Ηλεκτρονική συσκευή απώθησης σκύλων και μεγάλων ζώων.

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
tiger 955i-gs 1200
Τα συγκεκριμενα τετραποδα αγαπουν τα διποδα περισσοτερο απ οτι τα διποδα τα αλλα διποδα.

Αν καταλαβουν οτι δεν εχουμε εχθρικες διαθεσεις απεναντι τους δεν εχουμε να φοβηθουμε τιποτε.Αν δεν κανουμε κινησεις που θα τις εκλαβουν σαν επιθεση,ουτε κινησεις που ξυπναν τα ενστικτα τους ολα πηγαινουν καλα.

Χαλαρωστε και απολαυστε τις βολτες στην φυση χωρις φοβο.Τοσα χρονια βολταρω σε περιοχες με τσομπανοσκυλα,αρκουδοσκυλα και λυκοσκυλα και ποτε δεν με πειραξε κανενα.
 

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
Χαλαρά έχει δαγκωθεί κόσμος σε πολλά μέρη που γνωρίζω και περιλαμβάνω και ντόπιους σε χωριά. Δυστυχώς εγώ φαίνεται τα τραβώ να μου επιτεθούν με το ποδήλατο, μότο ή οταν περπατώ..... την επόμενη να με συνοδεύσει κάποιος που τα απωθεί ρε παιδιά και δεν τον πειράζουν.
Βρε θα τρελαθούμε τελείως...??? ας αντιμετωπίσει ο καθένας όπως νομίζει το πρόβλημα και απο ότι φαίνεται δεν είμαι ο μόνος εδώ μέσα. Όμως θα πρέπει να έχει την δυνατότητα να το κάνει. Φυσικά πάντα αναφέρωμαι σε αυτούς που έχουν αυτό το πρόβλημα.... για τους υπόλοιπους μάλλον δεν τους αφορά μιας και αυτοί χαλαρά απολαμβάνουν τις βόλτες στην φύση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Βρε συ, μην αρπαζεσαι. Δεν διαφωνεί κανείς ότι έχουν συμβεί περιστατικά. Αυτό που λέμε είναι ότι όταν πάμε βουνο με ή χωρις μηχανάκια ,παίρνουμε το αντίστοιχο ρίσκο. Αν συγκρίνουμε πεσιματα με δαγκώματα ,θα κλάψουνε μανουλες. Όλα στη φύση του βουνού είναι. Ρώτα αυτούς που κάνουν αλπικό τρέξιμο ,να σου πουν πόσους φίλους έχασαν. Εγώ πρόσφατα, στη Ναύπακτο έναν.
Λύση δεν υπάρχει για απώθηση των σκυλιών,όλα είναι ημίμετρα ,άλλωστε ποτέ δεν είναι ένα μόνο του. Λες ένα σπρέι να σε προστατέψει από 7 σκυλιά σε αγέλη ?

Oπως λένε οι φίλοι μας οι Αμερικάνοι...."In doubt ,flat out"
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Αν είναι κάτι, το οποίο πρέπει να συμφωνήσουμε (και νομίζω ότι συμφωνούμε), είναι ότι το πρόβλημα ξεκινά ΠΑΝΤΑ απ'τους ιδιοκτήτες των ζώων!!!!! ΟΧΙ απ'τα ζώα!
Μια χαρακτηριστική πρόταση, που νομίζω ότι ταιριάζει απόλυτα σε αυτό το νήμα, είναι του Cesar Millan, του οποίου παρακολουθώ τα βίντεο του και λέει:
Better human, better animals!!!!!

Ο άνθρωπος αυτός, το έχει έμφυτο, "μιλάει" στα σκυλιά ένα πράμα!
Έχω μάθει πάρα πολλά από αυτόν, πολλά τα έχω κάνει στην πράξη, και πραγματικά έχω δει τεράστια διαφορά στην συμπεριφορά του σκύλου! Πολύ απλά πράγματα, πάρα πολύ απλά, που οι περισσότεροι (σίγουρα εγώ ήμουν ένας από αυτούς) τα αγνοούμε!
 

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
Τώρα με ξεπερνάς...!!! Τώρα το θέτεις σε μια άλλη πολύ σωστή βάση. Όμως άλλο η επιλογή του ρίσκου και άλλο αυτο που εκτιλησεται στα μέρη μας...
Όσο για τους φίλους μας τους αμερικα.... που τους ξέρω αρκετα καλά έχουν λύσει αυτά τα θεματάκια.... τουλαχιστον σε αυτόν τον τομέα για να μην ξεφύγουμε σε άλλες συζητήσεις.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Εγώ δεν φοβήθηκα τόσο ποτέ με τσοπανόσκυλα ή γενικά σκυλιά μην με δαγκώσουν με τη μηχανή στο βουνό όσο ότι κάνουν τη βλακεία κάποια συνήθως μικρά σε ηλικία ή μέγεθος (ίσως για να αποδείξουν οτι είναι και αυτά μαγκάκια) να πετάγονται στη ρόδα σου μπροστά.

Έχω αποφύγει τον τελευταίο 1,5 χρόνο περισσότερο απο τύχη 2 γερές πτώσεις έτσι και το σάββατο δυστυχώς δεν απέφυγε έταιρος της παρέας μια γερή πτώση που μας οδήγησε στο ΚΑΤ εσπευσμένα ευτυχώς χωρίς σοβαρό τραυματισμό.

Γενικά στην επαρχία το πρόβλημα είναι το ανεξέλεγκτο της φάσης με τα σκυλιά. Έχει ο άλλος 10 τσοπανόσκυλα αμολημένα και αυτός είναι στο καφενείο. Ο χωματόδρομος και το βουνό ιδιοκτησία του.
 

μητσος

Ο μήτσος των καρδαμιτσίων
Περιοχή
Γιάννενα
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
KLE500
Ω να μη γα....... εσκασε αυτο στην αυλη και λεει κατι παπαριες οτι αμα το φιλησω θα γινει λιονταρι της Πινδου...
Το σίγουρο είναι οτι στο δέρματου έχει(βγάζει ;) μια τοξίνη ,με τήν οποία κάθε άλλο παρά χαρούμενος θα είσαι! Καλύτερα το λιοντάρι λοιπόν!!!! :yew::ha
 

μητσος

Ο μήτσος των καρδαμιτσίων
Περιοχή
Γιάννενα
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
KLE500
Η χαλαρότητα και το πώς αυτό το αντιλαμβάνονται τα ζώα....μου έχει συμβεί δε λέω.Οταν σε ξαφνιάζουν είναι μεγαλύτερο το πρόβλημα.
Δύο προβολάκια που έβαλα στη μηχανή ,φωτίζουν δεξιά- αριστερά γι αυτό το λόγο.
Να προλάβω να δώ!!!!!!!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Η χαλαρότητα και το πώς αυτό το αντιλαμβάνονται τα ζώα....μου έχει συμβεί δε λέω.Οταν σε ξαφνιάζουν είναι μεγαλύτερο το πρόβλημα.
Δύο προβολάκια που έβαλα στη μηχανή ,φωτίζουν δεξιά- αριστερά γι αυτό το λόγο.
Να προλάβω να δώ!!!!!!!
Αν σου πεταχτεί στο μισό μέτρο και έχεις 40-50 χλμ δεν μπορείς να αποφύγεις τίποτα.
Αυτό μας συνέβη το Σάββατο.
Πέσαμε σε κουτάβι 6 μηνών και δεν ήξερε που να ορμήσει.
 

drogo

Μέλος
Περιοχή
Ωρωπος
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Norden 901, EXC 4OO,
Η χαλαρότητα και το πώς αυτό το αντιλαμβάνονται τα ζώα....μου έχει συμβεί δε λέω.Οταν σε ξαφνιάζουν είναι μεγαλύτερο το πρόβλημα.
Δύο προβολάκια που έβαλα στη μηχανή ,φωτίζουν δεξιά- αριστερά γι αυτό το λόγο.
Να προλάβω να δώ!!!!!!!
Που να πεσεις? :)
 

NikosRE

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
KTM 640 ADVENTURE 2005
Για κοιτάτε τι ωραία έχει βάλει την μαγκούρα στο ΧΤ ο τσοπάνος.

Εγώ πάντως μόνο μαγκούρα συμπλέκτη πάνω στο μηχανάκι. Κι αυτός μέχρι να χαλάσει.
Να σας δω σε βόλτα με τις μαγκούρες και τα αεροξολ και τίποτα άλλο..
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Αμα έχεις gs τον ήπιες, σιγά μη πετύχεις την κόρνα τα 4-5 πρώτα χρόνια.
ντάξει όποιος σχεδίασε ειδικά αυτή τη θέση για τη κόρνα στα BMW είναι πανέξυπνος. Ουσιαστικά έιναι άχρηστη.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
ντάξει όποιος σχεδίασε ειδικά αυτή τη θέση για τη κόρνα στα BMW είναι πανέξυπνος. Ουσιαστικά έιναι άχρηστη.
Για κάποιον που το έχει χρόνια είναι το ίδιο.
Εγώ καβαλάω 3 διαφορετικά μηχανακια και κανένα δεν έχει την κόρνα στο ίδιο σημείο.
 
Top Bottom