ΘΕΜΑ ΜΕ ΡΕΛΑΝΤΙ

stefstath

Μέλος
Όνομα
ΣΤΕΛΙΟΣ
Μοτό
KYMCO X-CITING 250i '2007
Παιδιά καλησπέρα. Έχω το kymco xcting 250i του 2007 και ήθελα να ρωτήσω κάτι αν ξέρει κάποιος. Όταν το μηχανάκι ζεσταίνεται, τότε σταματημένος σε ρελαντί πέφτουν αρκετά οι στροφές (γύρω στις 500) σε σημείο να τρεμοσβήνει το λαμπάκι των λαδιών σαν να πάει να σβήσει. Μερικές φορές φτιάχνει μόνο του αλλά το ξανακάνει στο επόμενο φανάρι κοκ. Ξέρει κανείς τι να κάνω;
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Φιλε μου δεν το εχω καθολου αλλα μεχρι να σου απαντησει καποιος καθομαι εδω μαζι σου για παρεακι
Στο bmw οταν συμβαινει αυτο σημαινει τις περισσοτερες φορες οτι τον εχει παρει το tps
Το αλαζουμε και στρωνει
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Απο σκουτερ δε ξερω αλλα τα συμπτωματα tps δειχνουν ,τουλαχιστον αυτο κανει σε πολλους τυπους μοτοσυκλετων..
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Πριν μπεις σε έξοδα, τσέκαρε το φίλτρο αέρα σε τι κατάσταση είναι.

Οταν ειναι κρύο πιθανόν να κραταει ρελαντί γιατί εχει παραπανω ποσοτητα αερα από το τσοκ.
Οταν ζεσταθεί το τσοκ απενεργοποιείται αυτόματα, και αν το φιλτρο αερα ειναι βρωμικο δεν περναει αρκετος αερας για να δουλεψει σωστα το μοτέρ.
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
τι είναι το tps ρε παιδιά;
Φιλε μου ακριβως δεν ξερω μαλλον αισθητηρας που ελεγχει τον ψεκαζμο
 

Carooly

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Thivai
Όνομα
Αpostolis
Μοτό
KTM EXCR 530
KAWASAKI KLR 250
Το προβλημα σου οφειλεται σε καποιον αισθητηρα η σε προβληματικο μοτερ ρελαντι.
Πρεπει να το πας σε ενα εξουσιοδοτημενο και να τσεκαρουν τις τιμες των αισθητηρων οπως και την σωστη λειτουργια του μοτερ ρελαντι.

Εφοσον ο κινητηρας λειτουργει σωστα σε ολο το υπολοιπο φασμα, δεν νιωθεις απωλεια δυναμης,κομπιασματα και δυσκολια εκκινησης
τα συμπτωματα φανερωνουν τα παραπανω πιθανα προβληματα.
Η ενδειξη του λαδιου ειναι φυσιολογικη αφου ο κινητηρας εχει τοσο χαμηλες στροφες που η πιεση λαδιου ειναι κατωτερη απο την ελαχιστη πιεση λειτουργιας.
Καλη επιτυχια.
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Το προβλημα σου οφειλεται σε καποιον αισθητηρα η σε προβληματικο μοτερ ρελαντι.
Πρεπει να το πας σε ενα εξουσιοδοτημενο και να τσεκαρουν τις τιμες των αισθητηρων οπως και την σωστη λειτουργια του μοτερ ρελαντι.

Εφοσον ο κινητηρας λειτουργει σωστα σε ολο το υπολοιπο φασμα, δεν νιωθεις απωλεια δυναμης,κομπιασματα και δυσκολια εκκινησης
τα συμπτωματα φανερωνουν τα παραπανω πιθανα προβληματα.
Η ενδειξη του λαδιου ειναι φυσιολογικη αφου ο κινητηρας εχει τοσο χαμηλες στροφες που η πιεση λαδιου ειναι κατωτερη απο την ελαχιστη πιεση λειτουργιας.
Καλη επιτυχια.
το ειπα και εγω ( να τα λεμε!!!!! αισθητηρας)
 
Top Bottom