Η εργαλειοθήκη της μοτοσυκλέτας

nick_89

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda XL650V Transalp
Έψαξα να βρω κάπου στο φόρουμ, για το ποια πράγματα (εργαλεία) θα πρέπει να κουβαλάμε πάντα μαζί μας.
Είμαι άνθρωπος που στο αμάξι, έχω κάποια χρήσιμα εργαλεία, ιμάντες, πυροσβεστήρα.

Σε ότι βιντεάκια είδα στο u2b για μηχανές, έπρεπε να κουβαλάς και μια βαλίτσα επιπλέον ή bagpack.

Προσωπικά εγώ βλέποντας και κάνοντας, θα φτιάξω μια μικρή εργαλειοθήκη (μάλλον με πτυσσόμενα - πολυεργαλεία όπως το φαντάζομαι) και κάποια μόντα να έχω ένα μικρό πυροσβεστήρα κάπου.

Εσείς οι αντβεντσουρ τύποι, τί κουβαλάτε κάθε μέρα μαζί σας για τις καθημερινές μετακινήσεις? :rolleyes:
 

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660
Καθημερινά και εγώ τίποτα , σε βολτιτσες κουβαλάω και το κιτ του τιουμπλες .
Αααμα πάμε κάνα πολυήμερο έχω και ένα μικρό βαλιτσάκι με απαραίτητα , κατσαβίδια Άλεν κτλ .
τι να φτιάξω κιόλας να μου πεις ….
 

dimprio

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
dimitris
Μοτό
GS 800
Εγώ σε ταξίδι εξωτερικού κουβαλάω μόνο μια τρόμπα , ένα antenna ring κ ένα πηνίο. Με αυτά δν με σταματάει τπτ αχαχ Εντός Ελλάδος δν κουβαλάω τπτ όπου και να πάω
 

Augotaraxos

Μέλος
Περιοχή
Κως
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Γκόλφω
CRF 300L
Κομπρεσεράκι αέρα, φαστ, ένα πανάκι. Επίσης μικρή εργαλειοθήκη και το manual της μηχανής. Κυρίως για μόστρα τα έχω και για προσωπική ψευδαίσθηση, αν συμβεί κάτι θα με κουβαλήσει η οδική.
 

ektor

Μέλος
Όνομα
Έκτωρ
Μοτό
ΧΤ600Ε
Εγώ εχω μονοκύλινδρο εικοσαετίας με προίκα από τη γιαμαχα το γνωστό πλαστικό σακούλι με τα απαραίτητα εργαλεία να λύσεις το μισό μηχανάκι και σίγουρα να μαζέψεις ό τι σκορπίσει σε ένα ταξίδι/βόλτα. Με ένα φαστ και ένα σετ λεβιεδες- μπαλώματα που δεν ξέρω να χρησιμοποιώ είμαι gg.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Έλα ρε Στέφανε, βάλε σε μια σειρά τον άνθρωπο :ok:!!!!
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Εγώ όπου και αν πάω, κουβαλαω τη μισή Γερμανία μαζί μου (συγκεκριμένα το πρώην ανατολικό μπλοκ :p )!
Μέχρι τώρα όμως, ότι χρειάστηκε, ήρθε από το.... δυτικό μπλοκ!!!! :ha
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Εντός μόνο το τηλέφωνο της οδικής, εκτός των τυχών ένα σετ εργαλείων που έχω για το εντούρο, ιμάντα ρυμούλκησης, σετάκι επισκευής ελαστικού...
"Αν έχεις τύχη διαβαινε" που λένε δηλαδή!!!! :friend:
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Βάλτε και κανά ζευγάρι κάλτσες...
Μία φορά βραχηκα σε ένα ποτάμι και μου έδωσε ένας συμφουριτης...
Ποιος σε έσπρωξε και έπεσες μέσα;;; :p
Πες το όνομα του τώρα, να μην τον κάνουμε παρέα!!! :laugh:
 

nick_89

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda XL650V Transalp
Πήρα ένα tote bag, και έβαλα μέσα
  • κατσαβίδι που βγαίνει η μύτη σταυρό / ίσιο
  • πολυεργαλείο mini
  • καρυδάκια δεν έβαλα ακόμα, γιατί δεν ξέρω τα νούμερα της μηχανής.
  • γάζες
  • γάντια
  • gel για κάψιμο
  • λάμπα μεγάλη
Θα δω με τον καιρό, τί χρειάζεται και τί όχι και θα μπαινοβγάζω σίγουρα.

Εντύπωση μου έκανε που χώρεσαν όλα αυτά κάτω από την σέλα, μαζί με την κλειδαριά δισκόφρενου.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Πήρα ένα tote bag, και έβαλα μέσα
  • κατσαβίδι που βγαίνει η μύτη σταυρό / ίσιο
  • πολυεργαλείο mini
  • καρυδάκια δεν έβαλα ακόμα, γιατί δεν ξέρω τα νούμερα της μηχανής.
  • γάζες
  • γάντια
  • gel για κάψιμο
  • λάμπα μεγάλη
Θα δω με τον καιρό, τί χρειάζεται και τί όχι και θα μπαινοβγάζω σίγουρα.

Εντύπωση μου έκανε που χώρεσαν όλα αυτά κάτω από την σέλα, μαζί με την κλειδαριά δισκόφρενου.
Ειναι πραγματι απιστευτο τι χωραει εκει απο κατω
Στο δικο μου κατω απο τη σελα βαζω την εργαλειοθηκη, 2 σαμπρελες, 3 λεβιεδες , μια προεκταη για τους λεβιεδες, προστατευτικα για τις ζαντες, μικρη τρομπα ποδηλατου, λιγο υγρο σαπουνι, καμποσο κωλοχαρτο, γαντια μιας χρησης και πιθανον να ξεχναω και κανα ψιλολοι ακομα
 
Top Bottom