Μία Αγγλίδα από την Ιταλία!!

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ο άνθρωπος που άνοιξε το νήμα από την πρώτη σελίδα είπε ότι δεν θέλει να απαντήσει για οικονομικά, τον ξεκίνησες με παράθεση στο "δεν είναι κανένα φοβερό μυστικό" άρα έτσι και αλλιώς δεν χρειαζόταν συζήτηση και δώδεκα σελίδες μετά συζητάμε ακόμα το ίδιο πράγμα με πολλές προεκτάσεις, ενώ θα έπρεπε να έχει γίνει σεβαστή η απάντηση του από την αρχή.

Εξακολουθείς να μην μπορείς να μην δεις την διαφορά ανάμεσα σε αυτό το νήμα και οποιοδήποτε άλλο. Πιάσανε τον Άκη πχ στην συζήτηση πόσο είχε το ΚΛΕ, τι παζάρια έκανε κλπ; Όχι. Τον αμπελαλέ για το πόσο έδωσε τελικά το Τρέισερ; Οποιονδήποτε άλλον για οποιοδήποτε μηχανάκι; Εδώ το οικονομικό (ξέχνα όλα τα άλλα) το σκίσαμε ΠΑΡΑ την επιθυμία του jhon. Θα μπορούσαν όσοι ενδιαφέρονται να ρωτήσουν σε πμ και αν θέλει να πει ό,τι θέλει ιδιωτικά; Ναι. Έγινε; Όχι.

Αν πραγματικά σε ενδιαφέρει η αγορά, όχι θεωρητικά γιατί δεν υπάρχει γενικός μπούσουλας, ένα email στον kamikaze που έχει αναφερθεί πολλάκις σε άλλες αγορές εδώ και χρόνια με το μοντέλο που θες είναι μηδενικός κόπος και μιά που γνωρίζουμε ότι στο τέλος του χρόνου γίνεται το μπρέξιτ οι πληροφορίες που ζητάς για το απώτερο μέλλον δεν έχουν αξία. Συνολικά, ένα ψάξιμο στα πρώτα δύο-τρία αποτελέσματα θα σου δείξει ότι όλα είναι συνάρτηση ηλικίας και τιμής αγοράς, οπότε τα "γύρω γύρω" αφορούν αυτήν την μία συναλλαγή, όχι κάθε συναλλαγή. Για λεπτομέρειες της οποίας ο συναλλασσόμενος είπε εξ' αρχής "όχι" και δεν το σεβάστηκε κανείς.
 

Jhon

Μέλος
Περιοχή
Άργος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Ducati Multi Strada 1200 Enduro
Στον Γιάννη Jhon λοιπόν στάλθηκαν πολλά καλορίζικα, αντ' αυτού γράφεις πράγματα που φωτογραφίζουν διαφορετικές διαθέσεις και με γενικές τοποθετήσεις. Ε δεν είναι έτσι.

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Φυσικά και δέχθηκα μετά χαράς τα καλορίζικα απο πολλά μέλη και ακόμη συνεχίζω να δέχομαι.Προσωπικά έχω απαντήσει σε όσα μπορώ και ανοιχτά εδω, αλά και όσα προσωπικά μηνύματα, μου έχουν φτάσει από εδω και είναι πάρα πολλά.Δεν έχω να κρύψω κάτι και δεν διαφημίζω κανέναν.Γιά το μόνο που δεν μπορώ να απαντήσω είναι το ποσό που αγόρασα την μηχανή και το έχω ξεκαθαρίσει απο την αρχή...οι λόγοι νομίζω ότι είναι αυτονόητοι.Οτι άλλο θέλετε μετά χαράς.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Φυσικά και δέχθηκα μετά χαράς τα καλορίζικα απο πολλά μέλη και ακόμη συνεχίζω να δέχομαι.Προσωπικά έχω απαντήσει σε όσα μπορώ και ανοιχτά εδω, αλά και όσα προσωπικά μηνύματα, μου έχουν φτάσει από εδω και είναι πάρα πολλά.Δεν έχω να κρύψω κάτι και δεν διαφημίζω κανέναν.Γιά το μόνο που δεν μπορώ να απαντήσω είναι το ποσό που αγόρασα την μηχανή και το έχω ξεκαθαρίσει απο την αρχή...οι λόγοι νομίζω ότι είναι αυτονόητοι.Οτι άλλο θέλετε μετά χαράς.
Εγώ νομίζω ότι έλυσες πολλές απορίες γύρω από τον τρόπο που μπορεί κάποιος να ψωνίσει από όξω.
Τώρα γιατί υπάρχει αντιπαράθεση και άσχετες κουβέντες.... Δεν το καταλαβαίνω
Οι απορίες υπάρχουν, γιατί δεν συναντάμε συχνά αυτόν τον τρόπο αγοράς.
Αν έχεις κάποιο πρόβλημα με κάτι που έχει γραφτεί παραπάνω, πες το να διαγραφεί
Είσαι ο μόνος που μπορεί να το ζητήσει.
 

Jhon

Μέλος
Περιοχή
Άργος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Ducati Multi Strada 1200 Enduro
Εγώ νομίζω ότι έλυσες πολλές απορίες γύρω από τον τρόπο που μπορεί κάποιος να ψωνίσει από όξω.
Τώρα γιατί υπάρχει αντιπαράθεση και άσχετες κουβέντες.... Δεν το καταλαβαίνω
Οι απορίες υπάρχουν, γιατί δεν συναντάμε συχνά αυτόν τον τρόπο αγοράς.
Αν έχεις κάποιο πρόβλημα με κάτι που έχει γραφτεί παραπάνω, πες το να διαγραφεί
Είσαι ο μόνος που μπορεί να το ζητήσει.
Δεν έχω κανένα πρόβλημα με κανένα γραπτό, και δεν είμαι εγω,αυτός που μπορεί να καθορίσει ποιός λόγος είναι σωστός και ποιός όχι σε αυτό το θέμα.

Απο την αρχή που ξεκίνησα το νήμα αυτό, ήξερα ότι η συζήτηση θα οδηγήσει στο οικονομικό κυρίως, και δεν μου προκάλεσε εντύπωση.Νομίζω ότι σε ότι έχω ερωτηθεί σχετικά και δημόσια αλλά και προσωπικά έχω απαντήσει, η αλήθεια είναι όμως ότι τουλάχιστον στα προσωπικά μηνύματα το 90% ήταν πόσο πήρα την μηχανή και πόσα χρήματα γλύτωσα.Νομίζω ότι γιά την απάντηση αυτή, ξεκαθάρισα απο την αρχή ότι δεν θέλω να απαντήσω, αλά ακόμη και εάν απαντούσα, ποιό το νόημα;Δεν υπάρχει μπούσουλας στην Αγγλική αγορά Moto, ούτε είναι ο κανόνας η δική μου περίπτωση, συνεπώς εκτός των άλλων η όποια απάντηση μου, το μόνο που δεν θα έκανε, είναι καλό στους άλλους,γιατί θα είχαν κατά νού, ένα πιθανώς άτοπο παράδειγμα.

Εγω κυνηγούσα εδω και 6 μήνες ψάχνοντας την κατάλληλη στιγμή και την κατάλληλη μηχανή.Δεν είναι τόσο απλό...δεν μπαίνουμε και βρίσκουμε αμέσως την πιό καλή περίπτωση γιατί αυτή δεν υπάρχει πάντα.Κάνουμε υπομονή...ψάχνουμε...ξέρουμε τι θέλουμε...παρακολουθούμε την πορεία της λίρας....βλέπουμε τι γίνεται και με άλλες αγγελίες στην τοπική και ξένη αγορά...ερχόμαστε σε επαφή με ειδικούς και κυρίως...ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ γιά να χτυπήσουμε αμέσως την ευκαιρία,γιατί πολύ απλά αυτό γιά το οποίο μιλάμε και ενημερώνουμε σήμερα, αύριο κυριολεκτικά μπορεί να μην υπάρχει...ειδικά στην Αγγλία!

Οι εξειδικευμένες και σωστές απαντήσεις γιά τον κάθε ένα ξεχωριστά που ενδιαφέρεται, έτσι έρχονται...δεν λύνονται μέσα απο το Forum.....απλά εποχιακή ενημέρωση υπάρχει,και τσίγκλισμα να ανοίξουν τα μάτια και τα μυαλά και σε άλλους δρόμους αναζήτησης.
 
Τελευταία επεξεργασία:

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Σωστότατος στις παρατηρήσεις σου.

Προσωπικά, συνεχίζω να παρακολουθώ την αγγλική αγορά για την στιγμή που θα καταφέρω να ξαναγορασω. Η αλήθεια είναι ότι κατά περιόδους έχουν βγει διαμαντάκια
( Όπως βέβαια και στην ελληνική αγορά)...
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ
Αυτό ισχύει σε κάθε περίπτωση. Αλλά πρέπει να έχεις την προκαταβολή έτοιμη σε λίρες (αν είσαι σίγουρος ότι θα ψωνίσεις Αγγλικό τελικά) γιατί η τράπεζα θέλει τρεις εργάσιμες οπότε δεν είναι τόσο απλό να προλάβεις. Επειδή οι Άγγλοι είναι τυπικοί, όπου πάρουν προκαταβολή το γράφει στην αγγελία (η οποία κατεβαίνει μετά την πώληση).

Χρήσιμο αν κάποιος ενδιαφέρεται ως το τέλος του χρόνου (το λέω γιατί δεν ξέρουμε τι συμφωνίες θα κλείσουν για το εμπορικό κομμάτι ΕΕ-ΗΒ) η Revolut είναι μιά ωραία λύση, με καλύτερες αναλογίες αλλαγής λίρας/ευρώ από τις τράπεζες και άμεση μεταφορά χρημάτων σε Αγγλικό λογαριασμό από κάρτα, με τους περιορισμούς της κάρτας φυσικά. Τόσο για την προκαταβολή όσο και για την τελική εξόφληση, αξίζει.

Να ξαναπώ ότι μακάρι όλοι να κάνουν το όνειρο πραγματικότητα. Το fly&ride είναι επίσης εξαιρετικό για όποιον μπορέσει να το κάνει μέσα στο καλοκαίρι ή φθινόπωρο πριν πιάσουν τα γερά κρύα.
 

Karellen

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda Dax 72
Αυτό ισχύει σε κάθε περίπτωση. Αλλά πρέπει να έχεις την προκαταβολή έτοιμη σε λίρες (αν είσαι σίγουρος ότι θα ψωνίσεις Αγγλικό τελικά) γιατί η τράπεζα θέλει τρεις εργάσιμες οπότε δεν είναι τόσο απλό να προλάβεις. Επειδή οι Άγγλοι είναι τυπικοί, όπου πάρουν προκαταβολή το γράφει στην αγγελία (η οποία κατεβαίνει μετά την πώληση).
Αν επιλέξεις high priority η μεταφορά γίνεται σε 2 ώρες.Κοστίζει +10€ παραπάνω η προμήθεια.
 

Karellen

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda Dax 72
To Σαββατοκύριακο απενεργοποιείται η επιλογή και 'ζωντανεύει' πάλι από Δευτέρα,στην Πειραιώς τουλάχιστον.
 

Jhon

Μέλος
Περιοχή
Άργος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Ducati Multi Strada 1200 Enduro
Αυτό ισχύει σε κάθε περίπτωση. Αλλά πρέπει να έχεις την προκαταβολή έτοιμη σε λίρες (αν είσαι σίγουρος ότι θα ψωνίσεις Αγγλικό τελικά) γιατί η τράπεζα θέλει τρεις εργάσιμες οπότε δεν είναι τόσο απλό να προλάβεις. Επειδή οι Άγγλοι είναι τυπικοί, όπου πάρουν προκαταβολή το γράφει στην αγγελία (η οποία κατεβαίνει μετά την πώληση).

Χρήσιμο αν κάποιος ενδιαφέρεται ως το τέλος του χρόνου (το λέω γιατί δεν ξέρουμε τι συμφωνίες θα κλείσουν για το εμπορικό κομμάτι ΕΕ-ΗΒ) η Revolut είναι μιά ωραία λύση, με καλύτερες αναλογίες αλλαγής λίρας/ευρώ από τις τράπεζες και άμεση μεταφορά χρημάτων σε Αγγλικό λογαριασμό από κάρτα, με τους περιορισμούς της κάρτας φυσικά. Τόσο για την προκαταβολή όσο και για την τελική εξόφληση, αξίζει.

Να ξαναπώ ότι μακάρι όλοι να κάνουν το όνειρο πραγματικότητα. Το fly&ride είναι επίσης εξαιρετικό για όποιον μπορέσει να το κάνει μέσα στο καλοκαίρι ή φθινόπωρο πριν πιάσουν τα γερά κρύα.
Στέλνεις το χαρτί κατάθεσης απο την τράπεζα στο όνομα τους και η αγγελία κατεβαίνει αμέσως.Σε εμένα τουλάχιστον αυτό έγινε.Υπάρχουν όμως και περιπτώσεις που σκόπιμα αφήνουν την αγγελία γιά να λειτουργήσει ως κράχτης, ιδιαίτερα εάν είναι πολύ καλή.
 

Jhon

Μέλος
Περιοχή
Άργος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Ducati Multi Strada 1200 Enduro
Αν επιλέξεις high priority η μεταφορά γίνεται σε 2 ώρες.Κοστίζει +10€ παραπάνω η προμήθεια.
Αφού έχεις κάποιο ιστορικό πριν κάποιου εμβάσματος στο εξωτερικό, διαφορετικά το σύστημα δεν σε αφήνει.Τουλάχιστον στην Εθνική αυτό ισχύει.Σου βγάζει την επιλογή, αλά όταν την τσεκάρεις μετά δεν στο επιτρέπει.
 

kostas82

Μέλος
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ
Μοτό
790 Adv R
Με την revolut πέρνεις αρκετά καλύτερη ισοτιμία και η μεταφορά έγινε την ίδια μέρα(σε αγγλική τράπεζα).Πιστεψτε με η διαφορά σε μια αγορά τέτοια είναι αρκετά ευρώ (revolut vs πειραιώς πχ) και σαφώς πολύ πιο γρήγορη.Εννοείτε όπως τόνισε και ο jhon από μέρα σε μέρα άλλαζε και η λίρα γενικότερα με έντονες άλλαγες κατά περιόδους και εδώ πάλι η ρεβολουτ έχοντας μέσα στην εφαρμογή της γράφημα έβλεπες ποσό κάτω ή πάνω είναι από το μέσο όρο της χρονιάς πχ και αν άξιζε να αλλάξεις τα ευρώ σου.
 

Jhon

Μέλος
Περιοχή
Άργος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Ducati Multi Strada 1200 Enduro
Με την revolut πέρνεις αρκετά καλύτερη ισοτιμία και η μεταφορά έγινε την ίδια μέρα(σε αγγλική τράπεζα).Πιστεψτε με η διαφορά σε μια αγορά τέτοια είναι αρκετά ευρώ (revolut vs πειραιώς πχ) και σαφώς πολύ πιο γρήγορη.Εννοείτε όπως τόνισε και ο jhon από μέρα σε μέρα άλλαζε και η λίρα γενικότερα με έντονες άλλαγες κατά περιόδους και εδώ πάλι η ρεβολουτ έχοντας μέσα στην εφαρμογή της γράφημα έβλεπες ποσό κάτω ή πάνω είναι από το μέσο όρο της χρονιάς πχ και αν άξιζε να αλλάξεις τα ευρώ σου.
Δεν γνώριζα αυτή την δυνατότητα...ας το έχουν υπ'οψιν οι μελλοντικοί ενδιαφερόμενοι.
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Να, πως θα γίνω πλούσιος!
Θα θάψω το 990r, και θα το μοσχοπούλησω όταν έρθει η ώρα :muted:
Γιάννη είσαι και καλλιτέχνης.
Εξου και ο έρωτας για Ιταλίδα κόκκινη ;)
Από ποιο μέρος (επαρχία) είσαι?
 

Jhon

Μέλος
Περιοχή
Άργος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Ducati Multi Strada 1200 Enduro
Να, πως θα γίνω πλούσιος!
Θα θάψω το 990r, και θα το μοσχοπούλησω όταν έρθει η ώρα :muted:
Γιάννη είσαι και καλλιτέχνης.
Εξου και ο έρωτας για Ιταλίδα κόκκινη ;)
Από ποιο μέρος (επαρχία) είσαι?
θανάση....η τέχνη και η Ιταλία έχουν πολλά κοινά!!!;)
Μετά απο πολλά χρόνια στην Αθήνα, έχω επιστρέψει εδω και 13 περίπου χρόνια στο πατρικό μου,σε ένα μικρό χωριό κάπου ανάμεσα στο Ναύπλιο και στο Άργος...κοντά είμαστε απο ότι βλέπω!!
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
θανάση....η τέχνη και η Ιταλία έχουν πολλά κοινά!!!;)
Μετά απο πολλά χρόνια στην Αθήνα, έχω επιστρέψει εδω και 13 περίπου χρόνια στο πατρικό μου,σε ένα μικρό χωριό κάπου ανάμεσα στο Ναύπλιο και στο Άργος...κοντά είμαστε απο ότι βλέπω!!
Ίσως η καλύτερη απόφαση που πήρες στη ζωή σου, για την ζωή σου!
Μακάρι να μας αξιώσει όλους ο Θεός να μπορέσουμε μια μέρα να φύγουμε από τις βρωμοπολεις που ζούμε οι περισσότεροι, και να αποκτήσουμε, ποιότητα ζωής!!!!!

Είσαι πολύ άρχοντας τελικά. Και επαρχία και με μ@υναρα Ιταλίδα γκόμενα ;)!!!!
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
θανάση....η τέχνη και η Ιταλία έχουν πολλά κοινά!!!;)
Μετά απο πολλά χρόνια στην Αθήνα, έχω επιστρέψει εδω και 13 περίπου χρόνια στο πατρικό μου,σε ένα μικρό χωριό κάπου ανάμεσα στο Ναύπλιο και στο Άργος...κοντά είμαστε απο ότι βλέπω!!
Ωραία τηλέφωνο προφίλ!
Θα βρεθούμε να πιούμε εσπρέσο από καλό χαρμάνι!!!
 

Jhon

Μέλος
Περιοχή
Άργος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Ducati Multi Strada 1200 Enduro
Ίσως η καλύτερη απόφαση που πήρες στη ζωή σου, για την ζωή σου!
Μακάρι να μας αξιώσει όλους ο Θεός να μπορέσουμε μια μέρα να φύγουμε από τις βρωμοπολεις που ζούμε οι περισσότεροι, και να αποκτήσουμε, ποιότητα ζωής!!!!!

Είσαι πολύ άρχοντας τελικά. Και επαρχία και με μ@υναρα Ιταλίδα γκόμενα ;)!!!!
Ετσι όπως το λές...ήταν απόφαση ζωής...άφησα πολλά πίσω μου,και πήρα τα ρίσκα μου, προκειμένου να προστατέψω την ψυχική μου υγεία.
Σε έναν πόλεμο, χάνονται μάχες και υπάρχουν απώλειες,,όμως το θέμα είναι να αξίζει και να θέλεις να μπείς σε αυτόν,οπλισμένος με πίστη ότι θα τον κερδίσεις.
Ο κάθε ένας τελικά έχει ότι θερίζει,είτε απο ανάγκη ,είτε απο στάση ζωής.
Νομίζω ότι στο κομμάτι αυτό τα κατάφερα και δεν το έχω μετανοιώσει στο ελάχιστο.Η Αθήνα δεν ήθελα να γίνει ο τάφος μου , και μεταφορικά και κυριολεκτικά.
 

Jhon

Μέλος
Περιοχή
Άργος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Ducati Multi Strada 1200 Enduro
Πολύ καλή η τιμή της λίρας σήμερα σε σχέση με το ευρώ....συμφέρουσα ημέρα γιά αγορά απο την Αγγλία.
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Πολύ καλή η τιμή της λίρας σήμερα σε σχέση με το ευρώ....συμφέρουσα ημέρα γιά αγορά απο την Αγγλία.
Μπορεί να πάει και χαμηλότερα, από πέρσι που παρακολουθώ, είχε κατέβει μέχρι 1,07. Βέβαια, να πούμε εδώ ότι η τιμή που δίνει το xe.com δεν είναι και αυτή που θα σε χρεώσει η τράπεζα σου, πάντα πρέπει να υπολογίζουμε λίγο παραπάνω;)
 
Top Bottom