Ηλεκτρονική συσκευή απώθησης σκύλων και μεγάλων ζώων.

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Θα ανέβει βιδεο από σημερινη τούμπα λόγω μικρού σκύλου, για να καταλάβουμε ότι κίνδυνος υπάρχει όταν το ζωντανό σου πεταχτεί στις Ρόδες ξαφνικά και όχι από δάγκωμα .

Συνεχιστε
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Άνοιξα το θέμα για να βοηθήσετε να αγοράσω μια συσκευή για προστασία από τα άγρια ζώα και τώρα αναγκάζομαι να διαβάζω όλα τα reviews όπου βρω, για να δω τι θα πάρω.
Την χρειάζομαι περισσότερο για πεζοπορία στο βουνό που πηγαίνω μόνος μου.
Επειδή έχω παλέψει με τσοπάνοσκυλα 4-5 φορές, ρίχνοντας κλωτσιές, ρίχνοντας πέτρες και με μπατον πεζοπορίας με τον γιό μου στην πλάτη ( σε σακίδιο) έχω να σου πω ότι η παραδοσιακή γκλίτσα, από κρανια κατά προτίμηση για να είναι βαριά, κάνει την καλύτερη δουλειά και δεν είναι και παράνομη...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Και λίγη ιστορία για τα άγρια ζώα της Ελλάδος.
Σε όλη την Ευρώπη και στην Ελλάδα ζούσε το λιοντάρι των σπηλαίων, ήταν μοναχικό ζώο δεν ζούσε σε αγέλες όπως τα σημερινά λιοντάρια. Ηταν πιο μεγαλόσωμο από τα λιοντάρια της Αφρικής. Τέτοιο λιοντάρι σκότωσε ο Ηρακλής στη Νεμέα.
Στα μυκηναϊκά χρόνια μάλλον υπήρχαν λιοντάρια ακόμη και στην Πελοπόννησο.
Τελευταία αναφορά σε λιοντάρια στην Ελλάδα γίνεται στα Ρωμαϊκά χρόνια που αναφέρεται ότι οι Ρωμαίοι χρησιμοποιούσαν στις αρένες τους λιοντάρια από τη Θεσσαλία. Δηλαδή στα Ρωμαϊκά χρόνια ζούσαν ακόμη λίγα λιοντάρια στην Πίνδο.

Λίγο ακόμη και θα βλέπαμε εντουράδες της Πίνδου να τους κυνηγάνε λιοντάρια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Επειδή έχω παλέψει με τσοπάνοσκυλα 4-5 φορές, ρίχνοντας κλωτσιές, ρίχνοντας πέτρες και με μπατον πεζοπορίας με τον γιό μου στην πλάτη ( σε σακίδιο) έχω να σου πω ότι η παραδοσιακή γκλίτσα, από κρανια κατά προτίμηση για να είναι βαριά, κάνει την καλύτερη δουλειά και δεν είναι και παράνομη...
Η γκλίτσα βολεύει στην πεζοπορία, και ναι, σε ακραίες καταστάσεις κάνει δουλειά!!!

Ψυχραιμία (όσο μπορείς να έχεις), "γλυκολογα", να μην φοβηθεις (όσο γίνεται και ανάλογα με την εμπειρία του καθενός με τα σκυλιά) και πολύ υπομονή χρειάζεται!
Συνήθως αυτά αρκούν!
Αν δεν πιάσουν αυτά, τότε γίνεται ζορικη η κατάσταση!!!
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
"γλυκολογα"και πολύ υπομονή χρειάζεται
συμφωνω απολυτα...
ετσι κανω και με την κυρα-Αλεξανδρα Alexandra .....
της λεω : Ελα, μην φοβασαι... Δεν δαγκωνει ....


 

2wheeler

Μέλος
Όνομα
Τασος
Μοτό
F800GS, RSV MILLE
Αυτά τα σκυλιά στα Βαρδούσια ειναι μάστιγα... Εκεί που βλέπεις 3-4 εμφανίζονται 14 ξαφνικα!! Καρτέρι κανονικό!! Στο 7:50.

Πάντως όταν είναι κοντά σου, με κόρνα η ξερογκαζιες τρομάζουν. Ξανάρχονται βέβαια, αλλα σου αφήνουν χώρο 12:50 . Θα βάλω καμια σειρηνοκόρνα να κάνει χαλασμο!! Να βουίζουν τα αυτιά τους 1 εβδομάδα!!

 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Αυτά τα σκυλιά στα Βαρδούσια ειναι μάστιγα... Εκεί που βλέπεις 3-4 εμφανίζονται 14 ξαφνικα!!
Σκέψου να είσαι με τα πόδια μόνος σου και να μη φοράς χοντρά ρούχα μπότες και γάντια.
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Σκέψου να είσαι με τα πόδια μόνος σου και να μη φοράς χοντρά ρούχα μπότες και γάντια.
καλυτερα με λιγα....
τρεχεις γρηγοροτερα...
 

drogo

Μέλος
Περιοχή
Ωρωπος
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Norden 901, EXC 4OO,

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
Επειδή έχω παλέψει με τσοπάνοσκυλα 4-5 φορές, ρίχνοντας κλωτσιές, ρίχνοντας πέτρες και με μπατον πεζοπορίας με τον γιό μου στην πλάτη ( σε σακίδιο) έχω να σου πω ότι η παραδοσιακή γκλίτσα, από κρανια κατά προτίμηση για να είναι βαριά, κάνει την καλύτερη δουλειά και δεν είναι και παράνομη...
Δυστυχώς ούτε η γκλίτσα επιτρέπεται αν δεν είναι για την επαγγελματική χρήση σου καθώς...."δύναται να... χρησιμοποιηθεί ως ρόπαλο κλπ..." και εμπίπτει στον νόμο περι όπλων 2168/93 άρθρο 1/2γ.
Τα ορειβατικά μπατόν ίσως την γλυτώνουν..... αλλά μην παραβλέπουμε την πιθανή διαφορετική χρήση τους πέραν του στηρίγματος στην πεζοπορία.... γιατί μετά έχουμε θεματάκι.
Πάρτε το απόφαση μην ψαχνεται τρόπους αυτοάμυνας σε τούτο τον τόπο.... απλά θα το απολαυσουμε όταν συμβεί. Δικαιώματα έχουν όλοι οι άλλοι εκτός απο εμας....
Άσε που και νόμιμος να είσαι σε όλα σου πάλι σε δικαστήριο θα τραβιέσαι (για ζώο ή άνθρωπο) για να αποδείξεις τα αυτονόητα.... με το ανάλογο κόστος σε χρήμα κλπ.
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
η παραδοσιακή γκλίτσα, από κρανια κατά προτίμηση για να είναι βαριά, κάνει την καλύτερη δουλειά και δεν είναι και παράνομη...
Έχω ξοδέψει χιλιάδες ευρώ για να πάρω τον ελαφρύτερο εξοπλισμό για πεζοπορία-ορειβασία που υπάρχει.
Ψάχνω για ελαφριά λύση.

Παρεμπιπτόντως ο ελαφρύς εξοπλισμός κάμπινγκ είναι πολύ καλός και για τη μηχανή.
Μεταφέροντας 2 κιλά το καλοκαίρι και μέχρι 4 γιά χειμώνα, διανυκτερευω όπου θέλω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Μήπως να δοκιμάζαμε, το φοβερό και αμιμιτο που είπε ο ένας από τους πολλούς εξυπνακηδες;;;;
"Να κάνουμε ότι κοιμόμαστε" όταν μας κυκλώσουν σκυλιά;;;; :ha
Τουλάχιστον δεν θα έχουμε πρόβλημα με το νόμο έτσι :roflmao:!!!
 
Reactions: Gus

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Πως καταφέραμε και μπλέξαμε του νόμους εδώ μέσα για τη αντιμετώπιση τσοπανόσκυλων.....
Δηλαδή μερικοί ,αν σας κάλυπτε ο νόμος , θα τα σκοτώνατε?
Εγώ λέω να γυρνάω με αλυσοπρίονο , να κόβω τα γερμένα δέντρα ,γιατί φοβάμαι μη πέσουν στο κεφάλι μου την ώρα που γυρνάω στη φύση που τόσο αγαπάω.
Σκυλιά είναι ρε παιδιά ,παντού αδέσποτα και αγελέα γυρνάνε και τελικά οι επιθέσεις γίνονται από κάποια δεσποζόμενα που τη κοπανάνε απο τα διαμερίσματα και τις αυλές και ορμάνε στα 7χρονα και τα τσακίζουν.
 

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
Οι νόμοι υπάρχουν για να βάζουν σε μια τάξη τα πράγματα εκεί που υπάρχει ασυδωσία ή τέλος πάντων μια προβληματική κατάσταση, όπως αυτή με τσοπανόσκυλα που δεν ελέγχονται και αφήνονται ελεύθερα να λυμαίνωνται την περιοχή στην λογική του τσοπάνη που καταπάτησε ολόκληρες εκτάσεις με γελάδια, γίδια ή πρόβατα. Επίσης απο αδέσποτα που παράτησαν κάποιοι αλλά και όλες τις άλλες πιθανές κατηγορίες ζώων.
Μου έχει τύχει να περνώ πεζός απο αγροικία και ο ιδιοκτήτης που έλειπε, είχε το "θηρίο" με αλυσίδα που έφτανε και έβγαινε 5 μέτρα έξω απο την πόρτα του που ήταν ανοιχτή. Εμφανίστηκε μετά απο την φασαρία του σκύλου και στον διάλογο που προέκυψε ήταν, ότι το ζώο ήταν για να προστατεύει το σπίτι και δεν είχα λόγο να περάσω απο εκεί..... ήθελε να κάνει τον δρόμο ιδιωτικό απο ότι φαίνεται. Όπως έχω βρει σε διαφορες περιοχές στο ξαφνικά πρόχειρες ξύλινες πόρτες να κλείνουν εναν χωματοδρομο.
Δεν νομίζω κανείς απο εδώ μέσα έχει την πρόθεση να σκοτώσει οτιδήποτε, όμως θα πρέπει να έχει την δυνατότητα αυτοπροστασίας του κατά την κρίση του και τις δυνατότητες του.
Δεν πιστεύω σε ισοπεδωτικές και ευφανταστες λογικές γιατί αυτές θα μας οδηγήσουν στις απαγορεύσεις.
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Οι νόμοι υπάρχουν για να βάζουν σε μια τάξη τα πράγματα εκεί που υπάρχει ασυδωσία ή τέλος πάντων μια προβληματική κατάσταση, όπως αυτή με τσοπανόσκυλα που δεν ελέγχονται και αφήνονται ελεύθερα να λυμαίνωνται την περιοχή στην λογική του τσοπάνη που καταπάτησε ολόκληρες εκτάσεις με γελάδια, γίδια ή πρόβατα. Επίσης απο αδέσποτα που παράτησαν κάποιοι αλλά και όλες τις άλλες πιθανές κατηγορίες ζώων.
Μου έχει τύχει να περνώ πεζός απο αγροικία και ο ιδιοκτήτης που έλειπε, είχε το "θηρίο" με αλυσίδα που έφτανε και έβγαινε 5 μέτρα έξω απο την πόρτα του που ήταν ανοιχτή. Εμφανίστηκε μετά απο την φασαρία του σκύλου και στον διάλογο που προέκυψε ήταν, ότι το ζώο ήταν για να προστατεύει το σπίτι και δεν είχα λόγο να περάσω απο εκεί..... ήθελε να κάνει τον δρόμο ιδιωτικό απο ότι φαίνεται. Όπως έχω βρει σε διαφορες περιοχές στο ξαφνικά πρόχειρες ξύλινες πόρτες να κλείνουν εναν χωματοδρομο.
Δεν νομίζω κανείς απο εδώ μέσα έχει την πρόθεση να σκοτώσει οτιδήποτε, όμως θα πρέπει να έχει την δυνατότητα αυτοπροστασίας του κατά την κρίση του και τις δυνατότητες του.
Δεν πιστεύω σε ισοπεδωτικές και ευφανταστες λογικές γιατί αυτές θα μας οδηγήσουν στις απαγορεύσεις.
Άρα αυτό που ψάχνουμε είναι μια συσκευή να διώχνει τα 2ποδα ζώα , όχι τα τετράποδα.
 

drogo

Μέλος
Περιοχή
Ωρωπος
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Norden 901, EXC 4OO,
Αααα, το θεματακι εξελισσεται σαν το αλλο με το παρ'ολιγον ατυχημα, αν θυμαστε...και εκει ειχαμε ξιφυγ...:stop:
 

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
Άρα αυτό που ψάχνουμε είναι μια συσκευή να διώχνει τα 2ποδα ζώα , όχι τα τετράποδα.
o_O Με μπερδεύει η σκέψη σου αλλά ότι νομίζει ο κάθένας...... Δυστυχώς σπανια θα βρείς ιδιοκτήτες ζώων, καθώς οι περισσότεροι σφυραν αδιάφοροι στο πρόβλημα που οι ίδιοι εκτρέφουν μεθοδικά.
Είναι σαν να συζητάμε για τους βράχους που πέφτουν στην κακιά σκάλα, φωβάμαι να περάσω τότε να τον κλείσουν και να φτιάξουν άλλο δρόμο.... στην λογική που έθεσες παραπάνω να κόψεις τα γερμένα δέντρα.

Τέτοια θέματα έχουν λυθεί σε άλλες χώρες με διάφορους τρόπους. Εμείς αδυνατούμε ως "γαλάτικο χωριό" να εφεύρουμε τον τροχό.
 
Top Bottom