Η ποιο ανετη σελα για μεγαλόσωμους αναβάτες σε Tenere 700

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
Ρε παρτε το και οδηγήστε το πρώτα κάντε κανα 2 3 χιλιάδες χιλιόμετρα και μετα θα έχετε άποψη μου κάνετε άποψη απο την εικόνα ... ήμαστε στα ιδια απο οσα γράφεις υψοσ 1,83 εγω κιλα περιπου 100 αλλαζεις ενα ελατηριο αν θες να αλλαξεις κατι ... Εχεις κολλήσει ποσο καιρο με την σελα ... ταξιδι 2 χρονιες Αλβανια και Βουλγαρια Ρουμανια στην επιστροφή απο Ρουμανια 13,5 ωρες σερι με μια σταση μια ωρα εξω απο Σοφια και δεν ειχαμε κανενα θεμα με λουκανικο τσαντες πλάτης πισω και 2 πλαινες μεγαλες φουλ φορτωμα .... Πρώτα το δοκιμαζεις καλα να δεις και μετα εχει 1000 λυσεις για σελα .... Αν εχεις τοσο μεγαλο θέμα πας σε σελα απο Touratech βγαζει σε διαφορα σχεδια και υξος και τελιωσες ναι θα δώσεις 500 ευρα αλλα τελειωσες ... Μην πελαγώνεις χωρίς να εχεις την μηχανή στα χερια σου , είναι σαν κάποιους που δικάζουν μηχανές χωρίς να έχουν δοκιμάσει την μηχανή και απλα διαβάζουν ... Σορρυ αλλα μου φαινετε στα δικά μου μάτια υπερβολή να σκας για σελα μηχανης τοσο πολυ λυσεις υπάρχουν παρέ οτι σου αρεσει και εβγα εξω να οδηγήσεις φιλέ μην χάνεις χρόνο !!!
νταξει ρε φιλε ...
Μη συγκρινεις τον εαυτο σου με κανεναν αλλο..
Γενικα μη το κανεις αυτο..
Τι ειμαστε? Ολοι ιδιοι?
Ειναι λαθος να το κανεις αυτο ,να ξες..
Δε πελαγωσε κανεις, μη τρελενεσαι..
 

skritikos

Μέλος
Περιοχή
Dark side of the Moon
Όνομα
Stam
Μοτό
Honda CB500X '17
Ρε παρτε το και οδηγήστε το πρώτα κάντε κανα 2 3 χιλιάδες χιλιόμετρα και μετα θα έχετε άποψη μου κάνετε άποψη απο την εικόνα ... ήμαστε στα ιδια απο οσα γράφεις υψοσ 1,83 εγω κιλα περιπου 100 αλλαζεις ενα ελατηριο αν θες να αλλαξεις κατι ... Εχεις κολλήσει ποσο καιρο με την σελα ... ταξιδι 2 χρονιες Αλβανια και Βουλγαρια Ρουμανια στην επιστροφή απο Ρουμανια 13,5 ωρες σερι με μια σταση μια ωρα εξω απο Σοφια και δεν ειχαμε κανενα θεμα με λουκανικο τσαντες πλάτης πισω και 2 πλαινες μεγαλες φουλ φορτωμα .... Πρώτα το δοκιμαζεις καλα να δεις και μετα εχει 1000 λυσεις για σελα .... Αν εχεις τοσο μεγαλο θέμα πας σε σελα απο Touratech βγαζει σε διαφορα σχεδια και υξος και τελιωσες ναι θα δώσεις 500 ευρα αλλα τελειωσες ... Μην πελαγώνεις χωρίς να εχεις την μηχανή στα χερια σου , είναι σαν κάποιους που δικάζουν μηχανές χωρίς να έχουν δοκιμάσει την μηχανή και απλα διαβάζουν ... Σορρυ αλλα μου φαινετε στα δικά μου μάτια υπερβολή να σκας για σελα μηχανης τοσο πολυ λυσεις υπάρχουν παρέ οτι σου αρεσει και εβγα εξω να οδηγήσεις φιλέ μην χάνεις χρόνο !!!
Πόσο σωστά το έθεσες! Πρώτα δοκιμάζουμε διεξοδικά και μετά αλλάζουμε.

Είναι από αυτά που δεν καταλαβαίνω, όταν βλέπω νέες μοτοσυκλέτες να βγαίνουν με 0 χλμ στον δρόμο και αλλαγμένα parts ήδη.
Κάνουν κλώνο τις ιδέες και την αίσθηση άλλων χωρίς πρώτα να δοκιμάσουν οι ίδιοι πως είναι στην πραγματικότητα.
 

skritikos

Μέλος
Περιοχή
Dark side of the Moon
Όνομα
Stam
Μοτό
Honda CB500X '17
νταξει ρε φιλε ...
Μη συγκρινεις τον εαυτο σου με κανεναν αλλο..
Γενικα μη το κανεις αυτο..
Τι ειμαστε? Ολοι ιδιοι?
Ειναι λαθος να το κανεις αυτο ,να ξες..
Δε πελαγωσε κανεις, μη τρελενεσαι..
Αυτό που σου λέει είναι να δοκιμάσεις πρώτα. Αντί να καίγεσαι από τώρα να βρεις λύση για την σέλα μιας μοτοσυκλέτας που δεν έχεις καν παραγγείλει ακόμη.
Λύση θα βρεθεί ότι και να γίνει. Προχώρα με αυτό σαν οδηγό και πάρε την μοτοσυκλέτα πρώτα.
 

Dimitris Dims

Μέλος
Περιοχή
Athens
Όνομα
Dimitris
Μοτό
Tenere 700
Δεν συγκρίνω από θέμα αντοχής η κάτι τέτοιο , συγκρίνω γιατί είσαι σε κοντινές προδιάγραφες σαν εμένα από μάζα ... και σε μένα είχε φανεί κάπως η σέλλα το πρώτο καιρό αλλά θέλει συνήθεια αλλάζεις μηχανή αλλάζουν όλα εδώ ιδιο μηχανάκι παίρνεις πχ με άλλες ρυθμίσεις σε αναρτήσεις και νιώθεις οτι καβάλας άλλο μηχανάκι απο αίσθηση ... Δες την σελα η που σου είπα πιστευω οτι θα σου λύσει το θέμα απο θέμα ομορφιάς σίγουρα δεν είναι ιδιο σε ολους αλλα απο άνεση δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα . Ξέρω και ενα παιδι απο Ελλάδα που την εχει βάλει ελαφρότερος απο εμάς αλλα στο υψος μας και επειδη ειχε θέμα με την μέση τον δυσκόλευε η μαμά σελα αλλαξε σε rally παλι τα ιδια και κατεληψε σε touratech και την λάτρεψε γιατί ήταν αυτό που ήθελε από θέμα άνεσης
 
Τελευταία επεξεργασία:

Dimitris Dims

Μέλος
Περιοχή
Athens
Όνομα
Dimitris
Μοτό
Tenere 700
Μάγκες έχουμε μια γαμάτη ομάδα εδώ μέσα που μπορούμε να αλλάζουμε εμπειρίες και απόψεις δεν θέλει κανείς να τσακωθεί με κανενα πολλές φορες ο τρόπος που μιλάμε απο το πληκτρολόγιο παρερμηνεύεται


Έχουμε ολοι μια αγάπη που μας ενώνει και ολοι θέλουμε να βοηθήσουμε τους συνανθρώπους μας και μετα τον σύντροχο φιλο μας
 

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
Καλα...
Ηρεμηστε...
Θα παω να το παρω...
Ετσι οπως εχει το πραμα ,
αν οχι μεχρι τις 21 του μηνα,
μεχρι τις 28 θα τοχω 99%.
Κ αυτο αποτελει ειδηση !
Μετα θα σας τα πρηξω παλι ,
το νου σας!:ltg:
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Επιτέλους ... Επίσθη! :ll:
Με το καλό ή παραλαβή!


Πιο χοντρή σέλα δεν σημαίνει πάντα και πιο ξεκούραστη. Πάρα πολύ σημαντικό (ίσως και σημαντικότερο) είναι το σχήμα και πόσο καλά στηρίζει τα κόκαλα της λεκάνης... Και το κάλυμμα!
Στο Domie παλιά, πριν το 2005 μου είχανε βάλει πιο πολύ αφρώδες αλλά είχαν χαλάσει το σχήμα (στη Θεσσαλονίκη) και δεν βολευόμουν με τπτ. Βάσανο σκέτο.
Όταν μετακόμισα στην Αθήνα, έμαθα και πήγα στον Κακουλίδη, έβαλε ένα σωστό κάλυμμα και την έφερε στο σωστό σχήμα! Δεν την πίστευα την διαφορά! Ούτε αλλαγή αφρολεξ ούτε τζελ ούτε τπτ.

Στην φώτο του προφίλ μου είναι ο Domie με την άβολη σέλα. (Κάπου πέριξ της Σαλόνικα).
 

clear

Μέλος
Περιοχή
Παλλήνη
Όνομα
Κλέαρχος
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Πάρτο το τιμημένο.
Εγώ ακριβώς τα ίδια με εσένα. 1,85 και 114 κιλά. Άλλαξα μόνο ελατήριο με 140€ συνολικά. Το μηχανάκι πετάει και πάει 2,5-3 ώρες δρόμο άνετα. Μετά κάνω στάση γιατί θα έχω βρει κάτι που γουστάρω να δω...ότι μηχανή και να καβαλούσα.
Μόνο 19.000 χλμ μέχρι στιγμής.
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Δες και αυτό! Αλλά θες και την ραλλυ σέλα… είναι ένας μικρός λογαριασμός δεν λέω! Δείχνει κ@.λα όμως .. :inlove::inlove:
 

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660
Πάντως η σέλα δεν νομίζω να είναι μεγάλο πρόβλημα , άμα θες φτιάχνεις και μια πιο comfort οκ αλλά ! Είτε εντουρο κανείς ή μονοήμερες εκδρομές είτε πολύ ημέρες που Αντε να είναι και 400-500 χλμ την ημέρα ; Εντάξει ποσό να πιαστείς πια … με μια στάση ανά 2ορο πχ θα είσαι κομπλέ . Ποσό να σε πιάσει ο κωλος
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Πωωωω την κάτσαμε....άντε πάλι απ'την αρχή...:ag2:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Η λύση είναι να σηκωθούμε από τους καναπέδες να γράψουμε χλμ, γιατί δεν φταίνε οι σέλες αλλά τα τρυφερά κ@λαρακια μας και η απροπονησια.
 
Top Bottom