Η σκηνή του ταξιδιάρη...

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Πολύ καλή την βλέπω
Kαι οι δυο που σου ανεβασα ειναι πολυ καλες και δοκιμασμενες.Η trimm ομως εχει εμα μεγαλο πλεονεκτημα.Περα απο τις 4000 αδιαβροχοποιηση του πανω μερους,εχει 10000 στο κατω.Στα μερη που σκοπευεις να ταξιδεψεις επειδη εχει μονιμα υγρασια το εδαφος,το κρυο θα σου ερχεται απο κατω.
 

Costas

Μέλος
Περιοχή
Ωρωπός
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Vstrom 650xt
έλεγα ότι, όποια σκηνή και να πάρω να αγοράσω και ένα προστατευτικό Δάπεδο για την υγρασία
 

drogo

Μέλος
Περιοχή
Ωρωπος
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Norden 901, EXC 4OO,
καλημέρα και καλή χρόνια να έχουμε.
Ετοιμάζω ένα ταξίδι για nordkapp φέτος το καλοκαίρι και ψάχνομαι για αγορά σκηνής. Έχω καταλήξει στις παρακάτω και θα ήθελα μια βοήθεια:
Salewa Atlas III



Earth 2 Outwell


μου αρέσει περισσότερο η δεύτερη λόγω του ότι έχει τον προθάλαμο....
Ποια είναι η γνώμη σας ;
Ευχαριστώ
Κωστα με τι μηχανη θα πας?
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
έλεγα ότι, όποια σκηνή και να πάρω να αγοράσω και ένα προστατευτικό Δάπεδο για την υγρασία
Τα περισσοτερα δαπεδα ειναι 1000αρια.Σιγουρα ειναι απαραιτητα για να προστατεψουν απο φθορες και λασπες αλλα δεν κανουν πολλα στην υγρασια.Το ιδανικο δαπεδο ειναι ο κλασσικος διαφανος μουσαμας,αλλα εχει ογκο και τσακιζει εκει που τον διπλωνεις.
 

Ziggy

Μέλος
Περιοχή
ΠΑΙΑΝΙΑ
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1150GS
Suzuki DRZ400S
Yamaha T7
Έχω την Denali 3, εξαιρετική ποιότητα, μου αρέσει η είσοδος στο πλάι, γιατί είναι ευκολότερη είσοδος έξοδος Η Denali έχει δύο εισόδους η Mcral μια.Η Denali είναι δροσερή το καλοκαίρι αλλά κρύα το χειμώνα.Για ένα άτομο, μάλλον θα προτιμούσα τη micra,για τη μία είσοδο (για
Λιγότερες απώλειες θερμοτητας) κ τη μικρότερη συσκευασία.
 

Ziggy

Μέλος
Περιοχή
ΠΑΙΑΝΙΑ
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1150GS
Suzuki DRZ400S
Yamaha T7
Αν κάτι δεν μου αρέσει στην Denali είναι η μεγάλη διάτρητη επιφάνεια στο εσωτερικό πανί. Αυτό βέβαια κάνει την σκηνή πολύ δροσερή το καλοκαίρι, αλλά θα την ήθελα περισσότερο ζεστή τα κρύα βράδια. Θα ήθελα το εσωτερικό της πανί να μην είναι διάτρητο περίπου 20-30 εκ από το έδαφος. Από ότι είδα η Micra έχει πολύ μικρότερη διάτρητη επιφάνεια οπότε είναι καλύτερη για τα κρύα βράδια.
Eπίσης και οι δύο έχουν ένα σύστημα με τις μπανέλες που στην αρχή φαίνεται παράξενο αλλά τελικά είναι οκ όταν το μάθεις. Οι μπανέλες παιρνάνε από ένα μικρό μανίκι και γίνεται εύκολα, παρόλο που είμαι υπέρ της απουσίας μανικιού και πιάσιμο μόνο με πιαστράκια για μεγαλύτερη ευκολία. Αφού περαστούνε γίνεται μια κίνηση χιαστή η οποία φαίνεται σε κάποια βίντεο. Αυτή η κίνηση είναι λίγο περίεργη στην αρχή, αλλά κάνει απίστευτα σταθερή την σκηνή.
Από την όποια εμπειρία έχω αποκτήσει τελικά, εάν διάλεγα τώρα μεταξύ των δύο θα έπαιρνα τη micra.
Η naturehike που έγραψα πιο πάνω, είναι φτηνότερη, δίνει και το πανί του υποστρώματος και μπορείς να βάλει πρώτα το εξωτερικο πανί και μετά το εσωτερικό στην περίπτωση της βροχής. Αυτό μπορεί να φανεί πολύ χρήσιμο όταν είσαι με μηχανή σε ανοικτό μέρος και πρέπει να ξεστήσεις, γιατί μπορείς να βγάλεις τα πράγματα από την σκηνή χωρίς να βρέχονται. Θεωρώ όμως ότι πάντα βρίσκει κανείς κάποια λύση στο πρόβλημα αυτό. Εάν την σύγκρινα με τις σκηνές της salewa το μεγαλύτερο μειονέκτημα που βρίσκω είναι η ποιότητα του φερμουάρ, το οποίο είναι πολύ καλύτερη στη Salewa.
Τέλος θεωρώ μεγάλο πλεονέκτημα το φερμουάρ να είναι ενιαίο. Να κλείνει δηλαδή το ίδιο από τη μια άκρη στην αλλη.
Κόστος, εάν κάποιος έχει σκοπό να κάνει ένα ταξίδι με σκηνή σε 4-5 βράδια έχει κάνει απόσβεση τα 200-250euro μιας καλής σκηνής και θα την κρατήσει για αρκετά χρόνια χωρίς προβλήματα.
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
καλησπέρα, τι λέτε για την παρακάτω;
Coleman Kobuk Valley 2
Πολυ καλα χαρακτηριστικα και μαζεμενη.Μειονεκτημα ισως το σκοτεινο εσωτερικο,που σε αποξενωνει απο το περιβαλον...για καποιους μπορει και πλεονεκτημα.
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
δεν θα είναι καλύτερα εκεί πάνω όπου η ημέρα έχει μεγάλη διάρκεια;
Αν δεν φοβασαι μην σε ξαναπαιρνει ο υπνος μπορει να ειναι και καλο.Γι αυτο ειπα οτι για καποιους μπορει να ειναι και πλεονεκτημα.
 

Ziggy

Μέλος
Περιοχή
ΠΑΙΑΝΙΑ
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1150GS
Suzuki DRZ400S
Yamaha T7
Ανταγωνιστικη τιμή, αλλά είναι μεγαλύτερη εσωτερικα, οπότε βαρύτερη κ μεγαλύτερη συσκευασία από τις άλλες. Επίσης δεν έχει μπανέλες αλουμινίου. Τη χρησιμοποιούν πάντως αρκετοί μοτοσυκλετιστες.
Θα το επαναλάβω, για μεγαλόσωμους ή μεγαλυτερης ηλικίας αναβάτες, η είσοδος καταμηκος της σκηνης, κάνει το μέσα έξω απείρως πιο εύκολο, δίνει μεγαλύτερο προθάλαμο με ευκολότερη πρόσβαση σε αυτόν κ ωραιότερη θέα όταν αυτή υπάρχει.
 
Top Bottom