Η σκηνή του ταξιδιάρη...

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Όποιος δεν είναι συνηθισμένος στο camping να πάρει igloo 3 ατόμων, αν θέλει να συνεχίσει να κάνει camping!
Οτιδήποτε πιο μικρό είναι για ανθρώπους που έχουν συνηθίσει τέτοιες καταστάσεις!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Όποιος δεν είναι συνηθισμένος στο camping να πάρει igloo 3 ατόμων, αν θέλει να συνεχίσει να κάνει camping!
Οτιδήποτε πιο μικρό είναι για ανθρώπους που έχουν συνηθίσει τέτοιες καταστάσεις!
σωστό κι αυτό
τα μικρά είναι στενάχωρα και θέλουν παραχωρήσεις, όταν είσαι μέσα.... :D, ή για να μπεις-βγεις-ντυθείς μέσα
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
σωστό κι αυτό
τα μικρά είναι στενάχωρα και θέλουν παραχωρήσεις, όταν είσαι μέσα.... :D, ή για να μπεις-βγεις-ντυθείς μέσα
Ή να κοιμηθείς....ενα κλειστοφοβικο περιβαλλον ειναι αποτρεπτικό!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ή να κοιμηθείς....ενα κλειστοφοβικο περιβαλλον ειναι αποτρεπτικό!
χμμμμμμμμμμμμ
σε βλέπω μετανιωμένο με το μικρό που πήρες...
Λες να το δώκουμε και να πάρουμε τιποτις άλλο;
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
χμμμμμμμμμμμμ
σε βλέπω μετανιωμένο με το μικρό που πήρες...
Λες να το δώκουμε και να πάρουμε τιποτις άλλο;
Μιλάω για όσους ψάχνονται και ξεκινανε τώρα!
Εγώ έχω 5 σκηνές τώρα και έχω αλλάξει άλλες 10!
Τα μικρά είναι που ψωνισαμε είναι σαν "ταφοι" και πρέπει να το πούμε για να προλάβουμε καταστασεις!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Μιλάω για όσους ψάχνονται και ξεκινανε τώρα!
Εγώ έχω 5 σκηνές τώρα και έχω αλλάξει άλλες 10!
Τα μικρά είναι που ψωνισαμε είναι σαν "ταφοι" και πρέπει να το πούμε για να προλάβουμε καταστασεις!
Ναι σωστά!
Τα παίρνουμε έχοντας υπόψη το παραπάνω.
Το μόνο που κάνουν τέλεια, είναι να μην πιάνουν χώρο, άντε και στήνονται εύκολα. Όλα τα άλλα είναι στα μείον τους, σε σχέση με ένα igloo
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Για μένα πιστεύω πως μία 3 ατόμων είναι ότι πρέπει. Είτε μόνος μου είτε με άλλο άτομο, πιστεύω πως σε άποψη χώρου είναι καλή. Σίγουρα 3ων εποχών και σίγουρα με προθάλαμο για να μένουν κάποια πράγματα ή αν θες να φτιάξεις κάτι...
Τώρα αν είναι και κάπως ψηλή ακόμη καλύτερα γιατί το να διπλώνεσαι στο μέτρο δεν είναι το καλύτερο.
Οι popup δεν κάνουν για μεταφορά με μηχανή (αν και στήνονται αμέσως) άρα μονόδρομος είναι οι μπανέλες.
Απο αυτές που βλέπω, οι περισσότερες έχουν 900 ή 1000 αδιαβροχοποίηση που απο όσο έχω καταλάβει είναι σχετικά λίγο....
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Για μένα πιστεύω πως μία 3 ατόμων είναι ότι πρέπει. Είτε μόνος μου είτε με άλλο άτομο, πιστεύω πως σε άποψη χώρου είναι καλή. Σίγουρα 3ων εποχών και σίγουρα με προθάλαμο για να μένουν κάποια πράγματα ή αν θες να φτιάξεις κάτι...
Τώρα αν είναι και κάπως ψηλή ακόμη καλύτερα γιατί το να διπλώνεσαι στο μέτρο δεν είναι το καλύτερο.
Οι popup δεν κάνουν για μεταφορά με μηχανή (αν και στήνονται αμέσως) άρα μονόδρομος είναι οι μπανέλες.
Απο αυτές που βλέπω, οι περισσότερες έχουν 900 ή 1000 αδιαβροχοποίηση που απο όσο έχω καταλάβει είναι σχετικά λίγο....
συμφωνω για την 3 ατομων.ειναι ενα καλο μεγεθος για να τα βολευει σχεδον ολα.
τι χρηματα διαθετεις στο περιπου;
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Για μένα πιστεύω πως μία 3 ατόμων είναι ότι πρέπει. Είτε μόνος μου είτε με άλλο άτομο, πιστεύω πως σε άποψη χώρου είναι καλή. Σίγουρα 3ων εποχών και σίγουρα με προθάλαμο για να μένουν κάποια πράγματα ή αν θες να φτιάξεις κάτι...
Τώρα αν είναι και κάπως ψηλή ακόμη καλύτερα γιατί το να διπλώνεσαι στο μέτρο δεν είναι το καλύτερο.
Οι popup δεν κάνουν για μεταφορά με μηχανή (αν και στήνονται αμέσως) άρα μονόδρομος είναι οι μπανέλες.
Απο αυτές που βλέπω, οι περισσότερες έχουν 900 ή 1000 αδιαβροχοποίηση που απο όσο έχω καταλάβει είναι σχετικά λίγο....
Εχω της τερα μς 2000 αδιαβροχοποιηση . Ειναι δοκιμασμενη σς βροχη περσι στο τροφυ κι ηταν αψογη.
Διπλο πανι προθαλαμο ανετη για 2 με ολα τα πραγματα μεσα. 160 υψος και ντυνεσαι ανθρωπινα. Εχουν τωρα το βελτιωμενο μοδελακι ακομα πιο ευρυχωρη στο υψος. Και οικονομικη κατω απο 100 ευρω. Μπες δημητριαδη και δες.
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E

ztakisg16

Μέλος
Όνομα
Τακης
Μοτό
Bmw Xchallenge
Σαν άσχετος να ρωτήσω κάτι;Γιατί οι τύπου igloo στήνονται σε όλα τα εδάφη και οι άλλες όχι;
Γιατί οι τύπου ιγκλού μένουν σταθερές από τις μπανελες που είναι χιαστί και από εκεί και πέρα αν θες βάζεις πασαλακια για καλύτερο τέντωμα και σταθεροποίηση της σκηνής....
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Εχω της τερα μς 2000 αδιαβροχοποιηση . Ειναι δοκιμασμενη σς βροχη περσι στο τροφυ κι ηταν αψογη.
Διπλο πανι προθαλαμο ανετη για 2 με ολα τα πραγματα μεσα. 160 υψος και ντυνεσαι ανθρωπινα. Εχουν τωρα το βελτιωμενο μοδελακι ακομα πιο ευρυχωρη στο υψος. Και οικονομικη κατω απο 100 ευρω. Μπες δημητριαδη και δες.
ποια εχεις?
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
ποια εχεις?
Σκηνή 3 ατόμων CAMPING+ by TERRA Starlight 3

Αυτην λεω στον @Padis .
Εχω το προγενεστερο μοντελο, ουσιαστικα η ιδια ειναι. Δεν βγαινει πλεον η δικη μου.
Η παραπανω εχει βελτιωσεις βεβαια κι αξιζει.
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
αν θες ριξε μια ματια σε αυτες:
https://www.jumpout.gr/gr/el/products/skini-dorset-3-3-atomon
https://www.jumpout.gr/gr/el/products/skini-tasman-3v-3-atomon
δεν σου δειχνω αμιγως μοτοσυκλετιστικες,πολυ μικρες κλπ αλλα ουτε και πολυ μεγαλες.
επισης παιζει και αυτη:https://www.hobbi.gr/skini-vango-rock-p-17660.html
απο εξωτερικο εχει καλες τιμες το sportsdirect που στελνει ελλαδα και πολυ καλες σκηνες ειναι και οι quechua που τις εχει το decathlon αλλα δεν στελνει ελλαδα.
το καθε καταστημα στελνει μονο στην χωρα που βρισκεται(της βουλγαριας στην βουλγαρια,της ιταλιας στην ιταλια κλπ).
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
@Padis & @el-Gatto πειτε τι θετε....
Μονοι θα στηνετε;
Με τις γυναικες;
Ογκο συσκευασιας
Μεγεθος στημενη
3 εποχων ή μονο καλοκαιρι


Ενα σωρο παραγοντες που πρεπει να επιλεξεις.
Τα πιο ευκολα ειναι τα ιγκλου, με πολλα πλεονεκτηματα.
Το μικρο που παρηγγειλα ειναι ειδικου σκοπου ας πουμε κι υπαρχει και ενα ιγκλου 3 ατομων. Ο συνδιασμος τους με καλυπτει.
Εσεις πρεπει να σκεφτειτε τι ακριβως ψαχνετε.
Εχω μια igloo της Τerra 4 ατόμων με διπλό πανί κι 1,70 ύψος.
Μ' έχει βολέψει πολύ λόγω ευρυχωρίας κ ύψους ,κ θεωρώ αυτό το μέγεθος ιδανικό γιατί "πνίγομαι" όταν νιώθω εγγκλωβισμένος + ότι μπορώ να γθυθώ-ντυθώ όρθιος ,σαν άνθρωπος.
Ομως ,είναι μακριά πακεταρισμένη (εξέχει πολύ δεξιά-αριστερα στη μοτό) ,σχετικά βαριά ,κ θέλει 2 άτομα για να στηθεί-ξεστηθεί ,αλλιώς μόνος σου είναι ταλαιπώρια κ αργοπορία.
Ιδανική για 2 λοιπόν ,απ'όλες τις απόψεις ,προβληματική για έναν όμως ,κ ειδικά με μοτό κ σήσε-ξέστησε κάθε μέρα.

Ψάχνω λοιπόν για 1 σκηνή που
Θα έχει μαζεμένες διαστάσεις πακεταρισμένη κ μικρό βάρος
θα μπορώ να την στήνω-ξεστήνω μόνος μου εύκολα κ γρήγορα
θα μπορεί να στηθεί-σταθεί σε όλα τα εδάφη (άμμος-τσιμέντο-χώμα)
θα έχει αδιαβροχοποίηση τουλάχιστον 3000 το σκέπασμα ,κ τουλάχιστον 5000 το πάτωμα
θα έχει ανθρωπίνως ανεκτό ύψος κ χώρο διαμονής



Λοιπόν.

Οποίος θέλει κάτι καλό, φθηνό και επώνυμο, δεν υπάρχει καλύτερη επιλογή (σε αυτή την τιμή)

https://www.amazon.co.uk/dp/B004VE6F78/ref=asc_df_B004VE6F7849632894/?tag=pric097-21&creative=22374&creativeASIN=B004VE6F78&linkCode=df0&smid=A3P5ROKL5A1OLE

Δύο πανιά, δύο προθαλαμοι, άνοιγμα στα πλάγια, καλή αδιαβροχοποιηση, πολύ μικρο μέγεθος μαζεμένη κτλ
Καλή φαίνεται
Μαζεμένη κι 1,20 ύψος
Το μόνο που με προβληματίζει είναι το διπλό πανί (βλ.περισσότερος χρόνος στήσε-ξέστησε) κ οι χιαστί μπανέλες (βλ.2 άτομα για να μην παιδεύεσαι)


σωστό κι αυτό
τα μικρά είναι στενάχωρα και θέλουν παραχωρήσεις, όταν είσαι μέσα.... :D, ή για να μπεις-βγεις-ντυθείς μέσα
Αυτό δεν θέλω

Μιλάω για όσους ψάχνονται και ξεκινανε τώρα!
Εγώ έχω 5 σκηνές τώρα και έχω αλλάξει άλλες 10!
Τα μικρά είναι που ψωνισαμε είναι σαν "ταφοι" και πρέπει να το πούμε για να προλάβουμε καταστασεις!
Μπρρρρρρρ...μόνο που το σκέφτομαι παθαίνω κρίση πανικού..:eek:..μην κοιτάς που εσύ είσαι συνηθισμένος.:p
 
Top Bottom