Η Africa-Ria (xrv750 χωμάτινο project)

mxersraz

Βοσκός
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Ορέστης
Μοτό
xrv750 , crf450
Σήμερα μου ήρθανε από Αγγλία αυτά τα κάγκελα από τον RuggedRoads, για τα οποία έχω διαβάσει και ακούσει τα καλύτερα.




Ε, και μιας που ήρθανε, λέω, δεν τα βάζω και πάνω??


Kάγκελα είναι... Πόση δουλειά να θέλουνε για να μπούνε? Ναι καλααααάά!




Μετά από πολύ παίδεμα και άπειρα σιχτήρια, τελικά μπήκανε και το αποτέλεσμα μπορώ να πω οτι με αποζημίωσε.







Έβγαλε και η Ρία βυζιά!!!!!!


Κατά την αναζήτηση αναβαθμίσεων σχετικά με αυτό το μηχανάκι συγκέντρωσα πολλές ζωτικές πληροφορίες από διάφορους επαγγελματίες και μερακήδες ανά τον κόσμο, τις οποίες θα παραθέσω εδώ σύντομα.

Κατά το 90% η Ρία θα μείνει ως έχει, οπότε και τελειώνουν οι όποιες μετατροπές σιγά σιγά (προς το παρόν τουλάχιστον). Αυτό που πέτυχα λοιπόν έως τώρα είναι ένα άφρικα 750 με εξαιρετικές έως μαγικές αναρτήσεις για χώμα, πολύ πιο ξύπνιο από το μαμά,, και με βάρος σχεδόν 10 κιλά κάτω του εργοστασίου (περίπου 18-19 κιλά κάτω αν βγουν και τα κάγκελα μπρος πίσω - κι όμως...)

Πολύ σύντομα θα δοκιμαστούν όλα αυτά στην πράξη για να δουμε ηντά ναι ο καβρός κι ήντα ο ζωμός του, αλλά προς το παρόν είμαι πάρα μα πάρα πολύ ευχαριστημένος από το όλο αποτέλεσμα, σε σημείο στύσης...
Από βδομάδα που θα πάω χωριό, θα προπονούμαι σιγά σιγά για να ξεσκουριάσω, περιμένοντας σύντομα ένα nightmare team απαράδεκτων τύπων, οι οποίοι δυστυχώς είναι φίλοι μου και θα κατέβουν για να πάρουμε τα όρη...

Αναμείνατε!

:friendship:
 
Τελευταία επεξεργασία:

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Απο τρομπα βενζινας τι εχεις κανει;;;; Επισης να σε αγκαρεψω να μου μετρησεις αυτη την αποσταση με το πρασινο βελος; Ευχαριστω πολυ


Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Απο τρομπα βενζινας τι εχεις κανει;;;; Επισης να σε αγκαρεψω να μου μετρησεις αυτη την αποσταση με το πρασινο βελος; Ευχαριστω πολυ


Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Καλά είναι κούκλα η Ρία σου.
Μια τελευταία πινελιά, ένα ανοδιωμένο κόκκινο στο χρώμα της τιμονόπλακας, προστατευτικό της πίσω δισκόπλακας? εεε?

Έτσι κι αλλιώς το μαμά σπάει εύκολα.
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Απο τρομπα βενζινας τι εχεις κανει;;;; Επισης να σε αγκαρεψω να μου μετρησεις αυτη την αποσταση με το πρασινο βελος; Ευχαριστω πολυ


Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
πολυ χοντρικα , υπολογιζω γυρω στους 17- 18 ποντους....
για να δουμε ???:thinking:
 

mxersraz

Βοσκός
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Ορέστης
Μοτό
xrv750 , crf450
Απο τρομπα βενζινας τι εχεις κανει;;;; Επισης να σε αγκαρεψω να μου μετρησεις αυτη την αποσταση με το πρασινο βελος; Ευχαριστω πολυ


Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
[/QUOTE]
πολυ χοντρικα , υπολογιζω γυρω στους 17- 18 ποντους....
για να δουμε ???:thinking:
Καλημέρες!

14cm στο πίσω μέρος και 15cm στο μπροστά, κάθετη απόσταση από σίδερο σε σίδερο (όπως το βέλος)

Για την τρόμπα βενζίνης πήρα κιτάκι επισκευής το οποίο μου έβαλε ο γάλλος μάστορας και το οπόιο κάηκε με την τρόμπα στην πρώτη μιζιά... Μου την αντικατέστησε με άλλη μαμά τρόμπα, η οποία δουλεύει μια χαρά προς το παρόν και στην οποία θα βάλω επίσης κιτάκι επισκευής (όχι στο γάλλο όμως.....). Έχω και μια Facet 40105 για την οποία έχω ακούσει αντικρουόμενες απόψεις και δεν την έβαλα (συζητήθηκαν κάτι σελίδες πίσω). Σκέφτηκα και mikuni και τρόμπα αυτοκινήτου αλλά με αυτά που διαβάζω μάλλον η λύση της μαμας με κιτ είναι αυτή που θα εμπιστευόμουν περισσότερο.

Καλά είναι κούκλα η Ρία σου.
Μια τελευταία πινελιά, ένα ανοδιωμένο κόκκινο στο χρώμα της τιμονόπλακας, προστατευτικό της πίσω δισκόπλακας? εεε?

Έτσι κι αλλιώς το μαμά σπάει εύκολα.
Να είσαι καλά Κώστα!
Θα ήταν όντως πολύ ταιριαστό, αλλά νομίζω πως ήδη φλερτάρει με τα όρια της καγκουριάς το Ριάκι :fun
Προσπάθησα να της βάλω διακριτικά κάποιες κόκκινες πινελιές που όντως της πάνε πολύ... Νομίζω με μαύρα κάθετα honda αυτοκόλλητα στα καλάμια του μπροτά φτερού θα δέσει το γλυκό / καγκουριά.
 

mxersraz

Βοσκός
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Ορέστης
Μοτό
xrv750 , crf450
.....Νομίζω με μαύρα κάθετα honda αυτοκόλλητα στα καλάμια του μπροτά φτερού και ενα HRC στην μύτη του, θα δέσει το γλυκό / καγκουριά.
[/QUOTE]

Έχω ένα αλλά είναι πολύ τετράγωνο και μεγάλο για αυτό το σημείο ρε γμτ... Θα το δοκιμάσω να δω πως ειναι πανω!
 

MikeG

Μέλος
Περιοχή
Southest Point of Europe
Όνομα
Mike
Μοτό
BMW F800GS , Haibike XDURO AllMtn 2.0
Πολύ σύντομα θα δοκιμαστούν όλα αυτά στην πράξη για να δουμε ηντά ναι ο καβρός κι ήντα ο ζωμός του, αλλά προς το παρόν είμαι πάρα μα πάρα πολύ ευχαριστημένος από το όλο αποτέλεσμα, σε σημείο στύσης...
Από βδομάδα που θα πάω χωριό, θα προπονούμαι σιγά σιγά για να ξεσκουριάσω, περιμένοντας σύντομα ένα nightmare team απαράδεκτων τύπων, οι οποίοι δυστυχώς είναι φίλοι μου και θα κατέβουν για να πάρουμε τα όρη...

Αναμείνατε!

:friendship:

Θέλω ενημέρωση γι'αυτό αν δέχεστε Γερμανίδες στη παρέα.
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!

Καλημέρες!

14cm στο πίσω μέρος και 15cm στο μπροστά, κάθετη απόσταση από σίδερο σε σίδερο (όπως το βέλος)

Για την τρόμπα βενζίνης πήρα κιτάκι επισκευής το οποίο μου έβαλε ο γάλλος μάστορας και το οπόιο κάηκε με την τρόμπα στην πρώτη μιζιά... Μου την αντικατέστησε με άλλη μαμά τρόμπα, η οποία δουλεύει μια χαρά προς το παρόν και στην οποία θα βάλω επίσης κιτάκι επισκευής (όχι στο γάλλο όμως.....). Έχω και μια Facet 40105 για την οποία έχω ακούσει αντικρουόμενες απόψεις και δεν την έβαλα (συζητήθηκαν κάτι σελίδες πίσω). Σκέφτηκα και mikuni και τρόμπα αυτοκινήτου αλλά με αυτά που διαβάζω μάλλον η λύση της μαμας με κιτ είναι αυτή που θα εμπιστευόμουν περισσότερο.



Να είσαι καλά Κώστα!
Θα ήταν όντως πολύ ταιριαστό, αλλά νομίζω πως ήδη φλερτάρει με τα όρια της καγκουριάς το Ριάκι :fun
Προσπάθησα να της βάλω διακριτικά κάποιες κόκκινες πινελιές που όντως της πάνε πολύ... Νομίζω με μαύρα κάθετα honda αυτοκόλλητα στα καλάμια του μπροτά φτερού θα δέσει το γλυκό / καγκουριά.[/QUOTE]Ποιο κιτ επισκευης πειρες;;; Υπαρχουν διαφορες μαρκες και ειναι ολα αρκετα φθηνα!!!!! Αν εχεις λινκ ανεβασε το ...ευχαριστω για το μετρημα ....τα ζαχαρωνω καιρο και θα καθονται ομορφα τα σαμαρακια sw πανω του..

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

mxersraz

Βοσκός
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Ορέστης
Μοτό
xrv750 , crf450
Ποιο κιτ επισκευης πειρες;;; Υπαρχουν διαφορες μαρκες και ειναι ολα αρκετα φθηνα!!!!! Αν εχεις λινκ ανεβασε το ...ευχαριστω για το μετρημα ....τα ζαχαρωνω καιρο και θα καθονται ομορφα τα σαμαρακια sw πανω του..

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Από ebay πήρα το κιτάκι της τρόμπας αλλά δε θυμάμαι καθόλου ποιο ήταν. Αν θυμάμαι καλά γύρω στα 20 ευρώ.

Τα κάγκελα είναι εξαιρετικής ποιότητας και τα σημεία στήριξής τους πολύ στιβαρά. Καμία σχέση τα givi...
 

mxersraz

Βοσκός
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Ορέστης
Μοτό
xrv750 , crf450
Πριν λίγες μέρες αλλάχτηκε η καλωδίωση στον ανορθωτή, πετροβάμβακας στην εξάτμιση, έβαλα με λίγο ζόρι τα φλασάκια που είχα,


Και ήρθαμε επιτέλους σπίτι.................






Πέτρα και Λυβικό πέλαγος... Στο βάθος αχνοφαίνεται το γαιδουρονήσι.




:friendship::friendship::friendship:
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Ορέστη η περιγραφή σου για την συνολική συναναστροφή σου με τον Boano εξαιρετική. Υπάρχουν κάποιοι άνθρωποι που σου βγάζουν πολύ θετικά συναισθήματα. Είσαι σε διακοπές ακόμη ή επέστρεψες μόνιμα Ελλάδα;
 

mxersraz

Βοσκός
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Ορέστης
Μοτό
xrv750 , crf450
Ορέστη η περιγραφή σου για την συνολική συναναστροφή σου με τον Boano εξαιρετική. Υπάρχουν κάποιοι άνθρωποι που σου βγάζουν πολύ θετικά συναισθήματα.
Χαίρομαι που βγήκε έτσι και στο γραπτό λόγο γιατί πραγματικά μόνο τις καλύτερες εντυπώσεις μου άφησε η συναναστροφή αυτή, και με πατέρα και με γιο.

Είσαι σε διακοπές ακόμη ή επέστρεψες μόνιμα Ελλάδα;
Και τα δύο! Μόνιμα Ελλάδα και διακοπές μέχρι Νοέμβρη. Ειδικά εδώ νότια Κρήτη που έχει ακόμα ζέστες, χαίρομαι λίγο καλοκαίρι.. Και επιτέλους πάτησα χώμα!

:friendship:
 

mxersraz

Βοσκός
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Ορέστης
Μοτό
xrv750 , crf450
Καλησπερίζω την παρέα μετά από καιρό!
Λίγο οι ζβούρες, λίγο τα βουνά, λίγο τα τρεχάματα, τις τελευταίες μέρες έκατσα λίγο και είπα να κάνω μια σούμα με τις περιπέτιες της Ρίας.

Γυρίζοντας Ελλάδα, αρχικά άρχισα να οργώνω μόνος μου τα πέριξ του χωριού μου, ωστε να ξεσκουριάσω μετά από 1 χρόνο+ παντελούς αποχής από το χώμα και να σετάρω τις μαγικές αναρτήσεις.








Σούζα τ'αλογάκι! (δυστυχώς μόνο screenshot γιατί τι βιντεάκι βγήκε μικρό και δεν αξίζει..)



Για να συνεχίσουμε με βόλτες παρείστικες!
Με Spirtas


Βόλτα πάνω από τα σύννεφα




Λάπαθο


Οι ιπτάμενες κουκιδούλες είναι μιά ομάδα από 30 περίπου τεράστιους γύπες οι οποίοι σηκώθηκαν όλοι μαζί, λίγα μόλις μέτρα μπροστά μας,
χαρίζοντάς μας ένα απίστευτο και μοναδικό θέαμα! Σκέτο δέος!


 
Τελευταία επεξεργασία:

mxersraz

Βοσκός
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Ορέστης
Μοτό
xrv750 , crf450
Και με τους καθυστερημένους εφηβικούς φίλους μου, οι οποίοι κατέβηκαν Κρήτη για μια βδομάδα για να πάμε στα βουνά την τρέλα μας!

Ομαλός Βιάννου




Χαμένοι κάπου στο "Καθαρόν"


Κάπου προς Οροπέδιο Λασιθίου


Πάνω από τα σύννεφα στην κορφή του "Αφέντη Χριστού"








Οι κορυφές στο βάθος είναι του Ψηλορείτη!! (περίπου 100 km μακρυά...)


Κάπου στην Ανατολική Κρήτη, μέσα στα σύννεφα..




Και πάλι κάπου στην Ανατολική Κρήτη..






 

mxersraz

Βοσκός
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Ορέστης
Μοτό
xrv750 , crf450
Και επιστρέφουμε στα πιο τεχνικά..


Περί φίλτρου αέρα:

Για τα RD07 - 07A, οι επιλογές είναι σχετικά περιορισμένες:
Hiflofiltro (χάρτινο)
Champion (χάρτινο)
Meiwa (χάρτινο)
Pipercross (σφουγγάρι)
K&N

Ενώ για τα RD03 και RD04 υπάρχουν περισσότερες επιλογές με σφουγγάρι όπως τα DNA, UNI κ.α.



Το K&N που είχα παρόλη την καλή του ποιότητα είναι ακατάλληλο για χώμα μιας και αφήνει τη λεπτή σκόνη να περάσει.

Έτσι παρήγγειλα ένα Pipercross το μόνο φίλτρο με σφουγγάρι που υπάρχει στην αγορά για τα 07.
Με το pipercross η λεπτή σκόνη που άφηνε το Κ&Ν, πλέον δεν περνάει και το φιλτροκούτι μου είναι πεντακάθαρο.
Σε ξένα φόρουμ διάβασα όμως πως με το συγγεκριμένο φίλτρο υπάρχει θέμα με το χρόνο ζωής του σγουγγαριού, το οποίο μετά από κάποιο διάτημα διαλύεται/μαδάει. Θα δείξει εν καιρώ...



Από το ξένο forum advrider με πληροφόρησαν πως με πατέντα μπορεί να μπεί στα 07 φίλτρο της "Twin Air" από XR600R, κάτι το οποίο προγραμματίζω να κάνω στο άμεσο μέλλον.
(φωτό από το advrider)


Για να κουμπώσει το Twin Air στο καπάκι του φιλτροκουτιού πρέπει να χρησιμοποιηθεί το καπάκι του μαμά χάρτινου φίλτρου στο οποίο να προσαρμωστεί άξονας ο οποίος να εφαρμόζει στην τρύπα του φίλτρου όπως παρακάτω.




Και μιά εφαρμογή Twin Air από τον Boano:
 
Τελευταία επεξεργασία:

mxersraz

Βοσκός
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Ορέστης
Μοτό
xrv750 , crf450
Συνέχεια περί κινητήρα...

Από τότε που ο Boano εντόπισε δυσλειτουργία στο γραζάνι της 2ας στο κιβώτιο μου, δυστυχώς έμαθε το αυτί μου και την εντοπίζω κι εγώ, με αποτέλεσμα κάθε φορά που βάζω 2α, να το σκέφτομαι και να μη μπορώ να ευχαριστηθώ τη βόλτα μου.

Παρόλου που τόσο ο ίδος ο Boano, όπως και μηχανικοί στην Ελλάδα με διαβεβαίωσαν πως δεν είναι κάτι για το οποίο πρέπει να ανησυχώ στο άμεσο μέλλον, υπό αυτές τις συνθήκες δε μπορώ να ησυχάσω και να οδηγώ ξέγνοιαστα μιας και το σίγουρο είναι πως με το χρόνο η φθορά θα αυξάνεται.

Το κόστος και ο χρόνος επισκευής για ένα τόσο αστείο θεωρητικά πρόβλημα φθοράς ενός γραναζιού είναι μεγάλο μιας και θα πρέπει να κατέβει και να ανοιχτεί όλος κινητήρας για την αντικατάστασή του.
Το κόστος είναι τεράστιο μιας και προφανώς μετά από περίπου 70.000 km κατεβάζοντας και ανοίγοντας τον κινητήρα δε θα αρκεστείς στην αντικατάσταση μόνο του γραναζιού αλλά και πολλών άλλων μερών ωστε ο κινητήρας να γίνει παλι σαν καινούριος.

Έτσι βρέθηκε και αγοράστηκε ολόκληρος κινητήρας σε σπάνια εξεραιτικά καλή κατάσταση (αυτά δυστυχώς πλέον τα βρίσκεις μόνο με "μέσο"...) τον οποίο θα βάλω κάποια στιγμή στο άμεσο μέλλον.
Άλλος ένας σημαντικότατος λόγος αυτής μου της απόφασης ήταν ωστε να έχω στα χέρια μου ουσιαστικά 2 κινητήρες... Με αυτό τον τρόπο χωρίς να στερούμαι το μηχανάκι μου, μπορώ να επισκευάσω και να βελτιώσω τον παλιό μου κινητήρα όπως θέλω, χωρίς βιασύνη και οικονομικούς περιορισμούς.
Ίσως τον παλιό κινητήρα τον στείλω στο φίλο μου πλέον Boano να κάνει τα θαύματά του (αλλά εκεί το κόστος για βελτιώσεις είναι αλλού), ίσως γίνουν άλλα πραγματάκια, το σίγουρο είναι οτι θα ανοίξουμε ξανά το φάκελο "κινητήρας - βελτιώσεις" και τα ατέλειωτα ψαξίματα......



υ.γ. Θέλω να ευχαριστήσω από καρδιάς και μέσω φόρουμ το φίλο Στέφανο STF για το συλλεκτικό δώρο που μου έκανε χωρίς καν να με γνωρίζει προσωπικά! Να είσαι καλά Στέφανε!



Συνεχίζεται
:friendship:
 
Top Bottom