Η σκηνή του ταξιδιάρη...

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
tiger 955i-gs 1200
Παιδια μια ερωτηση αρχάριου για σκηνές.
Υπαρχει αυστηρά καλοκαιρινή και χειμερινή σκηνή;
Δηλαδη, πχ μια Coleman Darwin 3 προφανώς δεν μπορει να χρησιμοποιηθεί ευκολα το καλοκαιρι.

Αλλα μια σκηνή με 2 εισόδους μπορει να χρησιμοποιηθεί και σε θερμοκρασίες 5-10 βαθμόυς την νυχτα;

Παιζει ρόλο η σκηνή στην ζεστη όταν εχει κρύο εξω η ειναι ολα θέμα υπνοσακου;
Με ποια κριτήρια μπορω να αγοράσω σκηνή ώστε να κανω κάμπινγκ σε θερμοκρασίες βουνού την άνοιξη;( όπως στην Δρακόλιμνη που ειχατε παει κτλ κτλ)

Ολες αυτές οι ερωτήσεις γιατι υπαρχει μια σκηνή ,η οποία ειναι άθικτη,στα χέρια μου και διακρίνω οτι εχει 2 εισόδους, προφανώς ειναι καλοκαιρινή αλλα δεν ξερω στο κρύο πως θα τα παει.

Αυτες με τις δυο εισοδους συνηθως δεν εχουν καλη αδιαβροχοποιηση.Επισης θα νοιωσεις το βραδινο κρυο νωριτερα.Δεν ειναι και το τελος του κοσμου.

Εναν πιο βαρυ υπνοσακκο και εισαι οκ.

Ποια σκηνη ειναι?στην συσκευασια καπου θα το γραφει.
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Αυτες με τις δυο εισοδους συνηθως δεν εχουν καλη αδιαβροχοποιηση.Επισης θα νοιωσεις το βραδινο κρυο νωριτερα.Δεν ειναι και το τελος του κοσμου.

Εναν πιο βαρυ υπνοσακκο και εισαι οκ.

Ποια σκηνη ειναι?στην συσκευασια καπου θα το γραφει.
Δεν ειναι κατι επώνυμο και δεν γραφει τιποτα.
Waves μονο.
Απλα ειναι εντελως αχρησιμοποίητη.Δεν ανοίχτηκε ποτε.
Αλλα σημερα παρατήρησα οτι ειναι 5 ατόμων και μαλλον δεν ειναι ιδανικό για δυο ατομα που θελω εγω...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Δεν ειναι κατι επώνυμο και δεν γραφει τιποτα.
Waves μονο.
Απλα ειναι εντελως αχρησιμοποίητη.Δεν ανοίχτηκε ποτε.
Αλλα σημερα παρατήρησα οτι ειναι 5 ατόμων και μαλλον δεν ειναι ιδανικό για δυο ατομα που θελω εγω...
Μόνο με σόμπα... Λοιπον
Εχει αρκετό χωρο
Όποτε θέλεις στην δανειζω
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Μόνο με σόμπα... Λοιπον
Εχει αρκετό χωρο
Όποτε θέλεις στην δανειζω
Ευχαριστω Κωστα μονο και μονο που το προτείνεις!
Αν δεν προχωρήσω σε αλλη αγορά θα σου πω..
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Δεν ειναι κατι επώνυμο και δεν γραφει τιποτα.
Waves μονο.
Απλα ειναι εντελως αχρησιμοποίητη.Δεν ανοίχτηκε ποτε.
Αλλα σημερα παρατήρησα οτι ειναι 5 ατόμων και μαλλον δεν ειναι ιδανικό για δυο ατομα που θελω εγω...
Θέλεις 2 ατόμων για να έχεις χώρους ή επειδή όντως είσαστε 2 άτομα;
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Θέλεις 2 ατόμων για να έχεις χώρους ή επειδή όντως είσαστε 2 άτομα;
Επειδή δεν εχω σκοπο να εχω πολλες σκηνές( αλλη για όταν ειμαι μόνος, αλλη όταν θα εχω την κοπελα κτλ) σκεφτομαι μια 3 ατόμων για να εχει και ενα λογικο όγκο όταν ειναι μαζεμένη, αλλα να εχει και λιγο χώρο.
Ούτως η αλλως δεν βλεπω κάτι παραπανω απο διημερα, προς το παρον δηλαδη.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Αν σε ενδιαφέρει βόλτα στο βουνό μόνος σου Φθινόπωρο-Άνοιξη η 3 ατόμων δεν κάνει.
Οι χειμερινές σκηνές έχουν συνήθως 10.000 βαθμούς αδιαβροχοποίησης στο πάτωμα και 5000 στη περιφέρεια τους. Εκμεταλλεύονται τον μικρό όγκο αέρα στο εσωτερικό τους για να κρατήσουν θερμοκρασία (οι ορειβατικές είναι και χαμηλές για τον ίδιο λόγο και για τον αέρα). Αν έχεις 3 ατόμων και είσαι μέσα μόνος το πρωί θα είσαι κόκκαλο.

Η λύση είναι καλό σλιπινγκ μπαγκ.... που σημαίνει πούπουλο. Πούπουλο όμως σημαίνει συντήρηση και κρέμασμα ανοιχτό το σλιπινγκ μπαγκ όταν δεν το χρησιμοποιείς.

Επομένως για να μην έχεις αυτά.... πάρε καλή σκηνή 1-2 ατόμων για το χειμώνα και 3 ατόμων για τις καλοκαιρινές διακοπές με τη καλή σου.
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Αν σε ενδιαφέρει βόλτα στο βουνό μόνος σου Φθινόπωρο-Άνοιξη η 3 ατόμων δεν κάνει.
Οι χειμερινές σκηνές έχουν συνήθως 10.000 βαθμούς αδιαβροχοποίησης στο πάτωμα και 5000 στη περιφέρεια τους. Εκμεταλλεύονται τον μικρό όγκο αέρα στο εσωτερικό τους για να κρατήσουν θερμοκρασία (οι ορειβατικές είναι και χαμηλές για τον ίδιο λόγο και για τον αέρα). Αν έχεις 3 ατόμων και είσαι μέσα μόνος το πρωί θα είσαι κόκκαλο.

Η λύση είναι καλό σλιπινγκ μπαγκ.... που σημαίνει πούπουλο. Πούπουλο όμως σημαίνει συντήρηση και κρέμασμα ανοιχτό το σλιπινγκ μπαγκ όταν δεν το χρησιμοποιείς.

Επομένως για να μην έχεις αυτά.... πάρε καλή σκηνή 1-2 ατόμων για το χειμώνα και 3 ατόμων για τις καλοκαιρινές διακοπές με τη καλή σου.
Οκ το έπιασα το νοημα...
Αυτο με ενδιέφερε να ξερω, αν η σκηνή «κρατάει» σε σημαντικό βαθμό θερμοκρασία.
Με κατατοπισες αρκετα!
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
tiger 955i-gs 1200
Οκ το έπιασα το νοημα...
Αυτο με ενδιέφερε να ξερω, αν η σκηνή «κρατάει» σε σημαντικό βαθμό θερμοκρασία.
Με κατατοπισες αρκετα!
Πολυ σημαντικο ειναι να προστατευτεις απο κατω.Εξτρα ναυλον και στρωμα για να μονωσεις την πλατη σου,γιατι οτι υπνοσακκο και να εχεις αν σου ερχεται το κρυο απο κατω θα εχεις θεμα.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Για θύμισε μας την σόμπα σου αν είναι εύκολο
Εδώ εισαι
Χωράει στην μισή βαλίτσα του gs καίει μια φιάλη κάθε 4 ώρες και κάθεσαι μέσα με σωβρακοφανελα όταν έξω έχει χιόνι

 

jon t

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
Honda CRF1100L
Εδώ εισαι
Χωράει στην μισή βαλίτσα του gs καίει μια φιάλη κάθε 4 ώρες και κάθεσαι μέσα με σωβρακοφανελα όταν έξω έχει χιόνι

Οκ τις ξέρω.

Υπόψιν πως θέλει πολύ προσοχή γιατί δεν θεωρείται κατάλληλη για "κλειστούς χώρους".
Λόγω μονοξειδίου του άνθρακα....

Πρέπει οπωσδήποτε να μένει ανοιχτή η σκηνή σε κάποιο σημείο για εξαερισμό. ;)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Οκ τις ξέρω.

Υπόψιν πως θέλει πολύ προσοχή γιατί δεν θεωρείται κατάλληλη για "κλειστούς χώρους".
Λόγω μονοξειδίου του άνθρακα....

Πρέπει οπωσδήποτε να μένει ανοιχτή η σκηνή σε κάποιο σημείο για εξαερισμό. ;)
Δεν νομίζω να υπάρχει σκηνή που να μην περνάει αερας όσο και να την κλείσεις... Εξαιρούνται οι πολύ ειδικές.
Επειδή την έχω δουλέψει αρκετά δεν αντιμετώπισα πρόβλημα και είναι τέλεια
Να σημειωθεί πως αν την ακουμπήσεις... Σβήνει αυτόματα για λόγους ασφαλείας
 

dimitris_

Μέλος
Περιοχή
Ξανθη
Όνομα
Dimitris
Μοτό
xt660z, '08
Spam ON

Εδώ εισαι
Χωράει στην μισή βαλίτσα του gs καίει μια φιάλη κάθε 4 ώρες και κάθεσαι μέσα με σωβρακοφανελα όταν έξω έχει χιόνι

Σας ξέρω εσας με τα GS.....
Πηγαίνετε για κατασκήνωση και κουβαλάτε σόμπες, ψυγεία, τηλεοράσεις, τραπέζια, καρέκλες, κρεβατια και και και ....
αγανακτηση είστε :p:p:p

Spam OFF
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Spam ON



Σας ξέρω εσας με τα GS.....
Πηγαίνετε για κατασκήνωση και κουβαλάτε σόμπες, ψυγεία, τηλεοράσεις, τραπέζια, καρέκλες, κρεβατια και και και ....
αγανακτηση είστε :p:p:p

Spam OFF
Πες τα ρε φίλε γαμώτ'

 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Ζουλιαρηδες



Advphone....
Ειδες ποσο τακτοποιημενα τα εχω κρυψει εγω? :like:
Μεχρι και το ψαρακι που απέμεινε, εχω βαλει στις βαλιτσες!! :prft:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ειδες ποσο τακτοποιημενα τα εχω κρυψει εγω? :like:
Μεχρι και το ψαρακι που απέμεινε, εχω βαλει στις βαλιτσες!! :prft:
Ναι... Αλλά ήσουν σε 5στερο
Την προσέχεις την τζωρτζια:p
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
POP-UP!!!!
Οταν οι αλλοι ακομα στηνουν εγω την εχω αραξει κιολας....Και διπλου τοιχωματος και μονο 55εκ. διαμετρο για να χωρα οπως θες ή πανω στην κεντρικη βαλιτσα ή σαν πλατη μαξιλαρι στον συνοδηγο!




Την μαζευω σε 5 δευτερα και οταν οι αλλοι ξεστηνουν καθομαι και τους χαζευω....
Πως την στερεωνεις πανω στην μηχανη ;
Ειμαι περιεργος να το ακουσω ,δεδομενου οτι το ποστ ειναι παλιο
 
Top Bottom