Η Χιονάτη στην Πάρνηθα -- CFmoto 650MT

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
25 Απριλίου 2021



Κυριακή πρωί και ο καιρός συννεφιασμένος, ότι πρέπει για μοναχική βόλτα …

Η Χιονάτη περίμενε υπομονετικά εδώ και καιρό να αρχίσουμε τις βόλτες και τα ταξίδια και από ότι φαίνεται ήρθε ο καιρός να μάθω τα χούγια της και αυτή τα δικά μου …



Ένας σύντομος έλεγχος σε μπαταρία κινητού και κάμερας, ένα μπουκαλάκι νερό στο σακίδιο, καβαλάω την Χιονάτη πατάω μίζα και ξεκινάμε για την πρώτη μας “περιπέτεια”











Υπάρχει κάποια κίνηση στους δρόμους αλλά όχι πολύ, η συννεφιά μάλλον αποθάρρυνε τους περισσότερους, ανεβαίνω το Σχιστό, βγαίνω Σκαραμαγκά, πιάνω τον περιφερειακό του Αιγάλεω και πρίν το καταλάβω βρίσκομαι στην Φυλή και αρχίζω την ανάβαση.











Αν εξαιρέσω μια παρέα από πιτσιρικάδες με παπιά δεν υπάρχει άλλος στον δρόμο ...

Όσο ανηφορίζω τόσο πέφτει η θερμοκρασία και δροσίζει, το πρόσωπο μου είχε αρχίσει να παγώνει, κατεβάζω την ζελατίνα, πάλι καλά που δεν έβγαλα την επένδυση από το μπουφάν γιατί το σκεφτόμουν πριν ξεκινήσω …





 

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Φτάνοντας στις ανεμογεννήτριες κάνει την εμφάνιση της και η ομίχλη δεν είναι ιδιαίτερα πυκνή ώστε να δυσκολεύει στην οδήγηση αλλά κάνει το τοπίο απόκοσμο, σταματάω και κοιτάζω τις ανεμογεννήτριες να εμφανίζονται και να εξαφανίζονται από μπροστά μου είναι απίστευτο …











































 

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Συνεχίζω την βόλτα μου, εγώ και η Χιονάτη που και που συναντάμε και κάνα διερχόμενο αυτοκίνητο.

Είναι απίστευτο το τί διαδρομές έχουμε δίπλα μας …



Μου κάνει εντύπωση η μεγάλη ευθεία στο οροπέδιο των Σκούρτων, την μια στιγμή δεν σταματάς να στρίβεις και την άλλη είσαι σε μια ευθεία όσο απλώνει το μάτι …



















 

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Δεν έχω ξαναπάρει τον δρόμο να βγώ Ερυθρές, συνήθως είτε πάω προς Σκούρτα, είτε προς Μάνδρα.

Οπότε τα χωριά, το τοπίο, ο δρόμος μου είναι άγνωστος ..



Περνάω τα χωριά Πύλη, Δάφνη και φθάνω Ερυθρές και πέφτω στην παλιά εθνική Αθήνας – Θήβας και επιστρέφω σπίτι …































Ο ρυθμός που κινήθηκα ήταν χαλαρός, αναγνωριστικός, η συμπεριφορά της Χιονάτης ήταν άψογη και από ότι δείχνει θα τα πάμε καλά οι δυό μας …

Σε αναμονή ενός μεγαλύτερου ταξιδιού σύντομα …
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ευχαριστούμε για την ωραία βόλτα Παναγιώτη...!
Εν τω μεταξύ η Χιονάτη σου χωρίς τα μπροστινά κάγκελα δείχνει πολύ κούκλα... :ok:
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αν δεν περάσεις από πλατεία Κορυδαλλό κλπ έρχεται το φάντασμα του Γκάντι το βράδι και σου τραγουδάει ντεσπασίτο μπόλιγουντ με ξεκούρδιστη κιθάρα;

Ωραία βόλτα πάντως, από τις μικρές που έχουν περιεχόμενο.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Aγαπημενα πατρια εδαφη, οι διαδρομες εκει γυρω ειναι οι προσωπικοι μου ψυχαναλυτες...

Και για πες, τι εντυπωσεις απο την "κινεζια"? Ειναι τοσο μαπα οσο περιμενουν ολοι οι "ειδημονες" να βγει?
 

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Aγαπημενα πατρια εδαφη, οι διαδρομες εκει γυρω ειναι οι προσωπικοι μου ψυχαναλυτες...

Και για πες, τι εντυπωσεις απο την "κινεζια"? Ειναι τοσο μαπα οσο περιμενουν ολοι οι "ειδημονες" να βγει?
Είναι ανέλπιστα καλό, αλλά έχω κάνει μόλις 2000 χλμ, το μόνα παράπονα που έχω είναι ότι στην πόλη και σε χαμηλές ταχύτητες παίρνει μπροστά το βεντιλατέρ και βγάζει ζέστη στα πόδια και ότι το κιβώτιο του είναι θορυβώδες ειδικά αν το συγκρίνω με τα Enfield....

Το μοτέρ του έχει ωραίο δούλεμα, τα φρένα του είναι καλά, η ανάρτηση του είναι σφιχτή και λίγο άβολη στην πόλη αλλά κρατάει απίστευτα, είναι σταθερότατο στο δρόμο δεν κουνάει κτλ περισσότερα την άλλη εβδομάδα που θα βγούμε την μεγάλη βόλτα ...
 
Top Bottom