Η σκηνή του ταξιδιάρη...

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Το θέμα της σκηνής του ταξιδιάρη είναι μεγάλο και πολύπλοκο, ας κοιτάξουμε να το ξεμπερδέψουμε λοιπόν, αλλά μέσα και από το φίλτρο της οικονομικής κρίσης, έτσι;

Η κατάλληλη σκηνή για μένα τουλάχιστον, πρέπει να είναι:
- τριών ατόμων, για να βάζουμε και πολλά πράγματα του εξοπλισμού μέσα στην σκηνή,
- δύο πανιών, δηλαδή με εξωτερική αδιαβροχοποίηση εξτρά,
- όσο το δυνατόν μικρότερο βάρος συσκευασμένη, όπως και
- όσο το δυνατόν μικρότερο όγκο σε συσκευασία...

μα όλα αυτά στην χαμηλότερη τιμή. Δεν χρειάζομαστε μία σκηνή στην τιμή μεταχειρισμένου τροχόσπιτου...

κάντε τις προτάσεις σας!
 
Τελευταία επεξεργασία:

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Κατ εμέ αν είσαι διπλός θες σκηνή τριών ατόμων και μια μικρή (έως 2) ελαφριά για καταδρομικες βόλτες μονός , προς το παρόν εχω την μεγάλη άλλα θα δω τιερί απαντήσεις σας για καμία compact οικονομική για ατομική χρήση :D

Το διπλό πανί είναι απαραίτητο φυσικά!
 

Marion

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Μαριάνα
Μοτό
bmw gs 1200 .....θα ηθελα να ειχα!!
Redverz Expedition II Σκηνή

Για να προστατεύσει όχι μόνο τον εαυτό σας αλλά και τη μηχανή σας και των εργαλείων από τον καιρό, η σκηνή Redverz Expedition II (449 $ είναι κάπως τσιμπιμένη) έχει ένα κόλπο γκαράζ, όπου μπορείτε να καθίσετε, να μαγειρέψετε ή να φτιάξετε τη μηχανή σας. Είναι κατασκευασμένη από υψηλής αντοχής και ποιότητας ripstop νάιλον και έχει ένα σχέδιο διπλού τοιχώματος που βοηθά στην εξάλειψη συμπύκνωσης(μάλλον οτι αερίζεται καλά θέλει να πεί). Η σκηνή είναι για δύο άτομα, και έχει αρκετό ελεύθερο χώρο για να σηκωθούν και να αλλάξουν ρούχα. Συσκευάζετε σε 9 ίντσες (22.5 cm) πάχος και 20 ίντσες ( 50cm ) μήκος και ζυγίζει £ 13 (περίπου 5.85 kgr)







Ελπίζω να σας κάνει :D :D :D :D
 
Τελευταία επεξεργασία:

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Καλό θέμα με πολύ προβληματισμό για πολλούς!!!

Μετά από ψάξιμο βρήκα την παρακάτω Marmot limelight 3p



3 ατλομων.Έχει διπλό πανί και αρκετά μεγάλη εσωτερικά για να καλύψει 2 άτομα με τα πράγματά τους!!Έχει δύο εισόδους και 2 ίδιους προθαλάμους που άνετα πέρνουν ο καθένας μέσα 90L σάκο και ένα ζευγάρι μπότες με χώρο για να βγείς και να μπείς βγάζοντας παπούτσια παντόφλες άνετα.
Για την ιστορία είναι η μόνη σκηνή που βρήκα το κάλημα με το πάτωμα ή και την σκηνή να ασφαλίζει κουμπώνει με κλίπ και όχι περαστώ από τις μπανέλες.
Το αρνητικό είναι ότι έχει 50άρες μπανέλες και δεν μπαίνει σε καμιά βαλίτσα μεταλική προδιαγραφών BMW, η λύση είναι να έχεις τις μπανέλες εκτός.Φέτος είχα την σκηνή μέσα και τις μπανέλες εξωτερικά δεμένες μαζί με το σάκο που είχα κάθετα στη θέση του συνοδηγού.

Τιμή 250€


Στο περσινό ταξιδάκι μου στην Ρουμανία βρήκα ένα μαγαζάκι με πάρα πολύ καλές εκπτώσεις και τιμές και τσίμπισα μια καταδρομική Ferrino lighttent 2




Άριστα χαρακτηριστικά με διπλό πανι και συσκευασία όσο περίπου ένα κράνος.
Έχει πλαινή πόρτα (1) και χώρο στον προθάλαμο να μπεί ένα 90l λουκάνικο και ένα ζευγάρι μπότες.
Τιμή με έκπτωση 133€.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Αν δεν υπάρχουν χειμερινές απαιτήσεις και έκθεση σε πολυήμερη βροχή, μια Terra των 120-130€ κάνει μια χαρά τη δουλειά της. Αντοχή και ευκολία χρήσης, σχεδόν άριστα. Αν πάει κανείς και τέλος εποχής (Αύγουστο) τις βρίσκει από 40-50€ μέχρι 80€ την καλύτερη.
Τώρα άμα θέτε βρόχες και τέτοια γούστα...

Θα πλερώσετε μάγκες μου;););)



Βέβαια υπάρχει και η 100% καταδρομική λύση του πόντσο shelter , αλλά δεν είναι της παρούσης:D:D:D

Άλλο θέμα πρέπει να ανοίξω:cool:
 

Dimitris-kms

Μέλος
Όνομα
dimitris
Μοτό
bmw gs1200 adv
Ειχα δυο χρονια μια vango halo 300...Πολυ καλη σκηνη κ δοκιμασμενη σε ολες την συνθηκες. Πληρως αδιαβροχη κ πολυ μικρη στο μαζεμα.
Φετος την πουλησα κ λεω να την ανανεωσω με την Robens voyager 3ex...
 

dionisis

Μέλος
Περιοχή
Αιγάλεω
Όνομα
Διονύσης
Μοτό
f650gs
Αν δεν υπάρχουν χειμερινές απαιτήσεις και έκθεση σε πολυήμερη βροχή, μια Terra των 120-130€ κάνει μια χαρά τη δουλειά της. Αντοχή και ευκολία χρήσης, σχεδόν άριστα. Αν πάει κανείς και τέλος εποχής (Αύγουστο) τις βρίσκει από 40-50€ μέχρι 80€ την καλύτερη.
Τώρα άμα θέτε βρόχες και τέτοια γούστα...

Θα πλερώσετε μάγκες μου;););)
Συμφωνω απολυτα:)
Δεν υπαρχει κανενας λογος για υπερβολές στην τιμη και στην ποιότητα.
Δεν νομιζω να κατασκηνωσετε σε καποια πλαγιά με ανέμους 9 μποφόρ ωστε να χρειάζεστε ειδική αντιανεμικη σκηνη.
Οι περισσότερες αντέχουν στην βροχή , σπάνια θα βαλουν νερά και το μονο που θελει προσοχή ειναι το σημειο που θα τοποθετηθεί η σκηνη.
 

zandesiro

3MA owner.
Περιοχή
Πολυγυρος Χαλκιδικης
Όνομα
zandesiro
Μοτό
ΧΤ600Ε,Typhoon 50,ST1300A
POP-UP!!!!
Οταν οι αλλοι ακομα στηνουν εγω την εχω αραξει κιολας....Και διπλου τοιχωματος και μονο 55εκ. διαμετρο για να χωρα οπως θες ή πανω στην κεντρικη βαλιτσα ή σαν πλατη μαξιλαρι στον συνοδηγο!




Την μαζευω σε 5 δευτερα και οταν οι αλλοι ξεστηνουν καθομαι και τους χαζευω....
 
Τελευταία επεξεργασία:

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Καλό
καταδρομική Ferrino lighttent 2




Άριστα χαρακτηριστικά με διπλό πανι και συσκευασία όσο περίπου ένα κράνος.
Έχει πλαινή πόρτα (1) και χώρο στον προθάλαμο να μπεί ένα 90l λουκάνικο και ένα ζευγάρι μπότες.
Τιμή με έκπτωση 133€.
και γω αυτη έχω εδώ και μια 6ατια..
Πολύ ελαφριά αφού ειναι για ορειβάτες
Ποιάνει λίγο χώρο μικρότερο απο πολλα σλίπι μπανγκ...δεν ειναι για θερμοκρασίες -5.. Αδιαβροχoποίηση καλη ..

Γενικά νομίζω 100 με 120 ευρα
Ειναι αρκετά για να πάρεις μια σκηνουλα για την γενική χρήση που την θελουμε,,,


Αν και ζαχαρόνω πολυ και την Redverz Expedition
αλλά πολλα τα λεφτα...
 
Τελευταία επεξεργασία:

alx_k

Skipper
Περιοχή
Βόλος-Θεσσαλονίκη
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1200GS '05
POP-UP!!!!
Οταν οι αλλοι ακομα στηνουν εγω την εχω αραξει κιολας....Και διπλου τοιχωματος και μονο 55εκ. διαμετρο για να χωρα οπως θες ή πανω στην κεντρικη βαλιτσα ή σαν πλατη μαξιλαρι στον συνοδηγο!




Την μαζευω σε 5 δευτερα και οταν οι αλλοι ξεστηνουν καθομαι και τους χαζευω....
Την εχω κι εγώ αλλά 3 ατόμων με διάμετρο 100cm. Η διαμετρος αυτή την καθιστά ακατάλληλη για μηχανή.
Η καλύτερη σκηνή που εχω χρησιμοποιησει έως τώρα και τιμή απίστευτα χαμηλή για την ποιότητα της.
Στην Ελλάδα την φέρνει μόνο ένα μαγαζί στο Κορδελιό Θεσσαλονίκης πίσω από το αστυνομικό τμήμα. Δεν την εχω βρει αλλού.
Στο εξωτερικό θα την βρείτε σε όλα τα καταστήματα decathlon. Επίσης μέσω ebay.
 

black_hawk

Μέλος
Περιοχή
Κερκυρα
Όνομα
Θανασης
Μοτό
R 1200 GS
POP-UP!!!!
Οταν οι αλλοι ακομα στηνουν εγω την εχω αραξει κιολας....Και διπλου τοιχωματος και μονο 55εκ. διαμετρο για να χωρα οπως θες ή πανω στην κεντρικη βαλιτσα ή σαν πλατη μαξιλαρι στον συνοδηγο!

Την μαζευω σε 5 δευτερα και οταν οι αλλοι ξεστηνουν καθομαι και τους χαζευω....
Ακριβως μια απο τα ιδια! :ok::ok:




(Υπαρχει και μια δευτερη, ιδιου μεγεθους, παλι τυπου IGLOO, αλλα με κλασσικες μπανελες.. Ουδεμια σχεση ομως στο χρονο στησιματος-μαζεματος! ;) )
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μετα απ πολλλλλλα χρονια camping, νομιζω οτι και εδω ισχυει το....οτι πληρωνεις παιρνεις.
για τους καλοκαιρινους μηνες....οτι σκηνη και να έχεις, δεν υπαρχει πρόβλημα.
Αλλα μετα το φετινο στην βωβουσα και στον Ολυμπο....κατάλαβα οτι δεν παιζει ρολο μόνο η σκηνη, αλλα κυριως ο υπνοσακος.
Φυσικα και το μπουκαλι με το ουισκυ.....εξω απο την ορειβατικη σκηνη του tatoo....χρησιμο ειναι:D

καλο ειναι λοιπον να μην ξεφευγουμε σε τιμες και σε χαρακτηριστικα σκηνων, που θα μας ειναι αχρηστα.
 

MOYTPO

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
Παυλος
Μοτό
BMW
Μετα απ πολλλλλλα χρονια camping, νομιζω οτι και εδω ισχυει το....οτι πληρωνεις παιρνεις.
για τους καλοκαιρινους μηνες....οτι σκηνη και να έχεις, δεν υπαρχει πρόβλημα.
Αλλα μετα το φετινο στην βωβουσα και στον Ολυμπο....κατάλαβα οτι δεν παιζει ρολο μόνο η σκηνη, αλλα κυριως ο υπνοσακος.
Φυσικα και το μπουκαλι με το ουισκυ.....εξω απο την ορειβατικη σκηνη του tatoo....χρησιμο ειναι:D

καλο ειναι λοιπον να μην ξεφευγουμε σε τιμες και σε χαρακτηριστικα σκηνων, που θα μας ειναι αχρηστα.
+1200

Σκηνη απο το πρακτικερ με 25 ευρω. Ειμαι κομπλε πλεον απο υπνοσακους και στρωμα.
Απο βροχη εαν δεν ακουμπαει κατι το τοιχωμα της σκηνης νερο δεν παιρνει. Εαν βγαλει ομως δυνατο αερα αστο.....την εχω δει να γινεται απο 1.50 υψος σκετο 50. Ευτυχως δε σπανε οι μπανελες.
Οσο την προσεχεις σε προσεχει. Καθε 4 σεζον αγοραζω καινουργια. Απο Νοεμβρη μεχρι Απριλη δεν προκειται να παω πουθενα με το σκηνακι οποτε.....
Το κακο ειναι οτι θελει το χρονο της για να στηθει και να ξεστηθει.
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Μετα απ πολλλλλλα χρονια camping,
Αλλα μετα το φετινο στην βωβουσα και στον Ολυμπο....κατάλαβα οτι δεν παιζει ρολο μόνο η σκηνη, αλλα κυριως ο υπνοσακος.
Φυσικα και το μπουκαλι με το ουισκυ.....εξω απο την ορειβατικη σκηνη του tatoo....χρησιμο ειναι:D
.

πολλοί είδαν την φώτο .,λίγοι κατάλαβαν τι δουλεία είχε εκέι το ουισκακι.,χε.,χε.,

μπρρρρρρ τι βραδυά εκεινη .,.,,είχε λίγο δροσούλα παραπάνω.,

συμφωνω για το σλίπι .,θα χρειαστούμε αλλο θρέντ .,:wacky:
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom