Η ιστορία πίσω από την φωτογραφία

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Μια εικόνα 1000 λέξεις αλλά και μια ιστορία που την κάνει μοναδική.

Όλοι έχουμε φώτο που μπορεί καλλιτεχνικά να μην είναι οι καλύτερες αλλά σίγουρα συνδυάζονται με μια ιστορία που θα έχουμε να θυμόμαστε για χρόνια.
Εδω λοιπόν εστιάζουμε στο παρασκήνιο, και παραθέτουμε μαζί με την φώτο το όλο στόρι.

Ξεκινάω λοιπόν...



Ακρως μοτοσυκλετιστικό θέμα με επίκεντρο την τρικαλινή ομάδα που κατάφερε να μαζέψει κόσμο και κοσμάκι από όλη την Ελλάδα για να καταπιούν ορεινά χιλιόμετρα στην Πίνδο αλλά και σε άλλα πανέμορφα μέρη της ηπειρωτικής χώρας. Η φωτογραφία αυτή παρουσιάζει ένα μέρος της πολυπληθούς τότε παρέας. Είναι η 2η οργανωμένη εκδρομή μετά την Βάλια Κάλντα στο Ζαγόρι τον Μάρτιο του 2015. Εκεί αφού γυρνάγαμε μετά από την μεγάλη βόλτα μας συναντάμε εν κινήση αυτό το φορτηγό. Δεν ξέρω ποιανού ήταν η έμπνευση αλλά κάνει νόημα στον οδηγό να κάνει στην άκρη και τον περικυκλώνουν δικυκλιστές από παντού. Οι μηχανές στην άκρη και εμείς σε παράταξη μερικοί με τα κράνη ακόμα φορεμένα για να βγει αυτή η αναμνηστική. Φωτογραφία από τον Αποστόλη. Ειναι τρελοί αυτοί οι τρικαλινοί!
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Μια εικόνα 1000 λέξεις αλλά και μια ιστορία που την κάνει μοναδική.

Όλοι έχουμε φώτο που μπορεί καλλιτεχνικά να μην είναι οι καλύτερες αλλά σίγουρα συνδυάζονται με μια ιστορία που θα έχουμε να θυμόμαστε για χρόνια.
Εδω λοιπόν εστιάζουμε στο παρασκήνιο, και παραθέτουμε μαζί με την φώτο το όλο στόρι.

Ξεκινάω λοιπόν...



Ακρως μοτοσυκλετιστικό θέμα με επίκεντρο την τρικαλινή ομάδα που κατάφερε να μαζέψει κόσμο και κοσμάκι από όλη την Ελλάδα για να καταπιούν ορεινά χιλιόμετρα στην Πίνδο αλλά και σε άλλα πανέμορφα μέρη της ηπειρωτικής χώρας. Η φωτογραφία αυτή παρουσιάζει ένα μέρος της πολυπληθούς τότε παρέας. Είναι η 2η οργανωμένη εκδρομή μετά την Βάλια Κάλντα στο Ζαγόρι τον Μάρτιο του 2015. Εκεί αφού γυρνάγαμε μετά από την μεγάλη βόλτα μας συναντάμε εν κινήση αυτό το φορτηγό. Δεν ξέρω ποιανού ήταν η έμπνευση αλλά κάνει νόημα στον οδηγό να κάνει στην άκρη και τον περικυκλώνουν δικυκλιστές από παντού. Οι μηχανές στην άκρη και εμείς σε παράταξη μερικοί με τα κράνη ακόμα φορεμένα για να βγει αυτή η αναμνηστική. Φωτογραφία από τον Αποστόλη. Ειναι τρελοί αυτοί οι τρικαλινοί!
Τι μου θύμισες τώρα...!!!:ok:
Πρέπει να είμασταν πάνω απο 100 μηχανές...
 
Τελευταία επεξεργασία:

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Αλλη μία... (βάλτε και τις δικές σας φωτοιστορίες να προχωρήσει το θέμα)

Το μεγάλο μου απωθημένο...


Τα μέρη που θα θέλαμε να επισκευτούμε είναι πολλά, τόσα που μια ζωή να ταξιδεύεις δεν σου φτάνει. Όμως το συγκεκριμένο απωθημένο ειναι στην κατηγορία που πονά περισσότερο αφού φτάνεις στην πηγή και νερό δεν πίνεις, όχι μία, όχι δύο, αλλά τρεις φορές. Την πρώτη φορά το 2013 μια κατεστραμμένη αλυσίδα από τα πάσα των Άλπεων και την τότε απειρία/λάθος μου αφού εμπιστευτηκα τον μηχανικό που μου είπε ότι θα με βγάλει για το ταξίδι αν δεν την πιέσω... ναι καλά. Φυσικά μέγα λάθος μου. Με πρόδωσε και άλλαξε το πλάνο του ταξιδιού την μέρα που πηγαίναμε προς το "σημείο G". Έτσι κινηθηκα τότε με την παρέα μου στους Δολομίτες και όχι παρα πέρα μένοντας μια επιπλέον μέρα από το προγραμματισμένο.

Επόμενη διπλή ευκαιρία το 2017. Αυτή την φορά ήμουν αποφασισμένος να κάνω τσεκ και σε αυτόν τον στόχο απωθημένο. Διπλός μια μηχανή, είχα την άνεση να φτιάχνω το πρόγραμμα της διαδρομής όπως ήθελα. Φτάνοντας την 8η-9η μέρα του ταξιδιού έχοντας κάνει μια ωραιότατη διαδρομή στην κεντρική Ευρώπη διανυκτερευω σε αποσταση βολής στο Fieberbrunn κοντά στο Zell am See. Το πρωί μια ωραία εικόνα μας υποδέχεται στα χαμηλά αλλά αρχίζουν και με ζωνουν τα φίδια για το τι θα μπορούσαμε να συναντήσουμε ψηλότερα. Μια γύρα στις web cam του grossglockner ήταν αρκετή για να επιβεβαιωθούν οι φοβίες μου. Πυκνή ομίχλη και το απόλυτο γκρι στις κάμερες. Λέω ΟΚ δεν πτοούμαστε έχω άσσο στο μανίκι. Στο πρωινό ανακοινώνω στην Πούλια ότι θα μείνουμε στον ίδιο ξενώνα άλλη μια βραδιά που την είχα έξτρα σαν μπαλαντερ οπότε μπορούμε να χαλαρώσουμε και αν ανοίξει ο καιρός πάνω ανεβαίνουμε και ερχόμαστε πάλι πίσω. Ο καιρός δεν μου έκανε το χατήρι και εγώ αρκέστηκα να βγαλω την παραπάνω φωτογραφία με το μπλουζάκι που είχα αγοράσει στην αρχή του ταξιδιού από το Motoraid (ναι τόσο τρέλα είχα να κάνω την διαδρομή). Η επόμενη μέρα ήταν η δεύτερη τελευταία ευκαιρία αφού δεν υπήρχε πλέον άλλος χρόνος και έπρεπε είτε να περασω από GrossGlockner είτε να επιλέξω άλλη διαδρομή προς τον Νότο, όπως και έκανα αφού ο θεός του ταξιδιού ειχε αλλά σχέδια και διατήρησε τις ίδιες συνθήκες και τις δύο μέρες που αφιέρωσα εκεί.

Δεν έχει... την επόμενη φορά θα κατασκηνώσω από κάτω και θα περιμένω την κατάλληλη στιγμή. Θα είμαι σαν αυτούς τους τρελούς που πληρώνουν το αντίτιμο και κάνουν την διαδρομή ξανά και ξανά μέσα στην ίδια μέρα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Ο Τόμας και η Σουλμπια, απολάμβαναν τον καφέ τους με θέα τον κόκκινο βράχο.Πηγαν να φύγουν και όπως το έφερε στα ίσα ,το δεξί πόδι βρήκε κενό έδαφος με συνέπεια την πτώση.5 Δάκτυλα σπασμένα, όλα αυτά την τρίτη,χειρουργείο σήμερα στην Τρίπολη,τι κάνουμε με το bmw;Το bmw στο γκαράζ μου λοιπόν να εξυπηρετήσουμε τους Αυστριακούς φίλους..3μερες μου κάνει παρέα,μέχρι να ξεκαθαρίσει τι θα γίνει,πως θα μεταφερθεί κτλπ..Τέρας είναι ,έχω το ελεύθερο να κάνω καμία βόλτα,αλλά δεν νομίζω..
Σκέψεις πολλές..πρώτη ,ένα ζευγάρι χάλασε τις διακοπές,δεύτερον ταξίδευε μόνο του,τρίτον βρέθηκε σε πολιτισμό..όλα αυτά χαρμάνι..τροφή για σκέψη λοιπόν..

Υ.γ δεν το μεταφέραμε σε κρατικό χώρο γιατί είναι όλοι έξω στο δρόμο..

Υ.γ2 χτες μάζεψα και τα κράνη τους που είχαν ξεχαστεί στο καφέ.. ευτυχώς το πήρα πρέφα..
Αυτά..


Στάλθηκε από το Mi A2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

christetr

Ο ηλίθιος είναι αήττητος!!!!
Περιοχή
ATHENS MAROUSI
Όνομα
Chris
Μοτό
TDM 900 2003 - Lambretta Li 150 s2 1961
R 1200 GS 2009
Εύχομαι σύντομη ανάρρωση στους φίλους !!Μπράβο και σε σένα για την προσφορά σου ,είναι κάτι που όλοι θα θέλαμε αν βρισκόμασταν στη θέση τους !! Και να θυμάσαι ,το καλό πάντα επιστρέφει σε αυτόν που το δίνει !!
 

Hellmarine

Μέλος
Περιοχή
Ζωγράφου
Όνομα
Δημος
Μοτό
Bmw f800gs
Μπράβο ρε φίλε που ανοίγεις το σπίτι σου για δυο άγνωστους! Δύσκολο στις μέρες μας! Το χειρότερο που κρατάω απ αυτο είναι το χειρουργείο στο παναρκαδικο να φανταστώ, δεν έχω και τις καλύτερες εμπειρίες!
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Εύχομαι σύντομη ανάρρωση στους φίλους !!Μπράβο και σε σένα για την προσφορά σου ,είναι κάτι που όλοι θα θέλαμε αν βρισκόμασταν στη θέση τους !! Και να θυμάσαι ,το καλό πάντα επιστρέφει σε αυτόν που το δίνει !!
ευχαριστω
Μπράβο ρε φίλε που ανοίγεις το σπίτι σου για δυο άγνωστους! Δύσκολο στις μέρες μας! Το χειρότερο που κρατάω απ αυτο είναι το χειρουργείο στο παναρκαδικο να φανταστώ, δεν έχω και τις καλύτερες εμπειρίες!
ναι εκει ειναι..

Τους εστειλα και μηνυμα χθες οτι ολα καλα και μαζεψα τα κρανη τους,ειναι απο μια περιοχη διπλα στα συνορα με σλοβακια..
Πιθανολογω οτι θα ερθει καποια οδικη βοηθεια να το μαζεψει,δεν ξερω βεβαια τι χρονο θα παρει αυτο και αν εχει καποιο προγραμμα η bmw περι αυτου.Αν καποιος γνωριζει ας πει,ωστε να ξερω 4-5 πραγματα
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αν έχει mobile....ολα θα γίνουν σβέλτα και σχετικά εύκολα.
Αν και το πιο εύκολο για μένα θα ήταν να κατέβει κάποιος φίλος του αεροπορικός και να το γυρίσει πίσω σβέλτα .

Μπράβο πάλι για την βοήθεια Μανώλη ... :friendship:

Πρέπει να είναι πολύ άτυχος ο τύπος για να σπάσει 5 δάκτυλα, αν φορούσε σωστή μπότα.
 

bill race

Μέλος
Περιοχή
Λουτρακι
Όνομα
Βασιλης
Μοτό
Gamoto
ευχαριστω

ναι εκει ειναι..

Τους εστειλα και μηνυμα χθες οτι ολα καλα και μαζεψα τα κρανη τους,ειναι απο μια περιοχη διπλα στα συνορα με σλοβακια..
Πιθανολογω οτι θα ερθει καποια οδικη βοηθεια να το μαζεψει,δεν ξερω βεβαια τι χρονο θα παρει αυτο και αν εχει καποιο προγραμμα η bmw περι αυτου.Αν καποιος γνωριζει ας πει,ωστε να ξερω 4-5 πραγματα
Μανώλη και την ασφάλεια της bmw να μην έχει ολες οι ξενες ασφάλειες adac κλπ συνεργαζονται με τις Ελληνικές.
Η ιντεραμέρικαν π.χ. εχει συνεργασια με αρκετες ξενες, ερχεται την παραλαμβανει απο τον χώρο σου (μετά απο συνεννοηση με τον ιδιοκτήτη), μεταφέρεται σε καποιον κεντρικο κοντινό σταθμό και απο εκει την παραλαμβάνει μετα απο κάποιες ημέρες αυτοκινητάμαξα της ασφάλειάς του (π.χ.adac) για επαναπατρισμό.
Προσοχη οταν την παραλάβουν απο εσένα να βγάλεις παρουσία τους πολλες φωτο περιμετρικά κ ιδιαίτερα σε σημεία που μπορεί να χτυπηθει ( χούφτες, ζελατινα, φτερα, εξατμιση, βαλιτσες, διάφορα έξτρα, κρανη, κλπ).
Στο έντυπο που θα υπογράψεις κ θα πάρεις ένα αντιτυπο να αναφερει κ τα κράνη κ το κλειδι που θα παραδώσεις.
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Αν έχει mobile....ολα θα γίνουν σβέλτα και σχετικά εύκολα.
Αν και το πιο εύκολο για μένα θα ήταν να κατέβει κάποιος φίλος του αεροπορικός και να το γυρίσει πίσω σβέλτα .

Μπράβο πάλι για την βοήθεια Μανώλη ... :friendship:

Πρέπει να είναι πολύ άτυχος ο τύπος για να σπάσει 5 δάκτυλα, αν φορούσε σωστή μπότα.
Το κάγκελο την έκανε κατά ένα διαβολικό τρόπο τη ζημιά
περαστικά τους
μπορεί να σου βάλει τα εξάδα να το πας μια Αυστρία :thinking:
Δεν με χαλάει καθόλου,έβαλα τη γυναίκα επάνω και βουρ...
Μανώλη και την ασφάλεια της bmw να μην έχει ολες οι ξενες ασφάλειες adac κλπ συνεργαζονται με τις Ελληνικές.
Η ιντεραμέρικαν π.χ. εχει συνεργασια με αρκετες ξενες, ερχεται την παραλαμβανει απο τον χώρο σου (μετά απο συνεννοηση με τον ιδιοκτήτη), μεταφέρεται σε καποιον κεντρικο κοντινό σταθμό και απο εκει την παραλαμβάνει μετα απο κάποιες ημέρες αυτοκινητάμαξα της ασφάλειάς του (π.χ.adac) για επαναπατρισμό.
Προσοχη οταν την παραλάβουν απο εσένα να βγάλεις παρουσία τους πολλες φωτο περιμετρικά κ ιδιαίτερα σε σημεία που μπορεί να χτυπηθει ( χούφτες, ζελατινα, φτερα, εξατμιση, βαλιτσες, διάφορα έξτρα, κρανη, κλπ).
Στο έντυπο που θα υπογράψεις κ θα πάρεις ένα αντιτυπο να αναφερει κ τα κράνη κ το κλειδι που θα παραδώσεις.
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες Μπιλ
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Τελικά δεν άντεξα..έβγαλα το τριβαλιτσο και βουρ..
Καταπληκτικό μηχάνημα στην οδήγηση..
Πολύ πάνω απ' τα αεροψυκτα..


Στάλθηκε από το Mi A2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Μη λέτε τέτοια και χαλάσετε την αγορά, χάλια είναι, μόνο το 07 αξίζει
1000 χλμ περίπου με ένα 1200 adv απ' σοφια Λεωνίδιο έχω κάνει ,δεν έχουν επαφή ,τούτο είναι φανταστικο στο δρόμο
Άλλο η αισθητική..
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
1000 χλμ περίπου με ένα 1200 adv απ' σοφια Λεωνίδιο έχω κάνει ,δεν έχουν επαφή ,τούτο είναι φανταστικο στο δρόμο
Άλλο η αισθητική..
Δεν ξερω τι λες, αλλα και εγω ψηφιζω 07αρι δαγκωτο!!!! :friend:

Μη λέτε τέτοια και χαλάσετε την αγορά, χάλια είναι, μόνο το 07 αξίζει
Πες τα ωρε Γιαννη, σαν τα 07αρια δεν εχει!!! :ha
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Ο Τόμας και η Σουλμπια, απολάμβαναν τον καφέ τους με θέα τον κόκκινο βράχο.Πηγαν να φύγουν και όπως το έφερε στα ίσα ,το δεξί πόδι βρήκε κενό έδαφος με συνέπεια την πτώση.5 Δάκτυλα σπασμένα, όλα αυτά την τρίτη,χειρουργείο σήμερα στην Τρίπολη,τι κάνουμε με το bmw;Το bmw στο γκαράζ μου λοιπόν να εξυπηρετήσουμε τους Αυστριακούς φίλους..3μερες μου κάνει παρέα,μέχρι να ξεκαθαρίσει τι θα γίνει,πως θα μεταφερθεί κτλπ..Τέρας είναι ,έχω το ελεύθερο να κάνω καμία βόλτα,αλλά δεν νομίζω..
Σκέψεις πολλές..πρώτη ,ένα ζευγάρι χάλασε τις διακοπές,δεύτερον ταξίδευε μόνο του,τρίτον βρέθηκε σε πολιτισμό..όλα αυτά χαρμάνι..τροφή για σκέψη λοιπόν..

Υ.γ δεν το μεταφέραμε σε κρατικό χώρο γιατί είναι όλοι έξω στο δρόμο..

Υ.γ2 χτες μάζεψα και τα κράνη τους που είχαν ξεχαστεί στο καφέ.. ευτυχώς το πήρα πρέφα..
Αυτά..


Στάλθηκε από το Mi A2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
μπραβο Εμμανουελ .... χιλια μπραβο....:inlove::inlove::inlove::inlove::inlove::inlove::inlove:

πριν λιγες μερες χτυπαει το τηλεφωνο...
tripper.gr στην αλλη ακρη της γραμμης....
μου λεει....
εξω απο το κολυμβητηριο στο Ναυπλιο, εχουν ''μεινει'' 2 Ιρλανδοι....
παω του λεω....
δουλευω ντελιβερι... οποτε ευκολακι...
εκει βρισκω τον Τονυ... φιλοι με το tripper.gr ...
το γελαδι του, ενα GS 1250 δεν ανεβαζει στροφες...
προσπαθω να βγαλω ακρη με τα ηλεκτρονικα του και ενδιαμεσα εχω καταναλωσει το 1,5 λιτρο νερο του Tony ...
τηλεφωνο στον μηχανικο μου...
ερχεται ο ερμος και αποφασιζει να το παμε στο συνεργειο να το μπριζωσει μπας και βγαλουμε ακρη...
τσουκου τσουκου φτανουμε... στο μεταξυ εχω πιει αλλο ενα λιτρο νερο....
μετα απο διαφορες προσπαθειες ''κλειδωνει΄΄ εντελως το βαπορι ....
αρχιζω τα τηλεφωνα ... bmw mobile care και τα μυαλα στα καγκελα, γιατι το σηκωνει μια πολυ ωραια φωνουλα ....
μπλα μπλα μπλα με τα διαδικαστικα και περιμενουμε την οδικη προκειμενου να το στειλω στον Παναγιωτοπουλο... (ευχαριστω κοκοροφαγε XR Maniac )...
το βραδακι τους φιλοξενω στο Ναυπλιο...τους βγαζω για ξεναγηση και καταληγουμε σε ταβερνακι για μασα και μπυρες...
τρελλο γελιο με τον Τονυ και τον φιλο του τον Τόι .... επιστροφη στο κρεββατι μπουσουλωντας (αΚα μπυρες)..... μπλεξαμε ρε φουστη tripper.gr ...
την επομενη καφεδακι και αποχαιρετισμος .... αγκαλιες φιλια συγκινηση... να με αγκαλιαζουν και να μου λενε οτι δεν ειμαι πλεον φιλος τους... αλλα αδελφος...
φευγουν για Αθηνα για Παναγιωτοπουλο....



σημερα νεο τηλεφωνημα απο Λαρισα απο tripper.gr ....
ελα ρε τι κανεις ??? εχω εδω τον Τονυ... ηρθε και αφησε λεφτα... να σου φτιαξω δωροεπιταγη για μελλοντικη αγορα σου....


αυταααααααα.....

:friendship::friendship::friendship:
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ηθικό δίδαγμα: Αν σας χαλάσει το μηχανάκι στο Ναύπλιο, να έχετε μαζί μπόλικο νερό.
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Ηθικό δίδαγμα: Αν σας χαλάσει το μηχανάκι στο Ναύπλιο, να έχετε μαζί μπόλικο νερό.
βρες μερος να κρυφτεις ...ερχομαι σαλαμινα τωρα...
στο δρομο ειμαι...

 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Top Bottom