Η Αιτωλοακαρνανία αλλιως...

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
Μερικες φωτος απο το πρωινο σουλατσο,στις εκβολες του Αχελωου και την γενικοτερη περιοχη εκει.
Συγκεκριμενα αναβαση στον Κοτσηλαρη.Mεχρι ενα σημειο που εφτανε ο χαλια δρομος,με πολυ προσοχη και ανετα απο τους πιο δυσκολους που μου εχει τυχει ν ανεβω,απο την πολλη πετρα,αλλου παταγε η μπροστινη ροδα,αλλου βρισκοταν.Στο κατεβασμα ειδικα...
Aλλα ειπαμε..Τενερε εισαι...:cool:



η θεα,αξιζε και με το παραπανω ομως απο εκει.

Φαινονται οι εκβολες του Αχελωου, στο βαθος τα νησακια Μάκρη και Βρόμωνας και καποιες απο τις πολλες ιχθυοκαλλιεργειες της περιοχης.



Παρακατω η Οξυα,οπως φαινεται απο κει πανω.

Που υποτιθεται εχει αγοραστει απο Αραβα,να γινει παγκοσμιο νησι τεχνης και επενδυσεις,και θεσεις εργασιας και αλλα τετοια παραμυθια που ακουγονται εδω και χρονια.



πιο κατω,ειναι το εγκαταλελημενο και ρημαγμενο πλεον Ιχθυκα,που αν δουλευε σωστα θα ειχε μεγαλες προοπτικες για τον τοπο,+ τις θεσεις εργασιας που χαθηκαν δυστυχως.

Με ετος ιδρυσης το 1985 και σαν στοχο ειχε την λειτουργία και διαχείριση πρότυπης ερευνητικής μονάδας ιχθυοκαλλιέργειας στις εκβολές του Αχελώου, για τη διεξαγωγή ερευνών και την ανάπτυξη τεχνολογίας στον τομέα της Ιχθυοκαλλιέργειας.Ηταν ενας ανεξάρτητος & αυτοχρηματοδοτούμενος φορέας Έρευνας και Τεχνολογίας του Υπουργείου Ανάπτυξης που θα συνεβαλλε στη διαμόρφωση στρατηγικής διαχείρισης της παράκτιας ζώνης με βάση τα πορίσματα της σύγχρονης Έρευνας.

Χαιρετησε το 2010 απο χρεη,με πολλα θλιβερα να ακουγονται για τη διαχειρηση των επιδοτησεων και των χρηματων των φορολογουμενων πολιτων αλλα και τη δημοσια περιουσια επειτα να λεηλατηται.








κριμας...

ακομα πιο κατω,απλωνεται η αμμουδια της παραλιας και καποιες καλυβες ψαραδων.
ειναι ωραια και για solo μπανια το καλοκαιρι που δεν παταει ψυχη,εκτος απο τους ψαραδες φυσικα.





και ο βιοτοπος πισω απο την παραλια



the end for now
 

mitch

Μέλος
Περιοχή
Πιτσουνι Σιτυ
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1150GS ADV
Suzuki drz400s
Honda VT250Z
Ωραιος ο Μητσαρας οπως παντα. Σε χαιρομαι πολυ. Οι βολτες σου εχουν παντα κατι να πουν. Δεν περνανε απαρατηρητες.

Λυπαμε που εχουμε κατσει δυο φορες στο ιδιο τραπεζι και δεν εκατσε να γνωριστουμε. Η μια σε ενα καφε του φορουμ στο περιστερι και η αλλη πριν καποια χρονια, αλλα προσφατα συνειδητοποίησα οτι ησουν παρον οταν για καποιο λογο κοιταγα κατι παλιες φωτο. (Ησουν παρεα με τον αρκουδιαρι τον απριλιακια :p)

Ελπιζω να βρεθω καποια στιγμη στα μερη σου και να με ξεναγησεις.

 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
χα!ρε τι γινεται στο γκοσμο..
αυτη ειναι παραλια Σαραντη και ειχα ερθει με το strada παρεα με τον αρκουδιαρη που λες απο πατρα τοτε που ημασταν νεοι:p.
ε θα κατσει,που θα παει...
γυρω γυρω ερχεται
:D
και εννοειται θα χαρω να βολταρουμε παρεα αν σε βγαλει ο δρομος κατα δω
 
Τελευταία επεξεργασία:

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
α βαλω κανα δυο στο νεκρο πλεον θεμα,γαμω το φωτομπακετ γαμω :mad:

φλαμινγκος ή φοινικοπτερα,απο τα αληθινα,οχι τα φουσκωτα,σε πλυθισμο που μαλλον αρχισε να ξεχειμωνιαζει εδω πλεον τα τελευταια χρονια



 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Ξαναβάλτες φιλε....αξιζει τον κόπο!
@Μητσάρας έχει δίκιο ο Κώστας. Κι εγώ το είχα στο μυαλό μου σαν τεράστιο μπελά, αλλά τελικά το θέμα είναι να κάνεις την αρχή. Στο επίμαχο θέμα με το Tenere μπορεί να είχα και περισσότερες από 100 φωτό, σιγά-σιγά τις διόρθωσα. Είναι κρίμα να βλέπεις θέματα κατακρεουργημένα.
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
@Μητσάρας έχει δίκιο ο Κώστας. Κι εγώ το είχα στο μυαλό μου σαν τεράστιο μπελά, αλλά τελικά το θέμα είναι να κάνεις την αρχή. Στο επίμαχο θέμα με το Tenere μπορεί να είχα και περισσότερες από 100 φωτό, σιγά-σιγά τις διόρθωσα. Είναι κρίμα να βλέπεις θέματα κατακρεουργημένα.
μολις δροσισει λιγο ο καιρος ισως το παλαιψω σιγα σιγα,αν βρω και κανα αξιολογο hosting site,γιατι τωρα,μονο που το σκεφτομαι με πιανει απελπισια.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
@Μητσάρας έχει δίκιο ο Κώστας. Κι εγώ το είχα στο μυαλό μου σαν τεράστιο μπελά, αλλά τελικά το θέμα είναι να κάνεις την αρχή. Στο επίμαχο θέμα με το Tenere μπορεί να είχα και περισσότερες από 100 φωτό, σιγά-σιγά τις διόρθωσα. Είναι κρίμα να βλέπεις θέματα κατακρεουργημένα.
Με την ευκαιρία να πω ότι ένας λογαριασμός στο smugmug.com με απεριόριστο ανέβασμα φωτο στοιχίζει 50 ευρώ τον χρονο και μπορούμε να τον μοιραστούμε 2 άτομα, κατεβάζοντας το κόστος στα 25.......γ@μω το φωτομπουκετο τους:mad:
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
νταξ,κεντα σοβαρη σημερα απο το πουθενα..
σε λιγοτερο απο μια ωρα απο το σπιτι μου...
αλλα με αρκετο ψαξιμο και μελετη γιατι πας στα ψαχτα,δεν εχει σημανση ουτε πινακιδες ουτε τιποτα..

κατι δεντρα εβαζα σημαδι απο το street view για να το βρω.

αλλα αξιζε και με το παραπανω..







σκεφτομαι να πεσω να μη πεσω..εχει συννεφια,δεν εχω και πετσετα,ειναι και μπουζι το νερο..
αστο μωρε..την επομενη φορα...



και εδω συνειδητοποιω με τον ασχημο τροπο,οτι επρεπε να εχω ακουσει τον περιγυρο και να εχω βγαλει τουλαχιστον τη βερμουδα με ολο μου το βιος πριν μπω να πλατσουρισω.

μετα απο μισο λεπτο...

1 κινητο λιγοτερο...

η αληθεια ειναι πως δε φαινοταν τοσο βαθυ,αλλα καταφερα και βουλιαξα ως το στηθος.
κατα τ αλλα δεν ηθελα να κανω μπανιο γιατι ειχε συννεφια και δεν ειχα πετσετα μαζι...
:cool:



λιγο πιο πανω,εχει κατι μεγαλης εκτασης εγκαταστασεις,απ οτι μας ειπαν,ηταν ξενοδοχειο και ιαματικα λουτρα,σε μια φοβερη τοποθεσια μεσα στο δασος και τα νερα.

η θεα απο τις εγκαταστασεις στο φαραγγι της Νήσσας



Αλλα επειδη ως γνωστον ειμαστε μεγαλοι τσαρλατανοι σ αυτα τα θεματα,εγκαταληθφηκε και αυτο στη μοιρα του,περιμενοντας το πλιατσικο.

και λογω επειδης Ελλαδα,η αρχη του μονοπατιου :



τουλαχιστον κατω στο ποταμι δεν ειχε σκουπιδια.



θλιβερες εικονες..










ποσο περισσοτερη Ελλαδα να χωρεσω σε μια φωτο δηλαδης..



και για το τελος



αυτια..

το θεμα ειναι οτι θα ξαναπαω σιγουρα πιο οργανωμενος και ισως γινει και διασχιση του φαραγγιου.
βλεπουμε..
:cool:

adios
:panda:
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
τελικα οποιο στρατονι κ να παρεις ετουτος ο τοπος δεν θα σ'απογοητευσει σε αντιθεση με τους κατοικους -αυτου του τοπου- που φροντιζουν διαρκως για τα χειροτερα...:(

κατι τετοια φαραγγια στα Βαλκανια ηδη εχουν γινει πολος ελξης (βλεπε οδοιπορικο του @gsmaniac προσφατα)...:secret:
δεν μιλω για κεντρικη Ευρωπη κ Αλπεις οπου για ενα τετοιο περασμα στηνονται ολοκληρες διακοπες...:wacky:

ποιο αποκοσμο θεαμα απο την εγκαταλειψη ΔΕΝ υπαρχει.
 

vaska

Μέλος
Όνομα
Vassilis
Μοτό
GS1200, IT490, DR 650, GPX750
Αργά το ανακάλυψα αλλά θα παρακολουθώ κι ενδεχομένως όταν οι συνθήκες χρόνος χρήμα το επιτρέψουν, θ' ακολουθήσω. Χωρίς GPS πάντα (έτσι κι αλλιώς εμένα άχρηστο μου είναι, χάνομαι και στο δωμάτιό μου), γιατί όπως ειπώθηκε ήδη τα καλύτερα γίνονται όταν χάνεσαι .
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
Top Bottom