Η Καφέ και η Πράσινη Παράγκα / 31 Μαρτίου Στρατονικό Όρος

MotoADVTales

Ο Μαστροχαλαστής
Περιοχή
Χαλκιδικη
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
XRV 750 RD07A
Ήρθε λοιπόν και η σειρά μου να ετοιμάσω μια απλή εκδρομή για να μπαίνω σιγά σιγά στα κόλπα, αλλά και γιατί με παρέα όλα είναι ομορφότερα!!!

Κάθε μέρα πηγαίνω στη δουλειά και περνάω έξω από τον χώρο που έχει στηθεί το Φυσικό Πάρκο του Αριστοτέλη. Λίγο πριν, στην θέση Κλειδί, έχει ένα χωματόδρομο αριστερά που σε καλεί να τον ακολουθήσεις, με ένα παγκάκι στην αρχή του. Από εκεί λοιπόν θα ξεκινήσει η δική μας περιπέτεια στο Στρατονικό όρος.

Ένα βράδυ λοιπόν, γύρισα σπίτι και είπα να δω που καταλήγει αυτός ο χωματόδρομος. Όταν τον ακολούθησα είδα κάτι που μου τράβηξε το ενδιαφέρον, είναι λίγο ανόητο, αλλά ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας, κάνεις δεν ξεκίνησε μια περιπέτεια σκεπτόμενος απολύτως ορθά.

Αυτό που είδα ήταν η "Καφέ Παράγκα" στην μέση του πουθενά, χωμένη στο πράσινο του βουνού.



Αμέσως είπα οτι εκεί θα πάω, κοιτάζοντας λίγο παραπέρα και σχεδιάζοντας μια διαδρομή, είπα να συνδυάσω και μια επίσκεψη στους καταρράκτες της Βαρβάρας.



Λίγο πιο δυτικά από τους καταρράκτες, ξανά μπροστά μου μια παράγκα αυτή τη φορά η "Πράσινη Παράγκα". Αμέσως σκέφτηκα αυτό πρέπει να το κάνω με παρέα.



Ημερήσια βολτούλα στο βουνό που μεγάλωσε ο Αριστοτέλης!
Ελάτε να το εξερευνήσουμε, να του δώσουμε λίγο ζωντάνια, αλλά και να αντλήσουμε από αυτό την δύναμη του. Μπορεί η κορυφή του να είναι μόλις τα 830μ, αλλά το δάσος του είναι πυκνό και σίγουρα δεν θα μας βάλει εύκολα.

Χωμάτινα ελαστικά θα είναι must, ελάτε με ότι μηχανή έχετε, μικρή, μεγάλη, αρκεί να είμαστε παρέα!


(To 3o κομμάτι της διαδρομής είναι προαιρετικό σε περίπτωση που έχουμε αρκετό χρόνο και όρεξη)

Η ημέρα θα κλείσει με ένα καλό γεύμα σε ταβέρνα αλλά και ένα καφεδάκι στην όμορφη πλατεία της Αρναίας

 
Τελευταία επεξεργασία:

RIGGER

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
Tiger 955i
Εχω περιηγηθει στο δασος αλλα εκτος απροοπτου θα ειμαι παρον ετσι για την παρεα που ειπες -γιατι αυτο τελικα ειναι το επιδιωκομενο-αλλα και για την παρτη σου γιατι τραβας καλα βιντεο.:):fun
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εχω περιηγηθει στο δασος αλλα εκτος απροοπτου θα ειμαι παρον ετσι για την παρεα που ειπες -γιατι αυτο τελικα ειναι το επιδιωκομενο-αλλα και για την παρτη σου γιατι τραβας καλα βιντεο.:):fun
Εγω τα βιδεο τα βλεπω για την περιγραφη του!!!
Δεν υπαρχει ο Σπυρετος.....θα περασετε ζουπερ!
 

MotoADVTales

Ο Μαστροχαλαστής
Περιοχή
Χαλκιδικη
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
XRV 750 RD07A
Μιας και οι μέρες πλησιάζουν, RIGGER και AkisGSpot και όποια άλλα παιδιά έρθουν, θα ήθελα μια χάρη.

Αν έχετε κινητό Android θα ήθελα να έχετε μαζί σας την εφαρμογή TTLiveTrack24 (δωρεάν εφαρμογή του Play Store).
 

MotoADVTales

Ο Μαστροχαλαστής
Περιοχή
Χαλκιδικη
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
XRV 750 RD07A
Λιγο πριν το άλσος του Αριστοτελη υπάρχει ένα μικρό ξέφωτο, θέση κλειδί.
Εκεί θα βρεθούμε 9.
Ανταλλάσουμε καλημέρες και μπραααααπ για το βουνό!

(Ελάτε με περίσσια υπομονή, θα τραβάμε πλάνα)




Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Καλά να περάσετε αλάνια!
 

MotoADVTales

Ο Μαστροχαλαστής
Περιοχή
Χαλκιδικη
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
XRV 750 RD07A
Καταρράκτες τσεκ!



Αφήσαμε την πράσινη για ρέστα, έτσι για να έχουμε λόγο να ξαναβρεθούμε!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Alex990

Μέλος
Περιοχή
Βέροια
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM 990
Πολύ ωραία!!!!
Στην επόμενη ελπίζω να μπορέσω...

Στάλθηκε από το S60 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

MotoADVTales

Ο Μαστροχαλαστής
Περιοχή
Χαλκιδικη
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
XRV 750 RD07A
Άμα έρθεις από Βέροια να μην το κάνουμε αυθημερόν. Αλλά με διανυκτέρευση. Και έχω και το κατάλληλο σημείο! Απλά είναι μικρή η διαδρομή! Θα ψάξω μπας και φτιάξω καμία πιο ωραια!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

MotoADVTales

Ο Μαστροχαλαστής
Περιοχή
Χαλκιδικη
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
XRV 750 RD07A
Top Bottom