Ζωντανά των Ελληνικών Βουνών

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Το face control του Μπάρου...:p
 

endtourista

'' ... ''
Όνομα
ΣΠΥΡΟΣ
Συμπαθέστατα!


Δυστυχώς απειλούμενο είδος λόγω λαθροκυνηγών.


Αν η φωτογραφία αναφέρεται στα ελάφια της Πάρνηθας, επειδή είχα άλλη πληροφόρηση ως τώρα, ξαναέψαξα αν κινδυνεύουν από λαθροθηρία.

Βρήκα ότι ο μεγάλος αριθμός λύκων της Πάρνηθας (περίπου 10! φορές πάνω από το μέσο όρο), σύμφωνα με τη WWF καλό κάνει στα ελάφια, αν και σε συνδυασμό με κοπάδια αγριόσκυλων σκοτώνουν αρκετά άτομα για να τραφούν.

Ελάχιστα σκοτώνονται σε τροχαία μιας και βγαίνουν στην πόλη αφού δεν επαρκεί η τροφή μετά τις φωτιές.

Καταγγελίες για λαθροθηρία υπήρξαν σε άρθρο εφημερίδας το 2013, και ευελπιστώ να μην έχει αλλάξει κάτι.

Διάφοροι ειδικοί και επιστήμονες, υποστηρίζουν ότι πρέπει να μειωθεί σε 200 περίπου (από τα 500 -κατ'άλλους 1100- υπάρχοντα) ο πληθυσμός τους, αν θέλουμε να ξαναδημιουργηθεί η χλωρίδα του βουνού, που θα επιτρέψει και την αύξηση του πληθυσμού τους ξανά.

Αυτό γνώριζα και γι’αυτό το έψαξα αν ισχύει. Επίσης, δεν έχω καμιά σχέση με κυνήγι, πόσο μάλλον με λαθροθηρία.
Ενδεικτικά:

ΚΟΚΚΙΝΟ ΕΛΑΦΙ
Οι λύκοι της Πάρνηθας απειλούν τα ελάφια: Αποκαλυπτική έρευνα
Τα ελάφια στην Πάρνηθα - Άρθρο του καθηγητή Σπύρου Ντάφη - ΠΕΔΜΕΔΕ
 
Τελευταία επεξεργασία:

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Αν η φωτογραφία αναφέρεται στα ελάφια της Πάρνηθας, επειδή είχα άλλη πληροφόρηση ως τώρα, ξαναέψαξα αν κινδυνεύουν από λαθροθηρία.

Βρήκα ότι ο μεγάλος αριθμός λύκων της Πάρνηθας (περίπου 10! φορές πάνω από το μέσο όρο), σύμφωνα με τη WWF καλό κάνει στα ελάφια, αν και σε συνδυασμό με κοπάδια αγριόσκυλων σκοτώνουν αρκετά άτομα για να τραφούν.

Ελάχιστα σκοτώνονται σε τροχαία μιας και βγαίνουν στην πόλη αφού δεν επαρκεί η τροφή μετά τις φωτιές.

Καταγγελίες για λαθροθηρία υπήρξαν σε άρθρο εφημερίδας το 2013, και ευελπιστώ να μην έχει αλλάξει κάτι.

Διάφοροι ειδικοί και επιστήμονες, υποστηρίζουν ότι πρέπει να μειωθεί σε 200 περίπου (από τα 500 -κατ'άλλους 1100- υπάρχοντα) ο πληθυσμός τους, αν θέλουμε να ξαναδημιουργηθεί η χλωρίδα του βουνού, που θα επιτρέψει και την αύξηση του πληθυσμού τους ξανά.

Αυτό γνώριζα και γι’αυτό το έψαξα αν ισχύει. Επίσης, δεν έχω καμιά σχέση με κυνήγι, πόσο μάλλον με λαθροθηρία.
Ενδεικτικά:

ΚΟΚΚΙΝΟ ΕΛΑΦΙ
Οι λύκοι της Πάρνηθας απειλούν τα ελάφια: Αποκαλυπτική έρευνα
Τα ελάφια στην Πάρνηθα - Άρθρο του καθηγητή Σπύρου Ντάφη - ΠΕΔΜΕΔΕ

Δες παρακατω, πως ο λυκος έσωσε το διασημο παρκο του Yellowstone.

 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Η ισορροπία στο οικοσύστημα διαταράσσεται κυρίως και σε μεγάλη κλίμακα από τον άνθρωπο (βλέπε ακούσιες ή εκούσιες πυρκαγιές, λαθροϋλοτομία, κερδοσκοπικοί αποχαρακτηρισμοί δασικών εκτάσεων, λαθροθηρία, διαφορα "αναπτυξιακά" έργα κλπ). Αν τα αφήσουμε, σε βάθος χρόνου, τα ελάφια και οι λύκοι θα συνυπάρχουν χωρίς κάποιο πρόβλημα υπερπληθυσμού σε δασική περιοχή.
 
Τελευταία επεξεργασία:

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Μπουφος;
Τι να σου πω... Εγω για μπούφο τον εκανα αλλα για να ειμαι ειλικρινής δεν εχω ξαναδεί κατι αναλογο.
Στην αρχη νόμιζα πως ειναι διακοσμητικό ψεύτικο...:laugh:
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Τι να σου πω... Εγω για μπούφο τον εκανα αλλα για να ειμαι ειλικρινής δεν εχω ξαναδεί κατι αναλογο.
Στην αρχη νόμιζα πως ειναι διακοσμητικό ψεύτικο...:laugh:
Βρε και γω τα πολλά δε ξερω εννοείται, απλα σα μπουφος φαίνεται, θα μας πει κάποιος πιο γνώστης εννοείται :)
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Βρε και γω τα πολλά δε ξερω εννοείται, απλα σα μπουφος φαίνεται, θα μας πει κάποιος πιο γνώστης εννοείται :)
Μπούφος ορίτζιναλ...
 

ektor

Μέλος
Όνομα
Έκτωρ
Μοτό
ΧΤ600Ε
Η ισορροπία στο οικοσύστημα διαταράσσεται κυρίως και σε μεγάλη κλίμακα από τον άνθρωπο (βλέπε ακούσιες ή εκούσιες πυρκαγιές, λαθροϋλοτομία, κερδοσκοπικοί αποχαρακτηρισμοί δασικών εκτάσεων, λαθροθηρία, διαφορα "αναπτυξιακά" έργα κλπ). Αν τα αφήσουμε, σε βάθος χρόνου, τα ελάφια και οι λύκοι θα συνυπάρχουν χωρίς κάποιο πρόβλημα υπερπληθυσμού σε δασική περιοχή.
Να σημειώσω ότι ο άνθρωπος δεν διαταράσσει την ισορροπία, συναποτελεί την φυσική ισορροπία. Η άγρια πανίδα της Ελλάδας ελαττούται, όπως φαίνεται πως συμβαίνει, λόγω της ερημοποίησης και απώλειας του φυσικού περιβάλλοντος. Μόνο που ο άνθρωπος της πόλης πλέον δεν γνωρίζει ότι φυσικό περιβάλλον είναι το δάσος (στο οποίο ο παραδοσιακός άνθρωπος επενέβαινε πολύ περισσότερο από όσο φανταζόμαστε) όσο και η καλλιέργεια απο την οποία όλα τα άγρια τρώνε, για να έρθει να τα φάει ο λύκος ή παρακάτω να τα καρπωθεί ο άνθρωπος. Σαφώς δεν αναφέρομαι στην μονοκαλλιέργεια υβριδικού βαμβακιού, αλλά στην παραδοσιακή παράλληλη-εναλλασόμενη καλλιέργεια του μικρού παραγωγού, που πλέον έχει εξαφανιστεί. Αν ψάχνει κανείς φταίχτη για κακά- στραβά, ας ανοίξει το παράθυρο να δει την ξέχειλη Πόλη.
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Ξερουμε γιατι ο μπούφος ηταν στο έδαφος;
Ειναι νορμαλ;
Επίσης φαινεται για μικρός σε ηλικία η Καταλαβα λαθος;
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
 
Top Bottom