Η σκηνή του ταξιδιάρη...

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R

Να κι άλλη μια οικονομική πρόταση (στα 100€) και πιο ποιοτική από τις προηγούμενες.
Μεγαλύτεροι χώροι, + μισό κιλό και το ίδιο μικρή συσκευασμένη.
Προθάλαμοι 2 και τύπου igloo

https://www.lightgear.gr/skhnh-robens-verve-2.html
Λόγω του ότι το έχω ψάξει πολύ, η πρόταση του Θοδωρή είναι πολύ καλή. Γενικά η Robens σε αυτή τη κατηγορία σκηνών έχει τη καλύτερη σχέση τιμής/ποιότητας και τη συνιστώ ως εταιρεία ανεπιφύλακτα.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
@STF Στέφανε, επειδή κι εγώ έχω φάει τα χρόνια μ στα βνα και στα χιόνια...., όταν λες χειμερινή στην ουσία λες των 3 εποχών. Γιατί οι χειμερινές είναι τελείως ειδικές και κατάλληλες για χιόνια και μειον πολλά , με αέρηδες κλπ.
Είχαμε κάτι salewa στο ΚΕΟΑΧ και μέναμε 4-5 μέρες στο χιόνι. Εκείνες ΔΕΝ έμπαζαν ούτε αέρα, διέθεταν ειδικούς αεραγωγούς στην κορυφή κι έπρεπε να τους διατηρείς ανοικτούς (με επαγρύπνηση...
γιατί κρυστάλλωνε η υγρασία από τα χνώτα), αλλιώς θα πέθαινες από ασφυξία. Αεροστεγείς λέμε!
Το ύφασμα ήταν σαν αυτό των αδιάβροχων σάκων, πιο χοντρό ακόμα. Δεν πέρναγε τίποτα!
Βαριές, τις κουβαλάγαμε στο μπέργκεν, αλλά δεν υπήρχε περίπτωση να την βγάλεις καθαρή με κάτι άλλο.
Αυτή είναι η κατηγορία χειμερινή, και σίγουρα δεν είναι για εμάς.

Στο θέμα μας τώρα.

Οι 3 εποχών με αδιαβροποίηση 3000 και πάνω στο πανί και 5000 στο πάτωμα (πολύ σωστη η παρατήρηση σου για το πάτωμα) είναι ΟΚ, με την ανάλογη προσοχή και συντήρηση όπως είπες. Αυτές που έβαλα είναι όλες σ αυτήν την κατηγορία.
Στο 5000 πανί και 10000 πάτωμα είσαι σαφώς καλύτερα, αλλά και στη διπλή τιμή από την τελευταία, και 3πλή από τις άλλες μικρέ ςπου λέγαμε πιο πάνω. Μακάρι να τα έχει κάποιος και να τα δώσει. Αλλά είναι πολλά τα λ7 για το μοναχικό μας χόμπυ (εννοώ στο πλαίσιο της οικογένειας, μόνο για πάρτη μας, επιπλέον μηχανής κλπ που έχουμε έτσι κι αλλιώς).

Το άλλο που λες για το στήσιμο σε τσιμέντο, είναι σημαντικό ρε φίλος. Φαντάσου να βρέχει, να βρεις τσιμεντάκι με υπόστεγο (μαζί πάνε αυτά...συνήθως) και να είσαι αναγκασμένος να στήσεις στη βροχή!, επειδή απαιτείται χώμα για να στηθεί το σκηνάκι:eek::eek::eek::eek:
Κρίμα από το Θεό!!!!

Δε διαφωνώ σε όσα έγραψες, είναι σωστά όλα. Και το 2πλο πανί και οι κατηγορίες (trekking κλπ) κι όλα. Απλώς αυτό με τις χειμερινές είναι λίγο μπέρδεμα... Αν πας alpamayo ας πούμε και πεις έτσι, θα σου δώκουν ότι είπα:D και δεν κάνει για μας .
Επίσης το να έχεις 2 τουλάχιστον σκηνές (μία για πολυήμερο κάμπινγκ με καλές συνθήκες/καλοκαίρι, και μία για λίγες δ/ν μόνος σου όλο το χρόνο πλην βαρυχειμωνιάς) είναι όντως λυτρωτικό και θα δουλέψει σε κάθε περίπτωση!


Με την ευκαιρία...
Πάω να αρχίσω το ψάξιμο για την τελευταία τη robens, μπας και βρω τπτ καλύτερο σε γιούρα, στα παγκόΖμια ιμπέγια & αμαζόνια:D:D:D:D:D
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
update...
αν σας πω ότι η καλύτερη τιμή ανάμεσα σε άμαζον και ebay είναι αυτή του lightgear, θα το πιστέψετε;:eek::eek::eek:
Δεν είμαι και το καλύτερο ψαχτήρι, ομολογώ....
Αν βρει κάποιος καλύτερη τιμή ας το πει πάντως!
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
@forester σωστή η παρατήρηση σου σχετικά με την ερμηνεία της χειμερινής σκηνής. Αυτό που εννοούσα εννοώντας χειμερινή σκηνή είναι όλες οι σκηνές τύπου trekking οι οποίες είναι κατασκευασμένες για αντοχή σε κρύο, άνεμο και βροχή.
H προτεινόμενη και από εσένα εταιρεία Robins έχει τις Starlight 1 & 2 με αδιαβροχοποίηση 5000 και 10000 στο πάτωμα στη περιοχή τιμών από 150 ως 170 ευρώ.
Αυτή η τιμή για αυτά τα ποιοτικά χαρακτηριστικά είναι απλά τσάμπα! Ανάλογες εξειδικευμένες σκηνές στοιχίζουν από διπλάσια και ανεβαίνουμε. Για κάποιο περίεργο λόγο -και ευτυχώς- τις robens τις βρίσκεις στην Ελλάδα σε καλύτερες τιμές από ότι στην Ευρώπη. Στο Freerider βρήκα τη Starlight 1 στα 150€ τώρα (εγώ την είχα πάρει 165€), τότε είχε και τη Starlight 2 στα 180€ https://freerider.gr/skini-robens-1-atomou-starlight-1.html

Σχετικά με το τσιμέντο και τα εκκλησάκια που συνήθως προσπαθούμε να διανυκτερεύσουμε έχεις δίκιο, όμως.... εμένα δε με ενδιαφέρει αυτός που θα πεί "τι μας έλεγε αυτός, μια χαρά την έβγαλα και με pop up κι ας ήταν Σεπτέμβρης". Εμένα με ενδιαφέρει αυτός που θα βρεθεί να κατασκηνώνει υποχρεωτικά σε μια πραγματικά δύσκολη στιγμή από άποψη χρόνου και χώρου και τότε στήνεις ότι έχεις. Καλό θα είναι να έχεις το σωστό για τα δύσκολα που συμβαίνουν σπάνια αλλά συμβαίνουν (δική μου φιλοσοφία).
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
update...
αν σας πω ότι η καλύτερη τιμή ανάμεσα σε άμαζον και ebay είναι αυτή του lightgear, θα το πιστέψετε;:eek::eek::eek:
Δεν είμαι και το καλύτερο ψαχτήρι, ομολογώ....
Αν βρει κάποιος καλύτερη τιμή ας το πει πάντως!
Τράβα πάρτη από τον Έλληνα....ειναι και ωραίος τύπος και ίσως σου κάνει κάτι καλύτερο για το φόρουμ!
Μας παρακολουθεί και νομίζω ότι κάνει κάποια έκπτωση για τα μέλη Μας!
Είχα πάρει πέρυσι κάτι μαχαίρια για μανιτάρια.. :D
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Σωστά στεφ.
Με φαίνεται πάω γι αυτή που έβαλα από lightgear γιατί κι αυτή είναι 5000/10000 αδιαβροχοποίηση κι ΄είναι όντως τσάμπα για την ποιότητά της στα 100!
Τις starlight τις ήξερα (οι πρώτες που έβλεπα ήταν) αλλά τα θεωρώ πολλά τα 170-200, όχι για την ποιότητα! Αυτή είναι δεδομένη. Για τη χρήση τα θεωρώ πολλά.
Στα 70 έπαιζα, αλλά βλέποντας την τελευταία που κουβεντιάζουμε, ΟΚ +30 τα αξίζει.
Κι η siskin είναι καλή και με 70 γιούρα μάλιστα, αλλά έχει το θέμα προθάλαμος και στήσιμο μόνο σε χώμα. Τες παν..
Ωραία κουβέντα εξελίχθηκε στο θεματάκι ;)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Τράβα πάρτη από τον Έλληνα....ειναι και ωραίος τύπος και ίσως σου κάνει κάτι καλύτερο για το φόρουμ!
Μας παρακολουθεί και νομίζω ότι κάνει κάποια έκπτωση για τα μέλη Μας!
Είχα πάρει πέρυσι κάτι μαχαίρια για μανιτάρια.. :D
:stm:


πάω λέμεεεεεεεεεε
 

ztakisg16

Μέλος
Όνομα
Τακης
Μοτό
Bmw Xchallenge
Θοδωρή @forester είδα το βιντεο της σκηνής που προτείνεις και μου δίνει την εντύπωση οτι δεν μπορεί να στηθεί χωρις πασαλωμα άρα ξεχνάμε το στήσιμο παντού....Στο ίδιο κατάστημα έχει και αυτή εδώ:
https://www.lightgear.gr/skhnh-coleman-darwin-2.html
Αυτή είναι όντως τύπου ιγκλου και στήνεται παντού....
Λιγότερη αδιαβροχοποιηση 3000 αντί για 5000 αλλα νομίζω οτι και το 3000 είναι υπεραρκετό.Επισης είναι ακομα πιο μικρή μαζεμένη...49 πόντοι αυτή που λες και 44 πόντοι η Coleman...100 euro η robens και 85 η Coleman (μικρή διαφορά)...Εχω μπερδευτεί αλλα τείνω προς την Coleman...Και οι δυο άμεση παραγγελία αλλα παράδοση μέσα Φεβρουαρίου....
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Θοδωρή @forester είδα το βιντεο της σκηνής που προτείνεις και μου δίνει την εντύπωση οτι δεν μπορεί να στηθεί χωρις πασαλωμα άρα ξεχνάμε το στήσιμο παντού....Στο ίδιο κατάστημα έχει και αυτή εδώ:
https://www.lightgear.gr/skhnh-coleman-darwin-2.html
Αυτή είναι όντως τύπου ιγκλου και στήνεται παντού....
Λιγότερη αδιαβροχοποιηση 3000 αντί για 5000 αλλα νομίζω οτι και το 3000 είναι υπεραρκετό.Επισης είναι ακομα πιο μικρή μαζεμένη...49 πόντοι αυτή που λες και 44 πόντοι η Coleman...100 euro η robens και 85 η Coleman (μικρή διαφορά)...Εχω μπερδευτεί αλλα τείνω προς την Coleman...Και οι δυο άμεση παραγγελία αλλα παράδοση μέσα Φεβρουαρίου....
Στα αρνητικά της βλέπω ακόμα 1 πόρτα, και fiberglass αντί αλουμινένια πασαλάκια. Αλλά ίσως τελικά τον χειμώνα οι 2 πόρτες να μην είναι τόσο απαραίτητες. Και θεωρητικά γίνεται και ένα upgrade με αλουμινένια πασαλάκια.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Παίδες οι επιλογές ατέλειωτες!
Η μια στήνεται παντού, είναι πιο μικρή η συσκευασία της αλλά έχει 1 πόρτα κι ένα μικρό προθάλαμο (40 πόντους) και 3000 αδιαβροχοποίηση, που είπαμε είναι ΟΚ!
Η άλλη όντως δε στήνεται παντού κι είναι και λίγο ζόρι στο στήσιμο σε σχέση με τις άλλες ίσου μεγέθους. Πιο "τεχνική " όμως, πιο αδιαδιάβροχη, +15€ , με 2 εισόδους, με 2 προθαλάμους 60 πόντους έκαστος....

Τι να πεις;
Λες: "αυτή"!!! κι έρχεται ο Τάκης και σου δείχνει την coleman:rolleyes::p
Πριν έλεγα μιά άλλη, κι ήρθε ένας (δε θυμάμαι ποιος) έβαλε μια στο lightgear και εκεί βρήκα τη robens:hungover::hungover::hungover::hungover:
Κι έρχεται κι ο @yns και λέει έχει fiberglass πασαλάκια:cry::cry::cry::cry::cry::cry:



:waiting::waiting::waiting::waiting:
.
.
.
.
.:pointu::pointu::pointu::pointu::pointu::pointu:


Έχουμε πολύ πλάκα και πέρα από το χιούμορ, όντως η κουβέντα είναι ωραία και ψάχνοντας βρίσκουμε πολλά!

Ειλικρινά δεν ξέρω τι θα επιλέξω.

Είμαι και gadgetακιας:D:D:D:D και η robens όπως είναι κι όπως στήνεται (μανουριάρικα) με εξιτάρει:inlove::inlove::inlove::inlove:
Αλλά κι coleman του Τάκη μια χαρά!!!

Η siskin μάλλον θα φαει χυλόπιτα:laugh::laugh::laugh:



Edit: @ztakisg16 Τάκη, η coleman φίλος είναι 13Χ55 συσκευασμένη. Δε μου κάνει, θέλω κάτω από 50 να μπαίνει σε σάκο και σε μπαγκαζιέρα ;)


Ουφ....!
Εφυγε μία απο τη μέση:cool::cool::cool::cool:
 
Τελευταία επεξεργασία:

ztakisg16

Μέλος
Όνομα
Τακης
Μοτό
Bmw Xchallenge
Θοδωρή και εγώ πήγα να μπερδευτω αλλά η coleman είναι 44 επί 14 και όχι 55 πόντους μήκος...Το γράφει το σάιτ λάθος στα χαρακτηριστικά...Στην περιγραφή το γράφει σωστά αν δεις...Το τσεκαρισα και σε άλλα σάιτ και Ελληνικά και ξένα και είναι 44 πόντους μήκος...
Δες το και εσύ....
Οπότε δεν φεύγει από την μέση...Ξαναμπαίνει στο παιχνίδι...χαχαχαχαχα
 

ztakisg16

Μέλος
Όνομα
Τακης
Μοτό
Bmw Xchallenge
Επίσης η darwin και η δύο ατόμων και αυτή των τριών ατόμων βγαίνουν και σε έκδοση plus όπου η διαφορά είναι ότι υπάρχει τρίτη μπανελα και πολύ μεγάλος προθάλαμος....Όμως εκεί αυξάνεται και ο όγκος το κοστος και το βάρος για κάτι που δεν μας είναι απαραιτητο...Οπότε μην μπερδεύεσαι με τα μοντέλα + plus...
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Θοδωρή και εγώ πήγα να μπερδευτω αλλά η coleman είναι 44 επί 14 και όχι 55 πόντους μήκος...Το γράφει το σάιτ λάθος στα χαρακτηριστικά...Στην περιγραφή το γράφει σωστά αν δεις...Το τσεκαρισα και σε άλλα σάιτ και Ελληνικά και ξένα και είναι 44 πόντους μήκος...
Δες το και εσύ....
Οπότε δεν φεύγει από την μέση...Ξαναμπαίνει στο παιχνίδι...χαχαχαχαχα
:thnkg::thnkg::thnkg:





:ha:ha:ha:ha




Κι είπα πως γλίτωσα:rolleyes::rolleyes::laugh::laugh::laugh:
 

tsak8

Μέλος
Περιοχή
Ζωγραφου
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
R 1200 GS
Διαβάζω εδω και καμιά ώρα ρε μάγκες και είμαι έτοιμος να πάω να πάρω σκηνή αύριο, με ψησατε!!
Βέβαια κάμπινγκ δεν εχω κάνει ποτέ και είμαι παντελώς άσχετος αλλά λεπτομέρειες!

Στάλθηκε από το LG-H870S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Διαβάζω εδω και καμιά ώρα ρε μάγκες και είμαι έτοιμος να πάω να πάρω σκηνή αύριο, με ψησατε!!
Βέβαια κάμπινγκ δεν εχω κάνει ποτέ και είμαι παντελώς άσχετος αλλά λεπτομέρειες!

Στάλθηκε από το LG-H870S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
:D:laugh:

Εδω που εμπλεξες σιγα μη γλιτωσεις:laugh:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ωραια δειχνει αυτη Κωστη
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Ωραια δειχνει αυτη Κωστη
Την έχω παρά πολλά χρόνια και με έχει συνοδέψει σε πολλές αποστολές , αντέχει 160km/h άνεμο , γεωδετικη .
Έχουμε κοιμηθεί δυο άτομα μέσα σε αυτή , 1m κάτω από το χιόνι .


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Top Bottom