Μία Αγγλίδα από την Ιταλία!!

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Η συζήτηση για την "αγορά" έχει γίνει πολλάκις.

Σε αρκετά μοντέλα δεν αξίζει. Σε αρκετά άλλα ναι. Όταν πχ τα R1200GS ξεκινάνε ίδια τιμή (σχεδόν) εδώ και εκεί αλλά εκεί τρία χρόνια μετά είναι στο 50-60% της αρχικής, με τριβάλιτσα, με Navi, με ένα σωρό άλλα ψιψιψίνια και εδώ είναι γυμνά στο 80% της αρχικής τους, δεν τίθεται θέμα από το που θα ψωνίσεις.


al800 ο ΦΠΑ δεν πληρώνεται διπλός. Όσο είναι στην χώρα που το πήρες. Εκτός αν ισχύει κάτι διαφορετικό για αγορά καινούριας απ' έξω, στις μεταχειρισμένες πάει απλά με το τιμολόγιο αγοράς.
 

tasosbob

Μέλος
Περιοχή
Εδεσσα
Όνομα
Τασος
Μοτό
Honda Transalp 650
al800 δηλαδή πάει το καινούργιο από Αγγλία όσο πάει και το καινούργιο στην Ελλάδα.... Αν κατάλαβα καλά από τα μαθηματικά. ίδιες τιμές πάνω-κάτω βγάλαμε... αξίζει δηλαδή μόνο η αγορά μεταχειρισμένου απο εξω
 

Jhon

Μέλος
Περιοχή
Άργος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Ducati Multi Strada 1200 Enduro
Η συζήτηση για την "αγορά" έχει γίνει πολλάκις.

Σε αρκετά μοντέλα δεν αξίζει. Σε αρκετά άλλα ναι. Όταν πχ τα R1200GS ξεκινάνε ίδια τιμή (σχεδόν) εδώ και εκεί αλλά εκεί τρία χρόνια μετά είναι στο 50-60% της αρχικής, με τριβάλιτσα, με Navi, με ένα σωρό άλλα ψιψιψίνια και εδώ είναι γυμνά στο 80% της αρχικής τους, δεν τίθεται θέμα από το που θα ψωνίσεις.


al800 ο ΦΠΑ δεν πληρώνεται διπλός. Όσο είναι στην χώρα που το πήρες. Εκτός αν ισχύει κάτι διαφορετικό για αγορά καινούριας απ' έξω, στις μεταχειρισμένες πάει απλά με το τιμολόγιο αγοράς.
Στις μεταχειρισμένες απο Ευρωπαική ένωση,δεν πληρώνεις ΦΠΑ εδω.
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Jhon όμορφα και ασφαλή χιλιόμετρα εύχομαι!
Σίγουρα κάθεσαι σε αναμμένα κάρβουνα μέχρι να παραλάβεις, με το καλό.

Με το γεγονός ότι το κοντέρ θα δείχνει μίλια αντί για χιλιόμετρα τι θα κάνεις?
Αλλάζει εύκολα και με χαμηλό κόστος?
 

Jhon

Μέλος
Περιοχή
Άργος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Ducati Multi Strada 1200 Enduro
Jhon όμορφα και ασφαλή χιλιόμετρα εύχομαι!
Σίγουρα κάθεσαι σε αναμμένα κάρβουνα μέχρι να παραλάβεις, με το καλό.

Με το γεγονός ότι το κοντέρ θα δείχνει μίλια αντί για χιλιόμετρα τι θα κάνεις?
Αλλάζει εύκολα και με χαμηλό κόστος?
Tο μόνο σίγουρο είναι αυτό.........
Δεν με ενοχλεί εάν γράφει μίλια....ειδικά όταν κερδίζεις αρκετά χρήματα.Πάντως και σε μιά άλλη Moto παλαιότερα που είχα μίλια έγραφε.Νομίζω όμως ότι σε αυτές τις τελευταίας γενιάς, μπορείς να αλλάξεις απο το menu εάν θέλεις, η σε μίλια η σε χιλιόμετρα.

Γιά τα Multi 2015 και μετά, διαβάζω σχετικά:
"Πρέπει να κρατήσετε πατημένο το διακόπτη προβολέων Hi Beam και το κουμπί του διακόπτη φλας ταυτόχρονα και να συνεχίσετε να τα κρατάτε πατημένα τουλάχιστον 3 δευτερόλεπτα ενώ κατά τη διάρκεια αυτής της περιόδου ενεργοποιείτε το ποδήλατο με τον κόκκινο μοχλό στη δεξιά λαβή. Η οθόνη πληροφοριών θα εμφανίσει τώρα ΜΟΝΑΔΕΣ."
 
Τελευταία επεξεργασία:

jon t

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
Honda CRF1100L
Καλοτάξιδη η κούκλα!!!

Πιθανώς να έχει και κάποια ιδιαιτερότητα στην δέσμη των φώτων αφού έχει αγγλικές προδιαγραφές για οδήγηση "ανάποδα".
 

Jhon

Μέλος
Περιοχή
Άργος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Ducati Multi Strada 1200 Enduro
Καλοτάξιδη η κούκλα!!!

Πιθανώς να έχει και κάποια ιδιαιτερότητα στην δέσμη των φώτων αφού έχει αγγλικές προδιαγραφές για οδήγηση "ανάποδα".
Σε ευχαριστώ πολύ....
Το έχω ψάξει και αυτό,αν και λόγω του είδους στα φώτα που έχει δεν νομίζω ότι θα υπάρχει πρόβλημα.Το μόνο σίγουρο είναι ότι θέματα ΚΤΕΟ δεν θα υπάρξουν σχετικά με αυτό το θέμα.
Εάν υπάρξει σοβαρό θέμα,το πολύ πολύ να πηγαίνω και εγω ανάποδα :D
 
Τελευταία επεξεργασία:

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
al800 δηλαδή πάει το καινούργιο από Αγγλία όσο πάει και το καινούργιο στην Ελλάδα.... Αν κατάλαβα καλά από τα μαθηματικά. ίδιες τιμές πάνω-κάτω βγάλαμε... αξίζει δηλαδή μόνο η αγορά μεταχειρισμένου απο εξω
Καινουριο συμφέρει όταν κάνουν προσφορές σε στοκαρισμενα που εκεί επειδή μπορεί να ρίξουν τις τιμές 2 και 3 χιλιαρικα τότε ίσως αξίζει...και πάντα για ακριβά μοντέλα.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Kαλως τον και καλοριζικη, καλοταξιδη και αγρατζουνιστη η κουκλα!

Μην σκας για τις μοναδες μετρησης, ολα τα καινουργια με τις ταμπλετες για οθονη εχουν υπομενου που μπαινεις και ρυθμιζεις εσυ μοναδες μετρησης αποστασης, ταχυτητας, θερμοκρασιας κτλ. Oσο για τα φαναρια, πλεον σχεδον ολοι οι κατασκευαστες βαζουν φαναρια με επιπεδη δεσμη στις μηχανες τους, οποτε δεν "σηκωνει" ουτε αριστερα-ουτε δεξια, αρα δεν εχεις ουτε με αυτο θεμα.
 

kostas82

Μέλος
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ
Μοτό
790 Adv R
Επειδή από UK ψώνισα και εγώ να πω ότι πέτυχα τ τιμή αρκέτα καλύτερη από ελλάδα σε μεταχειρισμένο F800GSA.

Εγώ εμπιστεύθηκα επαγγελματία για τον ψάξιμο έλεγχο παζάρι εκτελωνισμό κτλ και όλα
πήγανε κομπλέ.

Οποίος θέλει πληροφορίες ας μου στείλει πμ

Κούκλα το μουλτι καλοτάξιδο φίλε μου
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Kαλως τον και καλοριζικη, καλοταξιδη και αγρατζουνιστη η κουκλα!

Μην σκας για τις μοναδες μετρησης, ολα τα καινουργια με τις ταμπλετες για οθονη εχουν υπομενου που μπαινεις και ρυθμιζεις εσυ μοναδες μετρησης αποστασης, ταχυτητας, θερμοκρασιας κτλ. Oσο για τα φαναρια, πλεον σχεδον ολοι οι κατασκευαστες βαζουν φαναρια με επιπεδη δεσμη στις μηχανες τους, οποτε δεν "σηκωνει" ουτε αριστερα-ουτε δεξια, αρα δεν εχεις ουτε με αυτο θεμα.
Εκτός από μια εμμονική γερμανική εταιρεία που τα κάνει όλα με τον δικό της τρόπο και αρκετοί "ευαίσθητοι" φλασάρουν από απέναντι, σχεδόν όλοι ξεχνώντας πόσο άσχημα είναι τα led, φτηνοxenon ή αρρυθμιστα συμβατικά δικά τους.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Εκτός από μια εμμονική γερμανική εταιρεία που τα κάνει όλα με τον δικό της τρόπο και αρκετοί "ευαίσθητοι" φλασάρουν από απέναντι, σχεδόν όλοι ξεχνώντας πόσο άσχημα είναι τα led, φτηνοxenon ή αρρυθμιστα συμβατικά δικά τους.
Kαλα , τοσα ξερουν τοσα κανουν... Πχ απο τη φυση της η μηχανη σε δεξια στροφη θα τυφλωσει τον απεναντι, οσο καλα ρυθμισμενα και να ειναι τα φωτα. Επισης εαν ειναι σωστα ρυθμισμενα για να βλεπεις στην πορεια χωρις να τυφλωνεις, σε ενα καλο αρπαγμα του γκαζιου θα σηκωθει η δεσμη και θα τυφλωσει.

Εξαιρουνται απο τα παραπανω τα Βουστρομ/βαρκαδερο με στανταρ ΧΕΝΟΝ/LED λαμπες που τυφλωνουν και τον Ray Charles ακομη και σταματημενα.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Έχουμε ένα τέτοιο φρούτο στο χωριό. Θέλω να τον σπάσω σε κομμάτια, πολύ σχολαστικά.
Qfales ολοι ενας ενας βγαζετε τη βια απο μεσα σας, και την ειχατε πεσει τοτε στον αθωο κορονοΚοκο για τα αμασκωτα γαιδουρια...

Στο θεμα μας -που δεν ειναι γιατι ειναι αλλου παιδιου για αλλο μηχανακι αλλα w/e Advride ειναι εδω και σαν το σωστο κρασι ολα ειναι χυμα- ρε κουμπαρ', σε βιδεακια στο Γιουτουμπ βλεπω επισης επιπεδη δεσμη στο ΧR...
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Qfales ολοι ενας ενας βγαζετε τη βια απο μεσα σας, και την ειχατε πεσει τοτε στον αθωο κορονοΚοκο για τα αμασκωτα γαιδουρια...
Ο υποθετικός κίνδυνος με την βέβαιη τύφλωση την νύχτα και την έντονη ενόχληση ακόμα και την ημέρα δεν είναι ακριβώς το ίδιο αλλά καταλαβαίνω πως το λες. Ο μλκς αυτός είναι το "don't go towards the light" προσωποποιημένο. Δεν έχω καταλάβει τι είναι, βαρκαντερο, κροσντρέσερ, κάτι με τεράστια λεντοσειρά κάτω από το φανάρι.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Ο υποθετικός κίνδυνος με την βέβαιη τύφλωση την νύχτα και την έντονη ενόχληση ακόμα και την ημέρα δεν είναι ακριβώς το ίδιο αλλά καταλαβαίνω πως το λες. Ο μλκς αυτός είναι το "don't go towards the light" προσωποποιημένο. Δεν έχω καταλάβει τι είναι, βαρκαντερο, κροσντρέσερ, κάτι με τεράστια λεντοσειρά κάτω από το φανάρι.
H πηγη ειναι η ιδια αδερφε, να κανω αυτο που γουσταρω και στα παπακια μου ολοι οι αλλοι...
 
Top Bottom