Ημερολόγιο μοτοσυκλέτας: Husqvarna ΝUDA 900R

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Α ναι, όταν ήμουν 12 σας θυμάμαι εσάς τους 16άρηδες με τη σαγιονάρα Όλυμπος και τα Velamos (mod. σε bmx)....
Η Σαγιονάρα ήταν μπούφαλο και τα βέλαμος δεν κάνανε για BMX
αλλού ήταν το κόλπο Kings boy (αλλά ποιός ίσε τόσα λ7 3,500 δρχ α πάρει)
 

Λευκάδιος

Μέλος
Περιοχή
West Side Athens
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BRP

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Απορία ! Όσες φωτό βλέπω με τανκμπαγκ δεν έχουν βάση για κινητό στο τιμόνι, και το ανάποδο!

Επειδή τελευταία έμπλεξα με τα γυμνά έχω αποκτήσει καινούργια προβλήματα... Και επειδή έχεις πάρει ένσημα στην καλαισθησία θα με ενδιέφερε να ακούσω και να δω την λύση στο πρόβλημα από την μεριά σου.

Ήδη έχω άκουσα παράπονα για την μπαγκαζιέρα... :roflmao:
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Απορία ! Όσες φωτό βλέπω με τανκμπαγκ δεν έχουν βάση για κινητό στο τιμόνι, και το ανάποδο!

Επειδή τελευταία έμπλεξα με τα γυμνά έχω αποκτήσει καινούργια προβλήματα... Και επειδή έχεις πάρει ένσημα στην καλαισθησία θα με ενδιέφερε να ακούσω και να δω την λύση στο πρόβλημα από την μεριά σου.

Ήδη έχω άκουσα παράπονα για την μπαγκαζιέρα... :roflmao:
Αχ... τρώγεσαι να με διαβάσουν οι φίλοι μου και να με χορτάσουν καζούρα...
Έχω μια απομίμηση της QUADLOCK από το Aliexpress (ελπίζω σύντομα να αποκτήσω τη γνήσια βάση κινητού), η οποία στη σωστή θέση ακουμπάει στο tankbag και υπάρχει πρόβλημα στα κοψίματα του τιμονιού. Όμως ευτυχώς και η απομίμηση αλλάζει πολύ εύκολα θέση με το χαλάρωμα μιας βίδας allen και ναι μεν στη νέα θέση έχει εξαιρετική ανάγνωση -ίσως και καλύτερη- αλλά σκεπάζει σημαντικό κομμάτι των οργάνων της μοτοσυκλέτας. Στη φωτό λείπει το κινητό γιατί το χρησιμοποιώ για τη φωτογράφιση αλλά θα καταλάβεις.

 

Λευκάδιος

Μέλος
Περιοχή
West Side Athens
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BRP
Αχ... τρώγεσαι να με διαβάσουν οι φίλοι μου και να με χορτάσουν καζούρα...
Έχω μια απομίμηση της QUADLOCK από το Aliexpress (ελπίζω σύντομα να αποκτήσω τη γνήσια βάση ) ......
konkost βγες από τον λογαριασμό του STF ...
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
[...]η οποία στη σωστή θέση ακουμπάει στο tankbag και υπάρχει πρόβλημα στα κοψίματα του τιμονιού [...] νέα θέση έχει εξαιρετική ανάγνωση -ίσως και καλύτερη- αλλά σκεπάζει σημαντικό κομμάτι των οργάνων της μοτοσυκλέτας.
Αντιμετωπίζω τα ίδια προβλήματα. Και ήθελα να δω αν είχεις βρει κάποια λύση. Αλλά από ότι βλέπω δεδομένου ότι τα όργανα και το τιμόνι είναι χαμηλά, είναι δύσκολο να μην καλύπτει το ένα το άλλο. Ειδικά αν υπάρχει τανκμπαγκ. Έχω δει κάποιες λύσεις με βάσεις στην άκρη του τιμονιού πχ διπλα στον καθρέφτη. Αλλά έίναι λίγο μαύρο χάλι...Εχω βρει ένα fairing , θα δω μήπως με κάποιο τρόπο μπορεί να στηρίξει μια μπάρα ώστε να μην καλύπτει τα όργανα.
 
Reactions: STF

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Αντιμετωπίζω τα ίδια προβλήματα. Και ήθελα να δω αν είχεις βρει κάποια λύση. Αλλά από ότι βλέπω δεδομένου ότι τα όργανα και το τιμόνι είναι χαμηλά, είναι δύσκολο να μην καλύπτει το ένα το άλλο. Ειδικά αν υπάρχει τανκμπαγκ. Έχω δει κάποιες λύσεις με βάσεις στην άκρη του τιμονιού πχ διπλα στον καθρέφτη. Αλλά έίναι λίγο μαύρο χάλι...Εχω βρει ένα fairing , θα δω μήπως με κάποιο τρόπο μπορεί να στηρίξει μια μπάρα ώστε να μην καλύπτει τα όργανα.
Έχω και τέτοια με μπίλια της Ram Mount στα αριστερά του τιμονιού (αν πατήσεις δυο φορές πάνω στη φωτό μεγεθύνεται αρκετά). Πλέον έχει ρόλο βάσης για την έξτρα κάμερα.



Κοιτά, δεδομένου ότι η θέση των οργάνων είναι η ιδανική για ανάγνωση δε με πειράζει που προσωρινά -όσο υπάρχει tank bag- μπαίνει μπροστά από το όργανο. Έτσι και αλλιώς με μικρές μετακινήσεις του κεφαλιού τα βλέπω. Είναι σημαντικό ότι με ένα αλενάκι το κάνεις πραγματικά μέσα σε λιγότερο από 20-30 sec.
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Έχω και τέτοια με μπίλια της Ram Mount στα αριστερά του τιμονιού (αν πατήσεις δυο φορές πάνω στη φωτό μεγεθύνεται αρκετά). Πλέον έχει ρόλο βάσης για την έξτρα κάμερα.

Κοιτά, δεδομένου ότι η θέση των οργάνων είναι η ιδανική για ανάγνωση δε με πειράζει που προσωρινά -όσο υπάρχει tank bag- μπαίνει μπροστά από το όργανο. Έτσι και αλλιώς με μικρές μετακινήσεις του κεφαλιού τα βλέπω. Είναι σημαντικό ότι με ένα αλενάκι το κάνεις πραγματικά μέσα σε λιγότερο από 20-30 sec.
Στο nuda οι ενδείξεις είναι από οτι βλέπω πιο ψηλά απο το στροφόμετρο. Εμένα δυστυχώς είναι χαμηλά στο ύψος του κλειδιού. Περιμένω κάτι αποστάτες για το τιμόνι. Αυτό θα δημιουργήσει λίγο χώρο ακόμα και ελπίζω να βλέπω καλύτερα γιατί απο ότι φαινεται δεν υπάρχει κάποια λύση. Μετά με βλέπω για χαρτη στο τανκμπαγκ. :roflmao:
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Στο nuda οι ενδείξεις είναι από οτι βλέπω πιο ψηλά απο το στροφόμετρο. Εμένα δυστυχώς είναι χαμηλά στο ύψος του κλειδιού. Περιμένω κάτι αποστάτες για το τιμόνι. Αυτό θα δημιουργήσει λίγο χώρο ακόμα και ελπίζω να βλέπω καλύτερα γιατί απο ότι φαινεται δεν υπάρχει κάποια λύση. Μετά με βλέπω για χαρτη στο τανκμπαγκ. :roflmao:
Μόλις μπει το κινητό δε φαίνεται τίποτα. Μόνο με πλάγια μετακίνηση του κεφαλιού δεξιά και αριστερά. Αν ας πούμε αλλάψει λαμπάκι πίεσης λαδιού ή κινητήρα ελπίζω να το καταλάβω πριν με αφήσει.
Βασίζομαι στην ευλαβική συντήρηση της μοτοσυκλέτας :roflmao:
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Έχω και τέτοια με μπίλια της Ram Mount στα αριστερά του τιμονιού (αν πατήσεις δυο φορές πάνω στη φωτό μεγεθύνεται αρκετά). Πλέον έχει ρόλο βάσης για την έξτρα κάμερα.



Κοιτά, δεδομένου ότι η θέση των οργάνων είναι η ιδανική για ανάγνωση δε με πειράζει που προσωρινά -όσο υπάρχει tank bag- μπαίνει μπροστά από το όργανο. Έτσι και αλλιώς με μικρές μετακινήσεις του κεφαλιού τα βλέπω. Είναι σημαντικό ότι με ένα αλενάκι το κάνεις πραγματικά μέσα σε λιγότερο από 20-30 sec.
Από ποιο σημείο είναι η φωτογραφία;
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Απορία ! Όσες φωτό βλέπω με τανκμπαγκ δεν έχουν βάση για κινητό στο τιμόνι, και το ανάποδο!

Επειδή τελευταία έμπλεξα με τα γυμνά έχω αποκτήσει καινούργια προβλήματα... Και επειδή έχεις πάρει ένσημα στην καλαισθησία θα με ενδιέφερε να ακούσω και να δω την λύση στο πρόβλημα από την μεριά σου.

Ήδη έχω άκουσα παράπονα για την μπαγκαζιέρα... :roflmao:
Αχ... τρώγεσαι να με διαβάσουν οι φίλοι μου και να με χορτάσουν καζούρα...
Έχω μια απομίμηση της QUADLOCK από το Aliexpress (ελπίζω σύντομα να αποκτήσω τη γνήσια βάση κινητού), η οποία στη σωστή θέση ακουμπάει στο tankbag και υπάρχει πρόβλημα στα κοψίματα του τιμονιού. Όμως ευτυχώς και η απομίμηση αλλάζει πολύ εύκολα θέση με το χαλάρωμα μιας βίδας allen και ναι μεν στη νέα θέση έχει εξαιρετική ανάγνωση -ίσως και καλύτερη- αλλά σκεπάζει σημαντικό κομμάτι των οργάνων της μοτοσυκλέτας. Στη φωτό λείπει το κινητό γιατί το χρησιμοποιώ για τη φωτογράφιση αλλά θα καταλάβεις.

Σήμερα απαλλάχτηκα από το Κινέζικο (το οποίο ομολογουμένως βγήκε πολύ καλό και σταθερό με μόνη δυσκολία στο κούμπωμα) και μπήκε πάνω το QUADLOCK με βάση RAMOUNT που το κάνει πολύ ευέλικτο και ως προς τη πλήρη αφαίρεση της βάσης όταν το κινητό δεν χρησιμοποιείται ως πλοηγός ώστε να απελευθερώνεται πλήρως η οπτική επαφή με τα όργανα.
Με τη νέα θέση της βάσης ελευθερώθηκε τελείως η οπτική επαφή στις ενδεικτικές λυχνίες κινδύνου και της ταχύτητας με την οποία κινείται η μοτοσυκλέτα, ενώ η ένδειξη της κουμπωμένης ταχύτητας στο κιβώτιο φαίνεται πολύ εύκολα με μικρή μετακίνηση του κεφαλιού. Το ίδιο θα μπορούσα να πω και για το στροφόμετρο αλλά δε νομίζω πως θα μετακινώ το κεφάλι μου για να βλέπω σε ποιες στροφές είμαι. Επίσης -όπως και με τη προηγούμενη- παραμένει η ανεμοκάλυψη του κινητού καθώς κρύβεται καλά πίσω από τη ζελατίνα και όπως είχα κάνει και στη προηγούμενη περίπτωση θα υπάρξει και δικλίδα ασφαλείας με ειδικό εύκαμπτο σύρμα το οποίο θα συγκρατεί το τηλέφωνο στο τιμόνι σε περίπτωση που για "x" λόγους ξεκουμπώσει από τη βάση.



Να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Κώστα XR Maniac για την ευγενική δωρεάν χορηγία της QUADLOCK βάσης που συμπεριλάμβανει την αντικραδασμική βάση της QUADLOCK και τη βάση μπίλια της RAMOUNT, μου τα υποσχέθηκε στο ADVtrOFFy και τήρησε τον λόγο του! Επιφυλάσσομαι στη πρώτη ευκαιρία....
 
Τελευταία επεξεργασία:

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Αντιμετωπίζω τα ίδια προβλήματα. Και ήθελα να δω αν είχεις βρει κάποια λύση. Αλλά από ότι βλέπω δεδομένου ότι τα όργανα και το τιμόνι είναι χαμηλά, είναι δύσκολο να μην καλύπτει το ένα το άλλο. Ειδικά αν υπάρχει τανκμπαγκ. Έχω δει κάποιες λύσεις με βάσεις στην άκρη του τιμονιού πχ διπλα στον καθρέφτη. Αλλά έίναι λίγο μαύρο χάλι...Εχω βρει ένα fairing , θα δω μήπως με κάποιο τρόπο μπορεί να στηρίξει μια μπάρα ώστε να μην καλύπτει τα όργανα.
Βάση καθρέπτη με μπίλια ramount ? Και πιο ψηλά βγαίνει και λογικά θα αφήνει χώρο για τα όργανα.
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Βάση καθρέπτη με μπίλια ramount ? Και πιο ψηλά βγαίνει και λογικά θα αφήνει χώρο για τα όργανα.
Στον καθρέπτη μάλλον θα είναι η λύση για την πόλη. Ειδικά για το κινητό για γρήγορη πλοήγηση. Για εκτός, θα ήθελα κάτι να κρύβεται απο την μάσκα για να γλιτώσω τα έντομα που θα πέφτουν βροχή. Προς το παρόν η κατάσταση είναι κάπως έτσι :
 
Reactions: STF

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Στον καθρέπτη μάλλον θα είναι η λύση για την πόλη. Ειδικά για το κινητό για γρήγορη πλοήγηση. Για εκτός, θα ήθελα κάτι να κρύβεται απο την μάσκα για να γλιτώσω τα έντομα που θα πέφτουν βροχή. Προς το παρόν η κατάσταση είναι κάπως έτσι :
Το μηχανάκι που είναι;;;; :friend:
 
Top Bottom