Η Τζουλια και οι Δρακοι

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Σειρα ειχε το οικιστικο συγκροτημα της Χαμκως.
Ηταν η μητερα του Αλη Πασα των Ιωαννινων γεννημενη το 1725.Μετα το θανατο του συζυγου της εκανε διαφορες ενεργειες να ωθησει το γιο της στην Οθωμανικη διοικηση.Σε καποια φαση συνεληφθη αυτη και η κορη της απο κατοικους του Γαρδικιου και υπεστησαν κακοποιηση.Πολυ Αργοτερα οταν ο Αλη εγινε πλεον Πασας αυτος διεταξε την πυρποληση και την σφαγη ολων των κατοικων του Γαρδικιου.Η Χαμκω πεθανε αργοτερα απο καρκινο της μητρας..............




το συγκροτημα βρισκεται σε υψωμα με ομορφη θεα ενω η κυρια οικια εχει μικρες ζωνες αμυνας και πολεμιστρες γυρω γυρω
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Η ιστορια της Κονιτσας ομως ξεκιναει πολυ πισω....απο την Παλαιολιθικη εποχη 17000 πχ με αδιαλειπτη συνεχεια μεχρι το 10000 πχ απο ανασκαφες που εχουν γινει σε καποια σπηλαια.Αλλα ευρηματα ειναι απο την εποχη του Σιδηρου κλπ.Αυτα πολυ επιγραμματικα γιατι αλλιως ειναι ολοκληρο σεντονι...
ΛΙγο εξω απο την Κονιτσα και προς Αμαραντο υπαρχει και αυτο το γεφυρι...


Ενας μικρος παραδεισος...
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Επισης και αυτο λιγο εξω απο την Κονιτσα , η Κοκκινη Παναγια χτισμενη το 13ο αιωνα απο οικοδομικο υλικο ρωμαικου παλαιοχριστιανικου κτιριου

Το αρχικο πλανο ηταν να κατευθυνθω προς Αμαραντο και απο εκει προς Πυρσογιαννη αλλα αλλαξα γνωμη και κατευθυνθηκα ασφαλτινα
Στη διαδρομη ενα γεφυρι στη τοποθεσια Χανι Κουλιούς
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Φτανω Πυρσογιαννη οπου αναζητω σημειο διανυκτερευσης....συμβουλευομαι χαρτες και ιντερνετ .Στο ιντερνετ βλεπω οτι το χωριο κανει το ετησιο πανηγυρι στη Παναγια των Ξενιτεμενων...μια ερωτηση μονο σε ενα κατοικο....."Αν εχει πηγη στη Παναγια"... "Ναι εχει ...ακουω ...αλλα ειναι ενα τεταρτο εξω απο το χωριο...μου αρκει που εχει την πηγη σκεφτομαι ,δεν εχει ποταμι αλλα ειναι εξισου χρησιμο...τρεχουμενο παγωμενο νερο οτι καλυτερο....
Φτανω και το μερος ειναι πανεμορφο,ακομα θυμαμαι τις μυρωδιες εδω περα ,πραγματικη μεθη...


Μπανιο στη πηγη ,αφθονη ποση κρυου νερου και η νυχτα ερχεται και μαζι της και πυγολαμπιδες-νεραιδες θα μου κανουν αποψε παρεα......Και εδω η μουσικη τρεχουμενου νερου κανει τη δουλεια της....

Καλο βραδυ
Τελος 3ης μερας
 
Τελευταία επεξεργασία:

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
4 μερα.
Ηρθε το πρωινο, χαλαρη ετοιμασια λοιπον και σπαρτιατικο πρωινο .Οσο χαλαρος και να ημουν ομως στο πισω μερος μερος του μυαλου μου ειναι το κομματι Πληκατι-Αετομηλιτσα που ειχα αργοτερα με προορισμο το μνημειο στον Γκεσο και πριν απο αυτο τους καταρρακτες στο Ντετσικ.Δεν εχω ξαναπατησει εκει και απο την προταξιδιωτικη ερευνα εχω διαβασει ανησυχητικα πραγματα πιο πολυ απο τετρακινητα ταξιδιωτικα.Το χειμωνα ειναι απροσπελαστο το κομματι και κραταει λασπη μεχρι αργα την ανοιξη...Τις 3 τελευταιες εβδομαδες πριν ξεκινησω παρακολουθω τον καιρο και μια εβδομαδα πριν την εναρξη εβρεχε επι ενα περιπου πενθημερο καθημερινα.....και τι γινει σκεφτομαι? το πολυ πολυ να βουλιαξει στη λασπη και να χασω μια-δυο μερες για την διασωση της.....ολα ειναι μια εμπειρια...Yolo ρε ....
Κατευθυνση προς Πυρσογιαννη λοιπον παλι,να την περπατησω και να την δω λιγο
Ενα απο τα 13 Μαστοροχωρια των οποιων οι κατοικοι ασχολουταν κυριως με την τεχνη της πετρας, απελευθερωθηκαν απο την Οθωμανικη κυριαρχια το 1913


Στο δρομο μου μεχρι το Πληκατι η Βουρμπιανη και ο Γοργοποταμος, στο σημειο αυτο να πω οτι αποκλειστικα για τα Μστοροχωρια αξιζει ενα αποκλειστικο τουριστικο περιηγητικο ταξιδι



 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Συνεχιζω την πορεια μου γιατι καλα ειμαι χαλαρα εδω αλλα το Πληκατι-Αετομηλιτσα ακομα δεν εχει ερθει και μπορει να εχω απροοπτα....
Φτανω με το χωματοδρομο μεχρι εκει που ειναι να περασω τα ρεματα , αλλα ο δρομος εχει εξαφανισθει ειναι γεματο κοτρωνια....Δε θυμιζει σε τιποτα ομως το σημειο οπως το εχω δει απο βιντεο στο youtube...καποιο λαθος εχει γινει...συμβουλευομαι χαρτες gps αλλα ολα δειχνουν σωστα ,αυτο θα επρεπε να ειναι το σημειο..Βλεπω το χωματοδρομο να συνεχιζει απεναντι και με χωριζουν καποια μετρα με κοτρωνια και βραχια και το δροσιστικο ρεμα.....τι κανω ?ADV? σκεφτομαι...ειμαι και κοντα στο χωριο,αν χρειαστω βοηθεια να την ξεκολλησω δε θα κανω πορεια.....Ομως μια του κλεφτη δυο του κλεφτη....@αμα το λεω ,ας αφησω τη δευτερη ευκαρια για αργοτερα...Επιστροφη λοιπον προς το χωριο Γοργοποταμος ....για να διασχισω μια γεφυρα την οποια ειδα απο μακρια οτι ειναι ενταξει και οδηγει στο χωματοδρομο που συνεχιζει την πορεια κανονικα προς Γκεσο.
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Νωριτερα στο Πληκατι με μεγαλη χαρα συναντησα και μια "καναδεζα" αφου εχει επανενεργοποιηθει το στρατιωτικο φυλακιο εδω,κατι επιτακτικο αφου ο κυριος Γιαννης στο Γοργοποταμο με ενημερωνει οτι οι κατοικοι πλεον εδω ειναι ελαχιστοι και κοντευει το χωριο να ερημωσει
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Παω παω και εγω και αφηρημενος παιρνω λαθος γεφυρα που αμεσως μολις τη διασχισεις καταληγει σε μονοπατι.....

Μη ρωτατε πως εγινε αυτο.....Αρκει το οτι ελεγα στον εαυτο μου ..."Τι οργιο εισαι"....
και αφου την εφερα στα ισια της ...παμε παλι πισω ...


Στην αρχη ολα καλα...ανεβασμα σταθερο ,στεγνα χωματα και συναντω φορτηγα που κουβαλανε ξυλεια...καλα παει λεω αν και ξερω οτι ανηλια σημεια στα βουνα ειναι προβληματικα...
Ενα φορτηγο σταματαει και με ρωταει ο οδηγος "Καλο ειναι αυτο παει παντου ετσι?" ...Καλο ειναι ,κατι κανει του απανταω...Και σκεφτομαι κατσε να εχει τιποτα βουρκους μετα να δω που θα παω αχαχαχα....
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Περναω καποιους που φορτωνανε ξυλα...αλλος φωναζε "γειασου παληκαρι μου" ,αλλος "Ρε τρελοκομειο!!!"...... και απευθειας σκεφτομαι ο δευτερος ελπιζω να μην υπονοει κατι για την κατασταση του δρομου.......
Ερχονται λοιπον σιγα σιγα τα ανηλια.....μεγαλα κομματια με ημιστεγνη λασπη και τεραστιες ροδιες φορτηγων , μικροι βουρκοι μεχρι και λασπερη καθετη μικρη ταφρο συναντησα...ολα αυτα μεχρι την στροφη για τους καταρρακτες.Μετα προς τα εκει αρχισε να γινεται πανηγυρι ...ο χωματοδρομος να ειναι στεγνος αλλα να ειναι ενα χαλι μικρων κρατηρων απο τα βοειδη που περπατουσαν οταν ειχε λασπες.μιλαμε για καθετες τρυπες διαμετρου οσο το ποδι μιας αγελαδας.αλλου γιαλλου .Και συνεχη καθετα λασπορεματα....και μολις 200-300 μετρα απο τη στροφη ...Χρωστουμενο οι καταρρακτες σκεφτομαι γιατι θα μπλεξω χειροτερα ...Συνεχιζω προς Γκεσο...
Δε βελτιωνονται καθολου τα πραγματα ...αλλεπαλληλοι λασποβουρκοι και χαραγμενοι δρομοι απι τα φορτηγα...δεν υπαρχει ομως τωρα γυρισμος...οτι γινει...
Και εγινε

το πιο ρηχο περασμα ηταν αυτη η γραμμη αφου προηγηθηκε βυθομετρηση ολου του βουρκου....Καταστουπωσε ειναι και κοντη ,σφηνωσανε τα κατω πλαινα ολα μεσα στη λασπη....Ενταξει θα μπορουσε να ειναι και χειροτερα αλλα @αμηθηκα...Τελικα βγηκε αφου την ξαπλωσα και την εσυρα πανω στο στεγνο κομματι δεξια της....
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Μετα απο εκει οσο ανεβαινα στεγνωνε το τερεν....και καποια στιγμη φτανω στο μνημειο στο Γκεσο

Απο εδω φαινονται οι καταρρακτες που μεινανε χρωστουμενοι (κατω στη φωτο) και το υψωμα 2520 που θα βρισκομαι την επομενη...


 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Η ταλαιπωρια δεν εχει τελειωσει ...απο το μνημειο μεχρι την Αετομηλιτσα πετρα,λασπη ,λακουβες χαλασμενα κομματια απο τις βροχες......
Επιτελους, η Αετομηλιτσα κοντευουμε....

 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Παω σε μια πηγη στην Αετομηλιτσα για ποση και ανεφοδιασμο, και για καλη μου τυχη εχει και πλαστικο κουβα...ριχνω και δεκα κουβαδιες να ξεπλυθει λιγο η κοντη και συνεχιζω προς Λιμνες Αρρενες.Τα δυσκολα τελειωσαν...
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Φτανω λιμνες Αρρενες σχετικα νωρις 7 παρα νομιζω ηταν....χαλαρααα σκεφτομαι ...
Εδω η πανω λιμνη Αρρενα που βρισκεται διπλα και λιγο ψηλοτερα απο την αλλη και την τροφοδοτει με νερο
 
Top Bottom