Η σκηνή του ταξιδιάρη...

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Παπούτσι Νο42 , η σκηνή δεν ξέρω αν Πουλιέται ακόμα .

Hardware mountain minima





Sent from my iPhone using Tapatalk[/quo
Παπούτσι Νο42 , η σκηνή δεν ξέρω αν Πουλιέται ακόμα .

Hardware mountain minima





Sent from my iPhone using Tapatalk
Hardware mountain minima
την εχουν στην polo 300ευρο...
 

alamanos

Μέλος
Όνομα
Apostolis
Μοτό
F800GS
Θα ήθελα την γνώμη σας.
Η σκήνη που επισυνάπτω είναι πολύ παλιά (salewa expedition II) και έχουν ξεκολήσει η θερμοραφές.
Κατά τα άλλα έχει χρησιμοποιηθεί ελάχιστα και τα πανιά και οι μπανέλες είναι αψεγάδιαστα.
Αξίζει να την επισκευάσω; Σε κάποιον που είχα απευθυνθεί μου έβγαινε γύρω στα 120€.
Έχεται κάποιον μάστορα να μου προτείνεται;

Τελικά βρήκα λύση και ειπα να ενημερώσω μήπως βοηθήσω κάποιον με παρόμοιο πρόβλημα.
Οι λύσεις με τις διάφορες κόλες που μου προτάθηκαν θα μπορούσαν να εφαρμοστούν για επισκευή σε εντοπισμένο μικρού μεγέθους πρόβλημα. Όταν έχουν ξεκολήσει όλες οι θερμοραφές (40-50 μέτρα μήκος) και απαιτείς αντοχές σε αντίξοες συνθήκες, χρειάζεσαι επαγγελματική δουλειά.
Βρήκα λοιπόν τον Παντελή Δ. Παντελή στο Περιστέρι http://www.tsagkaradikoexpress.gr .
Μάστορας με πάθος για την δουλειά του και σύγχρονο εξοπλισμό. Η επισκευή είναι τέλεια και στοίχησε 60€.
Τον ευχαριστώ δημοσίως και του εύχομαι καλές δουλειές.
Η επισκευή:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Τελικά βρήκα λύση και ειπα να ενημερώσω μήπως βοηθήσω κάποιον με παρόμοιο πρόβλημα.
Οι λύσεις με τις διάφορες κόλες που μου προτάθηκαν θα μπορούσαν να εφαρμοστούν για επισκευή σε εντοπισμένο μικρού μεγέθους πρόβλημα. Όταν έχουν ξεκολήσει όλες οι θερμοραφές (40-50 μέτρα μήκος) και απαιτείς αντοχές σε αντίξοες συνθήκες, χρειάζεσαι επαγγελματική δουλειά.
Βρήκα λοιπόν τον Παντελή Δ. Παντελή στο Περιστέρι http://www.tsagkaradikoexpress.gr .
Μάστορας με πάθος για την δουλειά του και σύγχρονο εξοπλισμό. Η επισκευή είναι τέλεια και στοίχησε 60€.
Τον ευχαριστώ δημοσίως και του εύχομαι καλές δουλειές.
Η επισκευή:
:cool:
Εκεί πηγαίνω πολλά χρόνια, για τα πάντα (παπούτσια-μπότες, σάκους, τσάντες, όλα...)!
Αν σου πει ¨γίνεται¨, πες πως έγινε! Εγγύηση!

Πάντως για σκηνές δε μου είχε περάσει από το μυαλό! Αν είχα αντίστοιχο θέμα, δε θα σκεφτόμουνα να πάω. Καλά που το είπες !!!
 

ztakisg16

Μέλος
Όνομα
Τακης
Μοτό
Bmw Xchallenge
Η νεοαποκτηθείσα σκηνή μου...
https://www.lightgear.gr/skhnh-coleman-darwin-2.html
Darwin coleman 2...Η πιο μικρή σε μέγεθος και βάρος (43 εκατοστά μήκος μαζεμένη και λιγότερο από 3 κιλά βάρος) τύπου ιγκλού σκηνή με διπλό πανί που μπορούσα να βρω στο εμπόριο...Φαίνεται πολύ ποιοτική και στήνεται άνετα σε οποιοδήποτε έδαφος και χωρίς την χρήση από πασαλακια όταν δεν φυσάει...Από χώρο χωράει πολύ άνετα ένα άτομο με όλα του τα πράγματα αλλά είμαι σίγουρος ότι θα μπορούσαν να μείνουν και δύο άτομα μαζί.Εχει ένα μικρό προθάλαμο μπροστά στη είσοδο για να αφήνω έξω τις μπότες...Το μόνο που μπορεί να μην αρέσει σε κάποιους είναι ότι πρόκειται για καθαρά χειμερινή σκηνή καθώς έχει μια είσοδο και μικρή σίτα στην πόρτα αλλά για αυτό ακριβώς τον λόγο εγω την πήρα...Άντε να έρθει ο καιρός να δοκιμαστεί και σε πραγματικές συνθηκες...


Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
tiger 955i-gs 1200
Η νεοαποκτηθείσα σκηνή μου...
https://www.lightgear.gr/skhnh-coleman-darwin-2.html
Darwin coleman 2...

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Φιλε μου,εκανες εξαιρετικη επιλογη.Ποιοτικη,πρακτικη και με σωστη αδιαβροχοποιηση.

Αν σηκωσεις το εξωτερικο του απο την μια μερια,θα σε βολεψει ΚΑΙ το καλοκαιρι.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Τάκη πολύ καλή επιλογή...καλορίζικη και καλούς ύπνους να ρίξεις φιλαράκι...:)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Με γειά Τάκη!
Την τσ'ιμπησες τελικά ;)
Και καλά έκανες!!!!
 

Pikinos

Ο Φαρμακοποιος
Περιοχή
Αγια παρασκευη -Αθηνα
Όνομα
Πανος
Μοτό
BMW f800gsa
Robens starlight 2 τελικά.
Μετά από πολύ ψάξιμο κατέληξα εκεί.

Ήθελα μια σκηνή να στήνεται εύκολα και γρήγορα,να ξεστηνεται γρήγορα(σημαντικο και αυτό) οι μπανέλες να είναι εξωτερικές, αλουμινίου και να κρεμας το μέσα.

Το μόνο που σκεφτόμουν πριν την αγορά ήταν αν η σκηνή θα είναι τύπου ιγκλου ή σκηνακι.
Η δεύτερη Δεν μπορεί να στηθεί σε τσιμέντο. (Μάλλον μπορεί . Εσύ δεν μπορείς να κάνεις τρύπες σε κάθε προαύλιο που βρίσκεις). it's ok
Μην πει κανέις για άμμο.
Υπάρχουν άλλες δύο καλοκαιρινές σκηνές.
Terra Tupa 4p μαζί με τον μεγάλο προθάλαμο,12κιλα και τα δύο, για μεγάλες διακοπές.



Και άλλη μια μικρή για καταδρομικα διήμερα.





Με τα μειονέκτηματα και τα πλεονεκτήματα της κάθε μιας, που έχουν αναφερθεί στο παρών θέμα
Και κυρίως με την ανάλυση του @STF και όλων των άλλων παιδιών περί σκηνής,κατεληξα στην παρακάτω

Ο χρόνος θα δείξει





Η αγορά έγινε από κατάστημα της Δράμας. Μαζί με μεταφορικά πήγε 175 €

Όλοι οι υπόλοιποι στο σκρουτζ έπαιζαν στα 200
 
Τελευταία επεξεργασία:

Big twin

Orange blood
Όνομα
Σαββας
Μοτό
Ktm 990 smt 2011
Η νεοαποκτηθείσα σκηνή μου...
https://www.lightgear.gr/skhnh-coleman-darwin-2.html
Darwin coleman 2...Η πιο μικρή σε μέγεθος και βάρος (43 εκατοστά μήκος μαζεμένη και λιγότερο από 3 κιλά βάρος) τύπου ιγκλού σκηνή με διπλό πανί που μπορούσα να βρω στο εμπόριο...Φαίνεται πολύ ποιοτική και στήνεται άνετα σε οποιοδήποτε έδαφος και χωρίς την χρήση από πασαλακια όταν δεν φυσάει...Από χώρο χωράει πολύ άνετα ένα άτομο με όλα του τα πράγματα αλλά είμαι σίγουρος ότι θα μπορούσαν να μείνουν και δύο άτομα μαζί.Εχει ένα μικρό προθάλαμο μπροστά στη είσοδο για να αφήνω έξω τις μπότες...Το μόνο που μπορεί να μην αρέσει σε κάποιους είναι ότι πρόκειται για καθαρά χειμερινή σκηνή καθώς έχει μια είσοδο και μικρή σίτα στην πόρτα αλλά για αυτό ακριβώς τον λόγο εγω την πήρα...Άντε να έρθει ο καιρός να δοκιμαστεί και σε πραγματικές συνθηκες...


Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άμα κρίνω από τη φωτογραφία Νο3 σε περίπτωση ανάγκης Χωράνε 12 μέσα όχι 2 :p....

Ωραίος.! Τι λέμε τώρα καλορίζικη η καλοτάξιδη? :D

Και εγώ θέλω..!

Μπήκε στο πρόγραμμα...!
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Και εγώ θέλω..!Μπήκε στο πρόγραμμα...!
Τι να την κανεις εσυ μαρη λελουδω την ADVε σκηνη?:ll:με το ασφαλτοπαρτάλι που'χεις πώς θα πηγαινεις στα βουνα?με γαϊδουρι?....μπρρρρρρ κιτς κιτς ζαγαριιιιι:ha:fun:fun:fun
 

Big twin

Orange blood
Όνομα
Σαββας
Μοτό
Ktm 990 smt 2011
Τι να την κανεις εσυ μαρη λελουδω την ADVε σκηνη?:ll:με το ασφαλτοπαρτάλι που'χεις πώς θα πηγαινεις στα βουνα?με γαϊδουρι?....μπρρρρρρ κιτς κιτς ζαγαριιιιι:ha:fun:fun:fun
Ένα emoticon να κάνει κωλ.......λο δε βάλετε :hanmt:ha:ha
 

Big twin

Orange blood
Όνομα
Σαββας
Μοτό
Ktm 990 smt 2011
@mAthosalas Κώστα αν το τραβήξουμε λίγο ακόμα με τα λελολόγια το επόμενο ποστ θα είναι του Λευτέρη @HAWK_46 και θα λέει:Τα φτιάξετε? Πολύ χάρηκα....! Χαχαχαχαχα!




Ντροπή μας χαλάμε το νήμα του παιδιού... Πάμε στο "Συμβαίνει τώρα?" Έχω όρεξη Από καιρό ήθελα να σΕ πω κάτι για το κάρο σου..!:laugh:
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
@mAthosalas Κώστα αν το τραβήξουμε λίγο ακόμα με τα λελολόγια το επόμενο ποστ θα είναι του Λευτέρη @HAWK_46 και θα λέει:Τα φτιάξετε? Πολύ χάρηκα....! Χαχαχαχαχα!




Ντροπή μας χαλάμε το νήμα του παιδιού... Πάμε στο "Συμβαίνει τώρα?" Έχω όρεξη Από καιρό ήθελα να σΕ πω κάτι για το κάρο σου..!:laugh:
Iσα μαρη κουτσομπολα..παμε στο αλλο...τς...:ll:και ισα ισα..για σκηνες κ βουνα μιλαμε εδω...και τραινακια πανω στα βουνα...μια χαρα το πας :prct:...να παρεις και κανα ματοσακο να τσουλαει χωμα(και γενικα να τσουλαει...)σουπερ θα εισαι...Θα σΕ κοπει η ορεξη για λελουδια...:ha
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
@mAthosalas Κώστα αν το τραβήξουμε λίγο ακόμα με τα λελολόγια το επόμενο ποστ θα είναι του Λευτέρη @HAWK_46 και θα λέει:Τα φτιάξετε? Πολύ χάρηκα....! Χαχαχαχαχα!




Ντροπή μας χαλάμε το νήμα του παιδιού... Πάμε στο "Συμβαίνει τώρα?" Έχω όρεξη Από καιρό ήθελα να σΕ πω κάτι για το κάρο σου..!:laugh:
Εγω θελω απλα μια μοτοφωτο με φορτωμενη σκηνη, υποστρωμα, κατωσεντονα, πασαλακια και το ετερον ημισυ να περιμενει να ανεβει στο μοτοσακό!!!
:ha
 

Big twin

Orange blood
Όνομα
Σαββας
Μοτό
Ktm 990 smt 2011
@HAWK_46 τοθεμα ειναι να ανεβει ο Σαββας πρωτα...:ha
Δεν τρώω παντόφλα να ξέρεις! Εκτός αν δεν εννοούσες αυτό μετά πάει το "όποιος έχει τη μύγα....":laugh: κατά τα άλλα η εικόνα δεν με εκπροσωπεί καθόλου τα λόγια όμως είναι σα να τα έγραψα εγώ:ha και μη με μπριζόνεις :p:p
 

Pikinos

Ο Φαρμακοποιος
Περιοχή
Αγια παρασκευη -Αθηνα
Όνομα
Πανος
Μοτό
BMW f800gsa
Η σκηνή τρομερή. Στήνεται πολύ εύκολα. Μαζεύεται ακόμα πιο εύκολα.

Αν είχα πάρει τη μικρή για ένα άτομο δεν θα μουν και πολύ άνετα.

Πολύ καλός εξαερισμός και πολύ βολικό που στήνεται πρώτα το έξω και μετά το μέσα.

Το στήσιμο τώρα.
Αν έχει χώμα καλός.
Αν έχει τσιμέντο πάλι καλός.Ειχα τις απαραίτητες προκες


Η ΜΟΝΉ περίπτωση που δεν μπορείς να την στήσεις και κοιμάσε με ουρανό είναι όταν έχει 10ποντους χώμα και από κάτω τσιμέντο... Εκεί τον ήπιες... τον ελληνικό της παρηγοριάς

Παραλίγο να τον πιο και γω εκεί που στήσαμε.
Για καλή μου τύχη το τσιμέντο κάποια στιγμή σταμάτησε
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
tiger 955i-gs 1200
Πολυ αγοραζουνε σκηνη με κυριο κριτηριο το βαρος.Απ οτι εχω καταλαβει αυτο το μισο κιλο κανει πολλες φορες την διαφορα,Μην ψαχνεται το απολυτο βαρος,η τον απολυτο ογκο.Λιγα γραμμαρια παραπανω,τα οποια στο φιναλε δεν τα κουβαλατε στην πλατη σας, μπορει να σας γλυτωσουνε απο μεγαλη ταλαιπωρια.
 
Top Bottom