Η Africa-Ria (xrv750 χωμάτινο project)

mxersraz

Βοσκός
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Ορέστης
Μοτό
xrv750 , crf450
Σου ξέφυγε η πίσω ζάντα:pτελιοσε το plastic dip για dip;;κουκλάρα η Ρία!!!
Το plasti dip φτάνει για 3 μεχρι να μη μείνει ντιπ. Η πίσω είναι χρυσαφί και δε μου χτυπάει άσχημα (άσε που βαριέμαι κιόλας) αλλά η μπροστά ήταν ασημί και δε μ'άρεσε καθόλου.
Να'σαι καλά!
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Με αρρωστησες βραδιατικα.... Btw εμενα τα πατακια δεν μπαιναν καλα..... Οκ τα κολλησα και ολα κομπλε αλλα εσενα εκατσαν κουτι.... Εχεις να μου στειλεις καμοια φωτο απο τα καβαλετα στο τιμονι + το τιμονι βρισκει στην ζελατινα οταν το κλειδωνεις;

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

mxersraz

Βοσκός
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Ορέστης
Μοτό
xrv750 , crf450
Με αρρωστησες βραδιατικα.... Btw εμενα τα πατακια δεν μπαιναν καλα..... Οκ τα κολλησα και ολα κομπλε αλλα εσενα εκατσαν κουτι.... Εχεις να μου στειλεις καμοια φωτο απο τα καβαλετα στο τιμονι + το τιμονι βρισκει στην ζελατινα οταν το κλειδωνεις;

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Τα μαρσπιέ εμένα μου έκατσαν εντελώς γάντι! Ούτε εγώ το περίμενα τόσο! Δες το ποστ παραπάνω ποιά είναι και από που τα πήρα.

Οι αποστάτες είναι οι Rox Risers 3.5" - σχεδον 9 cm (υπάρχουν και πιο κοντοί) και μπορούν να δεχτούν 22 και 28mm τιμόνι:












Στην τελευταία φαίνεται η απόσταση της χούφτας από τη ζελατίνα με κλειδωμένο τιμόνι (σχεδόν 1cm), αλλά επειδή το τιμόνι μπορεί να στρίψει 1-2cm παραπάνω από το σημείο κλειδώματος, στο τέρμα του βρίσκει. Με άλλες χούφτες η χωρις δε θα έβρισκε, αλλά και πάλι όπως έγραψα θα το ήθελα 1-2cm πιο μπροστά οδηγώντας όρθιος.
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Με τόσο ύψος στο τιμόνι δεν αντιμετωπίζεις πρόβλημα με ντιζα συμπλέκτη, τσοκ κλπ.; Εγώ σε ΤΑ με 35mm και τσιτωνουν αρκετά, ειδικά του συμπλέκτη.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

mxersraz

Βοσκός
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Ορέστης
Μοτό
xrv750 , crf450
Με τόσο ύψος στο τιμόνι δεν αντιμετωπίζεις πρόβλημα με ντιζα συμπλέκτη, τσοκ κλπ.; Εγώ σε ΤΑ με 35mm και τσιτωνουν αρκετά, ειδικά του συμπλέκτη.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Κι όμως κανένα πρόβλημα, ούτε σε συμπλέκτη, ούτε σε γκάζι ακόμα και στις μέγιστες γωνίες. Το τσοκ το έχω καταργήσει πριν από τις μετατροπές οπότε δεν ξέρω να σου πω.
Τα χειριστήρια τώρα βρίσκονται σίγουρα πιο ψηλά απ'οτι στο μαμά τιμόνι, αλλά μη λαμβάνεις υπόψιν σου τα 9cm του αποστάτη ως απόλυτα, διότι το afam που φοράει είναι σχεδόν ίσιο.
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Δεν εχεις τσοκ;;;; και περνει;;; καλα μιλαω και γω που δεν εχω παει ουτε μεχρι το περιπτερο χαχαχα

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

mxersraz

Βοσκός
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Ορέστης
Μοτό
xrv750 , crf450
Δεν εχεις τσοκ;;;; και περνει;;; καλα μιλαω και γω που δεν εχω παει ουτε μεχρι το περιπτερο χαχαχα

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Με τη μία παίρνει πάντα!
Με τόση μπετζίνα που κατεβάζει που να μην πάρει...


...
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Έτοιμοι για ανακατασκευούλες στη γρούτσα μου!


Πολλά μικροπραγματάκια και καλούδια που χρειάζονταν ανανέωση.








Και το ΘΑΥΜΑ!!












Έπεται συνέχεια.............
Π Α Ν Ε Μ Ο Ρ Φ Ο
 

bag

Μέλος
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
africa rd04
Την εχεις κουκλα την προσεχεις και την πληρωνεις σαν να εχει πολλαπλασια απ την αγοραστικη της αξια.
Μ αρεσεις γιατι μου θυμιζεις καποιον....
Αναμενω με ανυπομονησια για το τι θα κανεις στην μπροστα αναρτηση(που ειναι και η αχιλλειος πτερνα)
 

mxersraz

Βοσκός
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Ορέστης
Μοτό
xrv750 , crf450
Π Α Ν Ε Μ Ο Ρ Φ Ο
Που να το πιάσεις στα χέρια σου! Είναι πραγματικά κόσμημα, και η ποιότητα κατασκευής είναι εντυπωσιακή.

Facet 40105 βλέπω. Επιστροφές δέχονται;
Ώχ! Δέχονται ευτυχώς ναι, για πές...

Την εχεις κουκλα την προσεχεις και την πληρωνεις σαν να εχει πολλαπλασια απ την αγοραστικη της αξια.
Μ αρεσεις γιατι μου θυμιζεις καποιον....
Αναμενω με ανυπομονησια για το τι θα κανεις στην μπροστα αναρτηση(που ειναι και η αχιλλειος πτερνα)
Έχει πολλάπλάσια από την αγορατική της αξίια 'οντως! Αν και υπάρχει το θέμα της κατανάλωσης, το μηχανάκι αυτό για μένα είναι κάτι παραπάνω από ιδανικό.
Με το μπροστινό θα γίνουν επίσης πολλά.

Καληνύχτες παίδες!
 
Τελευταία επεξεργασία:

mxersraz

Βοσκός
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Ορέστης
Μοτό
xrv750 , crf450
Facet 40105 βλέπω. Επιστροφές δέχονται;
Κάνοντας μια πρόχειρη αναζήτηση στο xrv.org, η αλήθεια είναι πως μπερδεύτηκα αρκετά. Το περίεργο είναι πως άλλοι δηλώνουν απόλυτα ευχαριστημένοι και άλλοι την θεωρούν ακατάλληλη.
Θα το ψάξω κι άλλο πριν τη βάλω ενώ θα στείλω email στην εταιρία και στο κατάστημα που την πήρα. Καλά που το παρατήρησες!
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Κάνοντας μια πρόχειρη αναζήτηση στο xrv.org, η αλήθεια είναι πως μπερδεύτηκα αρκετά. Το περίεργο είναι πως άλλοι δηλώνουν απόλυτα ευχαριστημένοι και άλλοι την θεωρούν ακατάλληλη.
Θα το ψάξω κι άλλο πριν τη βάλω ενώ θα στείλω email στην εταιρία και στο κατάστημα που την πήρα. Καλά που το παρατήρησες!
Λοιπόν. Εγώ έχω καταλήξει στα εξής. Η 40105:
  1. Είναι πολύ δυνατή. Δίνει 3-4,5psi όταν εμείς θέλουμε 1-2psi. Aυτό το λένε και οι άνθρωποι της facet εάν το διάβασες (https://l.facebook.com/l.php?u=https://r.tapatalk.com/shareLink?url=https%3A%2F%2Fwww.xrv.org.uk%2Fforums%2Fshowthread.php%3Ft%3D104633&share_tid=104633&share_fid=7257&share_type=t&fbclid=IwAR3OFE12RXyuEfgrAH36I6pmWdDVtLITajmNtjhv-T2Ojxa3EEdVMMIg9hU&h=AT1P3D23ol2by_gLDWHqS159ejOpyRDt6rqHFPUkFPfxvKIh2UKSjPQ_dYrGRKOBaIDubrpaeqXUZ5N9Ok30j03dtcX6_ZzulqjkibL9Bj5sGN7lZ2QgHEqqDft7pITrlQ).
  2. Δεν έχει shut off valve που σημαίνει ότι μπορεί να συνεχίσει να τρέχει καύσιμο όταν η μηχανή είναι σβηστή.
  3. Δεν έχει check valve που σημαίνει ότι το καύσιμο μπορεί να κινηθεί και προς τις δύο κατευθύνσεις με ότι αυτό συνεπάγεται.
  4. Αν τώρα αναφερθούμε στο ότι γενικά oi facet δεν είναι στεγανές (πουθενά η facet δεν ισχυρίζεται ότι είναι για εξωτερική χρήση, γιαυτό και πολλοί την σιλικονάρουν πρώτα) και ότι όταν έχεις κάτω από το μισό ντεπόζιτο κάνουν ενα ενοχλητικό τικ-τικ-τικ που τρομάζει, πάει μακρυά η βαλίτσα.
https://l.facebook.com/l.php?u=https://docdro.id/yoSOtzi?fbclid=IwAR356H_OTQ4cRtW7tNPagbxtLBt41SomPmD8e4McUjqUfH6mqYABlQ1RLZk&h=AT2F5JPQ-7Mc-rAdqh4XtZBX3LzsKeCawV5QkOSt5J7dzrkEOubjnOxWoXdS-RAff44Kce4RMJeR8esWX9A6iDpdkzEDRY-zxDFe8E_uEYscEY-9Ftk31c-WOcbl8sXOyA

https://l.facebook.com/l.php?u=https://docdro.id/GyrSLzT?fbclid=IwAR15TMuEVSpJcvoPJXP7WH0gKMCZLoBjb8aQWToyGWZPgLO7OrdnZR4_xkw&h=AT1l1sZCvCFYmlklvWm7riZ52mZxryqRJUpFTQn29PNl-bDi89Apzh1IrkQDmqcT-GPmBXcRCDUcUrnPd3eUKoaSZtufdwkEfvYqHvnFd77ipBSBhvIq9vczMXhP1mHN3g
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Με βάση τα παραπάνω εγώ έχω καταλήξει ότι για εμάς η πλέον κατάλληλη είναι η 40178. Υπάρχουν πολλοί που δεν είχαν κανένα πρόβλημα με την 40105 αλλά και άλλοι (όπως εγώ) που είχαν. Προσωπικά η 40105 μου έκανε υπερχείλιση.

Επίσης, όποια facet και να πάρεις μη την αφήνεις να στεγνώνει (να μένεις από βενζίνη δηλαδή). Με τη δεύτερη φορά που έμεινα από βενζίνη την ίδια ημέρα μου κάηκε.
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
... θα στείλω email στην εταιρία και στο κατάστημα που την πήρα...
Αν στείλεις mail σε rugged roads δε θα βγάλεις άκρη. Το πολύ πολύ να σου πουν ότι μέχρι τώρα για όσες έχουν πουλήσει κανείς δεν παραπονέθηκε (το έχουν γράψει έτσι ακριβώς στο xrv.org), απάντηση που πέραν από απαράδεκτη είναι και ψέμα.
 

porto-nicky

Μέλος
Όνομα
ΝΙΚΟΣ
Μοτό
XR750V, DR250S
Εγώ έχω πάρει "πλατίνες" από Αγγλία.
Με τα μεταφορικά έχουν περίπου ίδια τιμή και εδώ.
Ανοίγεις την δική σου τρόμπα και με ένα κατσαβίδι και ένα κολητήρι καθάρισες σε 10 λεπτά... γράφω από κινητό...
Θα προσπαθήσω να βρω τα σχετικά από το δικό μου RD07.
 
Top Bottom