Η Africa-Ria (xrv750 χωμάτινο project)

mxersraz

Βοσκός
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Ορέστης
Μοτό
xrv750 , crf450
Καλησπερίζω την παρέα.

Εδώ θα σας παρουσιάζω τις βελτιώσεις / μετατροπές κλπ. που έχω κάνει και σκοπεύω να κάνω στην καλή μου (Ρία), με σκοπό την ανάδειξη κυρίως του χωμάτινου προσανατολισμού της.
Η απόκτησή της έγινε πριν από 4+ χρόνια σε κατάσταση-κυριολεκτικά βιτρίνας και μετά από 50.000+km, άπειρες τούμπες και ταλαιπωρία (μέχρι και σε γκρεμό έχει φύγει) έχει γίνει αυτό που βλέπετε...
Η μοτοσυκλέτα αυτή είναι για μένα όλα σε ένα, δηλ. το μοναδικό μέσο μεταφοράς μου και χωμάτινο παιχνίδι, καθώς ένα crf450 που έχω στην κατοχή μου το έχω παροπλίσει για οικονομικούς λόγους.
Όλες οι μετατροπές έχουν γίνει σταδιακά σε βάθος χρόνου και συνεχίζουμε ακάθεκτοι.

Οι βασικότερες αλλαγές αφορούν:
1. Αναρτήσεις: Πίσω ολόκληρη ρυθμιζόμενη WP από ktm640, η οποία έχει κοντύνει για να μην χαλάσει η γεωμετρία.
Εμπρός hyperpro προοδευτικά ελατήρια με 10ρι ohlins λάδι.
2. Αναπνοή: Ελεύθερη εξάτμιση, φίλτρο αέρα και τροποποίηση/άνοιγμα στο φιλτροκούτι.
3. Καρμπυρατέρ: ζιγκλέρωμα, βελόνες και συγχρονισμός.
4. Όλα τα χειριστήρια, μετατροπή στη σέλα (λεπτότερη, ψηλότερη, πιο ίσια), προστατευτικά, περιφερειακά, μικρο-πατέντες.
5. HRC αυτοκόλλητα (έχουν δώσει το λιγότερο 1,5 hp έκαστο)

Μελλοντικές αλλαγές:
1. Μαρσπιέ φαρδύτερα (καθ οδόν από Κίνα) done
2. Σπαστοί καθρέπτες (έχω σπάσει 3) done
3. Διπλό σταντ
4. Κάγκελα-βαλίτσες done
5. Ολόκληρο WP μπροστινό (όταν...... αν......)


Όλες οι μετατροπές και επισκευές γίνονται τηρώντας ευλαβικά και κατά γράμμα το manual:




Και ιδού τα αποτελέσματα:









Κοιτάζοντας Αφρική...



Οποιεσδήποτε προτάσεις παρατηρήσεις η ερωτήσεις εννοείται πως είναι παραπάνω από καλοδεχούμενες!

Εγώ και η Ρία ανυπομονούμε να γνωρίσουμε εσάς και τις καλές σας από κοντά και να συμπορευτούμε σε εξορμήσεις.



Του μπί κοντίνιουντ....
 
Τελευταία επεξεργασία:

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Eίχα και γω ένα rd07a και είχα κάνει ότι έχεις κάνει στη Ρία και κάτι ψιλά ακόμη, πχ είχα ψηλό φτερό και 2ο χαμηλό με αποστάτες, άλλη τρόμπα στο μπροστά φρένο, αεραγωγούς στο καπάκι για να ψύχεται ο καταραμένος ανορθωτής κ.α.

Οι γωνίες του μαμά τιμονιού είναι άντε γειά, κανένα αφτερ μάρκετ δεν με βόλεψε το ίδιο. Οι αποστάτες που έχεις βάλει είναι πολύ καλοί αλλά δεν τους είχα βάλει γιατί φοβόμουν πως τα ελαστικά σινεμπλοκ στην τιμονόπλακα θα την άκουγαν γρήγορα. Δυστυχώς είναι fix, οπότε μετά πάμε για άλλη τιμονόπλακα. Από αίσθηση πως είναι στην οδήγηση?

Με το άφρικα έκανα πολύ χώμα, πολλα ασφάλτινα ταξίδια, το καταχάρηκα, δεν έπαθε ποτέ τίποτα εκτός από κάτι διακοπές λόγω κακού καύσιμου. Είχα φάει και γω πολλές τούμπες αλλά δεν έπαθε ποτέ κάτι σοβαρό.

(Στο μπροστινό είχα hyperpro και γω με τόρκο 10ρι και 14 cm στάθμη λαδιού και δούλευε συμπαθητικά.)




Αν είχε μία 6η ταχύτητα δεν θα την είχα αλλάξει, αλλά στα μεγάλα ταξίδια εκτός συνόρων με κούρασε και την έδωσα για ένα GS 1150.

Κeep adventuring με την κούκλα σου...
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Αν είχε μία 6η ταχύτητα δεν θα την είχα αλλάξει, αλλά στα μεγάλα ταξίδια εκτός συνόρων με κούρασε και την έδωσα για ένα GS 1150.

Κeep adventuring με την κούκλα σου...
Mια 6η και ψεκασμό....
Ούτε κι εγώ θα την έδινα (τη 2η..., 2 είχα :) )
 

mxersraz

Βοσκός
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Ορέστης
Μοτό
xrv750 , crf450
Εχει μια μικρη γραντζουνια διπλα στο φαναρι απο τη δεξια μερια, δεν ξερω αν την εχεις παρατηρησει :p :p
Ωχ!! όχι ρε γμτ!! Πρέπει να έπεσα σε τίποτα μυγάκια σε κόντρα......:D

Eίχα και γω ένα rd07a και είχα κάνει ότι έχεις κάνει στη Ρία και κάτι ψιλά ακόμη, πχ είχα ψηλό φτερό και 2ο χαμηλό με αποστάτες, άλλη τρόμπα στο μπροστά φρένο, αεραγωγούς στο καπάκι για να ψύχεται ο καταραμένος ανορθωτής κ.α.
Μα αγαπητέ μου Κώστα... Ευθύνεστε κι εσείς ο ίδιος τόσο για την απόκτηση της όσο και για τις μετατροπές της..... 2013 καλοκαίρι... πολλά μηνύματα και πμ στο dirt-bike... φωτό και link από το car... Με παρότρυνες όταν σου είχα δείξει τη συγκεκριμένη κιόλας! (ήταν βέβαια βιτρίνα.. αγνώριστη..)
Ήμουν ακόμα στην Πολυνησία τότε και τη ζαχάρωνα να την πάρω με το που γυρίσω Ελλάδα...
Θυμάσαι? Είσαι κατά κάποιο τρόπο Νονός της ένα πράμα! :D
Καλώς σε ξαναβρήκα λοιπόν!!!

Οι γωνίες του μαμά τιμονιού είναι άντε γειά, κανένα αφτερ μάρκετ δεν με βόλεψε το ίδιο. Οι αποστάτες που έχεις βάλει είναι πολύ καλοί αλλά δεν τους είχα βάλει γιατί φοβόμουν πως τα ελαστικά σινεμπλοκ στην τιμονόπλακα θα την άκουγαν γρήγορα. Δυστυχώς είναι fix, οπότε μετά πάμε για άλλη τιμονόπλακα. Από αίσθηση πως είναι στην οδήγηση?
Το μαμά το τσάκισα... Τα σινεμπλόκ όντως μπορεί να την ακούσουν με τους αποστάτες. Αλλάζεις όμως ανεπαίσθητα τη θέση/γωνία στο τιμόνι (4 σημεία σφιξίματος αντί για 2) και όλα καλά. Να σπάσουν τα σινεμπλόκ ούτε με σφαίρες...
Οδηγικά τώρα έχει αλλάξει τελείως η αίσθηση από όλο το πακέτο στα χειριστήρια.. Σε βάζει να οδηγήσεις πολύ πιο χωμάτινα και επιθετικά, πιο μπροστά, σε πιο όρθια θέση τον κορμό και πιο ψηλά τους αγκώνες (οδηγόντας καθιστός). Το ιδανικό θα ήταν να έρθουν τα γκρίπ ακόμα 2cm πιο μπροστά για να είναι τέλειο σε όρθια θέση οδήγησης, αλλά έτσι θα βρίσκουν οι χούφτες στο φέρινγκ (τώρα κουράζει κάπως μετά από ώρα όρθιος, κυρίως σε ανηφορικά στο γκάζι).
Θα γίνει όμως πατέντα μία από τις επόμενες μέρες ώστε να έρθει όλο το μούτρο πιο μπροστά με αποστάτες και να μπορέσω να παίξω με γωνίες και αποστάσεις, ψάχνοντας την τέλεια για μένα θέση.

Αν είχε μία 6η ταχύτητα.
Mια 6η και ψεκασμό....
Αυτό ακριβώς... Μια 6 ταχύτητα...
Η βενζίνη φταίει που είναι ψηλά!! Οι Αμερικάνοι! Όχι το μηχανάκι! Είχατε και στο χωριό σας μηχανάκια με 6η?? :D

Να'στε καλά! :)
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
γουσταρω Ορεστη....
σιδεροφαγος....
μου θυμιζεις εναν αλλο που ξερω πολυ καλα....
ιδιος ''κανιβαλος'' με σενα....
τον εναν και μοναδικο @sugariasgeorge .....
ο οποιος καταφερε να δειξει για πολλοστη φορα το ''νοημα της ζωης'' :hungry:, φορωντας ασφαλτινα:D και βολταρωντας στις ''μερεντες'' του Φενεου ....αφηνωντας φλας δεξια και αριστερα στα χωματα...:wacky:






@mAthosalas ακουει ????
εχω βαλει καινουργια φλας.....
βαλε ασφαλτινα και παμε να σου ξαναδειξω το ''νοημα της ζωης'' ....:p...:laugh::laugh::laugh::laugh::laugh:
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Nαι Ορέστη το nickname σου κάτι μου θύμιζε και ναι θυμάμαι που είχαμε ανταλλάξει κάποια πμ στο εντουράδικο φόρουμ. Χαίρομαι που πήγε καλά με το αφρικανάκι. Να μου προσέχεις την βαφτιστήρα μου :) και όταν λέω να την προσέχεις εννοώ να την πηγαίνεις εκεί που της αξίζει της βασίλισσας, όχι σαν κάτι άλλα άφρικα που τα έφαγε η βαρεμάρα έξω από τις καφετέριες.

Ωραίο χρώμα έχει η Ρία.


(έχει και τα σωστά κάγκελα το κορίτσι, εύγε):friendship:
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Αυτό ακριβώς... Μια 6 ταχύτητα... Μπορώ να πω ότι μου λείπει... (πολύ μου λείπει αλλά το παίζω άνετος)...

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Κι εμένα μου έλλειπε πολύ στην αρχή μέχρι που ξαναοδήγησα rd07 σε μεγαλούτσικη ασφάλτινη διαδρομή, μετά από 6 μήνες που είχα αγοράσει το 1150 και κατάλαβα πως επιστροφή δεν εχει. Δεν συνεχίζω, δεν θέλω να χαλάσω το ωραιότατο θέμα-ημερολόγιο της Ρίας με συγκριτικό xrv 750-gs1150.

Το σίγουρο είναι πως και τα δυο είναι μηχανάρες και ειδικά σαν μεταχειρισμένα είναι από τις καλύτερες επιλογές, με λίγο χρήμα παίρνεις ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ για πάντα. Αυτές αντέχουν, εμείς οι αναβάτες ξεμυαλιζόμαστε με άλλες πιο τσιριμπιμ τσιρομπομ.
 

mxersraz

Βοσκός
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Ορέστης
Μοτό
xrv750 , crf450
γουσταρω Ορεστη....
σιδεροφαγος....
μου θυμιζεις εναν αλλο που ξερω πολυ καλα....
ιδιος ''κανιβαλος'' με σενα....
τον εναν και μοναδικο @sugariasgeorge .....
ο οποιος καταφερε να δειξει για πολλοστη φορα το ''νοημα της ζωης'' :hungry:, φορωντας ασφαλτινα:D και βολταρωντας στις ''μερεντες'' του Φενεου ....αφηνωντας φλας δεξια και αριστερα στα χωματα...:wacky:
Πρέπει λοιπόν να κανιβαλίσουμε και να σιδεροφάμε παρέα κάποια στιγμή οπωσδήποτε!
Όσο για τις μερέντες του Φενεού τις έχω φάει κι εγώ με το κουτάλι! Και με τα 4 μηχανάκια που είχα ως τώρα!




Απολαυστικές ατάκες, πολύ - πολύ αγαπημένη σκηνή :):brv:
Αυτά είναι!!! :D:D

Να'στε καλά παίδες!
 

mxersraz

Βοσκός
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Ορέστης
Μοτό
xrv750 , crf450
Χαιρετώ σας παίδες και καλές γιορτές να έχουμε!
Πάμε για ένα μικρό update στην μικρή λοιπόν με αναδιπλούμενα καθρέπτάκια κι ένα δοχείο υγρών φρένου γιατί το προηγούμενο τη μάζεψε κάπου μαζί με ένα καθρέφτη και μας άφησαν (μόνα τους... αλήθεια!)....

Τα καθρεφτάκια είναι ιταλικά από τη far ( http://www.far.it/ ), 20 ευρώ έκαστο και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι είναι ίδια με αυτά της twalcom και απλά αλλάζει το brand name.

Αρκετά καλή ποιότητα κατόπτρου και πλαστικών, ρυθμιζόμενα σε όλες τις αρθρώσεις, καλή ορατότητα και πολύ ελαφριά αλλά... σε σχέση με τους μαμά είναι πολλοί οι κραδασμοί παίδες! Ναι μεν βλέπεις αλλά υπάρχει αρκετό κούνημα, το οποίο μειώνεται λίγο με γερό σφίξιμο στις αρθρώσεις μα παραμένει.

Προς το παρόν δε θα ξαναβάλω τους μαμά πάνω διότι τις μαζεύει τις τουμπιτσες της (μόνη της... αλήθεια!) και σπάνε, αλλά σε ένα ταξιδάκι η εκδρομή ασφάλτινα θα ξαναμπούν.






 

mxersraz

Βοσκός
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Ορέστης
Μοτό
xrv750 , crf450
Καλημερίζω το τιμ!!

Σήμερα πήρα στα χέρια μου τα παρακάτω:
https://www.ebay.com/itm/WIDE-Footpeg-Foot-Pegs-for-Honda-CR80R-CR85R-XR250-XR400-XR600R-XR650R-XR650L/311813782206?_trkparms=aid=555018&algo=PL.SIM&ao=2&asc=49923&meid=8a8335b839614df9947034ecc08354d3&pid=100012&rk=1&rkt=4&sd=221015349266&itm=311813782206&_trksid=p2047675.c100012.m1985

Από τα πολύ βάθη της Κίνας, με 18 ευρώ στην πόρτα μου, οπότε και άχρηστα να βγούνε δε θα κλάψω πολύ...



Η ποιότητα είναι εμφανώς χάλια αλλά πάρα πολλοί από το αγγλικό xrv forum τα φοράνε χωρίς παράπονα (στο ebay λέει πως είναι για cr/xr αλλά είναι δοκιμασμένο πως μπαίνουν στο άφρικα).
Είναι ακριβώς διπλάσια σε φάρδος από τα μαμά αλλά και κάτι λιγότερο από μισό κιλό το ένα.
Τα υπόλοιπα θα φανούν στην πράξη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

mxersraz

Βοσκός
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Ορέστης
Μοτό
xrv750 , crf450
Μπήκανε πάνω σήμερα και μετά από μια σύντομη βόλτα που έκανα είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος!
Μπήκανε εύκολα, ταιριάξανε απόλυτα και σε αίσθηση δεν έχουν καμία απολύτως σχέση με τα μαμά, ειδικά όρθιος...
Βέβαια το αν αξίζουν και αντέχουν θα το δείξει ο χρόνος.



 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Μπήκανε πάνω σήμερα και μετά από μια σύντομη βόλτα που έκανα είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος!
Μπήκανε εύκολα, ταιριάξανε απόλυτα και σε αίσθηση δεν έχουν καμία απολύτως σχέση με τα μαμά, ειδικά όρθιος...
Βέβαια το αν αξίζουν και αντέχουν θα το δείξει ο χρόνος.



Αντέχουν, δεν σπάνε αλλά η βαφή σε ξάπλες φεύγει. Από την άλλη δεν φαίνεται να χαμπαριαζουν και αν θυμάμαι καλά δεν σκουριάζουν.

Sent from my Redmi Pro using Tapatalk
 

mxersraz

Βοσκός
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Ορέστης
Μοτό
xrv750 , crf450
Αντέχουν, δεν σπάνε αλλά η βαφή σε ξάπλες φεύγει. Από την άλλη δεν φαίνεται να χαμπαριαζουν και αν θυμάμαι καλά δεν σκουριάζουν.

Sent from my Redmi Pro using Tapatalk
Τέλεια!! Αν αντέχουν όπως λες, παίζει να είναι και από τις πιο value for money μετατροπές! Κι ας ξεβάψουν όσο γουστάρουν!
 

mxersraz

Βοσκός
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Ορέστης
Μοτό
xrv750 , crf450
Σήμερα έβαψα τη μπροστά ζάντα με plasti dip για ντιπ.
6 χέρια την πέρασα με 20λεπτες αναμονές ενδιάμεσα.
Το αποτέλεσμα είναι πάρα πολύ ωραίο, τώρα μένει να δείξει πόσο θ'αντέξει στο χρόνο!

1ο χέρι

4ο χέρι

6ο χέρι, τελικό αποτέλεσμα



Μα δεν είναι μια κούκλα??! :rolleyes:
 

mxersraz

Βοσκός
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Ορέστης
Μοτό
xrv750 , crf450
Επανερχόμαστε δριμύτεροι μιας και έγιναν πολλές προετοιμασίες στη "μικρή" για το ταξίδι Αυτό.
Η λίστα είναι μεγάλη και περιλαμβάνει:

Ρύθμιση βαλβίδων
Λάδια / φίλτρο
Φίλτρο αέρα
Τακάκια / υγρά φρένων
Παραφλού
Μπουζί
Ντίζα συμπλέκτη
Αλυσιδογράναζα
Ρουλεμάν τροχών
Λάστιχα (Metzeler Tourance)
Ντίζα κοντέρ και ατέρμονα (ήμουν 3 χρόνια χωρίς κοντέρ...)
Πλαϊνά πίσω κάγγελα
Τριπλέτα - σαμάρια
Βάση κινητού - gps και παροχή ρεύματος
Καινούρια ζελατίνα

Και το αποτέλεσμα είναι κάπως έτσι:











Και βέβαια τηρώντας ευλαβικά το "Service Manual" του πρώτου post, έγιναν κάποιες επιπλέον εργασίες συντήρησης.......








Έτοιμη λοιπόν η μικρή για το πρώτο της μεγάλο ταξίδι!
Οποιεσδήποτε παρατηρήσεις ευπρόσδεκτες!
Καλούς δρόμους να έχουμε!
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Παρατηρώ... Ότι είσαι σε πολύ καλό δρόμο.
Κούκλα η ρια.
 
Top Bottom