Ημερολόγιο μοτοσυκλέτας : ΚΤΜ 690 Rally '08

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Γιάννη ,στο χω ξαναπεί ,κ θα στο πω κι εδώ ,για να καταχωρηθεί στα "πρακτικά".

Οτι προεργασία κ να γίνει ΔΕΝ (πιστεύω ότι) υπάρχει βαφή ,η οποία να ΜΗΝ φουσκώσει πάνω σε αυτό το πλαστικό υλικό ,εφ όσον έχει μεσα του βανζίνη.
EDIT: Εκτός κι αν εχουν ανακαλυφθεί πλέον υλικά βαφής διαπνέοντα ,κάτι που δεν γνωρίζω.

Η ίδια εφαρμογή εχει γίνει κ στο πίσω τεπόζιτο-υποπλαίσιο ,κ δεν έχει κάνει κιχ.
Αλλά ,άλλο υλικό ,τελείως όμως.

Κι επειδή το πρόβλημά σου είναι καθαρα οπτικό - ψυχαναγκαστικό (σε καταλαβαίνω)
1000ες φορες ,κάνε τα τεπόζιτα Wrapping με το διαπνέον υλικό που φτιάχνονται κ τα αυτοκόλλητα για τα συγκεκριμένου τυπου τεπόζιτα.


Α...και μην αλλάξεις το εξωτερικό φιλτράκι που είπες παραπάν ,δεν χρειάζεται
Θα κάνω άλλη μια προσπάθεια Κωστή, ούτως η άλλως το κόστος δεν είναι απαγορευτικό τουλάχιστον για τα δικά μου δεδομένα.

Και το πίσω ντεπόζιτο αρχίζει και σκάει σιγά σιγά που σημαίνει ότι μάλλον δεν έγινε καλή προετοιμασία επιφάνειας πριν πέσει βαφή.


 
Τελευταία επεξεργασία:

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Αυτο στον πανω σωληνα του πλαισίου τι ειναι?



Αν λες το σημάδι είναι από τη σέλα νομίζω.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
(165) Έγινε και πλύσιμο / λίπανση του φίλτρου αέρα και καθαρισμός της εισαγωγής.





Στάλθηκε από το Mars μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
(165) Έγινε και πλύσιμο / λίπανση του φίλτρου αέρα και καθαρισμός της εισαγωγής.





Στάλθηκε από το Mars μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Αυτή τη χοάνη από κάνα peugeot rallye την έκλεψες? Θα βάλεις και ηχοσύστημα?
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Τς

 
Τελευταία επεξεργασία:

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Στο πρώτο post ενσωματώθηκε και μια ασφάλτινη διαδρομή προσφορά του αγαπημένου μας todor για όσους θέλουν να βολτάρουν προς την περιοχή του Ασπροποτάμου, της παλιάς Κατάρας ,της λίμνης Αώου,της Κρανιάς με κατάληξη στην Καλαμπάκα.
Εξαιρετική επιλογή και λόγω εποχής...;)
Αυτο στον πανω σωληνα του πλαισίου τι ειναι?



O πρώην ,είχε τυλίξει τους σωλήνες του πλαισίου με μονωτικό κ από πάνω ταινία υφασμάτινη ,για να αποφευχθούν εκδορές χρήσης/τριβής από τα εξτρά τμήματα που είχαν κουμπωθεί.
Εκεί κατι έβρισκε προφανως ,κι έφαγε το υλικό προστασίας


Θα κάνω άλλη μια προσπάθεια Κωστή, ούτως η άλλως το κόστος δεν είναι απαγορευτικό τουλάχιστον για τα δικά μου δεδομένα.

Και το πίσω ντεπόζιτο αρχίζει και σκάει σιγά σιγά που σημαίνει ότι μάλλον δεν έγινε καλή προετοιμασία επιφάνειας πριν πέσει βαφή.


Μάλιστα ....αυτα πρέπει έγιναν λόγω της ελαστικότητας του πλαστικού υλικού κατασκευής του τεπόζιτου ,μια κ το πίσω τεπόζιτο εκτελεί κ χρέη υποπλαισίου ,άρα δέχεται καταπονήσεις κάμψης ,οι οποίες αποσβαίνονται από την ελαστικότητα του υλικού ,κατόπιν σχεδιαστικής/κατασκευαστικής πρόβλεψης.

ΚαΤεΜέ ,κανένα τμήμα της συγκεκριμένης μοτ/τας ΔΕΝ έπρεπε/πρέπει να βαφτεί.
Η όποια "εικαστική" παρέμβαση ,θα έπρεπε να γίνει εξ αρχής με αυτοκόλλητα κ μόνο!
Δεν είναι τυχαίο ,που ο Κατασκευαστής ,τα έχει ΟΛΑ άβαφτα.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Το μπροστινό κούμπωμα της σέλας από την κάτω μεριά έχει σπάσει, ένα fail το οποίο το έχουν πάθει αρκετοί κάτοχοι με αποτέλεσμα η σέλα να παίζει τρελά δεξιά αριστερά στο μπροστινό της μέρος. Η επισκευή είναι σχετικά εύκολη προσαρμόζοντας ένα σχετικά χοντρό μεταλλικό έλασμα κομμένο μπροστά με τέτοιο τρόπο για να κουμπώνει στη βάση του πλαισίου. Το έπιασα με 4 πριτσίνια.



Πριν το βαψιμο



Στάλθηκε από το Mars μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Αφαιρέθηκαν οι κινέζικοι αποστάτες τιμονιού και τοποθετήθηκαν αποστάτες Rox Riser 7 εκ τους οποίους είχα από προηγούμενη αγορά.



Οι κινέζικοι αποστάτες θα ξανατοποθετηθούν στο μέλλον μόλις καταφέρω και ταιριάξω και το αντίστοιχο σταμπιλιζατέρ.
Όλο το σετ είναι αυτό

 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Σήμερα παρέλαβα και τα ντεπόζιτα τα οποία πλύθηκαν εσωτερικά με βενζίνη, ξεβγάλθηκαν και τοποθετήθηκαν στον πάγκο για να μπουν τα αυτοκόλλητα.







 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Επίσης αντικατέστησα και το εμπρός πορτοκαλί φτερό, με λευκό το οποίο συμπεριλαμβανόταν στην προίκα της μοτοσυκλέτας.
Αφού έδεσα τα ντεπόζιτα βγήκα για να δουλέψω το μηχανάκι εν όψη του επερχόμενου λασποθέραπι....

Πως σας φαίνεται το εργαλείο??
Νομίζω το λευκό φτερό του ταιριάζει πιο πολύ.








 

Miltiadis

Μέλος
Όνομα
Γιωργιόόό!!!!!
Μοτό
Σκύλος μαύρος!
Επίσης αντικατέστησα και το εμπρός πορτοκαλί φτερό, με λευκό το οποίο συμπεριλαμβανόταν στην προίκα της μοτοσυκλέτας.
Αφού έδεσα τα ντεπόζιτα βγήκα για να δουλέψω το μηχανάκι εν όψη του επερχόμενου λασποθέραπι....

Πως σας φαίνεται το εργαλείο??
Νομίζω το λευκό φτερό του ταιριάζει πιο πολύ.








Έτοιμο Johni....στείλτο μου"κάτω"αν δεν έχεις χώρο στο γκαράζ ρε:ha
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Επίσης αντικατέστησα και το εμπρός πορτοκαλί φτερό, με λευκό το οποίο συμπεριλαμβανόταν στην προίκα της μοτοσυκλέτας.
Αφού έδεσα τα ντεπόζιτα βγήκα για να δουλέψω το μηχανάκι εν όψη του επερχόμενου λασποθέραπι....

Πως σας φαίνεται το εργαλείο??
Νομίζω το λευκό φτερό του ταιριάζει πιο πολύ.








Τιμουλα?
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Αφαιρέθηκαν οι κινέζικοι αποστάτες τιμονιού και τοποθετήθηκαν αποστάτες Rox Riser 7 εκ τους οποίους είχα από προηγούμενη αγορά.



Οι κινέζικοι αποστάτες θα ξανατοποθετηθούν στο μέλλον μόλις καταφέρω και ταιριάξω και το αντίστοιχο σταμπιλιζατέρ.
Όλο το σετ είναι αυτό

Τους κινεζικους αποστατες σε αυτο το μεγεθος και για την χρηση που θα κανεις εγω δεν θα τους εμπιστευομουν! Και στο λεει αυτο καποιος που εχει αγορασει το μισο ebay σε μπλιμπλικια

Εννοειται οτι το λευκο φτερο του παει καλυτερα
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Επίσης αντικατέστησα και το εμπρός πορτοκαλί φτερό, με λευκό το οποίο συμπεριλαμβανόταν στην προίκα της μοτοσυκλέτας.
Αφού έδεσα τα ντεπόζιτα βγήκα για να δουλέψω το μηχανάκι εν όψη του επερχόμενου λασποθέραπι....

Πως σας φαίνεται το εργαλείο??
Νομίζω το λευκό φτερό του ταιριάζει πιο πολύ.








Κούκλα και λίγα λέω :friendship:
 
Top Bottom