Η τρίαινα μου. (Triumph Trident 660)

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
Έχω Tiger 800 και μέχρι να πας 80-90 έχεις βάλει όλες τις ταχύτητες, οπότε πιστεύω έτσι θα είναι κ εσένα κ δεν νομίζω να στρώσει..θα το συνηθίσεις...Απλά σαν τρικυλινδρος αρχίζει το σφυριχτο από χαμηλά κ σου δίνει την εντύπωση ότι έχεις πολλές στροφές κ ψάχνεις να ανεβάσεις..
Καλημέρα. Σε ευχαριστώ για το feedback!
 

mike

Μέλος
Περιοχή
Ρέθυμνο
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
aprillia caponord rally
Καλοτάξιδη και χαμογελαστή όπως τώρα !
Στο πρώτο σέρβις θα σου ρυθμίσουν και τη μανέτα όπως σε βολεύει και βουρ !
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Το πήρες σε πολύ ωραίο χρώμα. Χαζεύω στην Ηλιούπολη κάθε μέρα ένα μαύρο με λευκές πινελιές αλλά το δικό σου μου αρέσει πιο πολύ και ταιριάζει περισσότερο με τον χαρακτήρα της μοτοσυκλέτας.

Και πάλι να είστε τυχερές και οι δύο.

:friendship:
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Κορίτσια σε καινούρια γνωριμία! ;)
Καλοτάξιδο, καλόβολτο
Όλα καλά θα πάνε!!!
Οι σκέψεις όσων πέρασες, μόλις καβάλησες, θα σε κάνουν να οδηγείς πολύ πιο έμπειρα και προσεκτικά (όπως ο φίλος μας wildbilly )

Βήμα βήμα προχωρήστε μαζί!
Από τα πιο ωραία στην μοτοσυκλέτα :inlove:
 

wildbilly

Έχει κόψει το καπίστρι και σέρνει και το παλούκι..
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
Χοντρή 1250GS Exclusive 2019
Μοτοκούκι V85tt στο μούσκιο
Πα πα πα ομορφιεεεεεες! Άντε τελείωνε με το στρώσιμο και σε περιμένουμε για βολταααααααααα!!!
 

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
Ερώτηση:

Έχω βάλει bar end mirrors της Triumph.

Πάνω από 110χλμ η δόνηση είναι τόσο έντονη που δεν βλέπω ΤΙΠΟΤΑ από τον δεξί.

Στα χέρια δε νιώθω τίποτα. Δε με ενοχλεί κάτι.

Κάτι πρέπει να διορθωθεί στο μηχανάκι, τι όμως;;;
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Αυτό το πάθαινα στο κλε με τους μαμά καθρέφτες,τα έβλεπα όλα σέικερ.τους κράταγα με το χέρι στιγμιαία για να δω.
Δύο πραγματακια που θα δοκίμαζα είναι :
α.αν χωράει κάποια ροδέλα λαστιχένια ανάμεσα στον καθρέφτη και το χερούλι ώστε να απορροφά ότι μπορεί από κραδασμούς.
β.να πέρναγες το σπείρωμα με κάμποσο τεφλόν μήπως και έκανε κι αυτό κάτι.
Εύκολες αν και λίγο μπακαλιστικες λύσεις, όμως ίσως σου δώσουν το αποτέλεσμα που θες.
 

mousitsas

Μέλος
Όνομα
Αγις
Μοτό
KTM 950SE
2005 HAYABUSA
XR400R
CRF1100
Ερώτηση:

Έχω βάλει bar end mirrors της Triumph.

Πάνω από 110χλμ η δόνηση είναι τόσο έντονη που δεν βλέπω ΤΙΠΟΤΑ από τον δεξί.

Στα χέρια δε νιώθω τίποτα. Δε με ενοχλεί κάτι.

Κάτι πρέπει να διορθωθεί στο μηχανάκι, τι όμως;;;
Με καποιο τροπο κολλησε καποιο βαρος στο πισω μερος του καθρεφτη ωστε να αλλαξει η ιδιοσυχνοτητα συντονισμου.
Αν το τιμονι παιρνει αντιβαρα κοιτα κι αυτη τη λυση, ειναι η πιο ευκολη.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Στα XR κάποιοι είχαν βάλει βάρος μέσα στο τιμόνι θυμάμαι, πέρα από τα πιο βαριά αντίβαρα. Το δικό μου υποτίθεται ότι έχει λαστιχένια κομμάτια για απόσβεση, δεν δουλεύει και τόσο σωστά, τετρακύλινδρο χωρίς αντικραδασμικό, συνήθεια.

Στα 110 δεν είναι και τόσο πολύ κρίσιμο το θέμα, καταλαβαίνω την ενόχληση όμως. Δοκίμασε αυτό που λέει ο μουσίτσας με κάποιο μανταλάκι (τύπου βάση κινητού) για να δεις αν όντως αλλάξει κάτι με το βάρος. Με τους στοκ καθρέφτες έκανε το ίδιο η δεν το οδήγησες ποτέ έτσι;
 

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
Ε δε γίνεται να πηγαίνεις με 110 και πάνω και να μην έχεις καθρέπτες. Πως δεν είναι κρίσιμο…;

Δεν το οδήγησα ποτέ με τους στοκ.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Ε δε γίνεται να πηγαίνεις με 110 και πάνω και να μην έχεις καθρέπτες. Πως δεν είναι κρίσιμο…;

Δεν το οδήγησα ποτέ με τους στοκ.
Με τους κραδασμούς δεν θα βγάλεις άκρη εύκολα. Κάνε αυτά που σου είπαν οι από πάνω αλλά άρχισε σιγά σιγά να σκέφτεσαι μήπως ξαναβάλεις τους OEM καθρέπτες.

Πάνω απ' όλα η ασφάλεια.
 

dkamzelas

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
triumph tiger 800 2016
Στο Versys 1000 με τους μαμά καθρέφτες ανάμεσα στις 4 με 5 χιλιάδες στροφές που έκανε συγχρονισμό δεν έβλεπα τίποτα. Όταν έσπασε ο ένας πήρα ένα ζευγάρι με 25 ευρώ και προς έκπληξη μου σταμάτησαν οι κραδασμοί κατά πολύ μεγάλο βαθμό..

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
Κανονικά πρέπει να το μετονομάσω «τα ψυχολογικά μου»….

ΦΟΒΑΜΑΙ.

Την πρώτη φορά που την καβάλησα, αισθάνθηκα αυτό το αίσθημα της επιτυχίας μετά από τόσα χρόνια και τόση ταλαιπωρία και από εκείνη την ημέρα κάθε φορά που ανεβαίνω ή είναι να ανεβω νιώθω ένα τεράστιο σφίξιμο στο στήθος. Με τρελαίνει. Και με στεναχωρεί. Και νιώθω ότι αφήνομαι να με νικήσει. Ενώ ξέρω βαθιά μέσα μου ότι ίσως είναι μόνο ένα βήμα πίστης και θάρρους και το ξεπέρασα. Αλλά ταυτόχρονα παίζει στο κεφάλι μου το έργο ότι την προηγούμενη φορά που τα μάζεψα και έφυγα, κατέληξα να βογγάω από τον πόνο στην άκρη του δρόμου κτλ κτλ και φυσικά ήμουν παρά πολύ τυχερή γιατί όσο χρόνο κι αν μου πήρε, είμαι γερή, σα να μην έχω πάθει τίποτα. Τον εγκέφαλο μου όμως τον παίζει ο φόβος. Κι αν…

Έχω τις βαλίτσες μου έτοιμες από χτες για να φύγω σήμερα και τελικά μου στέλνει μήνυμα η ξαδέρφη μου να πάμε για καφέ και έτσι απλά της λέω ναι και μου το ακυρώνω γιατί ΦΟΒΑΜΑΙ και έψαχνα αφορμή και όχι γιατί ο καφές είναι πιο σημαντικός.

Και τώρα κάθομαι και κλαίω και το μοιράζομαι γιατί πραγματικά το βιώνω σαν τη μεγαλύτερη αποτυχία μου.

Και αύριο μέρα είναι, αλλά θα μπορέσω….;
 

ilikeyourbike

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Monster 620
Η μηχανοβολτα δεν ειναι αυτοσκοπος. Αυτο που μας ευχαριστουσε μεχρι χθες δεν ειναι απαραιτητα το ιδιο σημαντικο σημερα.
Οταν η παρεα μου αραιωσε, οι βολτες εγιναν λιγες και με την τηλεργασια πλεον οδηγουσα σπανια αρχισα να σκεφτομαι το οτι θελω να γυρισω πισω ακεραιος με πολυ μεγαλυτερη βαρυτητα. Στην αρχη ενιωθα σαν να προδιδω την αγαπη μου στην μηχανοβολτα αλλα στην θεση ημερων που θα αφιερωνα καποτε σε αυτο τωρα παιρνω μερος πχ σε μια θεατρικη ομαδα.
Εξελιξη το θεωρω αυτο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Δυστηχως η ευτυχώς, ο φόβος ξεπερνιέται μόνο όταν τον αντιμετωπίζεις κατάματα.

Δώστου χρόνο, σιγά σιγά θα το ξεπεράσεις.

Μη το λαμβάνεις σαν αποτυχία γιατί δεν είναι λίγο αυτό που πέρασες.

 
Τελευταία επεξεργασία:

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Κανονικά πρέπει να το μετονομάσω «τα ψυχολογικά μου»….

ΦΟΒΑΜΑΙ.

Την πρώτη φορά που την καβάλησα, αισθάνθηκα αυτό το αίσθημα της επιτυχίας μετά από τόσα χρόνια και τόση ταλαιπωρία και από εκείνη την ημέρα κάθε φορά που ανεβαίνω ή είναι να ανεβω νιώθω ένα τεράστιο σφίξιμο στο στήθος. Με τρελαίνει. Και με στεναχωρεί. Και νιώθω ότι αφήνομαι να με νικήσει. Ενώ ξέρω βαθιά μέσα μου ότι ίσως είναι μόνο ένα βήμα πίστης και θάρρους και το ξεπέρασα. Αλλά ταυτόχρονα παίζει στο κεφάλι μου το έργο ότι την προηγούμενη φορά που τα μάζεψα και έφυγα, κατέληξα να βογγάω από τον πόνο στην άκρη του δρόμου κτλ κτλ και φυσικά ήμουν παρά πολύ τυχερή γιατί όσο χρόνο κι αν μου πήρε, είμαι γερή, σα να μην έχω πάθει τίποτα. Τον εγκέφαλο μου όμως τον παίζει ο φόβος. Κι αν…

Έχω τις βαλίτσες μου έτοιμες από χτες για να φύγω σήμερα και τελικά μου στέλνει μήνυμα η ξαδέρφη μου να πάμε για καφέ και έτσι απλά της λέω ναι και μου το ακυρώνω γιατί ΦΟΒΑΜΑΙ και έψαχνα αφορμή και όχι γιατί ο καφές είναι πιο σημαντικός.

Και τώρα κάθομαι και κλαίω και το μοιράζομαι γιατί πραγματικά το βιώνω σαν τη μεγαλύτερη αποτυχία μου.

Και αύριο μέρα είναι, αλλά θα μπορέσω….;
Καλά κάνεις και το μοιράζεσαι μαζί μας αλλά δεν είναι σε καμμιά περίπτωση αποτυχία. Δώσε λίγο χρόνο στον εαυτό σου και θα έρθει εκείνη η μέρα που θα νιώσει έτοιμος.

Πήρες ξανά μηχανή μετά από τόσα χειρουργεία. Αυτό και μόνο για μένα είναι φοβερό και πολύ δύσκολο. Δεν ξέρω στη θέση σου αν θα είχα τη δύναμη να κάνω το ίδιο. Έκανες το πιο μεγάλο βήμα αλλά τώρα πάρε τον χρόνο σου.

Τώρα χρειάζεσαι ηρεμία και μπορώ να φανταστώ ένα εναλλακτικό τρόπο που θα σε κάνει να νιώσεις όμορφα. Αγόρασε το καλύτερο γυαλιστικό για μηχανές και περνά χρόνο μαζί της.

Όταν θα νιώσεις πιο σίγουρη φόρτωσε τις βαλίτσες και φύγε ταξιδάκι με παρέα. Νομίζω έτσι θα είναι καλύτερα στην αρχή.

Γίνονται στο φορουμ πολύ ωραίες βόλτες. Να για παράδειγμα μπορείς να ανέβεις με παρέα στο laspotherapy. Όταν τα παιδιά θα κάνουν τις χωμάτινες διαδρομές μπορείς να περπατήσεις. στη φύση ή να οδηγήσεις το 660 στις όμορφες διαδρομές της περιοχής. Έχει άπειρες επιλογές με την καλύτερη τον Μπάρο. Άσε που πολλά παιδιά θα πάνε ασφάλτινες βόλτες εκείνο το 3 ήμερο.
 
Top Bottom