Μία Αγγλίδα από την Ιταλία!!

Jhon

Μέλος
Περιοχή
Άργος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Ducati Multi Strada 1200 Enduro
Μετά από πάρα πολλά χρόνια δίτροχης ιστορίας,και πολλά ταξίδια εντός και εκτός χώρας, δίχως έστω και μία ημέρα χωρίς μηχανή και περνώντας μέσα από αρκετά και διαφορετικά είδη Moto,αυτή είναι η πρώτη φορά στην ζωή μου που έμεινα δίχως μηχανή γιά περίπου 10 μήνες,και κόντεψα πραγματικά να αρρωστήσω!
Ο λόγος ήταν ότι την περασμένη χρονιά πούλησα την τελευταία μου μηχανή και από τότε δίχως βιασύνες και με υπομονή,ξεκίνησα έναν αγώνα αναζήτησης και ενημέρωσης σχετικά με την νέα μου φίλη.
Ο λόγος πώλησης ήταν ότι πλέον και επειδή έχω μετακομίσει μόνιμα επαρχία δεν με εξυπηρετούσε ένα Mega street Turing όπως αυτή,και κυρίως επειδή μπόρεσα να την δώσω σε μιά πολύ καλή τιμή γιά τα χρονάκια της (15 παρακαλώ).
Αποφάσισα λοιπόν να επιστρέψω στον αγαπημένο μου χώρο των Adventure Bike,και οι επιλογές μου κατέληξαν να είναι δύο,ευρωπαϊκές,εξαιρώντας απο την αρχή την ΒΜW 1200 Gs+Gs At, γιατί πολύ απλά και υπερτιμημένες τις βρίσκω και έχω βαρεθεί να την βλέπω....(την έχω οδηγήσει και αυτή).Την Africa Twin 1.000, αν και είχα την 750 παλιά, αλά με άλλον τρόπο ζωής,ανέβηκα γιά λίγο επανω σε μιά καινούργια, έτσι γιά να πάρω μία αίσθηση, αλά από αρχής είχε αποκλειστεί γιά πολλούς και διάφορους λόγους που δεν είναι επι του θέματος.

ΚΤΜ 1290 Super Adventure S Vs Ducati Multi Strada 1200 Enduro,το τελικό δίλημμα

Αφού πρώτα κατάφερα να έχω έστω και μιά μικρή επαφή-οδήγηση και με τις δύο,βρήκα ότι γιά εμένα η Ιταλίδα ήταν ιδανική,και μόνο κόκκινη!!
Στο θέμα εμφάνισης που σίγουρα παίζει μεγάλο ρόλο, ειδικά σε αυτό το μήκος χρημάτων, δεν δυσκολεύτηκα σχεδόν καθόλου, ανάμεσα στην Αυστριακή και την Ιταλίδα.,δίνοντας το χρυσό μετάλλιο στην γειτονική μας φίλη!!...όπως και να το κάνουμε είναι σπουδαίο πράγμα να σου αρέσει κάθε μέρα το δίτροχο που έχεις στο γκαράζ.

Στράφηκα λοιπόν γιά πρώτη φορά στην αγορά από εξωτερικό και συγκεκριμένα από Αγγλία,σε εξουσιοδοτημένο κατάστημα και όχι σε ιδιώτη,κυρίως γιατί οι τιμές της συγκεκριμένης μηχανής εδω στην χώρα μας μεταχειρισμένη και σε καλή κατάσταση είναι πολύ ψηλές και απρόσιτες γιά εμένα,άσε που δεν υπάρχουν και πολλές.

Μετά απο αρκετό ψάξιμο και υπομονή, αλά και προβλημάτων κυρίως στην Αγγλία αυτή την εποχή λόγω Κορονοιού,μπόρεσα να βρω την κατάλληλη γιά εμένα,πλήρως τσεκαρισμένη και ελεγμένη σε όλα της.Η αγορά έγινε,ο τρόπος μεταφοράς και εκτελωνισμού βρέθηκε,και το συνολικό πακέτο οικονομικά πολύ καλύτερο από ότι εδώ.

Γιά να μην σας ζαλίζω περισσότερο, σε περίπου 15 ημέρες θα είναι στα χέρια μου, και επιτέλους θα επανέλθει και η ψυχική μου υγεία.Δεν σας κρύβω ότι ανυπομονώ πολύ γιατί αυτή είναι η πρώτη μου φορά που αγοράζω Moto με αυτο τον τρόπο, αν και όλα δείχνουν μέχρι στιγμής εξαιρετικά.Απο την επικοινωνία με ανθρώπους μου εκεί αλά και από τους υπεύθυνους του καταστήματος αγοράς.

Τέλος σας παραθέτω και το Video της συγκεκριμένης μηχανής (20.000 Khm) μέσα από το κατάστημα..

 
Τελευταία επεξεργασία:

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Ducati Multi Strada 1200 Enduro.

..... η Ιταλίδα ήταν ιδανική,και μόνο κόκκινη!!
Φοβερή μηχανή, από τις πιο όμορφες κατά την γνώμη μου (Ιταλίδα, τι περίμενες :happy:)!
Παρά πολύ καλή επιλογή έκανες! Να την χαρείς όσο μπορείς!!!!


(Καλά εγώ μόλις σχόλασα, εσυ δεν κοιμάσαι από..... έρωτα;;;;:laugh:
Θα σου έρθει το μωρό σε λίγες μέρες, μόνο κοιτά να μην έχεις μαύρους κύκλους στα μάτια απ´την αϋπνία.... θα σε κακόχαρακτηρίσει η Ιταλίδα :p)
 

Jhon

Μέλος
Περιοχή
Άργος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Ducati Multi Strada 1200 Enduro
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου....να είσαι και εσύ πάντα καλά,και καλή σου ξεκούραση.

Οσο γιά τον επίλογο σου....ναι...ο έρωτας φέρνει και αυπνίες και εάν συνδιαστεί και με τέτοια προσμονή πάει σε ολονυχτίες!!
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Απίστευτο μηχάνημα και με εκπληκτική ποιότητα υλικών κατασκευής. Πραγματικά οι Ιταλοί έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά όσον αφορά τον σχεδιασμό, πολύ όμορφο μηχανάκι.
Εύχομαι να το λιώσεις στα χιλιόμετρα.
 

tasosbob

Μέλος
Περιοχή
Εδεσσα
Όνομα
Τασος
Μοτό
Honda Transalp 650
Με το καλό να σου ρθει καλό ταξίδι και να τη χαρείς όσο μπορείς.... εγώ να ρωτήσω κάτι? Δεν έστειλες κανέναν εκεί να το τσεκάρει?
Εχω μπει στο "τριπακι" να ψαξω και γω απο εξω αλλα κολλαω στον ελεγχο...δεν πρεπει να εχεις καποιον να στο στειλει-ελεγξει?
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Καλοτάξιδη να είναι και η χαρά που θα σου προσφέρει είναι δεδομένη.
Αν θέλεις δώσε καμμια πληροφορία για κόστος εκτελωνισμό κλπ κλπ
 

Jhon

Μέλος
Περιοχή
Άργος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Ducati Multi Strada 1200 Enduro
Απίστευτο μηχάνημα και με εκπληκτική ποιότητα υλικών κατασκευής. Πραγματικά οι Ιταλοί έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά όσον αφορά τον σχεδιασμό, πολύ όμορφο μηχανάκι.
Εύχομαι να το λιώσεις στα χιλιόμετρα.
Νομίζω ότι εκεί στην Ducati, πλέον είναι αρκετά ώριμοι σε σχέση με το παρελθόν,και ελπίζω οι όποιες παιδικές ασθένειες απο το παρελθόν να έχουν γιατρευτεί.Τώρα θα μου πείς ποιές μανάδες δεν κάνουν και μερικά λάθη...καμία!!
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε γιά τις ευχές σου.
 

Jhon

Μέλος
Περιοχή
Άργος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Ducati Multi Strada 1200 Enduro
Με το καλό να σου ρθει καλό ταξίδι και να τη χαρείς όσο μπορείς.... εγώ να ρωτήσω κάτι? Δεν έστειλες κανέναν εκεί να το τσεκάρει?
Εχω μπει στο "τριπακι" να ψαξω και γω απο εξω αλλα κολλαω στον ελεγχο...δεν πρεπει να εχεις καποιον να στο στειλει-ελεγξει?
Αρχικά σε ευχαριστώ γιά τις ευχές σου.......στην συνέχεια.....όπως γράφψ και στο αρχικό κείμενο έγινε τσεκάρισμα με όλους τους τρόπους!!
Εγιναν όλα όσα χρειάζονται εκτός απο το να την οδηγήσω ΕΓΩ και να την δω απο κοντά.
 

Jhon

Μέλος
Περιοχή
Άργος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Ducati Multi Strada 1200 Enduro
Καλοτάξιδη να είναι και η χαρά που θα σου προσφέρει είναι δεδομένη.
Αν θέλεις δώσε καμμια πληροφορία για κόστος εκτελωνισμό κλπ κλπ
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε.....σε ότι αφορά αυτά που με ρωτάς,νομίζω ότι δημόσια δεν θα πρέπει να δώσω τιμές και αυτό λόγω του εγχώριου ανταγωνισμού.Αυτό που μπορώ να πω δημόσια είναι ότι αυτές οι αγορές από Αγγλία αξίζουν σε μεγάλα κυβικά γιατί εκεί πραγματικά κερδίζεις χρήματα, όπως επίσης περισσότερο αξίζει η αγορά όχι απο ιδιώτες αλλά απο εξουσιοδοτημένα καταστήματα αντιπροσωπειών.Δεν τους παίρνει στην Αγγλία να ρισκάρουν σάπια πράγματα...τα αφήνουν γιά άλλους...τα λεγόμενα Super Market Moto!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Jhon

Μέλος
Περιοχή
Άργος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Ducati Multi Strada 1200 Enduro
Ducati ≠ ψυχική υγεία
Btw καλορίζικη.
Είναι σχετικό, το πως προσδιορίζει κανείς την ψυχική του υγεία!!
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε...
 

tasosbob

Μέλος
Περιοχή
Εδεσσα
Όνομα
Τασος
Μοτό
Honda Transalp 650
Αρχικά σε ευχαριστώ γιά τις ευχές σου.......στην συνέχεια.....όπως γράφψ και στο αρχικό κείμενο έγινε τσεκάρισμα με όλους τους τρόπους!!
Εγιναν όλα όσα χρειάζονται εκτός απο το να την οδηγήσω ΕΓΩ και να την δω απο κοντά.
Okay Τέλεια τότε... γιατί αν απλώς αφεθεις στην εμπιστοσύνη που μπορει να εχεις στον έμπορο τότε αλλάζουν τα πράγματα....
Φανταζομαι ειχες φιλο ή συγγενη που την τσεκαρε για σενα στην Αγγλια?
Το γεγονός ότι η Λίρα είναι πιο ακριβή από το ευρώ δεν σε απέτρεψε? Ήταν τόσο φθηνή η αρχικη της τιμή?
 

Jhon

Μέλος
Περιοχή
Άργος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Ducati Multi Strada 1200 Enduro
Okay Τέλεια τότε... γιατί αν απλώς αφεθεις στην εμπιστοσύνη που μπορει να εχεις στον έμπορο τότε αλλάζουν τα πράγματα....
Φανταζομαι ειχες φιλο ή συγγενη που την τσεκαρε για σενα στην Αγγλια?
Το γεγονός ότι η Λίρα είναι πιο ακριβή από το ευρώ δεν σε απέτρεψε? Ήταν τόσο φθηνή η αρχικη της τιμή?
  1. Ακριβώς...αν και απο το Video, φαίνεται η εξωτερική τουλάχιστον άριστη κατάσταση της.Λίγα καταστήματα ανεβάζουν used moto στο youe tube.Δίχως τσεκάρισμα,ιστορικό της μηχανής και book servis απο επίσημη αντιπροσωπεία,δεν αγοράζουμε απο έξω.
  2. Λίρα αυτό το διάστημα λόγω Κορονοϊού αλά και προβλημάτων της Αγγλίας με την Ευρωπαϊκή ένωση, έχει πολλές διακυμάνσεις.Κάποια στιγμή είχε πέσει ακόμη και στο 1/1.11!!
Η δική μου αγορά έγινε στο 1/1.15 περίπου και μία ημέρα πριν εάν την έκανα θα ήταν στο 1/1.14, πράγμα που σημαίνει ότι θα κέρδιζα 100 ευρώ περίπου.Η αρχική τιμή της, ναι ήταν αρκετά χαμηλή σε σχέση με εδω.....μην ξεχνάμε ότι πρόκειται γιά μιά πολύ ακριβή μηχανή,και εkτός αυτού μπόρεσα να πετύχω και ένα παζάρι με έκπτωση 300 λίρες περίπου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Θα το γράψω απλά και κατανοητά... Ktm 790 Adventure R κούτα από επίσημο μαζί με μεταφορικά τέλος ταξινόμησης κτλ13.500 ευρώ...αυτός το έδινε 11990...καινούριο αξίζει μόνο όταν παίζουν τέτοιες προσφορές αλλιώς μεταχειρισμένο. Για ακριβά μηχανάκια συμφέρει απέξω...το car απέθανε ζήτω το mobile.de και το autotrader.co.uk!!!
 

tasosbob

Μέλος
Περιοχή
Εδεσσα
Όνομα
Τασος
Μοτό
Honda Transalp 650
11900 για το 790 είναι πολύ καλή περίπτωση αλλά δεν θα πληρώσεις τελωνείο και μεταφορικά?
 

Jhon

Μέλος
Περιοχή
Άργος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Ducati Multi Strada 1200 Enduro
Θα το γράψω απλά και κατανοητά... Ktm 790 Adventure R κούτα από επίσημο μαζί με μεταφορικά τέλος ταξινόμησης κτλ13.500 ευρώ...αυτός το έδινε 11990...καινούριο αξίζει μόνο όταν παίζουν τέτοιες προσφορές αλλιώς μεταχειρισμένο. Για ακριβά μηχανάκια συμφέρει απέξω...το car απέθανε ζήτω το mobile.de και το autotrader.co.uk!!!
Δυστυχώς..(γιά την εγχώρια αγορά) έτσι ακριβώς έχουν τα πράγματα....και εγω άργησα ίσως να το καταλάβω!!
 

Jhon

Μέλος
Περιοχή
Άργος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Ducati Multi Strada 1200 Enduro
Εχετε δεί πόσο δίνουν εδω μεταχειρισμένη την συγκεκριμένη μηχανή;...και μόνο που έψαξα τις τιμές με έπιασε τρόμος,αν και δεν υπάρχουν πολλές!
 
Τελευταία επεξεργασία:

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
11900 για το 790 είναι πολύ καλή περίπτωση αλλά δεν θα πληρώσεις τελωνείο και μεταφορικά?
Θα κάνω τις μαθηματικές πράξεις όσο πιο απλά γίνεται...11990 με γερμανικό ΦΠΑ 19% +2418 ελληνικό ΦΠΑ 24%+300ευρω μεταφορικά +τέλος ταξινόμησης 7% 726 ευρώ μείον 1914 ευρώ επιστροφή του γερμανικού ΦΠΑ =13520...συν αμοιβή εκτελωνιστή για όσους δεν έχουν κάποιο δικό τους γνωστό κτλ...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom