Η σκηνή του ταξιδιάρη...

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Νομίζω ότι δεν είναι το θέμα αντοχή....οσο άνεση!
Δεν βολευόμαστε όλοι στην ίδια καρέκλα....:D
Για αυτό δοκιμη...
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
@yns είναι αναπαυτική; Γιατί έχω την ίδια με κοντή πλάτη αλλά έτσι που την βλέπω αυτή μου αρέσει.
Είναι ΠΟΛΥ άνετη! Ξαπλώνεις και σου στηρίζει τον αυχένα. Την έχω χρησιμοποιήσει 4 μέρες στα Μάταλα και 1 το Σ/Κ που μας πέρασε. Τα ~ 35€ είναι με τα μεταφορικά.
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
το διλλημα..
εστω οτι θελουμε μια σκηνη,αποκλειστικα για χρηση μοτοσυκλετας,χωρις τρελες απαιτησεις,αλλα να μπορει να στηθει και πχ απριλη-μαη ή σεπτεμβρη οκτωβρη.
το μπατζετ μικρο σχετικα,στο 50αρικο και παιζουν οι εξης 2 επιλογες.
1)oztrail flinders 3p:
https://www.jumpout.gr/gr/el/products/skini-flinders-3p-3-atomon
Μικρη σε ογκο και βαρος,ποιοτικη η εταιρεια αποτι εχω μαθει,αδιαβροχοποιηση ικανοποιητικη νομιζω,ευκολη στο στησιμο.
2)quechua 3+ arpenaz
https://www.decathlon.co.uk/arpenaz-3-tent-3-man-blue-id_8347890.html
στα + της ειναι ο εξτρα χωρος που αφηνει εξω απτο δωματιο της σκηνης,και νομιζω οτι θα ειναι πιο ζεστη σε πιο κρυα βραδια.για καλοκαιρι θα παλευεται ομως η θα ειναι ζεστη;
ο ογκος και το βαρος λιγακι αυξημενα αλλα σε νορμαλ πλαισια και παλι ειναι.
καμια αποψη;
υγ:ισως παιξει ακρη με το δεκαθλον στηνν βουλγαρια και γιαυτο παιζει η κετσουα,αλλιως θα παει καρφι η πρωτη.
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
το διλλημα..
εστω οτι θελουμε μια σκηνη,αποκλειστικα για χρηση μοτοσυκλετας,χωρις τρελες απαιτησεις,αλλα να μπορει να στηθει και πχ απριλη-μαη ή σεπτεμβρη οκτωβρη.
το μπατζετ μικρο σχετικα,στο 50αρικο και παιζουν οι εξης 2 επιλογες.
1)oztrail flinders 3p:
https://www.jumpout.gr/gr/el/products/skini-flinders-3p-3-atomon
Μικρη σε ογκο και βαρος,ποιοτικη η εταιρεια αποτι εχω μαθει,αδιαβροχοποιηση ικανοποιητικη νομιζω,ευκολη στο στησιμο.
2)quechua 3+ arpenaz
https://www.decathlon.co.uk/arpenaz-3-tent-3-man-blue-id_8347890.html
στα + της ειναι ο εξτρα χωρος που αφηνει εξω απτο δωματιο της σκηνης,και νομιζω οτι θα ειναι πιο ζεστη σε πιο κρυα βραδια.για καλοκαιρι θα παλευεται ομως η θα ειναι ζεστη;
ο ογκος και το βαρος λιγακι αυξημενα αλλα σε νορμαλ πλαισια και παλι ειναι.
καμια αποψη;
υγ:ισως παιξει ακρη με το δεκαθλον στηνν βουλγαρια και γιαυτο παιζει η κετσουα,αλλιως θα παει καρφι η πρωτη.
την πρωτη ακη...:yew::yew::yew:
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Εγω θα ελεγα την 2η, λογω ευκολου ανοιγματος (κυκλικου) και φυσικα λογω των 2 προθαλαμων οι οποιοι ειναι ιδιαιτερα χρησιμοι και απαραίτητοι θα έλεγα, γιατι προφανως εχεις χωρο για μποτες κλπ αλλα και απομακρυνονται η βροχη- λασπες απο την εισοδο της σκηνης.
Επειδη έχω σκηνη με το ανοιγμα της πρωτης, δεν βολευει και ειναι παλιας σχεδιασης, ευτυχως εχω ομως τους 2 προθαλαμους οι οποιοι βολευουν πολυ. Απ οτι βλεπω εχουν και ιδιες αδιαβροχοποιησεις...
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
την πρωτη ακη...:yew::yew::yew:
θες να μου πεις γιατι;
να πω πως οι τιμες ειναι παρομοιες.
η αποψη μου ειπωθηκε τηλεφωνικα....
και πολυ χαρηκα που ακουσα τον ακη....
συντομα θα τα πουμε και στην πατρα απο κοντα !!!:friendship::friendship::friendship:
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Tην 2η για τους λογους που ειπε ο jmar_oulis

Εχω παρομοια (αν και πλεον δεν ειναι αδιαβροχη) και το καλοκαιρι ειναι ΟΚ Στην τελικη κοιμασαι χωρις σλιπιγκ μπαγκ ή αν θελεις, ειδικα αν ειναι για διανυκτερευση μιας βραδιας, δεν βαζεις το εξωτερικο καλυμα

Και εφοσον εχεις και τους δυο προθαλαμους ισως να ειναι ακομα καλυτερα αν ειναι 2 ατομων (μικροτερος ογκος/βαρος)
 
Τελευταία επεξεργασία:

skaios

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Κώστας
Μοτό
R1150 GS
εχω την OZtrail Skygazer 3 που μοιάζει με την Flinders 3.
Από ποιότητα κατασκευής είναι εξαιρετική, πακετάρεται ευκολα στην θήκη της και εχει λογικό μέγεθος. Ειναι πανευκολη και πολύ γρηγορη στο στήσιμο.

Πιστευω οτι μεταξύ των 2 που προτεινεις, η OZtrail ειναι πιο ανετη σε χώρους σημαντικό για τέτοιου μεγέθους σκηνές και έχει εξαιρετική ποιότητα.
Από την άλλη ο σχεδιασμός της Arpenaz 3 με τον προθάλαμο είναι χρήσιμος. (δεν ξέρω αν είναι εύκολη στο στήσιμο και απο ποιότητα τι λέει)
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
2-2 δηλαδη,χαχα!
οπως τα λετε τα εχω περιπου στο μυαλο μου.η μια βολευει απτην απλοτητα,την ευκολια και το οτι ειναι ακομα πιο μαζεμενη και ελαφρια και με λιγακι μεγαλυτερο δωματιο,ενω η αλλη σου δινει τους προθαλαμους που θα βολεψουν σε περιπτωση κυριως βροχης,ενω δειχνει να ειναι και πιο ανθεκτικη σε κρυο κλπ,οποτε μπορει να χρησιμοποιηθει και σε λιγο πιο ζορικο καιρο,οχι μονο καλοκαιρι.
το δουλευω στο μυαλο μου και θα ενημερωσω οτι αποφαση παρω.
ευχαριστω!:friendship:
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
2-2 δηλαδη,χαχα!
οπως τα λετε τα εχω περιπου στο μυαλο μου.η μια βολευει απτην απλοτητα,την ευκολια και το οτι ειναι ακομα πιο μαζεμενη και ελαφρια και με λιγακι μεγαλυτερο δωματιο,ενω η αλλη σου δινει τους προθαλαμους που θα βολεψουν σε περιπτωση κυριως βροχης,ενω δειχνει να ειναι και πιο ανθεκτικη σε κρυο κλπ,οποτε μπορει να χρησιμοποιηθει και σε λιγο πιο ζορικο καιρο,οχι μονο καλοκαιρι.
το δουλευω στο μυαλο μου και θα ενημερωσω οτι αποφαση παρω.
ευχαριστω!:friendship:
Μιας και έκατσε η φάση έτσι,τσίμπησα την quechua arpenaz 3+ από το decathlon Φιλιππούπολης,μόλις 66 λέβα= 33-34€.


Στάλθηκε από το Redmi 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom