Ζητούνται Διάφορες Ζελατίνες για Δοκιμή για F800GS

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Προσπαθώ να βρω μια καλή λύση για ζελατίνα F800GS που να κάνει για το τεράστιο ύψος μου (1,98).

Η μηχανή που αγόρασα είχε πάνω την touring της BMW και ένα φρυδάκι wounderlich.


Το αποτέλεσμα με ή χωρίς το φρυδάκι είναι ως γνωστόν απαράδεκτο. Άπειρος θόρυβος που αρχίζει μετά τα 60χιλ/ω και όσο αυξάνεται η ταχύτητα τα decibel ανεβαίνουν. Εκτός από το θόρυβο ο ευγενικός αέρας μου ρίχνει και σφαλιαρίτσες στο κράνος.

Βλέποντας τι υπάρχει στην αγορά κατέληξα χτες να πάρω μια ermax ψηλή (45cm) την οποία δοκίμασα σήμερα και ο θόρυβος από το buffeting είναι λίγο πολύ ίδιος με την touring της BMW και τοποθετημένο το φρυδάκι = Δεν πάω ούτε μέχρι Λαύριο με τόσο θόρυβο.

Οπότε γύρισα σπίτι, τα ξήλωσα όλα και βγήκα μια βόλτα χωρίς καθόλου ζελατίνα. Όλα καλά και ωραία χωρίς θορύβους σφαλιάρες κτλ κτλ. Καθαρός αέρας να με χτυπάει σε όλο το σώμα και με το ήσυχο κράνος μου όλα είναι βελούδινα μέχρι τα 100χιλ/ω. Αυτό με έβαλε σε σκέψη ότι ακόμα και το χαμηλό μαμά standard ζελατινάκι του f800gs μπορεί να μου είναι οκ για καθημερινές μετακινήσεις εάν μου καλύπτει το στήθος και αφήνει ομαλή ροή αέρα στο κράνος.

Και επειδή το να δίνω στα τυφλά 100αρια και βάλε για ζελατίνες μέχρι να καταλήξω σε κάτι που θα μου κάνει δεν είναι οικονομικά βιώσιμο ζητάω αν υπάρχει κανείς που έχει όρεξη και χρόνο και έχει είτε καμιά τζαμαρία ολόκληρη που να πιστεύει ότι θα με καλύπτει μέχρι πάνω, είτε τη στάνταρ κοντή ζελατίνα, είτε πτυσσόμενο φρυδάκι τύπου MRA x-creen, να κανονίσουμε κάποια μέρα να συναντηθούμε κάπου εντός Αττικής και να μου τη δώσει για 10-15 λεπτά να τη δοκιμάσω και αν την πουλάει και μου κάνει να την αγοράσω κιόλας.
 

Hellmarine

Μέλος
Περιοχή
Ζωγράφου
Όνομα
Δημος
Μοτό
Bmw f800gs
Έχω την χαμηλή και τώρα φοράω της givi. Εγω στο 1.82 μου φέρνει τον αέρα ακριβώς στην πάνω μεριά του κράνους. Στο ύψος νομίζω είναι αδύνατο να βρεις κάτι που θα καλύψει. Ίσως η desierto αλλά φεύγει πολύ σε κόστος. Αν θες πάντως βρισκόμαστε να δοκιμάσεις
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Έχω την χαμηλή και τώρα φοράω της givi. Εγω στο 1.82 μου φέρνει τον αέρα ακριβώς στην πάνω μεριά του κράνους. Στο ύψος νομίζω είναι αδύνατο να βρεις κάτι που θα καλύψει. Ίσως η desierto αλλά φεύγει πολύ σε κόστος. Αν θες πάντως βρισκόμαστε να δοκιμάσεις
Σε ευχαριστώ πολύ Δήμο.

Περιμένω να έρθουν οι βασούλες του fairing για την standard κοντή ζελατίνα ώστε να πιάνει σωστά και αυτή και η Ermax γτ τώρα έχω κάνει ένα πάντρεμα/πατέντα με το μπαράκι της touring BMW.

Με το που έρθουν θα σου στείλω pm για να το κανονίσουμε γτ με ενδιαφέρει η περίπτωση της κοντής για καθημερινή χρήση.

Για τη desierto, αν μου δοθεί κάπως η δυνατότητα να τη δοκιμάσω θα το σκεφτόμουν να την πάρω ακόμα και καινούργια μιας και η σωστή κάλυψη είναι πολύ σημαντικό θέμα για άνετο ταξίδι.
 

bill race

Μέλος
Περιοχή
Λουτρακι
Όνομα
Βασιλης
Μοτό
Gamoto
Στα έξι χρόνια που την είχα, αλλαξα 4 ζελατίνες, givi, wunderlich, touring, disierto.
Ελαχιστα βελτιώθηκε η κάλυψη με disièrto αλλα σε καμία περίπτωση δεν αξίζει τα χρήματά της.
Είναι η σιλουέτα της λεπτή κ ψιλή και δεν.......
Καλύτερη ροη αέρα μετα την disièrto είχε η givi, λιγότερους στροβιλισμούς απο τις άλλες και πιο διακριτική
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Βγαίνει άκρη σιγά σιγά με τα σχόλιά σας.

Desierto βγαίνει εκτός.

Η ρυθμιζόμενη της ADV δε φαίνεται να κάνει για το απλό. Έχει διαφορετικές βάσεις λόγω διαφορετικού fairing.

Κρατάω λοιπόν για δοκιμή Givi τουριστική και μαμά χαμηλή.

Hellmarine & tc-drift Θα σας στείλω pm όταν έχω τις στανταρ βάσεις στα χέρια μου.

Μία ακόμα περίπτωση που σκέφτομαι είναι φρυδάκι τύπου MRA s-creen sport στην Ermax που έχω τώρα. Είχα διαβάσει εδώ μέσα σε σχετικό topic ότι ένα τέτοιο φρυδάκι μειώνει τους στροβιλισμούς πίεσης - υποπίεσης και έχει δουλέψει καλά σε μέλη του forum με 800αρια.

 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Βγαίνει άκρη σιγά σιγά με τα σχόλιά σας.

Desierto βγαίνει εκτός.

Η ρυθμιζόμενη της ADV δε φαίνεται να κάνει για το απλό. Έχει διαφορετικές βάσεις λόγω διαφορετικού fairing.

Κρατάω λοιπόν για δοκιμή Givi τουριστική και μαμά χαμηλή.

Hellmarine & tc-drift Θα σας στείλω pm όταν έχω τις στανταρ βάσεις στα χέρια μου.

Μία ακόμα περίπτωση που σκέφτομαι είναι φρυδάκι τύπου MRA s-creen sport στην Ermax που έχω τώρα. Είχα διαβάσει εδώ μέσα σε σχετικό topic ότι ένα τέτοιο φρυδάκι μειώνει τους στροβιλισμούς πίεσης - υποπίεσης και έχει δουλέψει καλά σε μέλη του forum με 800αρια.

Νομίζω έχω και μαμά χαμηλή ζελατίνα αν θες να τα δεις απευθείας με την Givi μην κάνεις διπλό δρομολόγιο με τον Hellmarine
 
Top Bottom