Ημερολόγιο μοτοσυκλέτας: Yamaha WR250R - T2 Adventure Project

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Αυτό το .......κουραδί :muted: χρώματος τετοζιτο χαλάει όλο το μηχανάκι πάντως
Εγώ το βλέπω σαν μελί χρώματος τεπόζιτο... :p

Δε βαριέσαι, κάποτε θα ασχοληθώ και με αυτό.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
30/12/2022, 17.700 χλμ

Λίγο πριν εξεπνεύσει το 2022, εξέπνευσε και κάτι άλλο... η μπαταρία του WR250R.
Μετά από 5 χρόνια, 7 μήνες και 17.700χλμ δεν τα πήγε και άσχημα, δεδομένου ότι το WR250R δεν χρησιμοποιείται και τόσο συχνά.
Ζωντάνεψε λίγο μετά από φόρτιση με τον Optimate αλλά τα σημάδια άρχισαν να φαίνονται εδώ και κάποιους μήνες, επομένως δεν υπήρχε λόγος να ρισκάρω πλέον, ότι είχε να δώσει το έδωσε.
Οπότε...

Αφαιρέθηκε η παλιά μπαταρία




Και τοποθετήθηκε η νέα

 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Στα πλαίσια του μινιμαλισμου περίμενα ότι θα έβαζες λιθιου...;)
Δε μου ταιριάζει. Θέλω η μπαταρία να μου δίνει ενέργεια και με σβηστό τον κινητήρα (π.χ. κατασκήνωση, φόρτιση κινητών). Έχουν πλεονεκτήματα η λιθίου αλλά έχουν και μειονεκτήματα, κρατάει ο καθένας ότι του ταιριάζει.
Έτσι και αλλιώς πάντως η από το εργοστάσιο τοποθετημένη Yuasa made in Japan στα ίδια αμπέρ (6,3) έχει το μικρότερο μέγεθος και το ισχυρότερο ρεύμα εκκίνησης στα 120 CCA, επιπλέον είναι περίπου μισό κιλό ελαφρύτερη από κάθε άλλη agm gel στα ίδια αμπέρ.
Επίσης γενικότερα η άποψη μου για το βάρος δεν είναι η συνήθης. Με ενδιαφέρει πολύ περισσότερο η σωστή κατανομή του βάρους αλλά αυτό είναι μια άλλη συζήτηση.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Εγώ πάλι βλέπω, ότι δεν μου την καθάρισες καλά :friend:!!!
Θα σε μαλώσω....:laugh:
Μόνο ένα φυσιματάκι κάναμε ρε!

Δυστυχώς δε κάνω πλέον τα πλυσίματα μόνος. Όχι δε χάλασε το Husqvarna πλυστικό.... Είναι θέμα απουσίας χώρου.
Όμως το είδα κι εγώ και θα επιμεληθώ όπως καταλαβαίνεις.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Επίσης... έστειλα γράμμα στον Αη Βασίλη πριν από μια εβδομάδα και μου είπε πως λόγο φόρτου εργασίας θα μου στείλει το δώρο σε 2 μήνες... μέχρι τότε... :muted:
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Εγώ έχω απορία πάντως, που βρήκες yuasa made in Japan...:rolleyes: υποθέτω μόνο η Yamaha πρέπει να την φέρνει...
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Εγώ έχω απορία πάντως, που βρήκες yuasa made in Japan...:rolleyes: υποθέτω μόνο η Yamaha πρέπει να την φέρνει...
Μπα... τις βρίσκεις εύκολα πλέον στην αγορά (με τη κρίση του covid-19 ήταν κάπως δυσεύρετες). Η τιμή βέβαια θυμίζει Yamaha.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Δε μου ταιριάζει. Θέλω η μπαταρία να μου δίνει ενέργεια και με σβηστό τον κινητήρα (π.χ. κατασκήνωση, φόρτιση κινητών). Έχουν πλεονεκτήματα η λιθίου αλλά έχουν και μειονεκτήματα, κρατάει ο καθένας ότι του ταιριάζει.
Έτσι και αλλιώς πάντως η από το εργοστάσιο τοποθετημένη Yuasa made in Japan στα ίδια αμπέρ (6,3) έχει το μικρότερο μέγεθος και το ισχυρότερο ρεύμα εκκίνησης στα 120 CCA, επιπλέον είναι περίπου μισό κιλό ελαφρύτερη από κάθε άλλη agm gel στα ίδια αμπέρ.
Επίσης γενικότερα η άποψη μου για το βάρος δεν είναι η συνήθης. Με ενδιαφέρει πολύ περισσότερο η σωστή κατανομή του βάρους αλλά αυτό είναι μια άλλη συζήτηση.
Καλά έκανες....γιατί σε καμμία παγωμένη βουνοκορφή θα έσπρωχνες.
Και θα σε τράβαγα φωτό ότι έμεινε το ρδελο και καλά και θα είχαμε άλλα.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Σήμερα με τη βοήθεια του konkost κάναμε μια εργασία που ανέβαλα αρκετό καιρό.

Ο φωτισμός led δεν με ικανοποιούσε στη μεσαία σκάλα (σε αντίθεση με τον προβολέα που σκότωνε) και έτσι αποφάσισα να επαναφέρω τον συμβατικό λαμπτήρα. Στο μέλλον θα βελτιώσω το φωτισμό με έξτρα led προβολέα που θα είναι αφαιρούμενος με τη βοήθεια βάσης της RAM Mount.
Μεταξύ άλλων αυτό βοήθησε στο να τακτοποιήσω το χώρο πίσω από τη μάσκα ο οποίος ασφυκτιούσε εξαιτίας του μετασχηματιστή της λάμπας led και της καλωδίωσης του GPS μήκους 1,5 μέτρων την οποία αρχικά δεν ήθελα να "κουρέψω" γιατί συνοδευόταν από το βύσμα σύνδεσης ακουστικών ή μεγάφωνου. Όμως 1,5 μέτρα καλωδίου τυλιγμένο στον ελάχιστο χώρο που διαθέτει η περιοχή πίσω από τη μάσκα, πίεζε αρκετά όλο το σύστημα της μάσκας. Αν και δεν είχα ποτέ κάποιο πρόβλημα η εικόνα της περιοχής πίσω από τη μάσκα δεν μου άρεσε.





Η πραγματικότητα των τελευταίων 5 ετών έδειξε πως δε πρόκειται ποτέ να χρησιμοποιήσω ακουστικά για το GPS και αποφάσισα να το κοντύνω αφαιρώντας το επιπλέον μήκος του καλωδίου που δεν χρειαζόταν. Σε περίπτωση που στο μέλλον μετανιώσω μπορώ να το επαναφέρω και επιπλέον η συσκευή της GARMIN έχει δυνατότητα σύνδεσης μέσω bluetooth.

Οι εργασίες αυτές συνδυάστηκαν με τοποθέτηση προσθαφαιρούμενων συνδέσμων/ακροδεκτών, ώστε να μπορώ να αφαιρέσω τη βάση GPS οπότε το θελήσω καθώς παλαιότερα οι ενώσεις είχαν γίνει με καλάι κόλλησης που "μονιμοποιούσε" τη παρουσία της. Μια άλλη σημαντική εργασία για μένα ήταν το φρεσκάρισμα όλων των μονωτικών ταινιών και η επιπλέον προστασία και τακτοποίηση τους με θερμοσυστελόμενα.





konkost thanks!!! :friendship:
 
Τελευταία επεξεργασία:

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Αφήνω αυτό εδώ.... ήρεμα!




Και θα επανέλθω όταν θα υπάρξουν εξελίξεις....
Πότε έκανες την παραγγελία από Αυστραλία Στέφ;;;
Πριν πέντε μέρες έκανα και εγώ μια από εκεί, και μου έγραψαν ότι μέχρι δεκατέσσερις Μαρτίου το αργότερο θα είναι Ελλάδα!!!!
Για να υπολογίζω και εγώ στο περίπου!!!!
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Πότε έκανες την παραγγελία από Αυστραλία Στέφ;;;
Πριν πέντε μέρες έκανα και εγώ μια από εκεί, και μου έγραψαν ότι μέχρι δεκατέσσερις Μαρτίου το αργότερο θα είναι Ελλάδα!!!!
Για να υπολογίζω και εγώ στο περίπου!!!!
Την παραγγελία την έκανα τέλη Δεκεμβρίου αλλά επειδή είχα επικοινωνία προηγουμένως μαζί τους μου είχαν πει ότι το προϊόν που ήθελα θα ήταν έτοιμο σε 5 εβδομάδες, δηλαδή περί τα τέλη Ιανουαρίου.
Αρκετά νωρίτερα δλδ στις 19/1 με ενημέρωσαν ότι παρέδωσαν το δέμα στο ταχυδρομείο.
27/1 μου ήρθε μήνυμα ότι το δέμα μπήκε Ελλάδα.
Χθες με πήραν τηλέφωνο από τα ELTA Courier και μου είπαν ότι το προϊόν έχει εκτελωνιστεί και την ερχόμενη Τρίτη κλείσαμε ραντεβού για να παραλάβω και να τους πληρώσω μετρητοίς τα εκτελωνιστικά.
Να πω εδώ ότι μεσολάβησε φίλος εκτελωνιστής (ιδιώτης με τα κατάλληλα κονέ) που μάλλον επίσπευσε κάπως τις χρονικές διαδικασίες γιατί του είχα δώσει το track number από τη πρώτη μέρα που μου το έστειλαν οι Αυστραλοί.
 
Τελευταία επεξεργασία:

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Ας ενημερωθεί το Ημερολόγιο με την αντικατάσταση του ντεπόζιτου της SAFARI. Αφαιρέθηκε το ημί-διάφανο Desert και αντικαταστάθηκε με όμοιο, αυτή τη φορά σε μπλε χρώμα.
Το δέμα έφτασε στην Ελλάδα προερχόμενο από Αυστραλία την τελευταία εβδομάδα του Ιανουαρίου 2023. Μεσολάβησαν άλλες 10 ημερολογιακές ημέρες περίπου μέχρι να εκτελωνισθεί. Τελικά τη πρώτη εβδομάδα του Φεβρουαρίου 2023 ήρθε στα χέρια μου.







Λίγες μέρες μετά έγιναν οι εργασίες αντικατάστασης με τη πολύτιμη βοήθεια του Δημήτρη στο χώρο τουsurikenjim.

Πρώτα βγήκε η σέλα. Η αφαίρεση του ντεπόζιτου είναι μια πολύ εύκολη διαδικασία αφού στηρίζεται σε μια βίδα που βρίσκεται στο ύψος του λαιμού της μοτοσυκλέτας και σε άλλες δυο που βρίσκονται κρυμμένες κάτω από το εμπρόσθιο τμήμα της μοτοσυκλέτας. Τέλος πρέπει να αφαιρεθεί η τροφοδοσία από ρεύμα και καύσιμο της αντλίας.







Αφού το ντεπόζιτο έχει αφαιρεθεί ήρθε η στιγμή να αφαιρέσουμε την αντλία και να την επανατοποθετήσουμε στο νέο ντεπόζιτο. Την αντλία συγκρατεί ένα δαχτυλίδι το οποίο με τη σειρά του "κουμπώνει" στη θέση του με έξι βίδες,






Το νέο ντεπόζιτο ξεπλύθηκε 3 φορές με βενζίνη και μετά ήρθε η στιγμή της τοποθέτησης της αντλίας.






Αφαιρέθηκαν οι βάσεις συγκράτησης από το παλιό, μπήκαν στο καινούριο και έτοιμο!












Και μερικές φωτό στο φυσικό της περιβάλλον αλλά και στο κλεινόν άστυ...






 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Πεταμένα λεφτά... Θα έπαιρνες ένα voge 300 rally που είναι vfm και θα ήταν μια χαρά...
Προσοχή: Αυτό το μήνυμα θα αυτοκαταστραφεί...
4 voge ... Και κάποια ρεστα
 
Top Bottom