Μία Αγγλίδα από την Ιταλία!!

Jhon

Μέλος
Περιοχή
Άργος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Ducati Multi Strada 1200 Enduro
Οποιος φίλος εδω έχει οδηγήσει έστω και λίγο, η έχει στην κατοχή του αυτή την έκδοση, ας μας μεταφέρει τις εντυπώσεις του και σε αυτό το θέμα εάν θέλει,γιά να ξεφύγουμε και λίγο απο το θέμα αγοράς απο Αγγλία και γενικότερα απο Ευρώπη.Νομίζω ότι θα ήταν χρήσιμο,και μάλιστα πολύ περισσότερο από τα Video που υπάρχουν.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Οποιος φίλος εδω έχει οδηγήσει έστω και λίγο, η έχει στην κατοχή του αυτή την έκδοση, ας μας μεταφέρει τις εντυπώσεις του και σε αυτό το θέμα εάν θέλει,γιά να ξεφύγουμε και λίγο απο το θέμα αγοράς απο Αγγλία και γενικότερα απο Ευρώπη.Νομίζω ότι θα ήταν χρήσιμο,και μάλιστα πολύ περισσότερο από τα Video που υπάρχουν.
Αυτός ο αλήτης ο Simitis ...εχει μάλλον το πιο όμορφο.
Το είχε λασπωσει και 2 με 3 φορες....
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Καλοτάξιδη η όμορφη!!!
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Δεν ειναι μονο τα μεταχειρισμενα μοντελα που πανε κατω στο Νησι, ακομη και στα καινουργια μπορει να παρει καποιος σημαντικη εκπτωση αν ξερει που και ποτε να ψωνισει (μειον στη BMW που βαζουν κ@λοδαχτυλο παντου και παντα, αλλα κερνανε καφε :D). Οταν παραγγειλα το δικο μου CRF το Νοεμβρη του 2016 που η αγορα ειναι κατω λογω χειμωνα και απο μαγαζι που ξερω και παιρνω παντα εκπτωση, η τιμη κανουργιου ητανε 10800 λιρες και μαζι με κεντρικο σταντ και 12βολτη παροχη πηγαινε στις 11000 λιρες. Το πηρα 10200 λιρες (800 λιρες κατω) ή 11800€ οταν στην Ελλαδα εκεινη την εποχη εκανε 15200€ αν θυμαμαι καλα - χωρις κανενα αξεσουαρ. Και μιλαμε για μοντελο 2017 δηλ της επομενης χρονιας και οχι 2016 leftover (το παρελαβα τον Μαρτη του 2017). Διαβαζα προσφατα οτι καποιος πηρε Africa του 2019, δηλ περσινο μοντελο, που εχει τιμη καταλογου τωρα 12000 λιρες με 10500 λιρες δηλ 1500 λιρες κατω (οταν το απλο 1100 του 2020 εχει 13000 λιρες).

Jhon: enjoy την ιταλιδα σου! :ok:
Αν εχω καταλαβει καλα, τοχεις και εσυ διπορτο Αγγλια-Ελλαδα. Αν μου επιτρεπεις να σου κανω μια ερωτηση... Εχεις φερει μηχανακι με αγγλικες πινακιδες μονιμα στην Ελλαδα? Και αν ναι , υπο ποιες προυποθεσεις? Μπαινει η κοπελα στον κοσμο του 2τροχου και εκει ,πραγματικα βρισκουμε 250-300αρια σε απιστευτα χαμηλες τιμες. Αν κρινεται ασχετο το θεμα , το μεταφερετε οι διαχειριστες!!
 

Jhon

Μέλος
Περιοχή
Άργος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Ducati Multi Strada 1200 Enduro
Αυτός ο αλήτης ο Simitis ...εχει μάλλον το πιο όμορφο.
Το είχε λασπωσει και 2 με 3 φορες....
Ετσι,και καλά έχει κάνει.....ακόμη και οι όμορφες δεν θέλουν λύπηση!! :D
 

Jhon

Μέλος
Περιοχή
Άργος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Ducati Multi Strada 1200 Enduro
τα είπαμε ήδη.. Νομίζω τον αποθάρρυνα τον φίλο :fun
Καθόλου φίλε....μου αρέσουν και τα δύσκολα βλέπεις!!!........σε ευχαριστώ και δημόσια γιά την πολύ χρήσιμη γιά εμένα προσωπική συνομιλία.
 

christos ktm R

Μέλος
Όνομα
χρηστος
Μοτό
ktm adventure 990R
Yamaha xt 550
Piaggio liberty
honda cub 90
Καλοτάξιδη κ καλά χιλιόμετρα με όμορφες στιγμές να έχεις μαζί της!
 

Takisg

Μέλος
Περιοχή
Κόρινθος
Όνομα
Τακης
Μοτό
Husaberg fe 550 2006
Ετσι,και καλά έχει κάνει.....ακόμη και οι όμορφες δεν θέλουν λύπηση!! :D
Καταρχήν καλότυχη και καλά χιλιόμετρα.
Θα διαφωνήσω στο περί λύπησης. Έτυχε μπροστά μου σε βόλτα του Ducati club Hellas στην λίμνη Δόξα , multi 1200 να βρίσκει κάτω ( στον περιφερειακό μαζί με τα street) και να ξεκουμπώνει η εξάτμιση.
Θεωρώ ότι η Ducati δεν είχε στο μυαλό της χρήση enduro ή έστω χωμάτινου adventure με αυτό το μοντέλο , άσχετα αν το βάπτισε με το πιασιάρικο τίτλο enduro. Άλλωστε εμείς οι Έλληνες βγάλαμε το έκαστος στο είδος του και ο Λουμίδης στους καφέδες του.
Προσωπική άποψη χωρίς πρόθεση κακοκαρδίσματος.
Και πάλι καλά χιλιόμετρα όπως τα επιθυμείς
 

Jhon

Μέλος
Περιοχή
Άργος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Ducati Multi Strada 1200 Enduro
Καλοτάξιδη κ καλά χιλιόμετρα με όμορφες στιγμές να έχεις μαζί της!
Σε ευχαριστώ πολύ...όμορφα και ασφαλή χιλιόμετρα να έχουμε!!
 

Jhon

Μέλος
Περιοχή
Άργος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Ducati Multi Strada 1200 Enduro
Καταρχήν καλότυχη και καλά χιλιόμετρα.
Θα διαφωνήσω στο περί λύπησης. Έτυχε μπροστά μου σε βόλτα του Ducati club Hellas στην λίμνη Δόξα , multi 1200 να βρίσκει κάτω ( στον περιφερειακό μαζί με τα street) και να ξεκουμπώνει η εξάτμιση.
Θεωρώ ότι η Ducati δεν είχε στο μυαλό της χρήση enduro ή έστω χωμάτινου adventure με αυτό το μοντέλο , άσχετα αν το βάπτισε με το πιασιάρικο τίτλο enduro. Άλλωστε εμείς οι Έλληνες βγάλαμε το έκαστος στο είδος του και ο Λουμίδης στους καφέδες του.
Προσωπική άποψη χωρίς πρόθεση κακοκαρδίσματος.
Και πάλι καλά χιλιόμετρα όπως τα επιθυμείς
Να είσαι καλά φίλε μου και σε ευχαριστώ πολύ....
Πάντως σχετικά με το χώμα δεν υπάρχει site και συγκριτικό που να μην την βγάζουν υπέροχη...καλύτερη και απο το Rally......κανείς δεν περίμενε ότι η Ducati θα έβγαζε τέτοιας αντοχής και συμπεριφοράς Moto στο χώμα...καμία σχέση με το Ropad και η Ducati στο μυαλό της αυτό ακριβώς είχε και διαφωνώ σε αυτό που λές,εξού και οι εκατοντάδες αλλαγές σε αυτό το μοντέλο σε σχέση με το άλλο.Αλλες αναρτήσεις...άλλες διαστάσεις τροχών...άλλο ρεζερβουάρ...άλλος χρονισμός...κ.λ.π
Φυσικά όχι πως στάθηκα η στέκομαι σε αυτό, μιά που δεν σκοπέυω να πάω σε κατσάβραχα γιά να το διαπιστώσω.Απλά εάν έχεις ώρα ψάχτο και εσυ σχετικά,γιατί νομίζω ότι δεν το έχεις ψάξει γιά την συγκεκριμένη Moto ....και πάλι σε ευχαριστώ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

kostas82

Μέλος
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ
Μοτό
790 Adv R
Τα έξοδα εκτελωνισμού για το f800gsa 2013 μοντέλο ήταν 300€ συν 100€ αμοιβή εκτελωνιστή.Η μεταφορά είναι στα 350€ από αγγλία αθήνα σε ειδικό πλαίσιο και όχι χύμα σε μια καρότσα.Να υπενθυμίσω ότι μέσω του MOT(ΚΤΕΟ)βλέπεις αρκετά πραγματάκια και ειδικά στα χιλιόμετρα δεν παίζει να σε κλέψουν.Με ένα κλικ της πινακίδας ο οποιοσδήποτε ιδιώτης μπορεί από τη σελίδα της κυβερνήσεως να δει το χιλιομετρικο ιστορικό και διαφορά άλλα.Αν βέβαια κάποιος κάθε χρόνο κατεβάζει χιλιόμετρα οκ ρε φίλε με κορόιδεψε (το λες και απίθανο).
 

theo_ts

Advexperience.gr
Περιοχή
Στη Γενέτειρα του Ευριπίδη
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
Suzuki Gs 500
New Force NF 500
Καλορίζικο και καλοτάξιδο το νέο Ιταλικό μωρό σου. Πολλά και ασφαλή χλμ
 

Jhon

Μέλος
Περιοχή
Άργος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Ducati Multi Strada 1200 Enduro
Τα έξοδα εκτελωνισμού για το f800gsa 2013 μοντέλο ήταν 300€ συν 100€ αμοιβή εκτελωνιστή.Η μεταφορά είναι στα 350€ από αγγλία αθήνα σε ειδικό πλαίσιο και όχι χύμα σε μια καρότσα.Να υπενθυμίσω ότι μέσω του MOT(ΚΤΕΟ)βλέπεις αρκετά πραγματάκια και ειδικά στα χιλιόμετρα δεν παίζει να σε κλέψουν.Με ένα κλικ της πινακίδας ο οποιοσδήποτε ιδιώτης μπορεί από τη σελίδα της κυβερνήσεως να δει το χιλιομετρικο ιστορικό και διαφορά άλλα.Αν βέβαια κάποιος κάθε χρόνο κατεβάζει χιλιόμετρα οκ ρε φίλε με κορόιδεψε (το λες και απίθανο).
Ετσι έχουν τα πράγματα,και όσες πιθανότητες έχει εδω να παίξει κάποιος με τα χιλιόμετρα...(στις νέες τεχνολογίες είναι σχεδόν απίθανο). τόσες έχει και έξω.
 

Jhon

Μέλος
Περιοχή
Άργος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Ducati Multi Strada 1200 Enduro
Καλορίζικο και καλοτάξιδο το νέο Ιταλικό μωρό σου. Πολλά και ασφαλή χλμ
Να είσαι πάντα καλά....σε ευχαριστώ.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Να είσαι καλά φίλε μου και σε ευχαριστώ πολύ....
Πάντως σχετικά με το χώμα δεν υπάρχει site και συγκριτικό που να μην την βγάζουν υπέροχη...καλύτερη και απο το Rally......κανείς δεν περίμενε ότι η Ducati θα έβγαζε τέτοιας αντοχής και συμπεριφοράς Moto στο χώμα...καμία σχέση με το Ropad μοντέλο.Οχι φυσικά πως στάθηκα η στέκομαι σε αυτό, μιά που δεν σκοπέυω να πάω σε κατσάβραχα γιά να το διαπιστώσω.Απλά εάν έχεις ώρα ψάχτο και εσυ σχετικά,γιατί νομίζω ότι δεν το έχεις ψάξει γιά την συγκεκριμένη Moto ....και πάλι σε ευχαριστώ.
Εδώ μέσα το έχουμε ξεσκίσει πάντως και δεν έμεινε πουθενα
Έβγαλε άνετα το advtroffy 2018 και Οδηγικα ήταν οδοστρωτήρας.
Λασπες στο Μαίναλο και γενικά μέχρι να του κόψει η γυναίκα τις βόλτες ο πετραν Simitis το έσκισε.



Advphone....
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Μυστικό δεν είναι και έχει αναφερθεί πολλές φορές το ποιός, το Λεωνίδιο είναι γεμάτο πελάτες. Το θέμα δεν είναι το ποιός (δεν μπορεί να υπάρχει μόνον ένας) αλλά το ότι ψωνίζοντας από έξω τελικά πετυχαίνεις 3000-3500 ευρώ χαμηλότερη τιμή από το φτηνότερο σε ελληνική αγγελία.
Κάποια στιγμή σκεφτόμουν να φέρω CB1300S, πινακιδωμένο έβγαινε περίπου 4000 ευρώ σε αντίθεση με τα ελληνικά 7000 για μηχανάκια ίδιας χρονιάς με τα διπλά/τριπλά χιλιόμετρα "γιατί είναι σπάνιο μόνο για γνώστες". Αν δεν έβρισκα ΧR που να μου αρέσει, είχα στο στόχαστρο R1200GS rallye του 2017 με 25000 χιλιόμετρα, με αλουμινένιο τριβάλιτσο/GPS/tankbag με όλα τα έξτρα του καταλόγου, κάγκελα για το πάνω μισό κλπ θα ερχόταν περίπου 13500 ευρώ, το φτηνότερο 2017 στο γνωστό site είναι 15400 ευρώ με 52000 χιλιόμετρα και έχει απλά πλαστικό top case. ΚΤΜ 1290S και R του 2017 (ίσως και 2018) βγαίνουν τελική τιμή κάτω από 13000 ευρώ. Η διαφορά είναι από μεγάλη ως χαοτική σε περιπτώσεις.
οντως εχουμε παρει πραμα...
απο τον σπυρο και το
: : ΚΑΜΙΚΑΖΕ Motorcycles : : Εισαγωγή μοτοσυκλετών από Μεγ. Βρετανία : :
 
Top Bottom