Ζώνη Μέσης

Spyrious

Μέλος
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
00' TL1000R
22' 701 Enduro
Καλησπέρα.
Έχει να προτείνει κανένας κάποια ζώνη μέσης;Δεν με ενδιαφέρει αν έχει προστασία (εκτός αν είναι καλό να υπάρχει) γιατί τα μπουφάν μου έχουν πλάτη.

Ευχαριστώ.
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Σπύρο, είχα πάρει της IXS, απλή, με 3 κάθετα κόκαλα, υποτίθεται για επιπέον στήριξη της μέσης και με κομμάτια με διάτρητο υλικό για καλύτερο αερισμό.
Μια χαρά κρατάει, δεν σε ιδρώνει και την είχα πάρει και κάτω από 20€ νομίζω

http://www.motokaranikas.gr/ixs-zwnh-meshs-vented-pro
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
nordcap

Πολυ καλη για τα λεφτα της.Καλη στηριξη,ξεκουραζει πραγματικα,δεν νοιωθεις να σε πιεζει και παρολο που ιδρωνω ευκολα δεν με ιδρωνει ακομη και το καλοκαιρι.

Αν θες στειλε πμ να στην δωσω να την δοκιμασεις.
 

ELF

Μέλος
Περιοχή
Βόλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
BMW 1200 GS ADVENTURE
΄Σπύρο έχω μία της colori.Αυτή που φορούσα τώρα στην εκδρομή.Ένα 20e την είχα πάρει,νομίζω πρέπει να την έχουν ακόμη.Κάνει καλή δουλίτσα στην μέση,τον χειμώνα θα σε κρατάει εκεί ζεστό και το καλοκαίρι σάουνα;).value for money:ok:
 

alfa7

for Life
Περιοχή
Χανιά,Κρήτης / Μαρούσι
Όνομα
Στέλιος
Μοτό
R1250GS F800GS X-ADV 690enduro XTX660 CRF450 CB50
Μετά από πολλές ζώνες (έχω μια ολόκληρη συλλογή) ο καλός φίλος και γιατρός μου σύστησε ένα προϊόν
από το κόσμο της ορθοπεδικής...

Αυτή τη ζώνη :
https://www.ofarmakopoiosmou.gr/pro...rmos/futuro-orthopediki-zoni-me-kordoni-1-tmh

Εφαρμογή πάντα τέλεια, αφού ρυθμίζεται με ειδική διάταξη με κορδόνι.
Δεν έχει λάστιχα να χαλαρώνουν.
Κράτημα της μέσης άριστο.
Πολύ ελαφριά, δεν σε ζεσταίνει και πολλά άλλα..

Πριν είχα τη Dainese κροκόδειλο ... πολύ καλή αλλά η ορθοπεδική είναι μακράν καλύτερη και πιο εύχρηστη...
 

RIGGER

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
Tiger 955i
να πω και εγω την αποψη μου. Στα 25 περιπου χρονια που αρχισα να χρησιμοποιω σοβαρο εξοπλισμο περα απο το JBL κρανος των 80ς,το "δερματινο" αγορασμενο απο την Ηφαιστου και τα γαντια δωρο εξ Αμερικης απο τα ξαδερφια,αγορασα μια και δυο και τρεις κ.ο.κ. ζωνες. Ειτε τις φοραγα ειτε οχι δεν ενοιωθα καποια διαφορα.Το ιδιο κουρασμενο και "πιασμενο" αισθανομουν το σημειο της μεσης.Δεδομενου οτι παντα γυμναζομουν και το κανω ανελλειπως εως σημερα αλλα ταυτοχρονα ταλαιπωρουσα το σωμα μου δεν αντιμετωπισα καποιο σοβαρο προβλημα με την μεση μου. Απλα συνεβαινε αυτο που λεω παραπανω ειτε ετσι ειτε αλλιως......δεν.
Ο #alfa7 φιλος εδωσε μια διαφορετικη ιδεα για το θεμα ισως να αποδειχθει λυση η ορθοπεδικη ζωνη.
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Μετά από πολλές ζώνες (έχω μια ολόκληρη συλλογή) ο καλός φίλος και γιατρός μου σύστησε ένα προϊόν
από το κόσμο της ορθοπεδικής...

Αυτή τη ζώνη :
https://www.ofarmakopoiosmou.gr/pro...rmos/futuro-orthopediki-zoni-me-kordoni-1-tmh

Εφαρμογή πάντα τέλεια, αφού ρυθμίζεται με ειδική διάταξη με κορδόνι.
Δεν έχει λάστιχα να χαλαρώνουν.
Κράτημα της μέσης άριστο.
Πολύ ελαφριά, δεν σε ζεσταίνει και πολλά άλλα..

Πριν είχα τη Dainese κροκόδειλο ... πολύ καλή αλλά η ορθοπεδική είναι μακράν καλύτερη και πιο εύχρηστη...
Και ήμουν στην αναζήτηση ζώνης...

Εδώ την έχει αρκετά οικονομική και δωρεάν μεταφορικά https://www.hicare.shop/index.php?route=product/product&product_id=5112

Μου φαίνεται θα την τιμήσω
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Πρόληψη για να μην γίνω σαν κι εσένα σκευρωμενη λελογρια :friend:
Σοβαρα τωρα....ο δικος μου ορθοπεδικος, μου εχει προτεινει να μην φοραω ζωνη για τις 3 κηλες που εχω στην μεση μου.
Ουτε οταν σηκωνω μαρμαρα, αλλα ουτε στην οδηγηση.
Ραχηαιοι και κοιλιακοι ειναι το φαρμακο για ολους, οσους εχουν προβλήμα.....ή σχεδον ολους.
Δεν νομιζω οτι η ζωνη βοηθαει στο να μην παρουσιαστει προβλημα.

φυσικα δεν λεω να φορατε ή να μην φορατε ζωνη, αλλα ρωτηστε ειδικους γιατρους .
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Σοβαρα τωρα....ο δικος μου ορθοπεδικος, μου εχει προτεινει να μην φοραω ζωνη για τις 3 κηλες που εχω στην μεση μου.
Ουτε οταν σηκωνω μαρμαρα, αλλα ουτε στην οδηγηση.
Ραχηαιοι και κοιλιακοι ειναι το φαρμακο για ολους, οσους εχουν προβλήμα.....ή σχεδον ολους.
Δεν νομιζω οτι η ζωνη βοηθαει στο να μην παρουσιαστει προβλημα.

φυσικα δεν λεω να φορατε ή να μην φορατε ζωνη, αλλα ρωτηστε ειδικους γιατρους .
Βοηθαει να μην γινει χειροτερο.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Βοηθαει να μην γινει χειροτερο.
ο Γιαννης ειπε οτι θα την φοραει για να μην παθει κατι.
δεν νομιζω οτι ειναι σωστο
καλη φυσικη κατασταση θελει και προπονηση, γιατι αν εχεις βαρος περισσιο και εισαι αγυμναστος δεν γλυτωνει η ζωνη κατι.
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Αυτό το προϊόν αναπτύχθηκε σε συνεργασία με εξειδικευμένο ιατρικό προσωπικό και ο στόχος του είναι να προσφέρει ανακούφιση και να μειώσει τον πόνο στην μέση που μπορεί να έχει προκληθεί από ατυχήματα ή και αθλητικούς τραυματισμούς. Επιτρέπει πλήρες εύρος κίνησης, παρέχοντας παράλληλα άνετη στήριξη και συμπίεση.

Χρήση για: Οσφυϊκό πόνο στην πλάτη.



Τα παραπανω κανει αυτη η ζωνη.γιατι δεν διαβαζετε ολο το κειμενο?
Υπαρχουν επισης ζωνες που ενισχυουν την κοιλιακη χωρα και σε προστατευουν απο επιδεινωση ρηξης των μυων(η γνωστη κοιλη).Για προβληματα μεσης η λυση ειναι οτι ειπε και ο @gsmaniac ,κοιλιακοι και ραχιαιοι μυες.
Ο @Spyrious ομως ρωταει (αν καταλαβα καλα )για μοτοσυκλετιστικες ζωνες οι οποιες προστατευουν τα νεφρα μας και βοηθουν τους ραχιαιους (οι οποιοι στηριζουν τον κορμο μας )να παραμεινουν ζεστοι.Ετσι τουλαχιστον μου τα ειπε καποτε ο αθληιατρος μου στην Γερμανια.
 

Spyrious

Μέλος
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
00' TL1000R
22' 701 Enduro
Ευχαριστώ όλους για τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες.Δεν αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα απλά επειδή είναι το 1ο όρθιο μηχανάκι που έχω, και επίσης από ότι γνωρίζω οι κάθετοι κραδασμοί και φορτία δεν είναι ότι καλύτερο για την μέση,θεώρησα σωστό να πάρω ζώνη.

@KORAX πολύ σωστά!

Οπότε ενδεχομένως να κάνω και μια ερώτηση σε γιατρό τι παίζει.
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
μια αλλη προσεγγιση
φοραμε ζωνη οταν εχουμε ηδη καποιο προβλημα η οταν παμε να σηκωσουμε καποιο βαρος!!
οταν το σωμα δεν εχει να κανει καμια αρση βαρους παρα μονο την σταθερη κατασταση καθιζματος η ολες τις αλλες φυσιολογικες κινησεις δεν χρειαζεται ζωνη παρα μονο ασκηση για ενδυναμωση της περιοχης της κοιλιας και της κατω ραχης!!
η αποτελεζματικοτητα της ζωνης εγκειτο στην προσκαιρη!!!!σφιξη της περιοχης για επιπλεον σταθεροτητα,ομως αν εχουμε μια οποιαδηποτε σφιξη της περιοχης σε πολυωρη οδηγηση αυτο σιγουρα θα επιρεασει τον μηχανιζμο αναπνοης στον ρυθμο του και στην αποτελεζματικοτητα του με ισως σοβαρες συνεπειες !!!!!!
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
επίσης Σπύρο, επειδή σε έκοψα καλό παιδί, θα δεχτώ να ανταλλάξουμε μηχανάκια, χωρίς να ζητήσω διαφορά από την πλευρά σου και θα σου κάνω δώρο και την μεταβίβαση....

αν είναι φίλε μου να έχεις πρόβλημα στην μέση, ας θυσιαστώ εγώ για σένα, που έχω κάνει και 2 παιδιά... :)
 

Spyrious

Μέλος
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
00' TL1000R
22' 701 Enduro
επίσης Σπύρο, επειδή σε έκοψα καλό παιδί, θα δεχτώ να ανταλλάξουμε μηχανάκια, χωρίς να ζητήσω διαφορά από την πλευρά σου και θα σου κάνω δώρο και την μεταβίβαση....

αν είναι φίλε μου να έχεις πρόβλημα στην μέση, ας θυσιαστώ εγώ για σένα, που έχω κάνει και 2 παιδιά... :)
χαχαχ.Το δίνεις μαζί με την ζώνη το vstrom;Γιατί αν είναι έτσι μάλλον συμφέρει...
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
και ζώνη και βάση για GPS!!!


και επειδή το αφεντικό τρελάθηκε, δώρο και μια σειρά αυτοκόλλητα advride!!!!!!

(μέσα με βάζεις, αλλά χαλάλι )
 

Spyrious

Μέλος
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
00' TL1000R
22' 701 Enduro
και ζώνη και βάση για GPS!!!


και επειδή το αφεντικό τρελάθηκε, δώρο και μια σειρά αυτοκόλλητα advride!!!!!!

(μέσα με βάζεις, αλλά χαλάλι )
Η ζώνη και η βάση εντάξει,αλλά τα αυτοκόλλητα πιστεύω ανεβάζουν την αξία και νομίζω είναι ευκαιρία...Βάλε αγγελία ΕΥΚΑΙΡΙΑ!!!
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Συμφωνώ με το Φοίνικα....η ζώνη είναι όταν επιβαρύνουμε τη μέση με κάποια κίνηση (η πολύωρη οδήγηση συμπεριλαμβάνεται, μόνο μετά από κάποιο χρόνο πάνω στη σέλα, όχι από την αρχή).

Και επειδή είχα θέμα με το συνδυασμό μέση - οδήγηση μοτο και έχω και κουμπάρα φυσικοθεραπεύτρια (αμαλαχειναπούμε), μου είπε ότι η ζώνη δεν πρέπει να φοριέται όταν είσαι κρύος, διότι δεν αφήνει το μυ να δουλέψει, με αποτέλεσμα μετά από καιρό χρήσης ο μυς να αποδυναμώνεται.
Οπότε χρήση μόνο όταν ο μυς ζεσταθεί.
 
Top Bottom