Η ανάρτηση τρίζει...

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Έβαλα λοιπόν πριν το τρόφυ τη "νέα" (ανακατασκευασμένη; με λίγα χιλιόμετρα και παρατημένη στο ράφι που ο ιδιοκτήτης την είχε αλλάξει με αφτερμάρκετ; με λίγα χιλιόμετρα από σπασμένο μηχανάκι; ) ανάρτηση αφού η δικιά μου με 83.000 δεν δούλευε (βασικά δούλευε μόνο το ελατήριο).

Πήγα και στο τρόφυ χωρίς να κάνω καμία ρύθμιση, όπως τη βάλαμε χωρίς να σφίξουμε καθόλου έτσι το έβγαλα, η διαφορά ήταν τεράστια με την προηγούμενη αλλά και πάλι σώβρακο... και σαν να έτριζε και κάτι εκεί κάτω όταν κούναγα τη μηχανή αλλά δεν του πολυέδωσα σημασία.

Χθες είπα να πλύνω σε πλυντήριο (λόγω έλλειψης χρόνου) το Τενερέ γιατί όσο κι αν μου αρέσει να το βλέπω λασπωμένο δεν πήγαινε όμορφα στην είσοδο της εργασίας μου.

Ε, από τότε που την πήρα τρίζει! Σαν μεταλλικός σουμιές κάνει. Τόσο που γυρνάνε και με κοιτάζουν στον δρόμο! Πώς έκανε το Τρανσάλπ του @syggelakis bynight; Κάπως έτσι και χειρότερα.

Τι λέτε να είναι; Να θέλει τίποτα γρασάρισμα (σα να μου φάνηκε ότι έχει ένα μέρος για γρασσάρισμα χαμηλά στο ψαλίδι) ; Να έκανα την αγορά του αιώνα με το "νέο" αμορτισέρ; Λείπει και ο @enkefalos και δεν ξέρω ποιον να ρωτήσω.

Όσον αφορά το πλύσιμο μάλλον χημικό της έβαλε γιατί έχει ξεθωριάσει και η Trax... (καλά να πάθω).
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ωχ...
Για το χημικο.

Για την αναρτηση οτι και να τριζει, λαδωμα - γρασαρισμα θελει. Θα το βρεις ;)
 
Reactions: yns

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Έβαλα λοιπόν πριν το τρόφυ τη "νέα" (ανακατασκευασμένη; με λίγα χιλιόμετρα και παρατημένη στο ράφι που ο ιδιοκτήτης την είχε αλλάξει με αφτερμάρκετ; με λίγα χιλιόμετρα από σπασμένο μηχανάκι; ) ανάρτηση αφού η δικιά μου με 83.000 δεν δούλευε (βασικά δούλευε μόνο το ελατήριο).

Πήγα και στο τρόφυ χωρίς να κάνω καμία ρύθμιση, όπως τη βάλαμε χωρίς να σφίξουμε καθόλου έτσι το έβγαλα, η διαφορά ήταν τεράστια με την προηγούμενη αλλά και πάλι σώβρακο... και σαν να έτριζε και κάτι εκεί κάτω όταν κούναγα τη μηχανή αλλά δεν του πολυέδωσα σημασία.

Χθες είπα να πλύνω σε πλυντήριο (λόγω έλλειψης χρόνου) το Τενερέ γιατί όσο κι αν μου αρέσει να το βλέπω λασπωμένο δεν πήγαινε όμορφα στην είσοδο της εργασίας μου.

Ε, από τότε που την πήρα τρίζει! Σαν μεταλλικός σουμιές κάνει. Τόσο που γυρνάνε και με κοιτάζουν στον δρόμο! Πώς έκανε το Τρανσάλπ του @syggelakis bynight; Κάπως έτσι και χειρότερα.

Τι λέτε να είναι; Να θέλει τίποτα γρασάρισμα (σα να μου φάνηκε ότι έχει ένα μέρος για γρασσάρισμα χαμηλά στο ψαλίδι) ; Να έκανα την αγορά του αιώνα με το "νέο" αμορτισέρ; Λείπει και ο @enkefalos και δεν ξέρω ποιον να ρωτήσω.

Όσον αφορά το πλύσιμο μάλλον χημικό της έβαλε γιατί έχει ξεθωριάσει και η Trax... (καλά να πάθω).
Αν έχει κάτω στην βάσει ένα μαρκούτσι που εξέχει ειναι για να το γρασαρης


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Reactions: yns

takis652

Μέλος
Περιοχή
Κερατσινι
Όνομα
Τακης
Μοτό
aprilia pegaso 650ie
Για αρχή βάφτω μπλέ,αν δεν είναι...
Και κατά δεύτερων ρίχτου λίγο αντισκουριακό σε όλους τους συνδέσμους της ανάρτησης.:friendship:
 
Reactions: yns

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
2 μερονυχτα Με τους Λελους ήταν αρκετά...τωρα πια ,θα την τριζεις κι εσυ την αναρτηση ...:p

Περα απ την πλακα...το πιθανοτερο ειναι το τριξιμο να προερχεται από την εδραση του ψαλιδιου.
Ξεβιδωσε το παξιμαδι του αξονα ζΜΠρώχτον λιγο μεσα ,ριξε λιγο αντισκωριακο στα ακρα του ,κουνα την μηχανη πανω κατω να εισχωρήσει ,κι αν σταματησει ο θορυβος ,το βρηκες.
Αν δεν (που θα) κανε το ιδιο στις βιδες του μοχλικου ,καθως κ στην εδραση του κεντρικού σταντ ,ενα ενα ομως ,αλιως δεν θα το εντοπισεις.
Το καλυτερο βεβαια θα ηταν να λυθουν τα παντα εκει κατω ,να ελεγθουν τα ρουλεμαν ,κ να γρασαριστουν.
Αλλα ειναι μια μανουρα...
 

al_tzamp

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα - Σέρρες
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
DL650 L2
Καλησπέρα!

Το αμορτισέρ δύσκολο να τρίζει με ένα πλύσιμο. Η ψαλίδι ή μοχλικό λέω. Έχεις κάνει ποτέ συντήρηση το μοχλικό σε αυτά τα 80.000+ χμ?
 

al_tzamp

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα - Σέρρες
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
DL650 L2
ριξε λιγο αντισκωριακο στα ακρα του ,κουνα την μηχανη πανω κατω να εισχωρήσει
Κύριε Γάτε το αντισκωριακό δεν θα εξαφανίσει ότι ίχνος γράσου έχει μείνει στον άξονα?
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
αμα σου πω οτι εμενα πλεον δεν τριζει ... θα το πιστεψεις ? μαλον ο ιος με αφησε και κολησε εσενα χαχαχαχα
Θύμισέ μου να μην τα ξαναβάλουμε δίπλα δίπλα στο πλοίο... :D :D
 

al_tzamp

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα - Σέρρες
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
DL650 L2
Δεν ξέρω τι έχουν κάνει οι προηγούμενοι καθώς το θεριό το πήρα πριν 2.000 χλμ.
Ε τότε καλύτερα να του ρίξεις μια ματιά. Ακόμη και αν δεν είναι αυτό που τρίζει καλύτερα να του κάνεις μια συντήρηση τώρα παρά μία επισκευή αργότερα. Επίσης αν το τρίξιμο δεν φύγει τότε κοιτάς την επάνω έδραση του αμορτισέρ και τον άξονα του ψαλιδιού που είναι και πιό δύσκολος.
 
Reactions: yns

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
@yns

αστο οπως ειναι βρε γιαννο...
θα γυρνας στο ηρακλειο και δεν θα χρειαζεσαι ουτε την κορνα...
























στη μπαντα οοοοολοι ....πριν σκορπισειειειει !!!:p:laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh:
 
Top Bottom