Μία Αγγλίδα από την Ιταλία!!

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αν όντως πέσει χαμηλά (φήμες έλεγαν ότι θα πλησιάσει το 1 πάλι τον Ιούλιο) θα είναι καλή κίνηση να γίνει επενδυτικά μετατροπή και ας υπάρχουν, δεν ξέρεις τι μπορεί να βρεθεί πριν το τέλος του χρόνου :p
 

Jhon

Μέλος
Περιοχή
Άργος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Ducati Multi Strada 1200 Enduro
Μπορεί να πάει και χαμηλότερα, από πέρσι που παρακολουθώ, είχε κατέβει μέχρι 1,07. Βέβαια, να πούμε εδώ ότι η τιμή που δίνει το xe.com δεν είναι και αυτή που θα σε χρεώσει η τράπεζα σου, πάντα πρέπει να υπολογίζουμε λίγο παραπάνω;)
Δεν νομίζω ότι θα ξαναδούμε τόσο χαμηλή τιμή όπως το 1,07.Βέβαια πολλά θα εξαρτηθούν λίγο πριν το τέλος της χρονιάς.Εάν το εμπορικό κομμάτι εξαιρεθεί από το brexit. άνοδο βλέπω και όχι μείωση.Εάν δεν εξαιρεθεί δεν θα μας αφορά πλέον στο θέμα αγοράς μηχανής.
Επίσης δεν ξέρουμε εάν σε περίπτωση μεγάλης πτώσης ισοτιμίας, αυξηθούν και οι τιμές σε λίρες γιά τα μεταχειρισμένα,γιατί η συγκεκριμένη αγορά της Αγγλίας δουλεύει πολύ με τις άλλες χώρες της Ευρώπης.
Πάντως με τα σημερινά δεδομένα (23/6) εάν αγόραζα σήμερα την μηχανή και όχι 2/6, θα είχα κέρδος κάπου στα 170 ευρώ....το θέμα είναι...θα την έβρισκα ;...Δεν υπήρχαν και δεν υπάρχουν και πολλές τέτοιες σε συμφέρουσες τιμές σε σχέση με εδώ.
Εξαρτάται λοιπόν από ποιά πλευρά βλέπει κανείς ένα τέτοιο θέμα.Το timing με την λίρα πλέον είναι απρόβλεπτο, πολυσύνθετο και παράξενο πράγμα!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
έχω επιστρέψει εδω και 13 περίπου χρόνια στο πατρικό μου,σε ένα μικρό χωριό κάπου ανάμεσα στο Ναύπλιο και στο Άργος...κοντά είμαστε απο ότι βλέπω!!

Γλυκογιωργης εδω....
και δεν εχεις περασει ακομη απο το advπεριπτερο ????Χάρτες Google
α ρε βρεγμενη σανιδα που θες....
 
Τελευταία επεξεργασία:

Jhon

Μέλος
Περιοχή
Άργος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Ducati Multi Strada 1200 Enduro

Γλυκογιωργης εδω....
και δεν εχεις περασει ακομη απο το advπεριπτερο ????Χάρτες Google
α ρε βρεγμενη σανιδα που θες....
Σίγουρα έχω περάσει, αλά.....που να'ξερα βρε Γλυκογιώργη!!!
Θα περάσω σύντομα με την Ιταλίδα!!
 

Jhon

Μέλος
Περιοχή
Άργος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Ducati Multi Strada 1200 Enduro
Όλα πλέον είναι έτοιμα γιά την παραλαβή, και την απελευθέρωση της Ιταλίδας από τις αποθήκες της Αθήνας και την σκλαβιά!! :D
Θα ήταν ήδη στο δικό μου γκαράζ, εάν δεν αντιμετώπζα αυτές τις ημέρες μία ρινική μετεγχειρητική διαδικασία,και θέλω να είμαι και σε καλή διάθεση όταν της κάνω το πρώτοι μου ταξιδάκι φέρνοντας την προς τα εδώ!!
Αυτό θα γίνει σε λίγες μόνο ημέρες από σήμερα, και φυσικά θα ακολουθήσoυν οι πρώτες μου οδηγικές εντυπώσεις διακοσίων χιλιομέτρων δίχως φόβο και πάθος,καθώς επίσης και πλούσιο φωτό-ρεπορτάζ τόσο κατά την παραλαβή, όσο και κατά την διαδρομή της εδώ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Όλα πλέον είναι έτοιμα γιά την παραλαβή, και την απελευθέρωση της Ιταλίδας από τις αποθήκες της Αθήνας και την σκλαβιά!! :D
Θα ήταν ήδη στο δικό μου γκαράζ, εάν δεν αντιμετώπζα αυτές τις ημέρες μία ρινική μετεγχειρητική διαδικασία,και θέλω να είμαι και σε καλή διάθεση όταν της κάνω το πρώτοι μου ταξιδάκι φέρνοντας την προς τα εδώ!!
Αυτό θα γίνει σε λίγες μόνο ημέρες από σήμερα, και φυσικά θα ακολουθήσoυν οι πρώτες μου οδηγικές εντυπώσεις διακοσίων χιλιομέτρων δίχως φόβο και πάθος,καθώς επίσης και πλούσιο φωτό-ρεπορτάζ τόσο κατά την παραλαβή, όσο και κατά την διαδρομή της εδώ.
Επειδή είμαι μεγάλη καρδιά... Και για να σε εξυπηρετήσω βρε αδερφέ....ειμαι πρόθυμος να στην φέρω εγώ κοντά σου :wacky:
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Επειδή είμαι μεγάλη καρδιά... Και για να σε εξυπηρετήσω βρε αδερφέ....ειμαι πρόθυμος να στην φέρω εγώ κοντά σου :wacky:
Αλληλεγγύη.. Είσαι ψυχούλα ρε φίλε.. μπράβο..:roflmao:
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Περαστικά και με το καλό.

Έχει πλάκα που πήρες το μηχανάκι με τα μεγαλύτερα "ρουθούνια" στην αγορά και έχεις κάνει ρινική επέμβαση... Πόσο πολύ να μοιάσετε πιά, πόσο.
 

Jhon

Μέλος
Περιοχή
Άργος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Ducati Multi Strada 1200 Enduro
Επειδή είμαι μεγάλη καρδιά... Και για να σε εξυπηρετήσω βρε αδερφέ....ειμαι πρόθυμος να στην φέρω εγώ κοντά σου :wacky:
Η καλοσύνη σου φίλε μου,με σκλαβώνει!!:wacky:
 

Jhon

Μέλος
Περιοχή
Άργος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Ducati Multi Strada 1200 Enduro
Περαστικά και με το καλό.

Έχει πλάκα που πήρες το μηχανάκι με τα μεγαλύτερα "ρουθούνια" στην αγορά και έχεις κάνει ρινική επέμβαση... Πόσο πολύ να μοιάσετε πιά, πόσο.
Αχαχαχα...έλιωσα!!!:ha
 

Jhon

Μέλος
Περιοχή
Άργος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Ducati Multi Strada 1200 Enduro
Και μιά απορία καθώς είμαι σε διάστημα αναμονής της παραλαβής:

Πως γίνεται όπως βλέπω εδω, το 1260 σε σχέση με το 1200 με το ίδιο βάρος και με περισσότερα κυβικά ,να είναι σε χαμηλότερες τιμές ιπποδύναμης και ροπής στις ίδιες στροφές σε σχέση με το 1200;
Γιατί γίνεται αυτό;.....λόγω προδιαγραφών Euro;....και σε τι τελικά είναι καλύτερο το 1260 εάν είναι φυσικά,γιατί τα υπόλοιπα όλα ίδια τα βλέπω.
Εάν λοιπόν ισχύουν και στην πράξη όλα αυτά,η απορία μου είναι η εξής:
Γιατί κάποιος να αγοράσει σήμερα το 1260 και όχι το 1200 και μάλιστα σε πιό λίγα χρήματα ως προηγούμενο μοντέλο;..Προς τι η παραγωγή του 1260;...θέμα Marketing και μόνο, η μήπως όχι;

Ducati Multistrada 1200 Enduro
2020 Ducati Multistrada 1260 Enduro
 
Τελευταία επεξεργασία:

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Δες δυναμομέτρηση, θα σου λυθεί η απορία. Το 1200 έχει μια απίθανη κοιλιά ροπής χαμηλά, το 1260 όχι.
 

Jhon

Μέλος
Περιοχή
Άργος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Ducati Multi Strada 1200 Enduro
Δες δυναμομέτρηση, θα σου λυθεί η απορία. Το 1200 έχει μια απίθανη κοιλιά ροπής χαμηλά, το 1260 όχι.
Ok....το είδα...κάπου στις 5.500 στροφές.....δεν το είχα ψάξει γιατί έτσι και αλλιώς δεν μπορούσα να φτάσω οικονομικά στο 1260.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Δεν είναι τραγικό, απλά θέλει στροφές. Έχω διαβάσει ότι με ελεύθερη εξάτμιση και πρόγραμμα διορθώνεται πολύ.
 

Jhon

Μέλος
Περιοχή
Άργος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Ducati Multi Strada 1200 Enduro
Μπορεί να πάει και χαμηλότερα, από πέρσι που παρακολουθώ, είχε κατέβει μέχρι 1,07. Βέβαια, να πούμε εδώ ότι η τιμή που δίνει το xe.com δεν είναι και αυτή που θα σε χρεώσει η τράπεζα σου, πάντα πρέπει να υπολογίζουμε λίγο παραπάνω;)
Καμία σχέση...κοιτώντας σήμερα το xe.com, μου δίνει 0.901501 και η Εθνική σήμερα 0,8795 ...αυτή η διαφορά μπορεί αρχικά να φαίνεται μικρή,αλά εάν πάρεις κομπιουτεράκι, μεταφράζεται σε περίπου 265 €!!
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Δεν είναι τραγικό, απλά θέλει στροφές. Έχω διαβάσει ότι με ελεύθερη εξάτμιση και πρόγραμμα διορθώνεται πολύ.
Στο δικο μου με ελεύθερη τερμι χωρις ταπες , χωρις καταλυτες και με εγκεφαλο τουκατι ρεισινγκ ηταν αλλο μηχανάκι , γεμάτο παντου κ πολυ μπρουταλ

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Jhon

Μέλος
Περιοχή
Άργος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Ducati Multi Strada 1200 Enduro
Στο δικο μου με ελεύθερη τερμι χωρις ταπες , χωρις καταλυτες και με εγκεφαλο τουκατι ρεισινγκ ηταν αλλο μηχανάκι , γεμάτο παντου κ πολυ μπρουταλ

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Φαντάζομαι ότι θα συμφωνούσε και η γειτονιά μαζί σου!! :D
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Καμία σχέση...κοιτώντας σήμερα το xe.com, μου δίνει 0.901501 και η Εθνική σήμερα 0,8795 ...αυτή η διαφορά μπορεί αρχικά να φαίνεται μικρή,αλά εάν πάρεις κομπιουτεράκι, μεταφράζεται σε περίπου 265 €!!
Προφανώς αναφέρεσαι στην αναλογία EUR/GBR ενώ εγώ στο αντίστροφο. Σε κάθε περίπτωση, όντως οι διαφορές είναι αισθητές, αν διαβάσεις στο xe.com λέει
"All figures are live mid-market rates, which are not available to consumers and are for informational purposes only. To see the rates we quote for money transfer, please use our money transfer service.
Click on a currency code to learn about it."
Βέβαια, εγώ δεν το ήξερα πέρσι και μου ήρθε ένας ταμπλάς όταν έστειλα τα χρήματα και είδα ότι ήταν περίπου 300Ε παραπάνω από αυτά που είχα υπολογίσει. Είχα ρωτήσει τον Σπύρο και μου το είχε εξηγήσει τότε, πλέον σε κάθε υπολογισμό που κάνω βάζω ένα 0,03 παραπάνω (π.χ αν η λίρα είναι 1,10Ε εγώ υπολογίζω 1,13)
 

Jhon

Μέλος
Περιοχή
Άργος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Ducati Multi Strada 1200 Enduro
Προφανώς αναφέρεσαι στην αναλογία EUR/GBR ενώ εγώ στο αντίστροφο. Σε κάθε περίπτωση, όντως οι διαφορές είναι αισθητές, αν διαβάσεις στο xe.com λέει
"All figures are live mid-market rates, which are not available to consumers and are for informational purposes only. To see the rates we quote for money transfer, please use our money transfer service.
Click on a currency code to learn about it."
Βέβαια, εγώ δεν το ήξερα πέρσι και μου ήρθε ένας ταμπλάς όταν έστειλα τα χρήματα και είδα ότι ήταν περίπου 300Ε παραπάνω από αυτά που είχα υπολογίσει. Είχα ρωτήσει τον Σπύρο και μου το είχε εξηγήσει τότε, πλέον σε κάθε υπολογισμό που κάνω βάζω ένα 0,03 παραπάνω (π.χ αν η λίρα είναι 1,10Ε εγώ υπολογίζω 1,13)
Ανάλογα με ποιά τράπεζα συνεργαζόμαστε, μπορούμε κάθε ημέρα να ξέρουμε ακριβώς το ποσό, πηγαίνοντας στην ενημέρωση : Πώληση συναλλάγματος και διαιρώντας το 1 με το νούμερο που βλέπουμε στον πίνακα και πολλαπλασιάζοντας το αποτέλεσμα με το ποσό αγοράς.
Απο εκεί και πέρα υπολογίζουμε +20 περίπου ευρώ έξοδα και προμήθεια τράπεζας...τουλάχιστον αυτό ισχύει γιά την Εθνική τράπεζα που γνωρίζω.

Γιά παράδειγμα σήμερα 3/7/2020 η Εθνική έχει την αναλογία λίρας προς πώληση 0,8765...(παρεμπιπτόντως η λίρα σήμερα ανέβηκε!!)
Με βάση αυτή την τιμή για σήμερα στην Εθνική τράπεζα έχουμε και λέμε:
1/0.8765= 1,14090 (€)/Λίρα.
Εάν λοιπόν υποθέσουμε ότι θέλουμε σήμερα να αγοράσουμε μία μηχανή γιά 10.000 λίρες ,υπολογίζουμε 10.000 λίρες χ 1,14090 ευρώ = 11.409 € + 20 € περίπου έξοδα+προμήθεια = 11.429 €

Χρηματαγορές
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom