Η σκηνή του ταξιδιάρη...

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
κατά την γνώμη μου για 2-3 μέρες και μόνος μου φαίνονται τεράστιες και βαριές...
άσε που το 115 cm δεν έχει και πολύ διάφορα με το 110 cm...;)
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
tiger 955i-gs 1200
Το μονό πανί Κώστα είναι λιγότερο μονωτικό σε κάθε εποχή. Είπα ειδικά το καλοκαίρι.... Και το χειμώνα φυσικά είναι κατώτερο από 2 πανιά. Τέλος πάντως συνήθως το χειμώνα και με 4 πανιά -που λέει ο λόγος- η θερμοκρασία μέσα είναι ίση με την εξωτερική. Εκτός κι αν έχεις σόμπα , αλά μάνιακ.
;)

Καλο και βολικο το μονο πανι μονο υπο προυποθεσεις.

Κατα την αποψη μου,αν θελει καποιος σκηνη για μηχανη.χωρις να κοιταει καθε φορα τον καιρο,χωρις να σκεφτεται αν θα βολευτει.χωρις γενικα καθε φορα να σπαει το κεφαλι του ειναι τα παρακατω.

Βαρος περιπου στα 3 κιλα.
Διπλο πανι κατα προτιμηση το μεσα τρυπητο για τους υδρατμους τον χειμωνα και με σηκωμα της εξωτερικης τεντας το καλοκαιρι μπαινει αρκετη δροσια.Ετσι και αλλιως και κανονικο πανι να ειναι δεν θα κερδισουμε πανω απο εναν βαθμο στο εσωτερικο.
Αδιαβροχοποιηση πανω 3000+μκατω 5000+,Μην υποτιματε την κατω αδιαβροχοποιηση.
Διαστασεις 2,10*2,40.Υψος 1,15.Το υψος,ακομη και τα εξτρα 5cm,περα απο το πιο ευκολο ντυσιμο που λενε μερικοι,αλλαζει την κλιση των πλαινων και κινησε καλυτερα στον χωρο.
Τελος εξωτερικος κλειστος χωρος και για λογους διατηρησης της θερμοκρασιας,αλλα και για να μενουνε εξω τα βρεγμενα παπουτσια κλπ.

Βασικοτερο ισως απο τα παραπανω το μερος που θα διαλεξουμε για να στησουμε την σκηνη μας.Την καλυτερη να εχουμε αν δεν ξερουμε που και πως να την βαλουμε,τζαμπα τα λεφτα που δωσαμε.
 

ztakisg16

Μέλος
Όνομα
Τακης
Μοτό
Bmw Xchallenge
Καλημέρες...Όντως εγώ βλέπω προτάσεις απο πολυ βαριές και ογκώδης σκηνές οι οποίες πιστεύω οτι είναι για μεταφορά με αμάξι...Εμάς,ακομα και αυτούς που έχουν επιπλέον χωρο φορτωματος το πρώτο και κυριότερο που μας ενδιαφέρει είναι ο όγκος οταν είναι μαζεμένη και το βάρος...Να πω απλά οτι αυτή που είχα πέρσι στο advtrophy η οποία θεωρώ οτι είναι απο τις μικρότερες οταν είναι μαζεμένες με έβγαλε ασπροπρόσωπο.Η campus moto η οποία παρά την συνεχόμενη βροχή και το μόνο πανί που έχει,το πρωί είδα μέσα μόνο μια μικρή κηλίδα νερό και αυτο πιστεύω οφείλετε οτι δεν την είχα τεντώσει καλα...Πλέον βλέποντας τις τιμες αλλα και τις διαστάσεις σκηνών με διπλό πανί σκέφτομαι σοβαρά και φέτος να έρθω με την ίδια και ισως να παρω μαζί μου ενα κομμάτι μουσαμά σε περίπτωση καταρρακτώδους βροχής...Απο εκεί και πέρα αν επιλέξω κάτι σε καινούργιο θα πάω σίγουρα σε ορειβατική...
 

ztakisg16

Μέλος
Όνομα
Τακης
Μοτό
Bmw Xchallenge
Απο όλες πάντως που έχετε προτείνει αυτή που μου αρέσει περισσότερο και πιστεύω οτι θα μας ταίριαζε γάντι είναι αυτή που παρήγγειλε ο Θοδωρής @forester η high peak siskin...Και μικρή σε μέγεθος και βάρος και αρκετά καλη αδιαβροχοποιηση....
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Απο όλες πάντως που έχετε προτείνει αυτή που μου αρέσει περισσότερο και πιστεύω οτι θα μας ταίριαζε γάντι είναι αυτή που παρήγγειλε ο Θοδωρής @forester η high peak siskin...Και μικρή σε μέγεθος και βάρος και αρκετά καλη αδιαβροχοποιηση....
Τα 3000 mm σε στηλη νερου, ειναι αριστη αδιαβροχοποιηση. Τα 2000 ηδη δοκιμαστικαν κι ηταν οκ.
Ειδικα με 2πλο πανι .
Πιο πανω πας σε αλλες τιμες και γι αλλες καταστασεις βεβαια.
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Τα 3000 mm σε στηλη νερου, ειναι αριστη αδιαβροχοποιηση. Τα 2000 ηδη δοκιμαστικαν κι ηταν οκ.
Ειδικα με 2πλο πανι .
Πιο πανω πας σε αλλες τιμες και γι αλλες καταστασεις βεβαια.
Για ποια λετε ρε αγορια??
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black


Την παρήγγειλα, δεν υπάρχει διαθέσιμη.
Ιδανικές διαστάσεις πακεταρισμένη, ικανοποιητικές διαστάσεις στημένη - πάντα για τις βόλτες μόνος/μονός. Και σε τιμή πολύ καλή. Υπάρχουν σαφώς καλύτερες αλλά ξεφεύγουν :(
Στα μείον , ότι δεν έχει προθάλαμο. Θα παίξει πατέντα άλλη γι αυτό ;)
Πλεονέκτημα το ότι έχει είσοδο στο πλάι, κι όχι στη μια πλευρά κατά μήκος (σ αυτές μπαίνεις έρποντας- σκουληκωειδώς:D ).
Για ποια λετε ρε αγορια??
Δες πιο πανω Δημητρη.
Πολυ μικρη μονο για 1 ατομο συν πραγματακια...
Αδιαβροχη και στα 70 γιουρα.
Αυτα τα συν της.
Τα μειον πολλα, αλλα ειναι για συγκεκριμενη χρηση.
 

ztakisg16

Μέλος
Όνομα
Τακης
Μοτό
Bmw Xchallenge
Δες πιο πανω Δημητρη.
Πολυ μικρη μονο για 1 ατομο συν πραγματακια...
Αδιαβροχη και στα 70 γιουρα.
Αυτα τα συν της.
Τα μειον πολλα, αλλα ειναι για συγκεκριμενη χρηση.
Θοδωρή ποια θεωρείς τα μειον;;;Να φανταστώ την έλλειψη προθαλάμου και το ότι για να στηθεί χρειάζεται πασαλωμα;
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Θοδωρή ποια θεωρείς τα μειον;;;Να φανταστώ την έλλειψη προθαλάμου και το ότι για να στηθεί χρειάζεται πασαλωμα;
Ναι φιλος. Αλλα δε μπορεις να τα εχεις ολα στα 70 γιουρα....
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
για μόνος φθηνή ελαφριά και φουλ αδιαβροχοποιηση...
https://www.lightgear.gr/skhnh-vango-soul-200.html
Αυτήν έχω...μια χαρά είναι για καταδρομικες!
όντως πολύ καλή και φουλ αδιάβροχη, δοκιμάστηκε κι αυτή.
Κι έχει έναν μικρό προθάλαμο που είναι χρήσιμος. θα την έπαιρνα μαζί με τον Κώστα, αλλά σ αυτή μπαίνεις από εμπρός, όχι από το πλάι. Και σε συνδυασμο με το μικρό μέγεθος, απαιτεί σύρσιμο... Γι αυτό προτίμησα την άλλη.
Πάντως είναι πολύ καλή πρόταση και πολύ οικονομική!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black

Να κι άλλη μια οικονομική πρόταση (στα 100€) και πιο ποιοτική από τις προηγούμενες.
Μεγαλύτεροι χώροι, + μισό κιλό και το ίδιο μικρή συσκευασμένη.
Προθάλαμοι 2 και τύπου igloo

https://www.lightgear.gr/skhnh-robens-verve-2.html
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr

Να κι άλλη μια οικονομική πρόταση (στα 100€) και πιο ποιοτική από τις προηγούμενες.
Μεγαλύτεροι χώροι, + μισό κιλό και το ίδιο μικρή συσκευασμένη.
Προθάλαμοι 2 και τύπου igloo

https://www.lightgear.gr/skhnh-robens-verve-2.html
Αυτή μάλιστα....ανετα 1 άτομο και στριμωγμένα 2!
Ή δική μου 2....με τίποτα!
Νομίζω ότι αξίζει τα χρήματα της!
 
Περιοχή
Ηράκλειο κρήτης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Transalp 600 '95,VFR 800 vtec '02
Καλημέρες...Όντως εγώ βλέπω προτάσεις απο πολυ βαριές και ογκώδης σκηνές οι οποίες πιστεύω οτι είναι για μεταφορά με αμάξι...Εμάς,ακομα και αυτούς που έχουν επιπλέον χωρο φορτωματος το πρώτο και κυριότερο που μας ενδιαφέρει είναι ο όγκος οταν είναι μαζεμένη και το βάρος...Να πω απλά οτι αυτή που είχα πέρσι στο advtrophy η οποία θεωρώ οτι είναι απο τις μικρότερες οταν είναι μαζεμένες με έβγαλε ασπροπρόσωπο.Η campus moto η οποία παρά την συνεχόμενη βροχή και το μόνο πανί που έχει,το πρωί είδα μέσα μόνο μια μικρή κηλίδα νερό και αυτο πιστεύω οφείλετε οτι δεν την είχα τεντώσει καλα...Πλέον βλέποντας τις τιμες αλλα και τις διαστάσεις σκηνών με διπλό πανί σκέφτομαι σοβαρά και φέτος να έρθω με την ίδια και ισως να παρω μαζί μου ενα κομμάτι μουσαμά σε περίπτωση καταρρακτώδους βροχής...Απο εκεί και πέρα αν επιλέξω κάτι σε καινούργιο θα πάω σίγουρα σε ορειβατική...
και εγώ αυτή έχω ... με έσωσες αδελφέ μου:thanx::l2::like:
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Η προσωπική μου γνώμη στο όλο θέμα θα αναλυθεί παρακάτω (με άλλα λόγια τη παίρνετε και μετά την πετάτε αν θέλετε).
Όταν μιλάμε για ΟνΟφάδες και μονοκάβαλοι, μιλάμε για τουλάχιστον 2 διαθέσιμες σκηνές (αναλόγως εποχής και βόλτας). Γνωρίζω πως το οικονομικό είναι ένα πρόβλημα αλλά εγώ προτίμησα να απέχω από 5-6 βόλτες και να εξασφαλίσω αυτά τα χρήματα. Δε θα σας γράψω τίποτα σχετικά με καλοκαιρινές σκηνές γιατί εκεί οι περιορισμοί είναι καθαρά πρακτικοί και διαφέρουν από αναβάτη σε αναβάτη και από μηχανή σε μηχανή (το ουσιαστικό που είναι ότι σχετικό με τα στοιχεία της φύσης, είναι πιο εύκολο αφού είναι αρκετά πιο ευγενικά μαζί μας).

Οι εταιρείες όταν αναφέρονται σε σκηνές 3 εποχών εννοούν Άνοιξη-Καλοκαίρι-Φθινόπωρο. Η σκηνή 3 εποχών που καλύπτει ειδικά όλους εμάς είναι μίας εποχής και είναι η χειμερινή και εννοώ Φθινόπωρο-Χειμώνα-Άνοιξη. Πριν αρχίσουμε τη συζήτηση λάβετε υπόψη πως το βαρύτερο αντικείμενο σχετικά με τη διαμονή μας είναι η σκηνή και πάντα η σχέση όγκου/βάρους λειτουργεί αναλογικά. Με λίγα λόγια θα σας έλεγα πως οι κατάλληλες για εμάς σκηνές είναι ίδιες με αυτές με των πεζοπόρων ορειβατών. Στην αναζήτηση στο διαδίκτυο θα σας βοηθήσει η φράση backpacking tents ή trekking tents (αλλά οι δεύτερες συνήθως είναι πανάκριβες).

Ας τα πάρουμε ένα - ένα.

Ύψος:
Σέβομαι τη κλειστοφοβία που μπορεί να έχει κάποιος στις χαμηλές χειμερινές σκηνές αλλά υπάρχει λόγος για αυτό. Μικρότερος θάλαμος σε όγκο σημαίνει καλύτερη θερμοκρασία ύπνου και φυσικά με κάθετη την απαίτηση του διπλού τοιχώματος (πανιού). Χαμηλό ύψος σημαίνει καλύτερο και ασφαλέστερο τέντωμα, καλύτερη αντοχή σε βροχή και σε τυχόν ανέμους. Με διπλό τοίχωμα επιτυγχάνεται καλύτερη συμπύκνωση του αέρα στο εσωτερικό. Για τον χειμώνα αδιαβροχοποίηση με βαθμό κάτω από 5000 στο δάπεδο είναι απλώς απαράδεκτη. Για αυτό το λόγο πολλές εταιρείες αποφεύγουν να αναφερθούν σε αυτή καθώς συνήθως είναι η ίδια με αυτή της τέντας. Οπότε σας παροτρύνω να αναζητάτε πάντοτε την αδιαβροχοποίηση δαπέδου. Χειμερινή σκηνή με αδιαβροχοποίηση 3000 αν δεν την συντηρείς -με πλύσιμο και σπρέι αδιαβροχοποίησης- στην επιστροφή, μετά από 4-5 στησίματα είναι για πέταμα από άποψη πραγματικής προστασίας σε βροχή, θα μπάζει κατευθείαν από τις ραφές. Για τον ίδιο λόγο οι σκηνές μας πρέπει έτσι και αλλιώς να συντηρούνται, απλώς μια σκηνή με αδιαβροχοποίηση 5000 στη τέντα και 10000 στο πάτωμα θα αντέξει περισσότερο στο χρόνο χωρίς συντήρηση.

Μέγεθος & βάρος:
Το μέγεθος είναι ευπρόσδεκτο αλλά σημαίνει πολλές βασικές υποχωρήσεις σε επίπεδο πραγματικής προστασίας. Συνήθως μεγαλύτερη σκηνή σημαίνει περισσότερο βάρος, περισσότερο όγκο μεταφοράς αλλά και περισσότερα φερμουάρ, περισσότερα σημεία εξαέρωσης και λοιπές πρακτικές ευκολίες. Όλα αυτά είναι αποδεκτά ή και χρήσιμα στο οργανωμένο κάμπινγκ αλλά στις σκληρές καιρικές συνθήκες είναι εύκολο μια αστοχία σχεδιασμού ή απλώς μια καταιγίδα να σημάνουν καταστροφικές συνέπειες. Το βάρος μπορεί σε μια μεγάλη μηχανή να μην έχει τις συνέπειες ζυγίσματος που μπορεί να έχει σε μια μικρότερη αλλά 3 κιλά στο ουραίο τμήμα της μηχανής είναι πάντοτε αισθητά (αν υποχρεωθείτε να τη φορτώσετε εκεί). Σκηνή 2 ατόμων (αν είναι δυνατό και 1 ατόμου) είναι αυτό που χρειαζόμαστε με χώρο για την αποθήκευση ενός το πολύ δύο σακιδίων για την προστασία ρουχισμού και πολύτιμων αντικειμένων. Υιοθετήστε έναν κανόνα: προσαρμόστε εσάς και τα πράγματα σας σύμφωνα με τη σκηνή σας και όχι το αντίθετο.

Σχεδιασμός:
ΟΚ, οι σκηνές τύπου igloo στήνονται παντού αλλά αυτή μάλλον θα πρέπει να είναι η 2η σκηνή σας. Από το Φθινόπωρο έως την Άνοιξη πόσες φορές θα χρειαστεί να στήσετε στη άμμο; Στο διαθέσιμο τσιμέντο, θα μου κάνετε τη χάρη να πάτε παραδίπλα που υπάρχει χώμα.

Μην υποτιμάται τον καλό ύπνο που μπορεί να σας προσφέρει μια χειμερινή σκηνή σε αντίξοες συνθήκες, θα είστε ήδη ταλαιπωρημένοι και η ξεκούραση είναι σημαντική και αυτός είναι ο λόγος που και ο υπνόσακος είναι μια σημαντική επιλογή αλλά δεν είναι του παρόντος. Μπορεί να σας φαίνεται τραβηγμένο αλλά με τη τρέλα που μας βαράει τα παραπάνω μπορούν να αποτελέσουν και ζητήματα επιβίωσης σε μια κακότυχη στιγμή.

Μία σκηνή για όλες τις εποχές, ψηλή, χωρίς όγκο αποθήκευσης, με καλή αδιαβροχοποίηση και χαμηλό βάρος απλώς ΔΕΝ υπάρχει.
Επίσης δεν πιστεύω στα προϊόντα 3 εποχών (ούτε στα ρούχα) τα κάνουν όλα μέτρια προς κακά. Μια χειμερινή και μια καλοκαιρινή σκηνή (όταν αυτό είναι εφικτό) είναι η καλύτερη επιλογή για τη δική μας χρήση.
 
Top Bottom