Η ποιο ανετη σελα για μεγαλόσωμους αναβάτες σε Tenere 700

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
Καλημερα σε ολους παιδια !!

Ειμαι ενα κλικ ( ενα μηνα περιπου ) πριν την αγορα νεας μοτο..
Ειχα 4 χρονια xt660z τενερε και τωρα λεω να παω σε Aprilia Tuareg η KTM 790 η Tenere 700..
Θα πηγαινα κατευθειαν να παρω το Τenere ,αλλα η σελα με χαλασε πολυ.
Και η σελα της στανταρ εκδοσης ,αλλα και η σελα που φοραει το ραλυ (ασπρο κοκκινο)
Το ραλυ τοκανα βολτα κ δεεν με τη σελα.
Στο στανταρ εκατσα πανω κ εκανε μπαμ για μενα οτι δεεεν, πολυ σκληρη και αβολη.
Ειμαι 115 κιλα μοιρασμενα ,οχι κοιλια τουρλα κ τετοια, εχω ογκο και υψος 185cm.
Οποτε πρωτου αποκλεισω το tenere ,για αυτο το λογο δηλαδη,
θαθελα να μου πειτε ,η να μου δειξεται σελες που εχετε βαλει εσεις στο tenere σας αν ειχατε παρόμοιο θεμα.
Μενω Καβαλα και εχω ακουσει καλα λογια για Μοτομπατζιο απο Θεσ/κη, φτιαχνει καλες ακουω.
Μιλησα μαζι με τον ανθρωπο ,ετσι απλα για να τον ρωτησω για ανατομικη
και μου ειπε το λογικο ,πως πρεπει ναναι ενα κομματι η σελα και οχι 2 για να κανει κατι τετοιο..
Αν παρω το τενερε θα το παρω στη στανταρ εκδοση,δλδ με 2 κομματια σελα,μπρος πισω..
Οποτε παιδια σας παρακαλω αν καποιος ειχε ιδιο θεμα κ το αλλαξε με θεαματικα αποτελεσματα ας μου πει..
Κριμα να αποκλεισω ολοκληρο μηχανακι για μια σελα, πρεπει να το ''εξαντλεισω'' το θεμα..
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Ξέρω πως θα ακουστεί περίεργα αλλά όσο ήμουν Θεσσαλονίκη πριν πολλά χρόνια τότε που είχα το Dominator δεν βρήκα κανέναν που να με ικανοποιεί. Δεν ξέρω πόσο μπορεί να έχουν εξελιχθεί όλον αυτόν τον καιρό!
Αν δεν θες να τα σκάσεις για σέλα τύπου seat concept πχ θα σου έλεγα να πάρεις ένα τηλ στον Κακουλίδη στην Λ. Αμφιθεας στην Αθήνα να του πεις το θέμα σου και να σου πει τι επιλογές υπάρχουν.
Είναι μακράν ο καλύτερος μάστορας που έχω δει και «παρανοϊκός» με την δουλειά του. Βάζει μέχρι και S. Number στις σέλες που φτιάχνει!
Ξερω θα μου πεις ρε φιλαράκι θα στείλω τη σέλα στην άλλη άκρη της Ελλάδας; Ναι θα σου πω εγώ… για τον εν λόγω μάστορα!


Ο Dork που τα έχει τα κιλάκια του (υποτίθεται) έλυσε το θέμα της σέλας στο Τ7 (στα βίντεο του ήταν το Νο.1 «πρόβλημα» που ειχε με το μηχανάκι) με τις εν λόγω…
 
Τελευταία επεξεργασία:

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
Ξέρω πως θα ακουστεί περίεργα αλλά όσο ήμουν Θεσσαλονίκη πριν πολλά χρόνια τότε που είχα το Dominator δεν βρήκα κανέναν που να με ικανοποιεί. Δεν ξέρω πόσο μπορεί να έχουν εξελιχθεί όλον αυτόν τον καιρό!
Αν δεν θες να τα σκάσεις για σέλα τύπου seat concept πχ θα σου έλεγα να πάρεις ένα τηλ στον Κακουλίδη στην Λ. Αμφιθεας στην Αθήνα να του πεις το θέμα σου και να σου πει τι επιλογές υπάρχουν.
Είναι μακράν ο καλύτερος μάστορας που έχω δει και «παρανοϊκός» με την δουλειά του. Βάζει μέχρι και S. Number στις σέλες που φτιάχνει!
Ξερω θα μου πεις ρε φιλαράκι θα στείλω τη σέλα στην άλλη άκρη της Ελλάδας; Ναι θα σου πω εγώ… για τον εν λόγω μάστορα!


Ο Dork που τα έχει τα κιλάκια του (υποτίθεται) έλυσε το θέμα της σέλας στο Τ7 (στα βίντεο του ήταν το Νο.1 «πρόβλημα» που ειχε με το μηχανάκι) με τις εν λόγω…
Τοχω δει το βιντεο ναι..
Δεν εχω θεμα να στειλω τη σελα ,κανενα απολυτος...
Κακουλιδης ε, εχει καποιο site να δω τις δουλειες του?
 

skritikos

Μέλος
Περιοχή
Dark side of the Moon
Όνομα
Stam
Μοτό
Honda CB500X '17
O Γιάννης Κακουλίδης είναι offline από όσο ξέρω. Πρέπει να του μιλήσεις στο τηλέφωνο μήπως και άλλαξε κάτι, που δεν το πιστεύω.
 

LARRY

ADVENTURA ADRENALINA
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Dimitris
Μοτό
T 7 - KMX200
Το ψάχνω κι εγώ
Δες το ενδιαφέρον video
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Να
Καλημερα σε ολους παιδια !!

Ειμαι ενα κλικ ( ενα μηνα περιπου ) πριν την αγορα νεας μοτο..
Ειχα 4 χρονια xt660z τενερε και τωρα λεω να παω σε Aprilia Tuareg η KTM 790 η Tenere 700..
Θα πηγαινα κατευθειαν να παρω το Τenere ,αλλα η σελα με χαλασε πολυ.
Και η σελα της στανταρ εκδοσης ,αλλα και η σελα που φοραει το ραλυ (ασπρο κοκκινο)
Το ραλυ τοκανα βολτα κ δεεν με τη σελα.
Στο στανταρ εκατσα πανω κ εκανε μπαμ για μενα οτι δεεεν, πολυ σκληρη και αβολη.
Ειμαι 115 κιλα μοιρασμενα ,οχι κοιλια τουρλα κ τετοια, εχω ογκο και υψος 185cm.
Οποτε πρωτου αποκλεισω το tenere ,για αυτο το λογο δηλαδη,
θαθελα να μου πειτε ,η να μου δειξεται σελες που εχετε βαλει εσεις στο tenere σας αν ειχατε παρόμοιο θεμα.
Μενω Καβαλα και εχω ακουσει καλα λογια για Μοτομπατζιο απο Θεσ/κη, φτιαχνει καλες ακουω.
Μιλησα μαζι με τον ανθρωπο ,ετσι απλα για να τον ρωτησω για ανατομικη
και μου ειπε το λογικο ,πως πρεπει ναναι ενα κομματι η σελα και οχι 2 για να κανει κατι τετοιο..
Αν παρω το τενερε θα το παρω στη στανταρ εκδοση,δλδ με 2 κομματια σελα,μπρος πισω..
Οποτε παιδια σας παρακαλω αν καποιος ειχε ιδιο θεμα κ το αλλαξε με θεαματικα αποτελεσματα ας μου πει..
Κριμα να αποκλεισω ολοκληρο μηχανακι για μια σελα, πρεπει να το ''εξαντλεισω'' το θεμα..
Να σε ενημερώσω ότι άλλη η σέλα του rallye και άλλη η ψηλή σέλα της yamaha που δίνει σαν αξεσουάρ για το τενερε και είναι η πιο άνετη απ όλες τις άλλες. Βέβαια έχει 450 ευρώ από ότι ξέρω. Έχεις και την εναλλακτική να παραγγείλεις αυτή που σου προτείνει από Αμερική ο αποπανω. Έχω διαβάσει πολύ καλά σχόλια στο διαδίκτυο για την seat concepts
 

skritikos

Μέλος
Περιοχή
Dark side of the Moon
Όνομα
Stam
Μοτό
Honda CB500X '17
Σαν το custom δεν υπάρχει. Οι Seat Concepts πάνε προς το πάρα πολύ άνετο, σε βαθμό τεμπελιάς (american style :wacky: )
Πάρε πρώτα το Tenere και μετά έλα 2μερο με ραντεβού Αθήνα να φτιάξεις την σέλα.
 

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
Να

Να σε ενημερώσω ότι άλλη η σέλα του rallye και άλλη η ψηλή σέλα της yamaha που δίνει σαν αξεσουάρ για το τενερε και είναι η πιο άνετη απ όλες τις άλλες. Βέβαια έχει 450 ευρώ από ότι ξέρω. Έχεις και την εναλλακτική να παραγγείλεις αυτή που σου προτείνει από Αμερική ο αποπανω. Έχω διαβάσει πολύ καλά σχόλια στο διαδίκτυο για την seat concepts
Το ξερω..κ μια της τουρατεκ εδω κανει 530!
Ουτε καν...
 

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
Σαν το custom δεν υπάρχει. Οι Seat Concepts πάνε προς το πάρα πολύ άνετο, σε βαθμό τεμπελιάς (american style :wacky: )
Πάρε πρώτα το Tenere και μετά έλα 2μερο με ραντεβού Αθήνα να φτιάξεις την σέλα.
Για ναρθω Καβαλα Αθηνα με τη μαμα σελα δε παιζει!!
Εδω 2 λεπτα εκατσα κ ειπα ..αισχος,απαραδεκτη...
 

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
Θελω κατι τετοιο,χωρις σισι μπαρ εννοειται
H
Καπου εκει στο 5:25
 

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
Δεν υπαρχει αλλος τροπος για να παρω τη μηχανη αυτη παιδια...
Μονο αν βρω λυση με σελα ανετη..
Αν ναι παω απο βδομαδα ,την αγοραζω
κ κανω κ βιντεακι να σας το δειξω!!
Κουραστηκα να περιμενω..
Βλεπω τον ηλιο σημερα κ τρελενομαι!!!o_Oo_Oo_O
 

skritikos

Μέλος
Περιοχή
Dark side of the Moon
Όνομα
Stam
Μοτό
Honda CB500X '17
Για μένα για μια μοτοσυκλέτα όπως το Tenere αυτές είναι ότι πιο άβολο. Θέλω να μπορώ να αλλάζω θέσεις.
Αν με κουμπώσεις σε μια θέση (όπως κάνει και η μαμά σέλα του CB) είναι το χειρότερο μου. Ίσως επειδή είσαι χαμηλότερος να μην έχεις τόση ανάγκη για μετακίνηση.
 

skritikos

Μέλος
Περιοχή
Dark side of the Moon
Όνομα
Stam
Μοτό
Honda CB500X '17
Δεν υπαρχει αλλος τροπος για να παρω τη μηχανη αυτη παιδια...
Μονο αν βρω λυση με σελα ανετη..
Αν ναι παω απο βδομαδα ,την αγοραζω
κ κανω κ βιντεακι να σας το δειξω!!
Το μόνο σίγουρο είναι πως το θέμα σέλα θα λυθεί. Αλλά θα πρέπει να κάνεις κάποιες παραχωρήσεις κι εσύ για να φτάσεις στον στόχο.
Γιατί δεν παίρνεις το Tenere από Αθήνα και να φτιάξεις και την σέλα εδώ τις ίδιες μέρες? Δες το σαν όμορφες διακοπές για καλό σκοπό!
 

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
Το μόνο σίγουρο είναι πως το θέμα σέλα θα λυθεί. Αλλά θα πρέπει να κάνεις κάποιες παραχωρήσεις κι εσύ για να φτάσεις στον στόχο.
Γιατί δεν παίρνεις το Tenere από Αθήνα και να φτιάξεις και την σέλα εδώ τις ίδιες μέρες? Δες το σαν όμορφες διακοπές για καλό σκοπό!
Γιατι περα απτις δουλειες που εχω,θελω να το παρω απο δω για ναχω κ καλυτερη αντιμετωπιση στα σερβις που πηγαινω..
Να χτισω μια σχεση μαζι τους...
Καταλαβαινεις...
 

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
Για μένα για μια μοτοσυκλέτα όπως το Tenere αυτές είναι ότι πιο άβολο. Θέλω να μπορώ να αλλάζω θέσεις.
Αν με κουμπώσεις σε μια θέση (όπως κάνει και η μαμά σέλα του CB) είναι το χειρότερο μου. Ίσως επειδή είσαι χαμηλότερος να μην έχεις τόση ανάγκη για μετακίνηση.
Για μενα δεν ειναι καθολου..!
 

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
Η ακομα καλυτερα κατι τετοιο


Αυτη δλδ και αισθητικα μου φενεται τζαμι..
Αρκει ναναι ανετη ,ξεκουραστη κ ας παρει λιγο ηψος..δε με χαλαει
Στάλθηκε από το LM-G710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

Dimitris Dims

Μέλος
Περιοχή
Athens
Όνομα
Dimitris
Μοτό
Tenere 700
Ρε παρτε το και οδηγήστε το πρώτα κάντε κανα 2 3 χιλιάδες χιλιόμετρα και μετα θα έχετε άποψη μου κάνετε άποψη απο την εικόνα ... ήμαστε στα ιδια απο οσα γράφεις υψοσ 1,83 εγω κιλα περιπου 100 αλλαζεις ενα ελατηριο αν θες να αλλαξεις κατι ... Εχεις κολλήσει ποσο καιρο με την σελα ... ταξιδι 2 χρονιες Αλβανια και Βουλγαρια Ρουμανια στην επιστροφή απο Ρουμανια 13,5 ωρες σερι με μια σταση μια ωρα εξω απο Σοφια και δεν ειχαμε κανενα θεμα με λουκανικο τσαντες πλάτης πισω και 2 πλαινες μεγαλες φουλ φορτωμα .... Πρώτα το δοκιμαζεις καλα να δεις και μετα εχει 1000 λυσεις για σελα .... Αν εχεις τοσο μεγαλο θέμα πας σε σελα απο Touratech βγαζει σε διαφορα σχεδια και υξος και τελιωσες ναι θα δώσεις 500 ευρα αλλα τελειωσες ... Μην πελαγώνεις χωρίς να εχεις την μηχανή στα χερια σου , είναι σαν κάποιους που δικάζουν μηχανές χωρίς να έχουν δοκιμάσει την μηχανή και απλα διαβάζουν ... Σορρυ αλλα μου φαινετε στα δικά μου μάτια υπερβολή να σκας για σελα μηχανης τοσο πολυ λυσεις υπάρχουν παρέ οτι σου αρεσει και εβγα εξω να οδηγήσεις φιλέ μην χάνεις χρόνο !!!
 

Dimitris Dims

Μέλος
Περιοχή
Athens
Όνομα
Dimitris
Μοτό
Tenere 700


Είναι η μονή σέλα που εχω διαβάσει οτι εχει βολέψει οποίος εκανε την αλλαγή στις αλλες οι περισσότεροι τελικα δεν ήταν αυτό που περιέμεναν
 
Top Bottom