Η ποιο ανετη σελα για μεγαλόσωμους αναβάτες σε Tenere 700

Adventurous

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
GSXR Κ8 1000
Η λύση είναι να σηκωθούμε από τους καναπέδες να γράψουμε χλμ, γιατί δεν φταίνε οι σέλες αλλά τα τρυφερά κ@λαρακια μας και η απροπονησια.
Αυτό το κατάλαβα με το Κ8 1000 όταν άρχισα τα εκδρομικά μονοήμερα…τώρα ότι και να πάρω θα μου φανεί καναπές,αφρός,πολυθρόνα κτλ


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Η λύση είναι να σηκωθούμε από τους καναπέδες να γράψουμε χλμ, γιατί δεν φταίνε οι σέλες αλλά τα τρυφερά κ@λαρακια μας και η απροπονησια.
εγώ τα λέω αλλά δε μ ακούει κανένας



Πάντως πριν τα χώσεις ως νέος Χωσέ
κάνε μερικά χλμ μπας και συνηθίσεις και τσέκαρε κι αυτό
το μαξιλαράκι της AGV
 

dodos

Μέλος
Όνομα
Apostolis
Μοτό
Triumph tiger 1050 / Kawasaki klx 250
Kymco agility 150
Η λύση είναι να ξεκινήσετε ποδήλατο,μετά όλες οι σέλες μέχρι και trial μηχανάκι σου φαίνεται καναπές και θα περνάς ώρες ατελείωτες επάνω στα μηχανάκια χωρίς να σε ανησυχούν τα πρόβλημα των μαλακών μορίων :ha
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
εγώ τα λέω αλλά δε μ ακούει κανένας



Πάντως πριν τα χώσεις ως νέος Χωσέ
κάνε μερικά χλμ μπας και συνηθίσεις και τσέκαρε κι αυτό
το μαξιλαράκι της AGV
Τέτοια κολπακια υπάρχουν πολλά
Εγώ σε μεγάλα ταξίδια αλλά και στο χώμα πάντα φοράω ποδηλατικό από μέσα.
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Λύσεις υπάρχουν, ανάλογα τι θέλει ο καθένας και τι θα κα ει με τη μηχανή του. Και εγώ ήθελα να την αλλάξω, αλλά βρήκα άλλες λύσεις (ποδηλατικό κολάν και 3d mesh) που μου επιτρέπουν να ταξιδεύω ώρες. Οι παρακάτω φωτογραφίες δεν είναι δικές μου αλλά δείχνουν άλλη μια λύση για ψηλούς.


Sent from my Armor 17 Pro using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Η λύση είναι να σηκωθούμε από τους καναπέδες να γράψουμε χλμ, γιατί δεν φταίνε οι σέλες αλλά τα τρυφερά κ@λαρακια μας και η απροπονησια.
Πολύ καλά τα λες..
Ένα χρόνο χωρίς μηχανάκι ήμουν,το f800 έχει φτιαγμένη σέλα μότο κ -βεβαια δεν ξέρω πόσα χρόνια πρίν έχει φτιαχτεί- και σε μια βόλτα στα πέριξ, σκάρτη ώρα,ο οπίσθιος μου άρχισε να παραπονιέται.
Προπόνηση θέλει.
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Πολύ καλά τα λες..
Ένα χρόνο χωρίς μηχανάκι ήμουν,το f800 έχει φτιαγμένη σέλα μότο κ -βεβαια δεν ξέρω πόσα χρόνια πρίν έχει φτιαχτεί- και σε μια βόλτα στα πέριξ, σκάρτη ώρα,ο οπίσθιος μου άρχισε να παραπονιέται.
Προπόνηση θέλει.
Απο εκει είναι και η δικιά μου που την έφτιαξα και αρκετά πιο ψηλή για να έχω άνετες γωνίες στα πόδια. Μετα τη μία ώρα το αφρωδες συμπιέζεται τόσο που παραμορφωνεται εντελώς και ξεκινάνε οι πόνοι και τα πιασίματα. Πρόχειροδουλειες σε τιμές καναπέ casa di patsi interni κτλ κτλ
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Απο εκει είναι και η δικιά μου που την έφτιαξα και αρκετά πιο ψηλή για να έχω άνετες γωνίες στα πόδια. Μετα τη μία ώρα το αφρωδες συμπιέζεται τόσο που παραμορφωνεται εντελώς και ξεκινάνε οι πόνοι και τα πιασίματα. Πρόχειροδουλειες σε τιμές καναπέ casa di patsi interni κτλ κτλ
Στο στρώμ που την είχα φτιάξει σε αυτούς, ήμουν αρκετά ικανοποιημένος,ειδικά σε σχέση με την μαμά που αν και φαρδιά,ήταν αρκετά σκληρή.
Βέβαια είχε εμφανώς περισσότερο υλικό εκείνη σε σχέση με του f800.
Δεν έχω ακόμα ολοκληρωμένη άποψη μιας και δεν έχω κάνει μεγάλη βόλτα,πέρα από την πρώτη μέρα που την έφερα Πάτρα από την Καρδίτσα, καθώς και δεν έχω άλλη εμπειρία από την μαμά σέλα του που όντως φαίνεται να μην είναι ότι πιο άνετο.
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Στο στρώμ που την είχα φτιάξει σε αυτούς, ήμουν αρκετά ικανοποιημένος,ειδικά σε σχέση με την μαμά που αν και φαρδιά,ήταν αρκετά σκληρή.
Βέβαια είχε εμφανώς περισσότερο υλικό εκείνη σε σχέση με του f800.
Δεν έχω ακόμα ολοκληρωμένη άποψη μιας και δεν έχω κάνει μεγάλη βόλτα,πέρα από την πρώτη μέρα που την έφερα Πάτρα από την Καρδίτσα, καθώς και δεν έχω άλλη εμπειρία από την μαμά σέλα του που όντως φαίνεται να μην είναι ότι πιο άνετο.
Η μαμα σελα του φου800 είναι σκληρή σα τάβλα, αλλα το πιο σημαντικό είναι ότι έχει μια κλίση η που σε σπρώχνει μπροστά και δεν σου φτιάχνει καλή επιφάνεια επαφής με τα πισινά. Εχω αρχίσει να κοιτάω seat concepts δειλά δειλά.
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Εμένα πάντως η σέλα του τενερε μου φαίνεται πολύ πιο βολική από του Africa 750 που είχα κάποτε. Και τότε ήμουν και νεότερος 15 χρόνια. Νομίζω ότι αν έχεις περάσει από ποδηλατική σέλα όλα είναι πιο εύκολα μετά...
 

skritikos

Μέλος
Περιοχή
Dark side of the Moon
Όνομα
Stam
Μοτό
Honda CB500X '17
Όσοι κάνουμε πολύ ποδήλατο έχουμε όντως πολύ ανεπτυγμένα και συνηθισμένα οπίσθια :wacky:
Και στην μοτοσυκλέτα όντως βοηθάει το ποδηλατικό κολάν σε μεγάλες διαδρομές.

Αυτό με τον αέρα που προτάθηκε, είχα για πολλά χρόνια από άλλη εταιρεία στην Αμερική. Κάνει δουλειά αν φουσκωθεί μόνο όσο πρέπει και όχι παραπάνω αλλά δυστυχώς χαλάνε πάρα πολύ εύκολα. Μου τα άλλαζαν δωρεάν αλλά πρέπει να είχα αλλάξει κάπου 8 σε 6 χρόνια! Οπότε δεν τολμώ να τα προτείνω σε κανέναν.
 

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
Εγώ πάντως σε αυτήν που έχω στην κούρσα κάθομαι πολύ άνετα...του κτμ δεν θα την έλεγα άνετη αλλά οκ την παλεύω στο R1 κουράζονται πρώτα τα πόδια μου μετά τα οπίσθια μου αλλά βρε παιδιά μοτο είναι...αλλιώς στο Volvo xc 40 της γυναίκας πήγα Θεσσαλονίκη χωρίς στάση! Πολύ άνετο κάθισμα!χαχα
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Πάντως αν ήταν θέμα σέλας όλα αυτά τα επικά ποστ που γράψατε σε αυτό το νήμα αλλά και στα άλλα ,ειλικρινά δεν καταλαβαίνω






Δλδ άμα και στην ώρα κατέβεις 5 λεπτά ,που είναι το πρόβλημα;
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Καλα...
Ηρεμηστε...
Θα παω να το παρω...
Ετσι οπως εχει το πραμα ,
αν οχι μεχρι τις 21 του μηνα,
μεχρι τις 28 θα τοχω 99%.
Κ αυτο αποτελει ειδηση !
Μετα θα σας τα πρηξω παλι ,
το νου σας!:ltg:
Κώστα....
Λυπάμαι τον αντιπρόσωπο που θα σου πουλήσει αλλά πιο πολύ λυπάμαι τον σελά που θα αναλάβει την μεταποίηση.... Μετά αυτόν που θα σου πουλήσει τιμόνι και ούτω καθ' εξής....
Καλορίζικια να είναι και καλοτάξιδη και αν έχεις απορίες μετά την αγορά....

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

ΞΕΧΑΣΕ ΜΑΣ.... please!!!
 

tomBrast

Μέλος
Όνομα
ΘΩΜΑΣ
Μοτό
ΤΕΝΕRE 700
Θελω κατι τετοιο,χωρις σισι μπαρ εννοειται
H
Καπου εκει στο 5:25
Τι αηδίες είναι αυτά...
...να πάρεις Tenere και να το καταντήσεις έτσι...
Το Tenere δεν είναι για σένα πατρίδα...
Ίσως ούτε το touareg.
Δες τα νέα transalp και vstrom... καμιά τύπου Harley...
Προσωπική εμπειρία μετά από bmw.
Μια χαρά είναι η σέλα η απλή, μαλακώνει όσο πρέπει με την χρήση, συνηθίζεται.
Αθήνα Καλαμπάκα, Αθήνα Καρπενήσι, σχετικά άνετα. Με ποδηλατικό κολάν, άνετα.
Αν θες περισσότερη άνεση, δεν σου κάθεται το tenere. Μετά θα σε ενοχλούν άλλα, αέρας πχ.
Λάτρεψα το Tenere γιατί είναι σπαρτιάτικο.
Όπως μου αρέσουν οι μηχανές. Αλλιώς τουτού.
 
Top Bottom