Η σκηνή του ταξιδιάρη...

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Με 120 υψος.... παιδεμα!
Κατα τα αλλα καλη ειναι
Tι εννοείς "παίδεμα" Θοδωρή ;;;


@stavrouliasp Παντελή ,αν δεν κάνω λάθος έχεις μια Vαngo ark300 ,την ποία "γλυκοκοιτάω" κι εγώ εδώ κ καιρό.
Για πες εντυπώσεις.(ευκολία στησίματος-χώρους-σταθερότητα-αδιαβροχοποίηση)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Παιδεμα στη διαβιωση εντος Κωστη @el-Gatto .
Για το -μη- υψος μας :D απο 1,30 και πανω κοιτας. Αυτη που εχω ειναι 1, 60 . Αφαιρεις 20 ποντους το φουσκωτο στρωμα και παραμενει ενα καλο υψος οφελιμο μεσα. Ντυσου γδυσου μπες βγες στο 1,20 ειναι ζορι ρε φιλος :cool:
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Παντελή ,αν δεν κάνω λάθος έχεις μια Vαngo ark300 ,την ποία "γλυκοκοιτάω" κι εγώ εδώ κ καιρό.
Για πες εντυπώσεις.(ευκολία στησίματος-χώρους-σταθερότητα-αδιαβροχοποίηση)
Κώστα εγώ έχω αυτή που έβαλα λίγο πιο πριν (vango atlas 300) στην έκδοση των 3 ατόμων (άρα κάνει για 2 άτομα + πράγματα). Στα χρήματα που την έχει τώρα προσφορά θεωρώ ότι δεν υπάρχει καλύτερη. Για εμένα βασικά είναι το διπλό πανί, οι δύο προθαλαμοι, η δύο είσοδοι από πλάγια, η καλή αδιαβροχοποιηση, το όνομα (= ποιότητα κατασκευής) και το μικρό πακετάρισμα. Αρνητικά είναι ότι εάν βρέχει θα έχεις πρόβλημα στο στήσιμο (γιατί αναγκαστικά στήνεις πρώτα το μέσα που είναι διάτρητο) και το γεγονός ότι οι μπανέλες είναι fiberglass και όχι αλουμίνιο (που με μικρό κόστος αγοράζεις ξεχωριστά αλουμινίου και αντικαθιστάς τις υπάρχουσες). Σαν ύψος είναι αρκετά ικανοποιητική και εγώ προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα.


https://www.amazon.co.uk/Vango-Waterproof-Atlas-Unisex-Outdoor/dp/B06XSC95NB
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Αυτή είναι η δικιά σου Παντελή ,που είχες στο Πελοποννησιακό πολυήμερο ,σωστά ;

 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Γιατι κάνετε τόση κουβέντα για το ντύσιμο, δεν κατάλαβα...!
Για μία και δύο νύχτες δεν τρέχει τπτ Κωστή.
Αν κάνεις καμιά βδομάδα κάμπινγκ, είναι σημαντικό.
ΟΚ κάποιοι ντύνονται ξάπλα, ή στα γόνατα και γουστάρουν:D. Προτιμώ το όρθιος και σκυμένος:cool:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Για μία και δύο νύχτες δεν τρέχει τπτ Κωστή.
Αν κάνεις καμιά βδομάδα κάμπινγκ, είναι σημαντικό.
ΟΚ κάποιοι ντύνονται ξάπλα, ή στα γόνατα και γουστάρουν:D. Προτιμώ το όρθιος και σκυμένος:cool:
Βδομάδα και σκηνη....σημαινει καλοκαιρι, οπότε σιγά μην αλλάξω μέσα στην σκηνή!
Χάνεις πολύ σημαντικά πλεονεκτήματα, αν βάλεις στην "εικονα" το ύψος!
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Eδω κ καιρό ,γλυκοκοιτάω την Vango Ark 300


Διπλό πανί ,καλή αδιαβροχοποίηση ,κ εγγύηση ποιότητας Vango
Οι μπανέλες περνάνε εξωτερικά ,οπότε ,την πρώτη φορά που την στήνεις κρεμάς το εσωτερικό μερος στα κρικάκια ,κι απο κει κ πέρα βγαζεις μπανέλες κ την μαζεύεις κόμπακτ.
Οπότε ,στο επόμενο στήσιμο ,περνας μπανέλες εξωτερικά ,τεντώνεις ,κι είσαι έτοιμος.
Ο χώρος είναι καλός ,το ύψος ανεκτό (1,35) ,κ ο προθάλαμος ευάερος-ευήλιος κ με πάτωμα.
Με προβληματίζουν
1) Τι γίνεται αν χρειαστεί να στηθεί σε τσιμέντο (εκκλησάκι-κιόσκι)
2) Η σταθερότητά της σε αέρηδες.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Παρόμοιας φιλοσοφίας ,η Vango Sigma 300
επίσης εξωτερικά οι μπανέλες ,αλλά Igloo(βλ στήσιμο παντού) + 1 ακόμα μπανέλα στην πρόσοψη(βλ έξτρα σταθερότητα)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Καλοβλέπω επίσης την Coleman Weatherproof Instant Tourer Unis

Coleman Weatherproof Instant Dome3 Tent
igloo style - καινοτομική ευκολία στήσε-ξέστησε - εγγύηση ποιότητας Coleman

Δείτε βίδεο
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Για πέτε τώρα...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Περιοχή
Ηράκλειο κρήτης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Transalp 600 '95,VFR 800 vtec '02
Τι να πούμε??
Ειναι Όλες τέλειες!

Στο τσιμέντο δεν βάζεις πασαλακια, αλλά τα πράγματα σου μέσα και είσαι οκ!
Αν χρειαστεί να την δέσεις για τον αέρα ή για όταν δεν είναι τύπου igloo
χρειάζεται βέβαια και σφυρί ή σκεπάρνι η ματσόλα δεν κάνει

ειδικά αν ξέρεις οτι θα στήσεις σε τσιμέντο τα θεωρώ απαραίτητα!
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Στο τσιμέντο δεν βάζεις πασαλακια, αλλά τα πράγματα σου μέσα και είσαι οκ!
Η 1η επιλογή μου (Vango ark300) ,η οποία είναι αυτή που γουστάρω περισσότερο ,αν δεν πασαλωθεί να τεντωθεί ,δεν στέκεται όρθια ,λόγω gothic διάταξης μπανελών.
Γι'αυτήν εκφράστηκαν οι 2 προβληματισμοί.

Στις άλλες 2 σαφώς κ δεν υπάρχει θέμα ,αφού είναι τύπου igloo
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Αν χρειαστεί να την δέσεις για τον αέρα ή για όταν δεν είναι τύπου igloo
χρειάζεται βέβαια και σφυρί ή σκεπάρνι η ματσόλα δεν κάνει

ειδικά αν ξέρεις οτι θα στήσεις σε τσιμέντο τα θεωρώ απαραίτητα!
βλ. κι άλλα πράγματα - κι έξτρα βάρος όμως
 
Περιοχή
Ηράκλειο κρήτης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Transalp 600 '95,VFR 800 vtec '02
Η 1η επιλογή μου (Vango ark300) ,η οποία είναι αυτή που γουστάρω περισσότερο ,αν δεν πασαλωθεί να τεντωθεί ,δεν στέκεται όρθια ,λόγω gothic διάταξης μπανελών.
Γι'αυτήν εκφράστηκαν οι 2 προβληματισμοί.

Στις άλλες 2 σαφώς κ δεν υπάρχει θέμα ,αφού είναι τύπου igloo
πόσο την βρήσκεις και από πού?
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
πόσο την βρήσκεις και από πού?
Πάτα πάνω στο μπλέ της ονομασίας της να δεις μιαν ενδεικτική τιμή.
Αν την googlάρεις ,την βρίσκεις από 90-165 € ....άβυσσος η αγορά.
 
Περιοχή
Ηράκλειο κρήτης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Transalp 600 '95,VFR 800 vtec '02
βλ. κι άλλα πράγματα - κι έξτρα βάρος όμως
αδβέντσουρ με διανυκτέρευση χωρίς τα απαραίτητα (σχοινί,σκεπάρνι,πριονάκι) ...?:brr:
Μην ξεχνάς οτι ο Έλληνας με μία πένσα ένα σφυρί και σύρμα μπορεί να φτιάξει τα πάντα.!;)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Eδω κ καιρό ,γλυκοκοιτάω την Vango Ark 300


Διπλό πανί ,καλή αδιαβροχοποίηση ,κ εγγύηση ποιότητας Vango
Οι μπανέλες περνάνε εξωτερικά ,οπότε ,την πρώτη φορά που την στήνεις κρεμάς το εσωτερικό μερος στα κρικάκια ,κι απο κει κ πέρα βγαζεις μπανέλες κ την μαζεύεις κόμπακτ.
Οπότε ,στο επόμενο στήσιμο ,περνας μπανέλες εξωτερικά ,τεντώνεις ,κι είσαι έτοιμος.
Ο χώρος είναι καλός ,το ύψος ανεκτό (1,35) ,κ ο προθάλαμος ευάερος-ευήλιος κ με πάτωμα.
Με προβληματίζουν
1) Τι γίνεται αν χρειαστεί να στηθεί σε τσιμέντο (εκκλησάκι-κιόσκι)
2) Η σταθερότητά της σε αέρηδες.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Παρόμοιας φιλοσοφίας ,η Vango Sigma 300
επίσης εξωτερικά οι μπανέλες ,αλλά Igloo(βλ στήσιμο παντού) + 1 ακόμα μπανέλα στην πρόσοψη(βλ έξτρα σταθερότητα)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Καλοβλέπω επίσης την Coleman Weatherproof Instant Tourer Unis

Coleman Weatherproof Instant Dome3 Tent
igloo style - καινοτομική ευκολία στήσε-ξέστησε - εγγύηση ποιότητας Coleman

Δείτε βίδεο
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Για πέτε τώρα...
Κι οι 3 πολύ καλές.
Η coleman έχει φοβερό σύστημα και έιναι και coleman... Αλλά έχει μονό πανί που το θεωρώ μειονέκτημα - και το καλοκαίρι! Θέλει τετράπαχη σκιά για να αντέξεις.
Η 1η συνδυάζει μπανέλα και σταθερό εσωτερικό ύψος σε όλο της το μήκος, καλό αυτό.
Η 2η νομίζω ότι είναι πάρα πολύ καλή λύση, θα τη διάλεγα ανάμεσα στις 3.
Αλλά θα κοιτούσα κι αυτήν την coleman ;) https://www.amazon.co.uk/Coleman-Drake-Unisex-Outdoor-available/dp/B01AT5EJZC/ref=cts_sp_3_vtp



Mε διπλό πανί, ποιο κλασσική στο στήσιμο αλλά νομίζω πιο ολοκληρωμένη από τις από πάνου :)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Η 1η επιλογή μου (Vango ark300) ,η οποία είναι αυτή που γουστάρω περισσότερο ,αν δεν πασαλωθεί να τεντωθεί ,δεν στέκεται όρθια ,λόγω gothic διάταξης μπανελών.
Γι'αυτήν εκφράστηκαν οι 2 προβληματισμοί.

Στις άλλες 2 σαφώς κ δεν υπάρχει θέμα ,αφού είναι τύπου igloo
Σχεδόν πάντα, θα μπορείς να βρεις 2 σημεία πρόσδεσης (ένα μπρος, ένα πίσω). αμα δε βρεις, ατσαλόκαρφα..... Αν κι αυτά δε μπαίνουν, στήνεις αλλού.... Δε μπορείς να τα έχεις όλα ρε φίλος :wacky::D
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Κι οι 3 πολύ καλές.
Η coleman έχει φοβερό σύστημα και έιναι και coleman... Αλλά έχει μονό πανί που το θεωρώ μειονέκτημα - και το καλοκαίρι! Θέλει τετράπαχη σκιά για να αντέξεις.
Η 1η συνδυάζει μπανέλα και σταθερό εσωτερικό ύψος σε όλο της το μήκος, καλό αυτό.
Η 2η νομίζω ότι είναι πάρα πολύ καλή λύση, θα τη διάλεγα ανάμεσα στις 3.
Αλλά θα κοιτούσα κι αυτήν την coleman ;) https://www.amazon.co.uk/Coleman-Drake-Unisex-Outdoor-available/dp/B01AT5EJZC/ref=cts_sp_3_vtp



Mε διπλό πανί, ποιο κλασσική στο στήσιμο αλλά νομίζω πιο ολοκληρωμένη από τις από πάνου :)
Νταξ...σαφώς αυτή είναι ανώτερη ,αλλά πολύ ΥΠΕΡπαραγωγή ρε φίλε.
Και σαφώς πιό περίπλοκη σε στήσε ξέστησε σε σχέση με την instand dome 3.
Εθεσα τα standards μου ,και η ευκολία είναι ψηλα στη λίστα.

Σε αυτή τη φάση ,ψάχνω σκηνή για μόνος μου ,σε σκηνικά τύπου trOFFy.
Ωπερ σημαίνει στήνω βράδυ-μόνος-σε βουνό.
Μακάρι λοιπόν το μονό πανί να την κάνει πιό ζεστή ,εκτός από πιό ευκολη στο στήσιμο.

Για καλοκαίρι ,πολυήμερο ,κ 2πλός ,έχω την 4*TerraVilla + 20ποντο 2πλό σουέτ στρώμα.;)

Μακάρι να βρισκα φέτος χρόνο ,να χρησιμοποιήσω κ τις δυό. :ok:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Το μονό πανί Κώστα είναι λιγότερο μονωτικό σε κάθε εποχή. Είπα ειδικά το καλοκαίρι.... Και το χειμώνα φυσικά είναι κατώτερο από 2 πανιά. Τέλος πάντως συνήθως το χειμώνα και με 4 πανιά -που λέει ο λόγος- η θερμοκρασία μέσα είναι ίση με την εξωτερική. Εκτός κι αν έχεις σόμπα , αλά μάνιακ.
Το διπλό πανί θα συμπεριφερθεί καλύτερα σε αέρα και στη βροχή. Γενικώς δεν το προτιμώ το μονό πανί. Εξαιρούνται παμφθηνες κατασκευές (πχ βρέθηκα κάπου χωρίς σκηνή και βρίσκω στο σούπερ μάρκετ μια με 20 γιούρα για μια-δυο νύχτες....) ειδικού σκοπού ;)

Πάντως για μόνος σου, αυτά που κάνουμε...., πάλι υπερπαραγωγή θα κάνεις , αν επιλέξεις μια από τις 3 που έβαλες φίλος !
Κάτι σ' αυτό που σου πρότεινε ο Παντελής @stavrouliasp , είναι καλύτερη λύση και πιο οικονομική.
Αν επιμένεις όμως στις 3 σου επιλογες, κοίταξε τη 2η ;)
 
Top Bottom