι κοντό και τα πλαστικά ξεθωριάζουν γρήγορα.

Στην πόλη ο αναβάτης καίγεται από παντού. Αν και είναι ψεκαστό καίει σαν το 650.

Μοναδικό πλεονέκτημα του 700 σε σχέση με το 650 για μενα είναι το c abs στα φρένα.
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Ενα αλλο θεμα που εχει το 700 σε σχεση με το 650 ειναι οτι ειναι στημενο πιο ασφαλτινα, χαλωντας τον go-anywhere-on-any-terrain χαρακτηρα των 600/650. Αντιγραφω καποια πραγματα που ειχα γραψει παλιοτερα σαν απαντηση σε σχετικη ερωτηση με πμ:

"Αρχικα, αλλαξε δραστικα την εμφανιση και ακυρωσε την ιστορικη συνεχεια των 600/650 μεχρι τοτε: φως-κυκλωπας και εξατμιση διαφορετικη απο το trademark-δικανο των 600/650 :thumbsdown: Αλλα εκτος απο την εμφανιση, εβαλε 19ρη τροχο μπροστα και μικρυνε τις διαδρομες των αναρτησεων και την αποσταση απο το εδαφος. Επισης αλλαξε σχημα στο κατω καζανακι της εξατμισης και στο πισω μερος του προεξεχει προς τα κατω και βρισκει πια για πλακα στα πολυ δυσκολα στο χωμα Και το χειροτερο, εβαλε ABS που δεν βγαινει στο χωμα και συνδυασμενα φρενα πισω-στο-μπροστα, που απαγορευει το μπασιμο με πισω φρενο στο χωμα. Η ολη γεωμετρια εχει πια ενα στησιμο σαν roadster, με λιγο πιο σκυφτη θεση οδηγησης, και οχι σαν on-off. Και δεν στριβει με τη σκεψη οπως τα 600/650. Επισης η προστασια των πλαστικων της μουρης ειναι σαφως λιγοτερη απο του 650 στα ταξιδια.

Και καποια αλλα θεματα. Το μηχανακι, καθως ειναι πια ψεκαστο, δουλευει σε σαφως ψηλοτερες θερμοκρασιες απο τα 600/650 και σε αστικο περιβαλλον το βεντιλατερ μπαινει για πλακα και νοιωθει ο οδηγος τον ζεστο αερα. Στο 650 για να μπει βεντιλατερ, πρεπει να πεσει κανεις σε ..διαδηλωση. Επισης η αισθηση του κινητηρα ειναι πιο τραχια, και ο θορυβος της μαμισιας εξατμισης πιο επιθετικος κι'απο αφτερ-μαρκετ στα 600/650. Τα μαυρα πλαστικα του ξεθωριαζουν για πλακα (κακη ποιοτητα) και εχει βγαλει θεματακια με αισθητηρες στροφαλου, μπουζοπιπες και τρομπα βενζινης στα 100Κ χιλιομετρα μεταξυ αλλων. Γενικα δεν ειναι σαν το 650 που του αλλαζεις λαδι/φιλτρο και ξεκινας για την ακρη του κοζμου."

Γι'αυτους και αλλους λογους το μηχανακι δεν πουλησε σε σχεση με τα 600/650 που ητανε best sellers στην εποχη τους. Παντως εχει σιγουρα περισοτερη δυναμη και ροπη απο τα 600/650 και καλυτερη καταναλωση στις ψηλες ταχυτητες λογω ψεκασμου - αλλα οχι πολυ καλη λογω ελλειψης 6ης σχεσης, το ιδιο οπως και τα προγενεστερα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Άκη akis92

Ξαναπάρε ΚΤΜάρα αγόρι μου να βρεις την υγεία σου.... τι τα θέλεις τα χονδα;
 

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
Μετα απο ολα αυτα υπηρξε αλλαγη πλευσης...ευχαριστω για τη βοηθεια...πλεον κοιταω τα 650 η κανα xt660r..και στο πισω μερος του μυαλου μου μου εχει κολλησει η αφρικανα του Παντελη απο το φορουμ.

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

alfa7

for Life
Περιοχή
Χανιά,Κρήτης / Μαρούσι
Όνομα
Στέλιος
Μοτό
R1250GS F800GS X-ADV 690enduro XTX660 CRF450 CB50
Μετα απο ολα αυτα υπηρξε αλλαγη πλευσης...ευχαριστω για τη βοηθεια...πλεον κοιταω τα 650 η κανα xt660r..και στο πισω μερος του μυαλου μου μου εχει κολλησει η αφρικανα του Παντελη απο το φορουμ.

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Παρακολουθώ τη κουβέντα...αν και το Χονδα 650 είναι πάρα πολύ καλό, θα ψηφίσω δαγκωτό Παντελή...ολοκληρωμένη, κλασικά καλή μοτό για όλα
και με λυμένα όλα τα θεματάκια της....!
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Παρακολουθώ τη κουβέντα...αν και το Χονδα 650 είναι πάρα πολύ καλό, θα ψηφίσω δαγκωτό Παντελή...ολοκληρωμένη, κλασικά καλή μοτό για όλα
και με λυμένα όλα τα θεματάκια της....!
Οντως καλή περίπτωση.... αν είσαι 2.05..

Νταξ φτιάχνεται..
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Μετα απο ολα αυτα υπηρξε αλλαγη πλευσης...ευχαριστω για τη βοηθεια...πλεον κοιταω τα 650 η κανα xt660r..και στο πισω μερος του μυαλου μου μου εχει κολλησει η αφρικανα του Παντελη απο το φορουμ.

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
υπαρχει 650 ετοιμο για πωληση....
λουλουδιιι....
εαν σε ενδιαφερει .... σφυρα και σου λεω τα υπολοιπα....
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Μετα απο ολα αυτα υπηρξε αλλαγη πλευσης...ευχαριστω για τη βοηθεια...πλεον κοιταω τα 650 η κανα xt660r..και στο πισω μερος του μυαλου μου μου εχει κολλησει η αφρικανα του Παντελη απο το φορουμ.

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
θα προτιμησω βεβαια να πας πρωτα στο αφρικανακι του Παντελη....:inlove::inlove::inlove::inlove::inlove::inlove::inlove:
και μετα βλεπουμε και το αλλο....
 

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
Οντως καλή περίπτωση.... αν είσαι 2.05..

Νταξ φτιάχνεται..
Χαχααα νταξει αυτο διορθωνεται...θα ψηλωσω με τον καιρο λογικα...

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kyo

Μέλος
Περιοχή
ΛΑΜΙΑ
Όνομα
κωστας
Μοτό
honda c 90
transalp 600
Η Άφρικα του Παντελή αν και την θυμάμαι από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη Γιώργο ,ggs σίγουρα είναι τούμπανο και μετά τις περιποιήσεις του cristof σίγουρα αξίζει.Εγω αν επερνα τώρα μοτό και μετά από 4 χρόνια συμβίωσης με Άφρικα θα έπαιρνα σίγουρα transalp διότι έχει ανθεκτικότερο κινητήρα και χαμηλότερο βάρος + πιο φρέσκο καινούργιο.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Χαχααα νταξει αυτο διορθωνεται...θα ψηλωσω με τον καιρο λογικα...

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Αυτο μην το δεσεις φιογκο!!!
Και εμενα ετσι μου λενε, τρωγε να ψηλωσεις, αλλα μονο κιλα βλεπω, καθολου μποι!!!!!!! :eek:
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Αυτο μην το δεσεις φιογκο!!!
Και εμενα ετσι μου λενε, τρωγε να ψηλωσεις, αλλα μονο κιλα βλεπω, καθολου μποι!!!!!!! :eek:
ασορτι με την προπελα δηλαδη...
:p:inlove:
:laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh:
 
Top Bottom