Η Αύρα έρχεται σπίτι...

Ταξιδευτής

Αμετανόητα ονειροπόλος
Περιοχή
71° 10′ 11.32″ N 25° 46′ 58.27″ E
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Αύρα

Ταξιδευτής

Αμετανόητα ονειροπόλος
Περιοχή
71° 10′ 11.32″ N 25° 46′ 58.27″ E
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Αύρα
Η χθεσινή μέρα είχε ακομα περισσότερα χιλιόμετρα από τη Δευτέρα. 670 έγραψε το κοντέρ αλλά άξιζε με το παραπάνω καθότι η εμπειρία που έζησα είναι από αυτές που μένουν μαζί σου για πάντα.

Έχω δει πολλά πράγματα στα ταξίδια μου αλλά το να ξυπνήσω το πρωί πνιγμένος από εφιάλτες είναι και που πρώτη φορά μου συνέβη...

Θα έγραφα περισσότερα αλλά πρέπει να φύγω από τον ξενώνα διότι 700 ολόκληρα δύσκολα χιλιόμετρα περιμένουν μέχρι την Βενετία απόψε και είναι μακρύς ο δρόμος...
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Εννοείται πως περιμένουμε την συνέχεια...
 

labros

Μέλος
Περιοχή
Ιλιον - Τζουμέρκα
Όνομα
Λάμπρος
Μοτό
Ντακαρίσιο
στην Αρχαία Επίδαυρο το Σαββατοκύριακο 20 και 21 Ιουλίου και συγκεκριμένα στο αγαπημένο μου κάμπινγκ ΜΠΕΚΑΣ.
Είναι καποιος που σκεφτεται να κατεβει αυριο το πρωι για καφε με τον Ταξιδευτής
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

Ταξιδευτής

Αμετανόητα ονειροπόλος
Περιοχή
71° 10′ 11.32″ N 25° 46′ 58.27″ E
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Αύρα
Σιγή ασυρμάτου επιτέλους τέλος!

Συγγνώμη που αυτές τις μέρες δεν είχα γράψει τίποτα αλλά δυστυχώς μετά το τελευταίο μήνυμα αναμενόμενα δεν ξαναβρήκα πρόσβαση σε δίκτυο, τόσο στο πλοίο όσο και στο εξοχικό μου.

Όμως τώρα που βολεύτηκε στο αρχοντικό μας έχουμε όλα τα κομφορ! Και μαζί και καλούς φίλους!
Τι καλύτερο να ζητήσω άραγε;
 

Ταξιδευτής

Αμετανόητα ονειροπόλος
Περιοχή
71° 10′ 11.32″ N 25° 46′ 58.27″ E
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Αύρα
Και για να ολοκληρώσω το ρεπόρτο απ'το δρόμο για τις μέρες που δεν έγραψα...

Όταν αφησαμε τον Ταξιδευτή στο προηγούμενο επεισόδιο ήταν στη Τσεχία προσπαθώντας να βρει τις λέξεις για την μεγάλη εμπειρία που είχε βιώσει την προηγούμενη μέρα.

Η μέρα είχε ξεκινήσει δύσκολα, στο ξενώνα στο γάμο του Καραγκιόζη μέσα στα πολωνικά χωράφια προσπαθούσε να περάσει με ασφάλεια το χωματόδρομο που είχε αντιμετωπίσει την προηγούμενη μέρα. Ο καιρός γκρίζος, μίζερος και παγωμένος λες και ήξερε τον προορισμό της μέρας: τη μικρή πόλη Oświęcim , που έγινε διάσημη για όλους τους λάθος λόγους στο 2ο ΠΠ χάρη στα Γερμανικά στρατόπεδα συγκέντρωσης του Άουσβιτς που εγκαταστάθηκαν εκεί.

Για να πεις σωστά αυτή την ιστορία, δύο κουβέντες δεν αρκούν αλλά για τώρα απλά μερικές φωτογραφίες θα βοηθήσουν.

Η εμπειρία είναι αδιανόητη ακόμη και σήμερα, ακόμη και ως τουριστική ατραξιόν, ακόμη και μετά από τόσα χρόνια...
Χιλιάδες, εκατοντάδες χιλιάδες άνθρωποι, αβοήθητοι καλοπροαίρετοι πράοι άνθρωποι, γυναίκες, βρέφη, σφαγιάστηκαν με αδιανόητη μεθοδικότητα σε μια κόλαση οπου και ο διάβολος κλαίει απαρηγόρητος...



Arbeit macht Frei...



Αυτη είναι μια γραμμή που δεν θα ήθελες ποτέ να πάρεις...


Αν έχεις καρδιά, εκεί θα γονατίσεις...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ταξιδευτής

Αμετανόητα ονειροπόλος
Περιοχή
71° 10′ 11.32″ N 25° 46′ 58.27″ E
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Αύρα
Μετά από αυτό τι θα μπορούσε κανείς να πει; 260 χλμ δρόμου μέσα στη νύχτα στην αρκουσαν για να ξεφύγω απ'τους εφιάλτες μου...

Το πρωί στον Τσέχικο ξενώνα η αναχώρηση έγινε λίγο βεβιασμένα αλλά με επτακόσια-φευγα χιλιόμετρα μπροστά μου μέχρι το βράδυ κάλλιο νωρίτερα για να ξεμπερδευουμε μια ώρα αρχύτερα.

Οδηγικά δεν είχε κάποιο ενδιαφέρον, όμως η επίσκεψη στο παραμυθενιο θερινό παλάτι και τους μαγευτικους κήπους του Laxenburg στην Αυστρία άξιζε και με το παραπάνω.


Όπως όμως επίσης άξιζε και η γνωριμία με τον τρελάρα Ιταλό μηχανοβιο στο πλοίο από Βενετία ή η γνωριμία με την κούκλα, γλυκύτατη και πανέξυπνη εικοσάχρονη (αααααχχχχχ) Ιταλίδα που κατέβαινε Κέρκυρα για διακοπές ή το τσιμεντένιο μπλόκ που έγινε για μια μαγευτική βραδιά το κρεβάτι μου σε ένα άθλιο λιμάνι-εργοταξιο...



Αλλά όλα αυτά είναι μια άλλη ιστορία που θα ειπωθεί εν καιρώ...
 

kostas_366

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Πόρκα κρίση :)
Μιας κ το Σάββατο μπορούσα, ε ένα καφεδάκι το κοπανήσαμε...
Φωτο, λίγες, πολύ κουβέντα με τον Λάμπρο





 
Τελευταία επεξεργασία:

Ταξιδευτής

Αμετανόητα ονειροπόλος
Περιοχή
71° 10′ 11.32″ N 25° 46′ 58.27″ E
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Αύρα
Ένα τεράστιο ευχαριστώ από καρδιάς σε όλα τα φιλαράκια που άφησαν δουλειές, οικογένειες και υποχρεώσεις για να έρθουν να δουν έναν βλαμμένο τύπο που έτυχε να περνά απ'τα μέρη τους.

Μια εξίσου μεγάλη συγγνώμη προς Αλέξανδρο Ilikeyourbike, Λάμπρο, kostas366 και Κωστή konkost που οι ώρες δεν συνέπεσαν για να έχουμε περισσότερο χρόνο για να τα πούμε. Χρωστάω μια μπύρα (αν έρθετε και Ελσίνκι χρωστάω κασόνι!)

Μια ιδιαίτερη μνεία στον φοβερό Μάνο Rosouma για την τιμή που μου έκανε να περάσουμε το Σάββατο μαζί και βέβαια τον χειμαρρώδη Γιώργο Σουγκαρία που έκανε "σκαντζα βάρδιας" για την Κυριακή.
Παιδιά οι κουβέντες μας ήταν απόλαυση!

ΥΓ. Ο Γιώργος μου ζήτησε να ανεβάσω την συγκεκριμένη φωτογραφία και εγώ χατήρια δεν χαλάω..
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Μιας κ το Σάββατο μπορούσα, ε ένα καφεδάκι το κοπανήσαμε...
Φωτο, λίγες, πολύ κουβέντα με τον Λάμπρο





Μοντελακια ολοι τους.
 
Top Bottom