Η σκηνή του ταξιδιάρη...

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
σβησε το συνδεσμο....
φαινεται μια αδεια κυκλοφοριας ..... του γκουτσι....
με τα στοιχεια σου ....

Tι βλακεία έκανα πάλι ? ( δεν το ξέρω καλά το παιχνίδι )
Ευχαριστώ
:friendship::friendship::friendship:
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
στεφανε
επεξεργασου την παραθεση στο ποστ σου...
παραμενει ο συνδεσμος του ζησιμου....:ok:

@STF
Μιας και δεν γνωρίζω απόλυτα εάν μπορεί να επεξεργαστεί κάποια παράθεση μυνήματος το έκανα εγώ...:ok:
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Την τελευταία φορά που είχα αγοράσει σκηνή ήταν στη δευτέρα λυκείου(!), οπότε 25 χρόνια μετά είπα να την αλλάξω. Πήρα μία μικρή για 2-3 ατόμων, ελάφριά (3,6 κιλά) με καλή αδιαβροχοποίηση (4.000 το αδιάβροχο και 10.000 ο πάτος) και με μπανέλες από αλουμίνιο. Κάνοντας μια έρευνα αγοράς η μάρκα δεν μου ήταν γνωστή, αλλά διάβασα ότι είνια αρκετά ποιοτικές (Τσέχικες) και σε καλή τιμή για τις προδιαγρφές τους. Η συγκεκριμένη είναι η Frontier-D και στην Ελλάδα έχει περίπου 180-200. Θα τη δοκιμάσω σύντομα και θα μεταφέρω τις εντυπώσεις μου.




 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
tiger 955i-gs 1200
Την τελευταία φορά που είχα αγοράσει σκηνή ήταν στη δευτέρα λυκείου(!), οπότε 25 χρόνια μετά είπα να την αλλάξω. Πήρα μία μικρή για 2-3 ατόμων, ελάφριά (3,6 κιλά) με καλή αδιαβροχοποίηση (4.000 το αδιάβροχο και 10.000 ο πάτος) και με μπανέλες από αλουμίνιο. Κάνοντας μια έρευνα αγοράς η μάρκα δεν μου ήταν γνωστή, αλλά διάβασα ότι είνια αρκετά ποιοτικές (Τσέχικες) και σε καλή τιμή για τις προδιαγρφές τους. Η συγκεκριμένη είναι η Frontier-D και στην Ελλάδα έχει περίπου 180-200. Θα τη δοκιμάσω σύντομα και θα μεταφέρω τις εντυπώσεις μου.




Οι trimm ειναι σκηναρες.Εχω την alfa,την οποια θα στη προτεινα γιατι ειναι στα 110 ευρω,και την εχω καταχαρει.
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Οι trimm ειναι σκηναρες.Εχω την alfa,την οποια θα στη προτεινα γιατι ειναι στα 110 ευρω,και την εχω καταχαρει.
Έτσι φαίνεται, την παρέλαβα χθές και την απλωσα στο σαλόνι και η ποιότητα των υλικών της μου φάνηκε εξαιρετική. Επίσης μου φάνηκε πολύ ελαφριά και πολύ μαζεμένη στη συσκευασία της (πάντα συγκριτικά με αυτή που είχα).

Το μόνο αρνητικό που βρήκα στην κατασκευή της είναι που πρέπει να στήσεις πρώτα το μέσα και μετά το έξω, όπου μπορεί να χρειάζεται λίγο χρόνο παραπάνω και θα είναι πιο δύσκολο αν βρέχει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
tiger 955i-gs 1200
Έτσι φαίνεται, την παρέλαβα χθές και την απλωσα στο σαλόνι και η ποιότητα των υλικών της μου φάνηκε εξαιρετική. Επίσης μου φάνηκε πολύ ελαφριά και πολύ μαζεμένη στη συσκευασία της (πάντα συγκριτικά με αυτή που είχα).

Το μόνο αρνητικό που βρήκα στην κατασκευή της είναι που πρέπει να στήσεις πρώτα το μέσα και μετά το έξω, όπου μπορεί να χρειάζεται λίγο χρόνο παραπάνω και θα είναι πιο δύσκολο αν βρέχει.
Σε ολες τις σκηνες με ανεξαρτητο εσωτερικο αυτο ισχυει.Μονο αυτες που εχουν μονο υλικο ειναι ιδανικες για στησιμο στην βροχη,αλλα αυτες εχουν αλλα θεματα.
 
A

AndonisD

Επισκέπτης
Έχω την παρακάτω σκηνή 3ων ατόμων και είναι παρά πολύ καλή
Βέβαια είναι ακριβη 250,00 €την πλήρωσα πριν δυο χρόνια αλλά τα αξίζει και με το παραπάνω



Sent from my iPhone using Tapatalk
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Την τελευταία φορά που είχα αγοράσει σκηνή ήταν στη δευτέρα λυκείου(!), οπότε 25 χρόνια μετά είπα να την αλλάξω. Πήρα μία μικρή για 2-3 ατόμων, ελάφριά (3,6 κιλά) με καλή αδιαβροχοποίηση (4.000 το αδιάβροχο και 10.000 ο πάτος) και με μπανέλες από αλουμίνιο. Κάνοντας μια έρευνα αγοράς η μάρκα δεν μου ήταν γνωστή, αλλά διάβασα ότι είνια αρκετά ποιοτικές (Τσέχικες) και σε καλή τιμή για τις προδιαγρφές τους. Η συγκεκριμένη είναι η Frontier-D και στην Ελλάδα έχει περίπου 180-200. Θα τη δοκιμάσω σύντομα και θα μεταφέρω τις εντυπώσεις μου.




Καλορίζικη Στέφανε! Η αδιαβροχοποίηση της είναι σούπερ! Οι Τσέχοι γενικά έχουν καλά προϊόντα στα είδη κάμπινγκ.


Σε ολες τις σκηνες με ανεξαρτητο εσωτερικο αυτο ισχυει.Μονο αυτες που εχουν μονο υλικο ειναι ιδανικες για στησιμο στην βροχη,αλλα αυτες εχουν αλλα θεματα.
Παναγιώτη η Starlight της Roben (φαντάζομαι και άλλες) έχει διπλό τοίχωμα και στήνεται πανεύκολα (σε 2 λεπτά κυριολεκτικά) με μία μοναδική εξωτερική μπανέλα στη μέση. Βέβαια έχει και 4 μικρά πασαλάκια στις 4 γωνίες της σκηνής που είναι μόνιμα ραμμένα στις άκρες. Την έχω καταβολευτεί αλλά έχει μία αδυναμία. Ότι δεν μπορεί να στηθεί σε τσιμέντο, π.χ. στο σκεπαστό μια εκκλησίας στα βουνά, υποχρεωτικά πας χώμα.

Δες το βίντεο:

 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
tiger 955i-gs 1200
Καλορίζικη Στέφανε! Η αδιαβροχοποίηση της είναι σούπερ! Οι Τσέχοι γενικά έχουν καλά προϊόντα στα είδη κάμπινγκ.



Παναγιώτη η Starlight της Roben (φαντάζομαι και άλλες) έχει διπλό τοίχωμα και στήνεται πανεύκολα (σε 2 λεπτά κυριολεκτικά) με μία μοναδική εξωτερική μπανέλα στη μέση. Βέβαια έχει και 4 μικρά πασαλάκια στις 4 γωνίες της σκηνής που είναι μόνιμα ραμμένα στις άκρες. Την έχω καταβολευτεί αλλά έχει μία αδυναμία. Ότι δεν μπορεί να στηθεί σε τσιμέντο, π.χ. στο σκεπαστό μια εκκλησίας στα βουνά, υποχρεωτικά πας χώμα.

Δες το βίντεο:

Στεφανε κακως δεν το διευκρινισα.

Αναφερομουν στις ιγκλου και περισσοτερο αυτες της μεσαιας κατηγοριας.Yπαρχουν ιγκλου που εχουν γαζωμενο το εσωτερικο στο εξωτερικο,εξωτερικες μπανελες και στηνονται οπως η starlight.Ξεφευγουν ομως οι τιμες τους.
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Καλορίζικη Στέφανε! Η αδιαβροχοποίηση της είναι σούπερ! Οι Τσέχοι γενικά έχουν καλά προϊόντα στα είδη κάμπινγκ.



Παναγιώτη η Starlight της Roben (φαντάζομαι και άλλες) έχει διπλό τοίχωμα και στήνεται πανεύκολα (σε 2 λεπτά κυριολεκτικά) με μία μοναδική εξωτερική μπανέλα στη μέση. Βέβαια έχει και 4 μικρά πασαλάκια στις 4 γωνίες της σκηνής που είναι μόνιμα ραμμένα στις άκρες. Την έχω καταβολευτεί αλλά έχει μία αδυναμία. Ότι δεν μπορεί να στηθεί σε τσιμέντο, π.χ. στο σκεπαστό μια εκκλησίας στα βουνά, υποχρεωτικά πας χώμα.

Δες το βίντεο:

Αυτός είναι ο λόγο που επέλεξα και εγώ με δυο μπανέλες. Γλυκοκοίταζα αυτές που στήνονται πιο γρήγορα, αλλά η αδυναμία να στηθούν σε σκληρή επίπεδη επιφάνεια ήταν για την χρήση μου μεγάλο μείον.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Αυτός είναι ο λόγο που επέλεξα και εγώ με δυο μπανέλες. Γλυκοκοίταζα αυτές που στήνονται πιο γρήγορα, αλλά η αδυναμία να στηθούν σε σκληρή επίπεδη επιφάνεια ήταν για την χρήση μου μεγάλο μείον.
Ναι είναι θέμα. Η συγκεκριμένη έχει άλλα καλά χαρακτηριστικά και έχω συμβιβαστεί μαζί της.
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Παιδια μια ερωτηση αρχάριου για σκηνές.
Υπαρχει αυστηρά καλοκαιρινή και χειμερινή σκηνή;
Δηλαδη, πχ μια Coleman Darwin 3 προφανώς δεν μπορει να χρησιμοποιηθεί ευκολα το καλοκαιρι.

Αλλα μια σκηνή με 2 εισόδους μπορει να χρησιμοποιηθεί και σε θερμοκρασίες 5-10 βαθμόυς την νυχτα;

Παιζει ρόλο η σκηνή στην ζεστη όταν εχει κρύο εξω η ειναι ολα θέμα υπνοσακου;
Με ποια κριτήρια μπορω να αγοράσω σκηνή ώστε να κανω κάμπινγκ σε θερμοκρασίες βουνού την άνοιξη;( όπως στην Δρακόλιμνη που ειχατε παει κτλ κτλ)

Ολες αυτές οι ερωτήσεις γιατι υπαρχει μια σκηνή ,η οποία ειναι άθικτη,στα χέρια μου και διακρίνω οτι εχει 2 εισόδους, προφανώς ειναι καλοκαιρινή αλλα δεν ξερω στο κρύο πως θα τα παει.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Από την δική μου εμπειρία νομίζω ότι με καλοκαιρινή σκηνή σε μεγάλα υψομετρα κρυώνεις
Έχω κοιμηθεί με χειμερινή σκηνή και δεν έχω κρυώσει καθόλου.
Με καλοκαιρινή και καλό ύπνοσακο, πάγωσαμε στον Όλυμπο έναν Σεπτέμβρη
Και καλοκαιρινή σκηνή αλλά με σόμπα, κάναμε τον καλύτερο ύπνο.
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Από την δική μου εμπειρία νομίζω ότι με καλοκαιρινή σκηνή σε μεγάλα υψομετρα κρυώνεις
Έχω κοιμηθεί με χειμερινή σκηνή και δεν έχω κρυώσει καθόλου.
Με καλοκαιρινή και καλό ύπνοσακο, πάγωσαμε στον Όλυμπο έναν Σεπτέμβρη
Και καλοκαιρινή σκηνή αλλά με σόμπα, κάναμε τον καλύτερο ύπνο.
Μαλλον θα κρατήσω αυτη που εχω για το καλοκαιρι και θα παρω και μια χειμερινή μην ειναι η πρωτη επαφή επώδυνη.
Γενικα σκεφτομαι υπνο γύρω στα 1000m υψόμετρο σαν πρωτη επαφή γι αυτο με προβληματίζει.
Παραλια δεν θα το σκεφτομουν τοσο πολυ...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μαλλον θα κρατήσω αυτη που εχω για το καλοκαιρι και θα παρω και μια χειμερινή μην ειναι η πρωτη επαφή επώδυνη.
Γενικα σκεφτομαι υπνο γύρω στα 1000m υψόμετρο σαν πρωτη επαφή γι αυτο με προβληματίζει.
Παραλια δεν θα το σκεφτομουν τοσο πολυ...
Στα 1000 και με καλό ύπνοσακο δεν θα είναι τραγικά.
 

tasosbob

Μέλος
Περιοχή
Εδεσσα
Όνομα
Τασος
Μοτό
Honda Transalp 650
Αν αυτή που έχεις είναι τριών εποχών για τις θερμοκρασίες των ελληνικών δεδομένων είσαι μία χαρά μέχρι 1.000 μέτρα. Αρκεί να πας μεχρι φθινόπωρο μην πας χειμώνα και να έχεις έναν καλό υπνόσακο.Στον Σμόλικα Δρακόλιμνη δηλαδή που είχαμε πάει με τα παιδιά εγώ με marmot limestone τριών εποχών ημουνα μία χαρά είμαι με οχι ιδιαίτερα χοντρό υπνόσακο αλλά είχαμε πάει Μαιο...Επισης παιζει ρολο το υποστρωμα που εχεις οχι μονο ο υπνοσακος...
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Αν αυτή που έχεις είναι τριών εποχών για τις θερμοκρασίες των ελληνικών δεδομένων είσαι μία χαρά μέχρι 1.000 μέτρα. Αρκεί να πας μεχρι φθινόπωρο μην πας χειμώνα και να έχεις έναν καλό υπνόσακο.Στον Σμόλικα Δρακόλιμνη δηλαδή που είχαμε πάει με τα παιδιά εγώ με marmot limestone τριών εποχών ημουνα μία χαρά είμαι με οχι ιδιαίτερα χοντρό υπνόσακο αλλά είχαμε πάει Μαιο...Επισης παιζει ρολο το υποστρωμα που εχεις οχι μονο ο υπνοσακος...
Για Μαϊο και μετα αναφερομαι και εγω...οποτε ΟΚ.
Σιγουρα καλο υπνοσακο θα παρω αφου θα αγορασω που θα αγορασω, καθως και υποστρωμα.
Για να δουμε...
 
Top Bottom