Η σκηνή του ταξιδιάρη...

mike

Μέλος
Περιοχή
Ρέθυμνο
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
aprillia caponord rally
Δεν κάνω συχνά κάμπινγκ, παρά μόνο με τη μηχανή οπότε χρειαστεί, εξου και η ορειβατική 2 ατόμων που έχω, ο οποία είναι μικρή, ελαφριά με καλή αδιαβροχοποίηση και ακριβή.

Με τη γυναικα όμως θα προτιμήσω μια πιο ευρύχωρη για ευνόητους λόγους αλλά και το πλεονέκτημα μεταφοράς με αυτοκίνητο.

Ποια είναι η γνώμη σας γι αυτή?

καλημέρα ! αυτή είχε προτείνει ο onroad και με τη σειρά μου τη πρότεινα σε φίλους και έχουν μείνει ενθουσιασμένοι ! Άνοιξη καλοκαίρι φθινόπωρο (αρχές) μια χαρά και εύκολη στο στήσιμο ! αρκετά ευρύχωρη ! συστήνεται με κλειστά τα μάτια !
 

Juohmaru!

Μέλος
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
S2R1000
Meoni
Δεν κάνω συχνά κάμπινγκ, παρά μόνο με τη μηχανή οπότε χρειαστεί, εξου και η ορειβατική 2 ατόμων που έχω, ο οποία είναι μικρή, ελαφριά με καλή αδιαβροχοποίηση και ακριβή.

Με τη γυναικα όμως θα προτιμήσω μια πιο ευρύχωρη για ευνόητους λόγους αλλά και το πλεονέκτημα μεταφοράς με αυτοκίνητο.

Ποια είναι η γνώμη σας γι αυτή?

Ποιοτική φαίνεται όμως έχω μια επιφύλαξη πόσο δροσερή θα είναι σε καλοκαιρινές συνθήκες...
Γενικά καλό είναι η εσωτερική σκηνή (inner tent) και η εξωτερική (flyer) που έχει την αδιαβροχοποίηση να είναι δύο ξεχωριστά τμήματα και μάλιστα αν οι μπανέλες "πιανουν" στην εσωτερική, της επιτρέπουν να στηθεί και μόνη της... στις πολλές ζέστες. Το flyer δε καλό είναι να έχει ανοίγματα και δεξιά-αριστερά αντί μόνο εμπρός-πίσω.
My 2cents...
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ωραία έκλεισε!
Και ένα στρωματάκι φουσκωτό και είμαστε κομπλεντέν....
Το βγάλαμε το μεροκάματο :roflmao:

Ευχαριστώ παιδεςςς
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Για καλοκαίρι είναι καλές και σε νορμάλ τιμές οι oztrail.
Ρίξε μια ματιά.
Γενικά θα έλεγα να προτιμήσεις 3 ατόμων πάντως αφού προορίζεται για αυτοκίνητο.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Για καλοκαίρι είναι καλές και σε νορμάλ τιμές οι oztrail.
Ρίξε μια ματιά.
Γενικά θα έλεγα να προτιμήσεις 3 ατόμων πάντως αφού προορίζεται για αυτοκίνητο.
Θα τις ψάξω, ευχαριστώ.
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
καλημέρα ! αυτή είχε προτείνει ο onroad και με τη σειρά μου τη πρότεινα σε φίλους και έχουν μείνει ενθουσιασμένοι ! Άνοιξη καλοκαίρι φθινόπωρο (αρχές) μια χαρά και εύκολη στο στήσιμο ! αρκετά ευρύχωρη ! συστήνεται με κλειστά τα μάτια !
Την εχω 3η χρονια φετος , για μενα οτι καλύτερο εχω παρει σε ευκολία .
Εχω φαει κ μια καλη βροχη , τιποτα δεν καταλαβε .αν θες στην δινω για δοκιμή φιλε μου αμπεμπαμπλομ
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Την εχω 3η χρονια φετος , για μενα οτι καλύτερο εχω παρει σε ευκολία .
Εχω φαει κ μια καλη βροχη , τιποτα δεν καταλαβε .αν θες στην δινω για δοκιμή φιλε μου αμπεμπαμπλομ
Αυτό λέγεται και ενδοΚαΤεΜική αλληλεγγύη ??? ;)


:secret:...Σ' "έδωσα στεγνά". (βλ.χωρίς σάλιο) :ha
 

Pikinos

Ο Φαρμακοποιος
Περιοχή
Αγια παρασκευη -Αθηνα
Όνομα
Πανος
Μοτό
BMW f800gsa
Να γράψω και γω για το καλοκαίρι


Tupa terra 4p για πολυήμερη κατασκήνωση
Μεγάλα ανοίγματα 360°
Με τον προθάλαμο φτιάχνεις σκιά που χωράει τραπεζάκι και 4 καρέκλες άνετα







Για μονοήμερη η και έναν ύπνο αν σε πάρει το βράδυ έχω την παρακάτω. Είναι σκιάστρο της terra και αυτό που γίνεται κύλινδρος όταν είναι μαζεμένο με μήκος 80cm. Μπαίνει άνετα σε μηχανάκι.
Ανοίγει τραβοντας 2 σχοινιά και μαζεύεται πανεύκολα με τον ίδιο τρόπο.
Φουλ ανοίγματα και αυτό





 
Τελευταία επεξεργασία:

CelioGR

Μέλος
Όνομα
John
Μοτό
KTM 790 Adv R
Γεια χαρα. Οι βασικές μου παράμετροι για σκηνή παντα ήταν: πρέπει να είναι ελαφριά, με μικρό όγκο όταν μαζεύεται. Camping βασικά ελεύθερο, όχι πολύ χαμηλές θερμοκρασίες (έχω κάνει μέχρι -6 σε βουνό για ένα δυο βραδυα) και μόνος μου (η γυναίκα μου δεν πάιζει για camping).

H πρώτη μου σκηνή ήταν μια Ozzytrail Starlight 1 (δεν υπάρχει πια, μόνο η Starlight 2). Μικρή σκηνή, "ταφοειδής" ίσα που χώραγα με το κράνος.

Τώρα έχω μια Big Agnes FlyCreek UL2 Mtglo και είναι εξαιρετική. επίσης πολύ ελαφριά (1 kgr) και πολύ μαζεμένη. την έχω εδώ και 3 χρόνια και έχω πάει παντού μαζί της. Και αυτή όμως καταργήθηκε και υπάρχει η ίδια αλλά χωρίς τα LED (Big Agnes Unisex's Fly Creek Tent, Olive Green, One Size: Amazon.co.uk: Sports & Outdoors )

Το μόνο μειονέκτημα είναι το άνοιγμα που είναι ένα από εμπρός. Από πρακτική άποψη καλύτερα είναι στο πλάι και ακόμα καλύτερα 2, οπότε η επόμενη θα έιναι η BigAgnes Copper Spur, Copper Spur HV UL2 όταν μπορέσω να ξαναταξιδέψω.

Για στρώμα έχω ένα φουσκωτό σαν αυτό: UOUNE Inflatable Sleeping Mat-Waterproof Camping Mattress,Double-Sided Color Air Pad,Portable & Folding Inflating Single Bed for Outdoor Backpacking Hiking(Blue + Green): Amazon.co.uk: Sports & Outdoors
 

Spyrious

Μέλος
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
00' TL1000R
22' 701 Enduro
Καλημέρα. Εδώ και λίγα χρόνια για κάμπινγκ με την μοτό έχω την σκηνή High Peak Siskin 2.0.



Είμαι πολύ ευχαριστημένος γενικά. Στήνεται και μαζεύεται εύκολα και γρήγορα. Αδιαβροχοποίηση που δεν με προβλημάτισε και ελαφριά με μέγεθος που χωρά στο σαμάρι άνετα.
Το μόνο αρνητικό για εμένα είναι ότι επειδή είναι μονού πανιού ,τυχαίνει να περνά η υγρασία μέσα. Έχει τύχει να ξυπνήσω με τα μαλλιά μούσκεμα διότι κατά λάθος ακούμπαγα στα τοιχώματα.
Επίσης προτιμώ μια γεωστατική σκηνή.
Πάλι θέλω ελαφριά και να μαζεύει σε μικρό μέγεθος. Μετά από αρκετή αναζήτηση βρήκα αυτήν εδώ. Έχει και ένα είδος προθάλαμο.




Δεν την γνωρίζω την εταιρία.Έχει μερικές επιλογές (δεν έχω καταλάβει ακριβώς που διαφέρουν. Παίζει σε amazon και σε ebay.

Εκτός αυτής σε αυτά τα χαρακτηριστικά έχετε κάτι άλλο να προτείνετε;
 

sfera

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Σταμάτης
Μοτό
Tenere700, CRM250, Bandit 650
Καλημέρα. Εδώ και λίγα χρόνια για κάμπινγκ με την μοτό έχω την σκηνή High Peak Siskin 2.0.



Είμαι πολύ ευχαριστημένος γενικά. Στήνεται και μαζεύεται εύκολα και γρήγορα. Αδιαβροχοποίηση που δεν με προβλημάτισε και ελαφριά με μέγεθος που χωρά στο σαμάρι άνετα.
Το μόνο αρνητικό για εμένα είναι ότι επειδή είναι μονού πανιού ,τυχαίνει να περνά η υγρασία μέσα. Έχει τύχει να ξυπνήσω με τα μαλλιά μούσκεμα διότι κατά λάθος ακούμπαγα στα τοιχώματα.
Επίσης προτιμώ μια γεωστατική σκηνή.
Πάλι θέλω ελαφριά και να μαζεύει σε μικρό μέγεθος. Μετά από αρκετή αναζήτηση βρήκα αυτήν εδώ. Έχει και ένα είδος προθάλαμο.




Δεν την γνωρίζω την εταιρία.Έχει μερικές επιλογές (δεν έχω καταλάβει ακριβώς που διαφέρουν. Παίζει σε amazon και σε ebay.

Εκτός αυτής σε αυτά τα χαρακτηριστικά έχετε κάτι άλλο να προτείνετε;
 

sfera

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Σταμάτης
Μοτό
Tenere700, CRM250, Bandit 650
Την εχω αγορασει εδω και 3 χρονια την συγκεκριμενη naturehike ειναι πολυ καλη και αδιαβροχη δοκιμασμενη και ειαaι πολυ μικρη σε ογκο 2 ατομα με μπαγαζια χωρανε ανετα. Πολυ καλη για την τιμη της
 

Spyrious

Μέλος
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
00' TL1000R
22' 701 Enduro
Την εχω αγορασει εδω και 3 χρονια την συγκεκριμενη naturehike ειναι πολυ καλη και αδιαβροχη δοκιμασμενη και ειαaι πολυ μικρη σε ογκο 2 ατομα με μπαγαζια χωρανε ανετα. Πολυ καλη για την τιμη της
Ευχαριστώ για την απάντηση .Θυμάσαι πιο μοντέλο γιατί δίνει αρκετά. Ευχαριστώ!
 

christoslazy

Bad habits die hard
Περιοχή
Larisa
Όνομα
Christos Lazidis
Μοτό
BMW F650GS DAKAR 2005
KAWASAKI ZZR 600 2006 Black UK edition
Καλημέρα. Εδώ και λίγα χρόνια για κάμπινγκ με την μοτό έχω την σκηνή High Peak Siskin 2.0.



Είμαι πολύ ευχαριστημένος γενικά. Στήνεται και μαζεύεται εύκολα και γρήγορα. Αδιαβροχοποίηση που δεν με προβλημάτισε και ελαφριά με μέγεθος που χωρά στο σαμάρι άνετα.
Το μόνο αρνητικό για εμένα είναι ότι επειδή είναι μονού πανιού ,τυχαίνει να περνά η υγρασία μέσα. Έχει τύχει να ξυπνήσω με τα μαλλιά μούσκεμα διότι κατά λάθος ακούμπαγα στα τοιχώματα.
Επίσης προτιμώ μια γεωστατική σκηνή.
Πάλι θέλω ελαφριά και να μαζεύει σε μικρό μέγεθος. Μετά από αρκετή αναζήτηση βρήκα αυτήν εδώ. Έχει και ένα είδος προθάλαμο.




Δεν την γνωρίζω την εταιρία.Έχει μερικές επιλογές (δεν έχω καταλάβει ακριβώς που διαφέρουν. Παίζει σε amazon και σε ebay.

Εκτός αυτής σε αυτά τα χαρακτηριστικά έχετε κάτι άλλο να προτείνετε;
Δεν την έχω αγοράσει ακόμα αλλά μετά από ψάξιμο και θέαση κριτικών στο YouTube κατέληξα στην SALEWA MICRA2. Κάπου στα 160-170€ βγαίνει από TREKINN. Έκανα μια δοκιμαστική αγορά από εκεί για να τεστάρω και είμαι ευχαριστημένος. Θα δοκιμάσω πρώτα τη σκηνή που χάρισε η Ελένη Vaelsod εδώ μέσα και αν δε μείνω ικανοποιημένος θα προβώ σε αγορά στο μέλλον.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 

Ziggy

Μέλος
Περιοχή
ΠΑΙΑΝΙΑ
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1150GS
Suzuki DRZ400S
Yamaha T7
Εχω την Salewa Denali III και είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Βέβαια είναι μεγαλύτερη, γιατί κοιμίζει 2 άτομα.
Το μόνο της μείον είναι ότι για χειμώνα είναι κρύα γιατί το εσωτερικό πανί της είναι τελείως διάτρητο, αυτό βέβαια την κάνει δροσερή το καλοκαίρι !
Θα προτιμούσα να έχει μια φάσα περίπου 30 εκ ύψους από το έδαφος, από άλλο πανί που θα πήγαινε γύρω γύρω. Αλλά ένας καλό υπνόσακος λύνει το θέμα σε ένα βαθμό στα πολλά κρύα ......
Η Salewa Micra 2 είναι μικρότερη και ιδανική για ένα άτομα με τα πράγματά του μέσα στη σκηνή
Η Nature Hike έχει ένα μοντέλο το οποίο σου επιτρέπει να μαζέψεις την σκηνή πρώτα από μέσα και μετά το εξωτερικό. Πολύ χρήσιμο σε περίπτωση που βρέχει.

Προτεραιότητες που είχα θέσει όταν ψαχνόμουνα :

  1. Μπανέλες αλουμινίου, ελαφριές και μαζεύονται πανεύκολα
  2. Η βασική σκηνή να κρεμιέται με γατζάκια από τις μπανέλες και να μην περνάνε συρταρωτά, για γρηγορότερο στήσιμο (στην Denali που αγόρασα, οι μπανέλες περνάνε σε δύο μικρού μήκους μανίκια και δεν υπάρχει πρόβλημα γιατί αφενός το μανίκι είναι μικρό και αφετέρου η μπανέλες αλουμινίου γλυστράνε απίστευτα και δεν ανοίγουν από οι fiber. Ισως τα μικρά αυτά μανίκια να δίνουν μεγαλύτερη σταθερότητα σε πολύ αέρα.
  3. Ηθελα το φερμουάρ να ανοίγει στο μήκος της σκηνής και όχι στο πλάτος. Μπαίνεις και βγαίνεις πολύ πολύ ευκολότερα και επιπλέον έχεις το μεγάλο άνοιγμα δίπλα σου, που σημαίνει καλύτερη θέα (όταν υπάρχει) καλύτερη εικόνα του τι γίνεται έξω και εύκολη πρόσβαση σε πράγματα που ίσως έχεις αφήσει στον προθάλαμο
  4. Ηθελα να έχει δύο προθαλάμους γιατί είναι 2 ατόμων και να μπορεί ο κάθε ένας να μπαίνει από την πλευρά του. Εάν είναι για χρήση ενός ατόμου, θεωρώ ότι ο δεύτερος προθάλαμος είναι περιττός.
  5. Το φερμουάρ να ανοίγει ενιαία όλη την πόρτα, να είναι δηλαδή η πόρτα ημικυκλική και όχι τετράγωνη που συνήθως κλείνουνε με δύο φερμουάρ για το κάθε μισό. Ιδανικά να έχει δύο φερμουάρ αμφίδρομης κατεύθυνσης. Δηλαδή ένα πάνω και ένα κάτω και να ανοίγεις με όποιο σε βολεύει (δηλαδή από ξαπλωμένος το κάτω, αν είσαι όρθιος από το πάνω).
  6. Αδιαβροχοποίηση πάνω από 3000. Υπάρχουν σκηνές με ακόμα μεγαλύτερη αλλά σε κλίματα σαν το δικό μας έχει σαν αποτέλεσμα να μειώνεται η διαπνοή τους
Κάτω από τη σκηνή βάζω ένα κοινό μουσαμά, λίγο μεγαλύτερο από τις διαστάσεις της σκηνής. Πολύ χρήσιμο γιατί τον απλώνεις και πατώντας πάνω τους και όχι σε χώματα κλπ ανοίγεις τη σκηνή και έχεις και τα πράγματά σου. Το ίδιο και στο μάζεμα. Επίσης παρέχει μεγαλύτερη προστασία τόσο από την υγρασία όσο και από σκισήματα της σκηνής από τυχόν κλαδάκια αγκαθάκια κλπ που βρίσκονται στο έδαφος.
Ακόμα καλύτερη λύση είναι τα footprint που κάνουν την ίδια δουλειά και σε πολύ μικρότερο όγκο. Τσιγκουνεύτηκα και δεν το πήρα.
Θεωρώ επίσης βασικό στοιχείο να είναι η σκηνή άνετη και ας είναι μεγαλύτερη και βαρύτερη. Στην λίγο μεγαλύτερη έχεις χώρο να κοιμηθείς άνετα και παράλληλα να έχεις όλα τα πράγματά σου μέσα.
Επίσης προτιμώ της τύπου ιγκλού γιατί στήνονται πανεύκολα σε όλα τα εδάφη. Το καλοκαίρι σχεδόν δεν απαιτούν κάρφωμα. Επιπλέον μετακομίζεις πανεύκολα και τέλος την γυρνάς ανάποδα και καθαρίζεις το εσωτερικό της χωρίς κόπο.

Αυτή η σκηνή της Coleman είναι καλή για τα λεφτά της
Βέβαια έχει μπανέλες από fb, η πόρτα είναι στο πλάτος και έχει έναν προθάλαμο. Αλλά για τα λεφτά της πρέπει είναι super !

Ελπίζω να βοήθησα στην αναζήτηση
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Για καλές και οικονομικές σκηνές ας τσεκαρει οποίος θέλει τις Quechua στο decathlon.
 
Reactions: STF

sfera

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Σταμάτης
Μοτό
Tenere700, CRM250, Bandit 650
Ευχαριστώ για την απάντηση .Θυμάσαι πιο μοντέλο γιατί δίνει αρκετά. Ευχαριστώ!
Την naturehike σειρα P3 εχω παρει ..
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
tiger 955i-gs 1200
Καλημέρα. Εδώ και λίγα χρόνια για κάμπινγκ με την μοτό έχω την σκηνή High Peak Siskin 2.0.



Είμαι πολύ ευχαριστημένος γενικά. Στήνεται και μαζεύεται εύκολα και γρήγορα. Αδιαβροχοποίηση που δεν με προβλημάτισε και ελαφριά με μέγεθος που χωρά στο σαμάρι άνετα.
Το μόνο αρνητικό για εμένα είναι ότι επειδή είναι μονού πανιού ,τυχαίνει να περνά η υγρασία μέσα. Έχει τύχει να ξυπνήσω με τα μαλλιά μούσκεμα διότι κατά λάθος ακούμπαγα στα τοιχώματα.
Επίσης προτιμώ μια γεωστατική σκηνή.
Πάλι θέλω ελαφριά και να μαζεύει σε μικρό μέγεθος. Μετά από αρκετή αναζήτηση βρήκα αυτήν εδώ. Έχει και ένα είδος προθάλαμο.




Δεν την γνωρίζω την εταιρία.Έχει μερικές επιλογές (δεν έχω καταλάβει ακριβώς που διαφέρουν. Παίζει σε amazon και σε ebay.

Εκτός αυτής σε αυτά τα χαρακτηριστικά έχετε κάτι άλλο να προτείνετε;
Nα τα παρουμε ενα ενα.

Οι σκηνες μονου υλικου δεν βαζουν περισσοτερη υγρασια.Απλα δεν μπορουν να αποβαλουν την υγρασια που δημιουργουμε εμεις απο τα χνωτα μας.Μια λυση ειναι να αφηνεις ανοιχτη την πορτα οσο σου το επιτρεπει ο καιρος.

Η naturehike παρολο που δεν την γνωριζεις ειναι μια κινεζικη εταιρεια απο τις κορυφαιες στον χωρο του εξοπλισμου camping.Η συγκεκριμενη που ανεβασες ειναι μια σχετικα φθηνη με μετρια χαρακτηριστικα.Οχι κακη αλλα υπαρχουν και καλυτερες.

Εγω θα σου προτεινω δυο τις οποιεςεχω δοκιμασει ακομη και σε πολυ ασχημες συνθηκες.

Η πρωτη ειναι η Coleman.Eχει παρομοια χαρακτηριστικα με αυτη που ανεβασες αλλα την θεωρω λιγο καλυτερη ποιοτικα.

https://www.skroutz.gr/s/11898954/Coleman-Darwin-2-Σκηνή-4-Εποχών-2-Ατόμων.html



Η δευτερη ειναι η Trimm Alfa.Τουλαχιστον μια κατηγορια πανω απο τις αλλες δυο σε ολα τα επιπεδα.Ειναι η σκηνη που χρησιμοποιω εδω και καποια χρονια.Αντεχει στον αερα,δεν βαζει σταγονα,στο χιονιι δεν μασαει και ο πατος της εχει φοβερη αδιαβροχοποιηση με αποτελεσμα να εχω κοιμηθει μεσα σε νερα και να μην εχω καταλαβει τιποτε.

https://www.skroutz.gr/s/8734784/Trimm-Alfa.html



Οποια απο τις τρεις και να διαλεξεις θα μεινεις αρκετα ικανοποιημενος.
 

fofiko

Μέλος
Όνομα
Danis
Μοτό
KTM 1290 Adventure
Quechua Quickhiker Ultralight 3 για ταξίδια με την μηχανή ή διήμερα στο βουνό

Nemo Quantum Elite 2 για ταξίδια με το ποδήλατο ή πολυήμερα στο βουνό
 
Top Bottom