Θέλω Μπότα

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
Θέλω να μου προτείνετε μπότα χωμάτινου προσανατολισμού με τα εξής χαρακτηριστικά:

1. Σκληρή κνήμη

2. Άρθρωση στον αστράγαλο

3. Σχετικά λεπτή μπροστά στα δάχτυλα

Είχα πάρει τις forma adventure, τελείως άκυρη αγορά για τα θέλω μου (πολύ χοντρή μπροστά, στο trident δε βολέυει καθόλου στις ταχύτητες και πολύ μαλακή παντού). Ωραία για περπάτημα, αλλά δεν τις θέλω για αυτό το σκοπό.

Αν πχ έκανα το χωμάτινο troffy τι μπότα θα έπρεπε να φοράω;;;
 
Τελευταία επεξεργασία:

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Συγνώμη για την ερώτηση Νατάσσα, αλλά επειδή δε γνωρίζω. Τι να κάνεις τη χωμάτινη μπότα με το γυμνό; Προκαταβολικά συγνώμη, ίσως δεν έχω καταλάβει σωστά.
 

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
Θέλω να έχω τη μέγιστη προστασία στα πόδια μου και να είμαι έτοιμη για το χώμα.
 

2wheeler

Μέλος
Όνομα
Τασος
Μοτό
F800GS, RSV MILLE
Θέλω να μου προτείνετε μπότα χωμάτινου προσανατολισμού με τα εξής χαρακτηριστικά:

1. Σκληρή κνήμη

2. Άρθρωση στον αστράγαλο

3. Σχετικά λεπτή μπροστά στα δάχτυλα

Είχα πάρει τις forma adventure, τελείως άκυρη αγορά για τα θέλω μου (πολύ χοντρή μπροστά, στο trident δε βολέυει καθόλου στις ταχύτητες και πολύ μαλακή παντού). Ωραία για περπάτημα, αλλά δεν τις θέλω για αυτό το σκοπό.

Αν πχ έκανα το troffy τι μπότα θα έπρεπε να φοράω;;;
Μπαινεις σιγα σιγα στον ισιο δρομο...

Γενικά οι ADV μποτες είναι χοντροκομμένες...

Τον λεβιε τον ρύθμισες και δεν σου έκατσε πάλι?
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Γενικά όλες αυτές οι μπότες είναι δύσκαμπτες και μονοκόματες, αλλά αυτό το ξέρεις ήδη. Εγώ φοράω τις Forma Terrain MX, οι οποίες έχουν το μηχανισμό άρθρωσης που ψάχνεις και μπορώ να πω ότι για την τιμή τους είναι οκ. Αν δεν είχα όριο σε αγορά θα ξεκινούσα από τις καλύτερες και θα πήγαινα προς τα κάτω. Θεωρώ απο τις κορυφαίες με αυτά τα χαρακτηριστικά τις Gaerne SG12 και Sidi Crossfire 3 SRS.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Η εντουρομπότα που θες δεν χωράει στο λεβιέ του στριτ.
Δοκιμάζοντας να οδηγήσω με τις Sidi Adventure το XR πέρασα μια.... ενδιαφέρουσα ημέρα ως την Γραμμένη Οξιά και πίσω αλλάζοντας ταχύτητες με το πλάι της μπότας και κάνοντας σημάδια στο δέρμα.
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Γενικά οι πιο χωμάτινες είναι πιο χοντροκομμένες από τις αντίστοιχες τουριστικές.
Γενικά κάποιες gaerne που έχω δει δείχνουν να είναι σχετικά λεπτότερες,αλλά δεν μπορώ να σε βοηθήσω περισσότερο με μοντέλο κλπ.
Νομίζω τις φέρνει και το μοτομαρκετ.
 

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
Θέλω χωμάτινη μπότα ακόμα κι αν δεν μπορεί να με εξυπηρετήσει στο γυμνό (υπάρχουν λύσεις), γιατί δεν υπάρχει περίπτωση να μπω χώμα χωρίς τη σωστή μποτα.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Η εντουρομπότα που θες δεν χωράει στο λεβιέ του στριτ.
Δοκιμάζοντας να οδηγήσω με τις Sidi Adventure το XR πέρασα μια.... ενδιαφέρουσα ημέρα ως την Γραμμένη Οξιά και πίσω αλλάζοντας ταχύτητες με το πλάι της μπότας και κάνοντας σημάδια στο δέρμα.
Εγώ πάλι με τις sidi adve βολεύομαι στο xr μια χαρά.
Τις φοράω και στο χώμα και τις θεωρώ πραγματικά ον οφ....μην αρχίσω να βάζω 58-42 κλπ ομορφιες
 

nick_89

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda XL650V Transalp
Νατάσσα έχω της Alpinestars Toucan. Αν θες βρισκόμαστε να τις δεις και να τις βάλεις. Σε μεγαλύτερο νούμερο βέβαια, αλλά θα καταλάβεις. Είναι πεντακάθαρες, έχουν φορεθεί 2-3 φορές μόνο.
 

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
Οι sidi adventure που αναφέρετε έχουν σκληρη κνήμη??? Νομίζω όχι
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Οι tech 5 που είχα (alpinestars) ήταν χαρακτηριστικά λεπτές στο μπροστινό μέρος...και πολύ άνετες.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Οι sidi adventure που αναφέρετε έχουν σκληρη κνήμη??? Νομίζω όχι
Ναι ...αρκετά σκληρή
Το μεγάλο πλεονέκτημα είναι η άρθρωση σε σχέση με μια καθαρά enduro μπότα και φυσικά η αδιαβροχοποιηση
 

Dimitris Dims

Μέλος
Περιοχή
Athens
Όνομα
Dimitris
Μοτό
Tenere 700

Καλησπέρα Νατάσα ,

Θα σου πρότεινα την συγκεκριμένη εχω κανει και χώμα και ασφαλτικό ταξίδι δεν με κούρασε και την περπάτησα αρκετά στο ασφάλτινο ταξίδι (Ρουμανία) μέσα σε κάστρα και μικρές βόλτες οπου κατεβαίναμε

θα στην πρότεινα ημουν ανάμεσα σε αυτην και στην tech 7 και επέλεξα αυτην για να μπορώ να κάνω και ασφαλτικά χιλιόμετρα .

Ελπίζω να σε βοήθησα
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Όταν ετοιμαζόμουν για καριέρα στο adve on-off (και πριν μάθω ότι έχω σπασμένη μέση :eek:) είχα δοκιμάσει αρκετές adve και enduro μπότες αλλά με το ακριβώς αντίθετο κριτήριο για το χώρο μπροστά στα δάχτυλα. Εγώ ήθελα να είναι όσο πιο φαρδιές και ψηλές γίνεται. Γιαυτό και κατέληξα στις forma terra evo dry που είναι σαν αρβύλα του robocop αλλά δεν δημιουργεί κανένα θέμα στο λεβιέ του φ800.

Φόρεσα διάφορα μοντέλα από sidi, alpinestars και forma.

Το πιο στενό και χαμηλό toe box το βρήκα στις sidi, θα τις έλεγα και μποτα με μύτη "σκαρπινέ".

Αμέσως μετά σε μέγεθος toe box έρχεται η tech7 alpinestars η οποία είναι γαμώ τις μπότες από θέμα άνεσης, ποιότητας, προστασίας, και μετά ένα τσικ πιο άνετες στα δάχτυλα μου ήταν οι alpinestars toucan.

Στις Forma Terra παίζει να χωράει και ποντικάκι μέσα να σου κάνει παρέας όταν τις φοράς :roflmao:
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Εγώ πάλι με τις sidi adve βολεύομαι στο xr μια χαρά.
Τις φοράω και στο χώμα και τις θεωρώ πραγματικά ον οφ....μην αρχίσω να βάζω 58-42 κλπ ομορφιες
να συζητήσουμε τώρα ότι θα φοράς κανένα 41 νούμερο;
 

est

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
Σουζούκι ΔρΖ
Στις ακριβές σειρές της κάθε εταιρίας θα βρεις την άρθρωση στον αστράγαλο. Από εκεί και πέρα, όπως σου είπαν και παραπάνω, Alpinestars, Gaerne -και Leatt θα προσθέσω εγώ- δείχνουν να έχουν τη μαζεμένη μύτη που ζητάς.
Σκληρή κνήμη θα βρεις σε όλες της μοτοκροσάδικες/ εντούρο μπότες.
 

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
Έχω ήδη πονοκεφαλο. Ευχαριστώ so far. Να μελετήσω και να δω τι θα βρω να δοκιμασω στο νούμερο μου.
 
Top Bottom