Η σκηνή του ταξιδιάρη...

mike

Μέλος
Περιοχή
Ρέθυμνο
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
aprillia caponord rally
Δεν κάνω συχνά κάμπινγκ, παρά μόνο με τη μηχανή οπότε χρειαστεί, εξου και η ορειβατική 2 ατόμων που έχω, ο οποία είναι μικρή, ελαφριά με καλή αδιαβροχοποίηση και ακριβή.

Με τη γυναικα όμως θα προτιμήσω μια πιο ευρύχωρη για ευνόητους λόγους αλλά και το πλεονέκτημα μεταφοράς με αυτοκίνητο.

Ποια είναι η γνώμη σας γι αυτή?

καλημέρα ! αυτή είχε προτείνει ο onroad και με τη σειρά μου τη πρότεινα σε φίλους και έχουν μείνει ενθουσιασμένοι ! Άνοιξη καλοκαίρι φθινόπωρο (αρχές) μια χαρά και εύκολη στο στήσιμο ! αρκετά ευρύχωρη ! συστήνεται με κλειστά τα μάτια !

Juohmaru!

Μέλος
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
Monster S2R
Δεν κάνω συχνά κάμπινγκ, παρά μόνο με τη μηχανή οπότε χρειαστεί, εξου και η ορειβατική 2 ατόμων που έχω, ο οποία είναι μικρή, ελαφριά με καλή αδιαβροχοποίηση και ακριβή.

Με τη γυναικα όμως θα προτιμήσω μια πιο ευρύχωρη για ευνόητους λόγους αλλά και το πλεονέκτημα μεταφοράς με αυτοκίνητο.

Ποια είναι η γνώμη σας γι αυτή?

Ποιοτική φαίνεται όμως έχω μια επιφύλαξη πόσο δροσερή θα είναι σε καλοκαιρινές συνθήκες...
Γενικά καλό είναι η εσωτερική σκηνή (inner tent) και η εξωτερική (flyer) που έχει την αδιαβροχοποίηση να είναι δύο ξεχωριστά τμήματα και μάλιστα αν οι μπανέλες "πιανουν" στην εσωτερική, της επιτρέπουν να στηθεί και μόνη της... στις πολλές ζέστες. Το flyer δε καλό είναι να έχει ανοίγματα και δεξιά-αριστερά αντί μόνο εμπρός-πίσω.
My 2cents...

Aldebaran

Λασπωμένο μέλος.
Περιοχή
Στο νησί του Αίαντα.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure '07
KTM 640 Adventure R '05
Ωραία έκλεισε!
Και ένα στρωματάκι φουσκωτό και είμαστε κομπλεντέν....
Το βγάλαμε το μεροκάματο :roflmao:

Ευχαριστώ παιδεςςς

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
dl650
Για καλοκαίρι είναι καλές και σε νορμάλ τιμές οι oztrail.
Ρίξε μια ματιά.
Γενικά θα έλεγα να προτιμήσεις 3 ατόμων πάντως αφού προορίζεται για αυτοκίνητο.

Aldebaran

Λασπωμένο μέλος.
Περιοχή
Στο νησί του Αίαντα.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure '07
KTM 640 Adventure R '05
Για καλοκαίρι είναι καλές και σε νορμάλ τιμές οι oztrail.
Ρίξε μια ματιά.
Γενικά θα έλεγα να προτιμήσεις 3 ατόμων πάντως αφού προορίζεται για αυτοκίνητο.
Θα τις ψάξω, ευχαριστώ.

onroad

Superhero
Περιοχή
RTW
Όνομα
Konstantinos
Μοτό
Χοντρη κιουρια
καλημέρα ! αυτή είχε προτείνει ο onroad και με τη σειρά μου τη πρότεινα σε φίλους και έχουν μείνει ενθουσιασμένοι ! Άνοιξη καλοκαίρι φθινόπωρο (αρχές) μια χαρά και εύκολη στο στήσιμο ! αρκετά ευρύχωρη ! συστήνεται με κλειστά τα μάτια !
Την εχω 3η χρονια φετος , για μενα οτι καλύτερο εχω παρει σε ευκολία .
Εχω φαει κ μια καλη βροχη , τιποτα δεν καταλαβε .αν θες στην δινω για δοκιμή φιλε μου αμπεμπαμπλομ

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
Την εχω 3η χρονια φετος , για μενα οτι καλύτερο εχω παρει σε ευκολία .
Εχω φαει κ μια καλη βροχη , τιποτα δεν καταλαβε .αν θες στην δινω για δοκιμή φιλε μου αμπεμπαμπλομ
Αυτό λέγεται και ενδοΚαΤεΜική αλληλεγγύη ??? ;)

:secret:...Σ' "έδωσα στεγνά". (βλ.χωρίς σάλιο) :ha

Pikinos

Ο Φαρμακοποιος
Περιοχή
Αγια παρασκευη -Αθηνα
Όνομα
Πανος
Μοτό
BMW F650GS Dakar
Να γράψω και γω για το καλοκαίρι

Tupa terra 4p για πολυήμερη κατασκήνωση
Μεγάλα ανοίγματα 360°
Με τον προθάλαμο φτιάχνεις σκιά που χωράει τραπεζάκι και 4 καρέκλες άνετα

Για μονοήμερη η και έναν ύπνο αν σε πάρει το βράδυ έχω την παρακάτω. Είναι σκιάστρο της terra και αυτό που γίνεται κύλινδρος όταν είναι μαζεμένο με μήκος 80cm. Μπαίνει άνετα σε μηχανάκι.
Ανοίγει τραβοντας 2 σχοινιά και μαζεύεται πανεύκολα με τον ίδιο τρόπο.
Φουλ ανοίγματα και αυτό

Τελευταία επεξεργασία:

CelioGR

Μέλος
Όνομα
John
Μοτό
KTM 790 Adv R
Γεια χαρα. Οι βασικές μου παράμετροι για σκηνή παντα ήταν: πρέπει να είναι ελαφριά, με μικρό όγκο όταν μαζεύεται. Camping βασικά ελεύθερο, όχι πολύ χαμηλές θερμοκρασίες (έχω κάνει μέχρι -6 σε βουνό για ένα δυο βραδυα) και μόνος μου (η γυναίκα μου δεν πάιζει για camping).

H πρώτη μου σκηνή ήταν μια Ozzytrail Starlight 1 (δεν υπάρχει πια, μόνο η Starlight 2). Μικρή σκηνή, "ταφοειδής" ίσα που χώραγα με το κράνος.

Τώρα έχω μια Big Agnes FlyCreek UL2 Mtglo και είναι εξαιρετική. επίσης πολύ ελαφριά (1 kgr) και πολύ μαζεμένη. την έχω εδώ και 3 χρόνια και έχω πάει παντού μαζί της. Και αυτή όμως καταργήθηκε και υπάρχει η ίδια αλλά χωρίς τα LED (Big Agnes Unisex's Fly Creek Tent, Olive Green, One Size: Amazon.co.uk: Sports & Outdoors )

Το μόνο μειονέκτημα είναι το άνοιγμα που είναι ένα από εμπρός. Από πρακτική άποψη καλύτερα είναι στο πλάι και ακόμα καλύτερα 2, οπότε η επόμενη θα έιναι η BigAgnes Copper Spur, Copper Spur HV UL2 όταν μπορέσω να ξαναταξιδέψω.

Για στρώμα έχω ένα φουσκωτό σαν αυτό: UOUNE Inflatable Sleeping Mat-Waterproof Camping Mattress,Double-Sided Color Air Pad,Portable & Folding Inflating Single Bed for Outdoor Backpacking Hiking(Blue + Green): Amazon.co.uk: Sports & Outdoors

Top Bottom