Ηλιακοί φορτιστές ...αξίζουν?

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Το ρεύμα πάντα είναι ένα θέμα όταν βρίσκομαι σε ερημιές ακόμη και για 2 -3 μέρες εξόρμηση,
σκέφτομαι να κοιτάξω για κανα μικρό ηλιακό πάνελ που να κουβαλιέτε άνετα στην μηχανή η και με τα πόδια σε σάκο.
αλλα να μπορεί να κανει απο μια απλή φόρτιση κινητού μέχρι κάμερες dslr ακόμη και για λαπτοπ.
Έχει χρησιμοποιήσει κανεις να μας πει εντυπώσεις η καποιος γνωστης επι του θεματος να μας πει αν αξίζει να δώσεις χρήματα για κατι τέτοιο
και αν τελικα μπορει να φορτίζει ασφαλές κινητά και αλλα χρήσημα γκάτζετ.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Είχα πάρει πριν 2 χρόνια και έκανα δουλειά για φόρτιση κινητού.
Δεν γνωρίζω αν έχουν προχωρήσει τεχνολογικά και μπορείς να φορτίσεις πιο δυνατές μπαταρίες από dslr κλπ.
 

tasosbob

Μέλος
Περιοχή
Εδεσσα
Όνομα
Τασος
Μοτό
Honda Transalp 650
Γκουγκλαρε goal zero δες και λιγο youtube...δεν τους εχω δουλεψει προσωπικα αλλα νομιζω οτι ειναι καλοι...τους προτεινουν πολλοι hikers, bushcrafters και λοιποι βουνισιοι!!!
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Ειχα εναν του 20αρικου αρκετα δυνατος θυμαμαι, αλλα μου τον εκλεψαν και δεν τον δοκιμασα.
Ελεγε 20 ωρες φορτιση στον ηλιο για 2 φορτισεις σε κινητο.
Φιλος μου ειπε οτι θα ηταν εως 70%.
Και 2 ωρες στον ηλιο ειναι 2 μερες!!
Δεν ξερω.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Πέτυχα χθες κάτι τέτοιους στο γνωστό γερμανικό market...
Είχε αρκετά κομμάτια οπότε υποθέτω θα είναι νέας εσοδείας...:happy:
 

zen rider

suzuki volusia
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
kostis
Μοτό
suzuki volusia 2002
Επειδη το εχω ψαξει πολυ θα σου πω οτι μια πολυ καλη λυση ειναι το anker solar charger 21w ή καποιο αντιστοιχο. Με ενα xiaomi power bank 16000 mAh εισαι καλυμμενος. Φορτιζεις το power bank για να μην εχεις εκτεθειμενο smartphone ή foto στον ηλιο και μετα φορτιζεις τις συσκευες.
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη

mousitsas

Μέλος
Όνομα
Αγις
Μοτό
KTM 950SE
2005 HAYABUSA
XR400R
CRF1100
Το ρεύμα πάντα είναι ένα θέμα όταν βρίσκομαι σε ερημιές ακόμη και για 2 -3 μέρες εξόρμηση,
σκέφτομαι να κοιτάξω για κανα μικρό ηλιακό πάνελ που να κουβαλιέτε άνετα στην μηχανή η και με τα πόδια σε σάκο.
αλλα να μπορεί να κανει απο μια απλή φόρτιση κινητού μέχρι κάμερες dslr ακόμη και για λαπτοπ.
Έχει χρησιμοποιήσει κανεις να μας πει εντυπώσεις η καποιος γνωστης επι του θεματος να μας πει αν αξίζει να δώσεις χρήματα για κατι τέτοιο
και αν τελικα μπορει να φορτίζει ασφαλές κινητά και αλλα χρήσημα γκάτζετ.
Για να αναφερεσαι σε λαπτοπ κλπ υποθετω οτι θα ταξιδευεις με οχημα και οχι backpacking. Το πρωτο που πρεπει να κανεις ειναι να υπολογισεις ποσες περιπου βατωρες θα χρειαστεις συνολικα για το χρονικο διαστημα που θα εκδραμεις, τι ποσο εισαι διατεθειμενος να διαθεσεις και μεχρι τι βαρος (και ογκο) μπορεις να κουβαλησεις για την ενεργειακη σου λυση. Τοτε και μονο τοτε εχει νοημα να κοιτας για πιθανες λυσεις.
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
tiger 955i-gs 1200
Κατι τετοιο θα ηταν σχετικα χρησιμο αν πας καπου για να αραξεις.Αν ταξιδευεις θα το βαλεις πανω στην μπαγαζιερα να φορτιζει?Θα κυνηγας τον ηλιο?Αξιζει τελικα η φασαρια του η θα βολευε περισσοτερο να εχεις κανα δυο power bank?
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Για να αναφερεσαι σε λαπτοπ κλπ υποθετω οτι θα ταξιδευεις με οχημα και οχι backpacking. Το πρωτο που πρεπει να κανεις ειναι να υπολογισεις ποσες περιπου βατωρες θα χρειαστεις συνολικα για το χρονικο διαστημα που θα εκδραμεις, τι ποσο εισαι διατεθειμενος να διαθεσεις και μεχρι τι βαρος (και ογκο) μπορεις να κουβαλησεις για την ενεργειακη σου λυση. Τοτε και μονο τοτε εχει νοημα να κοιτας για πιθανες λυσεις.
Σωστος για την σκέψη ..μερικές φορές με όχημα και κάποιες αλλες χωρίς όχημα .με τα πόδια και σακο στην πλάτη .(χωρίς λάπτοπ εννοείτε)
 

mousitsas

Μέλος
Όνομα
Αγις
Μοτό
KTM 950SE
2005 HAYABUSA
XR400R
CRF1100
Σωστος για την σκέψη ..μερικές φορές με όχημα και κάποιες αλλες χωρίς όχημα .με τα πόδια και σακο στην πλάτη .(χωρίς λάπτοπ εννοείτε)
Χωρις οχημα αναγκαστικα powerbank + ισως φωτοβολταικο αν δε φτανει το πρωτο.
Με οχημα αυτο που θα εκανα εγω ειναι να στησω μια μπαταρια 12ν με στοιχεια λιθιου 18650 και με ενα μικρο inverter να εχω εκτος απο τα 12dc και 220v ac.
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Ναι προς το παρών η εύκολη λύση που χρησιμοποιώ, έχω πάρει ένα power bank όπου με βγάζει 3-4 μέρες (εξαρτάτε με τις θερμοκρασίες που συναντώ) απλά πάνω από κει που έχω κατά νου κάτι εκδρομικά θα χρειαστώ κάτι για επαναφόρτιση του powerbank . Στην Ελλάδα έχουμε μπόλικο ήλιο οπότε γι'αυτό κοιτώ την ιδέα του μικρού ηλιακού ..
 

mousitsas

Μέλος
Όνομα
Αγις
Μοτό
KTM 950SE
2005 HAYABUSA
XR400R
CRF1100
Τα ηλιακα ειναι πολυ καλη λυση, απλα τα περισσοτερα απ οσο εχω διαβασει ειναι λιγο γτπ. Υποθετω το προβλημα δεν ειναι στα ηλιακα αυτα καθ αυτα αλλα στα καλωδια που με το ανοιξε κλεισε κοβονται εσωτερικα. Αν παρεις καποιο αξιζει να το ψαξεις καλα και ενδεχομενως να δωσεις κατι τις παραπανω.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
.....απλά πάνω από κει που έχω κατά νου κάτι εκδρομικά θα χρειαστώ κάτι για επαναφόρτιση του powerbank .
Δεν θα «πιάσεις» καθόλου «πολιτισμό» εκείνες τις μέρες;
Μια λύση που κάνω, και δεν κοστίζει σε κανέναν, είναι στην πρώτη καφετέρια που θα πιω ένα καφεδάκι, δίνω στην κοπέλα το κινητό ή το power bank να το βάλουν σε μια μπρίζα της καφετέριας! Σε μισή ώρα ή σαράντα πέντε λεπτά, είναι έτοιμο!

Το ίδιο και σε ταβερνάκια!!!
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Εξαρτάται πολύ από το τι κουβαλάς μαζί σου. Οπως έγραψε ο mousitsas υπολογίζεις βατωρες και μερες που εκδράμεις.

Απλά έχε υπόψη σου οτι το πάνελ απο μονο του δεν μπορεί να παράξει πολυ ενέργεια για να φορτισει μεγάλες συσκευές πχ dslr, drone κλπ. Χρειάζεται να το χρησιμοποιείς με ένα μεγάλο συσσωρευτή και από εκεί να φορτίζεις τις συσκευές. Το τελικό βάρος και κόστος όμως είναι μεγαλύτερο από το να κουβαλάς διπλές ή τριπλές μπαταρίες από τις κάμερες που χρειάζεσαι.

Αν είσαι με αμαξι γενικά είναι εύκολο να κουβαλάς μαζι ένα 200Wh συσσωρευτή που φωτίζει από το αυτοκίνητο ή με backup φόρτιση από ενα 50w πανελ (πχ goal zero yeti 200x με boulder 50).

Εγώ χρησιμοποιώ ενα φορτιστή b2b, μια μπαταρία 60Ah και ένα inverter. Ειναι πάνω κάτω η ιδια ιδέα με ότι εγραψα παραπάνω απλά είναι φιξ στο αυτοκίνητο και δεν μεταφέρεται.
 
Τελευταία επεξεργασία:

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Δεν θα «πιάσεις» καθόλου «πολιτισμό» εκείνες τις μέρες;
Μια λύση που κάνω, και δεν κοστίζει σε κανέναν, είναι στην πρώτη καφετέρια που θα πιω ένα καφεδάκι, δίνω στην κοπέλα το κινητό ή το power bank να το βάλουν σε μια μπρίζα της καφετέριας! Σε μισή ώρα ή σαράντα πέντε λεπτά, είναι έτοιμο!

Το ίδιο και σε ταβερνάκια!!!

Ναι πολλες σώζουν τα καφενεδάκια και ταβερνούλες .,αλλα μιλάμε για καθόλου πολιτισμό.,
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Εξαρτάται πολύ από το τι κουβαλάς μαζί σου. Οπως έγραψε ο mousitsas υπολογίζεις βατωρες και μερες που εκδράμεις.

Απλά έχε υπόψη σου οτι το πάνελ απο μονο του δεν μπορεί να παράξει πολυ ενέργεια για να φορτισει μεγάλες συσκευές πχ dslr, drone κλπ. Χρειάζεται να το χρησιμοποιείς με ένα μεγάλο συσσωρευτή και από εκεί να φορτίζεις τις συσκευές. Το τελικό βάρος και κόστος όμως είναι μεγαλύτερο από το να κουβαλάς διπλές ή τριπλές μπαταρίες από τις κάμερες που χρειάζεσαι.

Αν είσαι με αμαξι γενικά είναι εύκολο να κουβαλάς μαζι ένα 200Wh συσσωρευτή που φωτίζει από το αυτοκίνητο ή με backup φόρτιση από ενα 50w πανελ (πχ goal zero yeti 200x με boulder 50).

Εγώ χρησιμοποιώ ενα φορτιστή b2b, μια μπαταρία 60Ah και ένα inverter. Ειναι πάνω κάτω η ιδια ιδέα με ότι εγραψα παραπάνω απλά είναι φιξ στο αυτοκίνητο και δεν μεταφέρεται.

Ναι αν είσαι με όχημα όλα είναι ποιο εύκολα ακόμη και με την μηχανή., πολλες φορές φορτίζω το powerbank στην μηχανή όταν είμαι εν κινήσει στο δρόμο.
Δεν το γλιτώνεις όμως χωρις διπλες και τριπλες μπαταρίες δεν παω πουθενα., τεσπα όπως τον βολεύει και τον καθένα.,

Σας ευχαριστώ πάντως για τα σχόλια σας.
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
αλλα μιλάμε για καθόλου πολιτισμό
Αν το πρόβλημα αφορά φωτογραφικό ταξίδι συνήθως ο προγραμματισμός του τι θέλεις να φωτογραφίσεις και τι εποχή βοηθά να υπολογίσεις πόση ενέργεια θα χρειαστείς. Ειδικά αν είσαι για μέρες σε περιοχές χωρίς ηλεκτρικό και υποδομές. Συνήθως αυτό συνεπάγεται ότι γνωρίζεις την περιοχή ή ότι έχεις κάνει ένα μίνι οδοιπορικό πριν το ταξίδι για να δεις τι υπάρχει και τι θέλεις να αποτυπώσεις σε φωτογραφία η βίντεο.

Μία άλλη γενική παραδοχή είναι ότι όσο λιγότερο γνωρίζουμε τον εξοπλισμό (φωτό/βίντεο) τόσο περισσότερο χαλάμε τις μπαταρίες. Ειδικά στις σύγχρονες κάμερες που η μπαταρία τροφοδοτεί πολλά περισσότερα από ότι το κλείστρο. 'Εχω φάει πολλές μπαταρίες απο go pro και drone προσπαθώντας να τραβήξω πλάνα απλά επειδή έχω ξεχάσει πως δουλεύει η συσκευή. Οπότε σε τέτοια ταξίδια η εξοικείωση από πριν με αυτά που κουβαλάμε μαζί είναι σημαντική.

Όσον αφορά την φωτογραφία και μόνο, μια φωτογραφική backup συνήθως παρέχει ασφάλεια αν όλα τα άλλα πάνε στραβά. Εγώ συνήθως πχ κουβαλάω ένα μηχανικό σώμα ώστε αν τελειώσουν οι μπαταρίες να υπάρχει εναλλακτική.
 
Top Bottom