Η απάτη με τις βινιέτες (σύμφωνα με το βίντεο)

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Εσείς που ταξιδεύεται και πιο συχνά, είναι αυτό κάτι που είναι γενικά γνωστό; Να κάνουμε και ένα χάρτη με τα κρυμμένα μηχανήματα χαχα.

Ναι οι Τσέχοι θέλουν λίγο προσοχή σε αυτά τα θέματα. Πολύ χρήσιμο το βίντεο και ωραίος ο τύπος που έχει το κανάλι. Έκανα εγγραφή.
 

georgeps

Μέλος
Περιοχή
Mother Earth
Όνομα
George
Μοτό
CL500?
Ο συγκεκριμένος είχε και αρκετά βίντεο με τα γνωστά ΑΤΜ- ανταλλακτηρια της Euronet που έχουμε και στην Ελλάδα, και γενικά εχει σκάψει πολύ τα ανταλλακτήρια και τα scams που παιζονται στη Πράγα.
 
Reactions: STF

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Ο συγκεκριμένος είχε και αρκετά βίντεο με τα γνωστά ΑΤΜ- ανταλλακτηρια της Euronet που έχουμε και στην Ελλάδα, και γενικά εχει σκάψει πολύ τα ανταλλακτήρια και τα scams που παιζονται στη Πράγα.
Είχα μια κακή εμπειρία στη Πράγα. Παίζουν με τις λέξεις ακόμη και στις επιγραφές/πινακίδες που αναρτούν. Και η αστυνομία θα τους παρέχει προστασία όταν τα ποσά είναι μικρά. Πρέπει να το κυνηγήσεις πολύ και να χαλάσεις το ταξίδι σου.
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
2009
6 μηχανες περναμε από μπλοκο πανω στα συνορα και σημειο εκδοσης Ελβετικης βινιέτας, ερχόμενοι από Ιταλια.
Παω να πληρωσω με Ελβετικο νομισμα που εχω από Ελλαδα και για τις 6 μηχανες συνολικα
Όχι μου λεει. Πρεπει να πληρωσει ο καθενας την δικη του
Η απορια μου λυθηκε όταν καταλαβα ότι ηθελε να πληρωσουμε σε ευρω και να μας δωσει ρεστα 2 ελβετικα φραγκα. Τα ειχε ετοιμα για τον καθενα.
Οχι του λεω, θα πληρωσω με καρτα
Δεν γινεται μου λεει.
Μετα από διαβουλεύσεις 10΄ στον γκισε πλεον, σε Γαλλικα και Ισπανικα, πληρωσα 6 φορες με την ιδια καρτα για 6 βινιέτες και η αντιδραση του ταμεια ηταν σαν να του κουνουσα το μεσαιο δακτυλο κάθε φορα που μου ζητουσε το πιν
Μπολιτισμος όχι αστεια :laugh::laugh:
 

jon t

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
Honda CRF1100L
Αν υπαρχει φιλοτιμο, και δουλευει και το κρατος, ερχονται και τα αποτελεσματα!
Εμεις να τα βλεπουμε αυτα!!!:(
Δεν νομίζω ότι στην συγκεκριμένη περίπτωση το Τσέχικό κράτος "δουλεύει".

Λίγο μετά το 1.30 στο βίντεο, ο τύπος κάπου παίρνει τηλέφωνο - προφανώς την αρμόδια υπηρεσία - και με το που αρχίζει να αναφέρει το πρόβλημα, η υπάλληλος λέει ότι η γραμμή δεν είναι καλή, ότι δεν τον ακούει και παρά τις προσπάθειές του του το κλείνει....

Και προς το τέλος αναφέρει ότι η αφορμή που τον έκανε να ψάξει και να αποκαλύψει την απάτη, ήταν ένα άρθρο για μια γυναίκα που βρέθηκε πυροβολημένη , η οποία δούλευε σε κάποιο από αυτά τα "μαγαζάκια" που έκλεβαν στους αυτοκινητόδρομους με την τιμή της βινιέτας, και η οποία πριν την σκοτώσουν πήγαινε σε πλαστικές τσάντες μεγάλα χρηματικά ποσά σε τράπεζες....

Το "πάρτι" μάλλον τελείωσε 'όταν , με αφορμή το παραπάνω βίντεο η κομπίνα έγινε ευρέως γνωστή στο εξωτερικό.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Δεν νομίζω ότι στην συγκεκριμένη περίπτωση το Τσέχικό κράτος "δουλεύει".

Λίγο μετά το 1.30 στο βίντεο, ο τύπος κάπου παίρνει τηλέφωνο - προφανώς την αρμόδια υπηρεσία - και με το που αρχίζει να αναφέρει το πρόβλημα, η υπάλληλος λέει ότι η γραμμή δεν είναι καλή, ότι δεν τον ακούει και παρά τις προσπάθειές του του το κλείνει.... .
Νομίζω ότι πήρε τηλέφωνο την αυτή εταιρεία. Αυτή για την οποία γίνεται ο λόγος, και όχι κάποια αρμόδια υπηρεσία του κράτους!!!
Όπως και να έχει όμως, έγινε δουλίτσα και ψιλοξεβρωμισε λίγο ο εκεί τόπος!!!
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Παντως ειναι ενα χαρακτηριστικο παραδειγμα πως ενα ατομο μπορει να κανει την διαφορά οσο δεν φοβάται να εκθεσει οσους εκμεταλλεύονται την αγνοια του κοσμου. Πλεον υπαρχουν τροποι δημοσιευσης ενος θεματος και αυτο ειναι απο τα θετικα των socials.
 
Top Bottom