Ηλεκτρονική συσκευή απώθησης σκύλων και μεγάλων ζώων.

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Όσοι πάτε βόρεια Αφρική και έχετε σκοπό να μείνετε σε σκηνή στην έρημο, δεν θα έχετε πρόβλημα με σκυλιά αλλά με ύαινες. :)

Τα προϊστορικά χρόνια που δεν υπήρχε ίντερνετ και ότι πληροφορία την παίρναμε από τα μοτοπεριοδικά, θυμάμαι που ένας είχε γράψει ταξιδιωτικό στην βόρεια Αφρική. Εποχή που μόλις είχαν αρχίσει να πηγαίνουν οι πρώτοι Έλληνες με μηχανές στην Αφρική.
Αυτό είχε πάει μόνος του και ένα βράδυ κατασκήνωσε στην έρημο όπου δεν υπήρχε ούτε άνθρωπος ούτε ζώο.
Έτσι νόμιζε, με το που νύχτωσε τον περικύκλωσαν ύαινες που ούρλιαζαν με την χαρακτηριστική τους φωνή.
Όλο το βράδυ ήταν σε ετοιμότητα, ανάβοντας κατά διαστήματα την μηχανή φοβίζοντας τις ύαινες με μαρσαρίσματα και με τα φώτα.
Μέχρι και φωτιά έβαλε με βενζίνη από την μηχανή, μήπως τις τρομάξει και φύγουν.

Γύρναγε καμιά δεκαριά μέρες στην βόρεια Αφρική και γύρισε αρκετά κιλά ελαφρύτερος, γιατί ήταν καθημερινά σε υπερένταση χωρίς να τρώει και να κοιμάται καλά.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Προσωπικά μιλώντας ,σε μια συνάντηση με τους συμπαθεστατους τσοπανόσκυλους στα βουνά ,όταν μπορώ να συνεχίσω το δρόμο μου ,το κάνω.

Οτ/Αν εγκλωβιστώ ,σβήνω ,κατεβαίνω ,χαμηλώνω ανάστημα ,κ τους δείχνω οτι
α) σέβομαι αυτούς ,το χώρο τους ,κ το έργο τους
β) Δεν είμαι εχθρός ,αλλά Φίλος
Ολα αυτά ,τίμια κ συνειδητά ,χωρίς να φοβάμαι
Δεν είχα ποτέ άσχημη εμπειρία με αυτή τη συμπεριφορά.
Ισως έτυχε...αλλά αγαπάω βαθιά τα ζωντανά ,τα οποία ποτέ (μεχρι τωρα) δεν με απογοήτευσαν για τη στάση μου.
Για τους ανθρώπους ,δεν θα μπορούσα να πω το ίδιο.



Διακρίνονται 5-6 .... ήταν 10-12 ... η μία φρεσκογεννημένη... φύλαγαν το κοπάδι που έβοσκε
Ανήσυχα κι επιθετικά , μέχρι να επιτρεψω στον αρχηγό να με μυρίσει.
Μετά ,κατσαμε κ φάγαμε κολατσιό παρέα.

Εχω πολλές τετοιες περιπτώσεις κ φωτό ,από τότεΝαι που καβαλούσα στα βουνά.
Τις αναπολώ με νοσταλγία.
 

NikosRE

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
KTM 640 ADVENTURE 2005
Προσωπικά μιλώντας ,σε μια συνάντηση με τους συμπαθεστατους τσοπανόσκυλους στα βουνά ,όταν μπορώ να συνεχίσω το δρόμο μου ,το κάνω.

Οτ/Αν εγκλωβιστώ ,σβήνω ,κατεβαίνω ,χαμηλώνω ανάστημα ,κ τους δείχνω οτι
α) σέβομαι αυτούς ,το χώρο τους ,κ το έργο τους
β) Δεν είμαι εχθρός ,αλλά Φίλος
Ολα αυτά ,τίμια κ συνειδητά ,χωρίς να φοβάμαι
Δεν είχα ποτέ άσχημη εμπειρία με αυτή τη συμπεριφορά.
Ισως έτυχε...αλλά αγαπάω βαθιά τα ζωντανά ,τα οποία ποτέ (μεχρι τωρα) δεν με απογοήτευσαν για τη στάση μου.
Για τους ανθρώπους ,δεν θα μπορούσα να πω το ίδιο.



Διακρίνονται 5-6 .... ήταν 10-12 ... η μία φρεσκογεννημένη... φύλαγαν το κοπάδι που έβοσκε
Ανήσυχα κι επιθετικά , μέχρι να επιτρεψω στον αρχηγό να με μυρίσει.
Μετά ,κατσαμε κ φάγαμε κολατσιό παρέα.

Εχω πολλές τετοιες περιπτώσεις κ φωτό ,από τότεΝαι που καβαλούσα στα βουνά.
Τις αναπολώ με νοσταλγία.
Αυτό που λέει ο γάτος παιδιά. Κυρίως αντιδρούν επιθετικά στην αντίδραση σου. Αν τρέξεις θα σε κυνηγήσουν, αν απλώσεις πόδι η χέρι θα σε δαγκώσουν. Αν σταματήσεις χωρίς να τα κοιτάς στα μάτια ήρεμα, θα βαρεθούν και θα φύγουν η θα σε αφήσουν να φύγεις σιγά σιγά χωρίς να σε κυνηγήσουν. Απλά θέλει ψυχραιμία και υπομονή. Ο σκύλος σε γενικές γραμμές έχει πολύ προβλέψιμη ψυχολογία.
Δεν μιλάμε για λυσα και ιδιαίτερες περιπτώσεις.
 

ektor

Μέλος
Όνομα
Έκτωρ
Μοτό
ΧΤ600Ε
Αυτό που λέει ο γάτος παιδιά. Κυρίως αντιδρούν επιθετικά στην αντίδραση σου. Αν τρέξεις θα σε κυνηγήσουν, αν απλώσεις πόδι η χέρι θα σε δαγκώσουν. Αν σταματήσεις χωρίς να τα κοιτάς στα μάτια ήρεμα, θα βαρεθούν και θα φύγουν η θα σε αφήσουν να φύγεις σιγά σιγά χωρίς να σε κυνηγήσουν. Απλά θέλει ψυχραιμία και υπομονή. Ο σκύλος σε γενικές γραμμές έχει πολύ προβλέψιμη ψυχολογία.
Δεν μιλάμε για λυσα και ιδιαίτερες περιπτώσεις.
Αρκετοί ξεμασκλισμενοι και νοσηλευόμενοι έχουν άλλη άποψη βεβαίως.
Όπως πολλοί, κι εγώ προσωπικά έχω δις βρεθεί κυριολεκτικά μια τρίχα πριν τον κατασπαραγμο από αγέλη δεσποζομενων τσοπανοσκυλων, με πληγές και αντιλυσσικό για ενθύμιο.
Οι περισσότεροι αγαπούμε τα ζώα αλλά η ακεραιότητα της υγείας και η ζωή είναι αυτονόητο ότι προέχει για τους περισσότερους μας.
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Δεν το διακινδυνεύω όταν έρχεται με φόρα το τσοπανόσκυλο κατά πάνω μου, να δω τι θα κάνει την τελευταία στιγμή.
Ψάχνοντας βλέπω ότι μόνο το σπρέι πιπεριού έχει σίγουρα αποτελέσματα σε έναν επιτιθέμενο σκύλο.
Είμαι στο ψάξιμο να το παραγγείλω.

Μια δυνατή σφυρίχτρα, τα τρομάζει ή τα εξαγριώνει περισσότερο;
 

dan

lone wolf
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
F 800 GS
Z 50 J
Ψάχνοντας βλέπω ότι μόνο το σπρέι πιπεριού έχει σίγουρα αποτελέσματα σε έναν επιτιθέμενο σκύλο.
Είμαι στο ψάξιμο να το παραγγείλω.

Μια δυνατή σφυρίχτρα, τα τρομάζει ή τα εξαγριώνει περισσότερο;
Το σπρέι είναι η μόνη λύση , για αυτό το έχουν στην Βόρεια Αμερική για τις Grizzly.

Η σφυρίχτρα δεν .... εκτός αν του βγάλεις και κόκκινη κάρτα !!
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Δεν το διακινδυνεύω όταν έρχεται με φόρα το τσοπανόσκυλο κατά πάνω μου, να δω τι θα κάνει την τελευταία στιγμή.
Ψάχνοντας βλέπω ότι μόνο το σπρέι πιπεριού έχει σίγουρα αποτελέσματα σε έναν επιτιθέμενο σκύλο.
Είμαι στο ψάξιμο να το παραγγείλω.

Μια δυνατή σφυρίχτρα, τα τρομάζει ή τα εξαγριώνει περισσότερο;
Πραγματικά αναρωτιέμαι πως θα το κάνεις πράξη αυτό με το σπρέι που σκέφτεσαι...
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Το σπρέι είναι η μόνη λύση , για αυτό το έχουν στην Βόρεια Αμερική για τις Grizzly.
Στην Αμερική, άμα λάχει ναούμ, έχουν και κανένα ημιαυτόματο..... έτσι να υπάρχει βρε αδελφέ!!!! :laugh:
 
Top Bottom