Θέμα ταχυμέτρου 640Adv '03

Juohmaru!

Μέλος
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
S2R1000
Meoni
Επειδή 5 χρόνια χωρίς ΚΤΜ ήταν πολλά, το 640Adv του 2003, με το οποίο συμμετείχα στις τελευταίες βόλτες του φόρουμ, πέρασε και επίσημα στην κατοχή μου! :yew:
Έτσι αρχίζω να μαζεύω τα... μικρά θεματάκια που έχει, καθώς μεγάλα φρονώ οτι ΔΕΝ έχει (μεγάλη μπουκιά φάε...), για να το φέρω σίγα-σιγά στο επίπεδο που ήταν όλα τα προηγούμενα ΚΤΜ μου.

Στο θέμα μας τώρα... Το 640 φοράει το γνωστό ορθογώνιο πορτοκαλί ηλεκτρονικό κοντέρ, που φορούσαν όλα τα LC4-LC8 εκείνης της δεκαετίας.
Το πρόβλημα που εμφανίζει είναι ότι, πηγαίνοντας πχ σταθερά με 100km/h στο gps, αυτό δείχνει ενδείξεις 86 και 92, που εναλλάσσονται συνεχώς! Δηλαδή οι ενδείξεις στο κοντέρ όχι μόνο είναι μικρότερες από την πραγματική (gps) ταχύτητα (συνήθως συμβαίνει το αντίθετο), αλλά ΚΥΡΙΩΣ παίζει ανάμεσα σε δύο νούμερα με διαφορά 5, 6, ακόμα και 8 μονάδες, αναλόγως της ταχύτητας.

Αυτό όπως καταλαβαίνετε επηρεάζει και τους χιλιομετρητές. Πχ τις προάλλες που ξεκινήσαμε με τον φίλο orla13 και το καινούριο 390Adv του από τα διόδια της Αττικής Οδού για το AdvtrOFFy, μέχρι την Στενή το 390 έγραψε 114km ενώ το δικό μου 96! Αυτό εκτός από σπαστικό, με επηρεάζει να υπολογίσω με ακρίβεια, καταναλώσεις, αυτονομία, ακόμα και τα διαστήματα σέρβις της μηχανής.

Εννοείται ότι το ταχύμετρο είναι ρυθμισμένο για 21' τροχό και ο αισθητήρας στην μπότα του πηρουνιού φαίνεται στη θέση του.

Τι θα μπορούσε να ευθύνεται για το φαινόμενο;
Είναι πρόβλημα του αισθητήρα (speedometer sensor), ο οποίος παρεμπιπτόντως στο ktm-versand.de φαίνεται σε έλλειψη; Κι αν ήταν πρόβλημα αυτού, το λογικό δε θα ταν να μην έχω καθόλου ένδειξη ταχύτητας; Μήπως έχει να κάνει με το σημείο (σημεία; ) απ' όπου παίρνει σήμα ο αισθητήρας και ποια είναι αυτά;
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Αλέξανδρε όπως το λες φαίνεται για μένα θέμα αισθητήρα. Κάποιες φορές δε διαβάζει. Γιατί το κοντέρ όπως φαίνεται δουλέυει. Έλεγξε αρχικά καλωδιώσεις, φίσες και την τοποθέτηση του αισθητήρα.
 

Juohmaru!

Μέλος
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
S2R1000
Meoni
Αλέξανδρε όπως το λες φαίνεται για μένα θέμα αισθητήρα. Κάποιες φορές δε διαβάζει. Γιατί το κοντέρ όπως φαίνεται δουλέυει. Έλεγξε αρχικά καλωδιώσεις, φίσες και την τοποθέτηση του αισθητήρα.
Όλες τις φίσες τις έχω τσεκάρει πρόσφατα Βαγγέλη. Καθαρισμός, σπρέι επαφών, κούμπωμα, στερέωση με δεματικά των καλωδίων που είχαν τζόγο κλπ. Τον αισθητήρα δεν τον έλυσα-καθάρισα όμως. Θα το κάνω. Ομως δεν σου φαίνεται παράξενο ότι δίνει κανονικά ενδείξεις, απλά είναι αλλού για αλλού...

Γι'αυτό ρώτησα από ποιο σημείο πάνω στον τροχό που γυρίζει παίρνει σήμα ο αισθητήρας; Μήπως πχ από τις βίδες που συγκρατούν το δισκόφρενο (τις οποίες χαρακτηρίζει ως "special screws" η ΚΤΜ).... Εικασίες κάνω... Αν για παράδειγμα έχει αλλαχθεί μια τέτοια βίδα με μια άλλη, θα μπορούσε να δημιουργείται ένα τέτοιο θέμα;
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Όλες τις φίσες τις έχω τσεκάρει πρόσφατα Βαγγέλη. Καθαρισμός, σπρέι επαφών, κούμπωμα, στερέωση με δεματικά των καλωδίων που είχαν τζόγο κλπ. Τον αισθητήρα δεν τον έλυσα-καθάρισα όμως. Θα το κάνω. Ομως δεν σου φαίνεται παράξενο ότι δίνει κανονικά ενδείξεις, απλά είναι αλλού για αλλού...

Γι'αυτό ρώτησα από ποιο σημείο πάνω στον τροχό που γυρίζει παίρνει σήμα ο αισθητήρας; Μήπως πχ από τις βίδες που συγκρατούν το δισκόφρενο (τις οποίες χαρακτηρίζει ως "special screws" η ΚΤΜ).... Εικασίες κάνω... Αν για παράδειγμα έχει αλλαχθεί μια τέτοια βίδα με μια άλλη, θα μπορούσε να δημιουργείται ένα τέτοιο θέμα;
Nαι, απο τα κεφαλια των βιδων παιρνει σημα, και απο αυτα που περιγραφεις φαινεται σαν μια απο αυτες να "μην τη διαβαζει". Ψαξε λοιπον ολες τις βιδες μηπως καποια εχει φαγωμενο κεφαλι ή μηπως καποια ειναι ανοξειδωτη. Ακομη καλυτερα ανεβασε μια φωτο εδω να ψαξουμε μαζι μιας και βαριεμαι σημερα στο γραφειο... :p
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Nαι, απο τα κεφαλια των βιδων παιρνει σημα, και απο αυτα που περιγραφεις φαινεται σαν μια απο αυτες να "μην τη διαβαζει". Ψαξε λοιπον ολες τις βιδες μηπως καποια εχει φαγωμενο κεφαλι ή μηπως καποια ειναι ανοξειδωτη. Ακομη καλυτερα ανεβασε μια φωτο εδω να ψαξουμε μαζι μιας και βαριεμαι σημερα στο γραφειο... :p
Αυτό φαίνεται να είναι η πιο ορθή εξήγηση. Αν παίρνει απ όλες τις βίδες σημαίνει πώς άμα δεν διαβάζει μία να χάνει βήμα. Βασικά αντί να ταλαιπωριέται άμα είναι φτηνές μήπως έπαιρνε ένα σετ βίδες να τελειώνει.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Nαι, απο τα κεφαλια των βιδων παιρνει σημα, και απο αυτα που περιγραφεις φαινεται σαν μια απο αυτες να "μην τη διαβαζει". Ψαξε λοιπον ολες τις βιδες μηπως καποια εχει φαγωμενο κεφαλι ή μηπως καποια ειναι ανοξειδωτη. Ακομη καλυτερα ανεβασε μια φωτο εδω να ψαξουμε μαζι μιας και βαριεμαι σημερα στο γραφειο... :p
Θα δεις τώρα μερικές βίδες και μιλάμε ΈΞΑΨΗ..:roflmao: Γαμώ τη ρουτίνα μου γαμώ!!
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Θα δεις τώρα μερικές βίδες και μιλάμε ΈΞΑΨΗ..:roflmao: Γαμώ τη ρουτίνα μου γαμώ!!
Μπαίνει το αφεντικό και κάθεσαι μπροστά στην οθόνη τρέχει το σάλιο, το χέρι απαλά στον καβάλο, μάτια γουρλωμένα σου λέει ο π@στης βλέπει κάνα βίντεο της Τζούλιας.. Έρχεται δίπλα και βλεπει δισκόφρενο. Ε πόση ανωμαλία πλέον!!!:roflmao::roflmao:
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Μπαίνει το αφεντικό και κάθεσαι μπροστά στην οθόνη τρέχει το σάλιο, το χέρι απαλά στον καβάλο, μάτια γουρλωμένα σου λέει ο π@στης βλέπει κάνα βίντεο της Τζούλιας.. Έρχεται δίπλα και βλεπει δισκόφρενο. Ε πόση ανωμαλία πλέον!!!:roflmao::roflmao:
Aπο το να ψαχνω φωτογραφιες με βοδια, πλυμμηρες και γενικες αιτιες καθυστερησεις του εργου, καλυτερα να κοιταω σκουριασμενες βιδες.
 

Juohmaru!

Μέλος
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
S2R1000
Meoni
Βουαλά...


Στάλθηκε από το Redmi Note 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Στην πρώτη φωτό η οξειδωμένη βίδα μάλλον είναι αλλαγμένη και όχι ανοξείδωτη...
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Οι ανοξειδωτες δεν κανουν δουλεια ουτως ή αλλως και ειδικα σε περιπτωσεις που θελουμε αντοχη θα επρεπε να αποφευγονται.

Κι εγω στοιχιματιζω σε αυτη τη σκουριασμενη.
 

Juohmaru!

Μέλος
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
S2R1000
Meoni
Πάντως στην πρώτη φώτο μάλλον η ψηλότερα τοποθετημένη φαίνεται ως μεταγενέστερη, πιο καινούρια από τις υπόλοιπες.
Θα ξύσω την σκουριασμένη όμως, για να δω αν επηρεάζει... Θα παραγγελθεί καινούριο σετ (των 6) από ktm-versand.de
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Πάντως στην πρώτη φώτο μάλλον η ψηλότερα τοποθετημένη φαίνεται ως μεταγενέστερη, πιο καινούρια από τις υπόλοιπες.
Θα ξύσω την σκουριασμένη όμως, για να δω αν επηρεάζει... Θα παραγγελθεί καινούριο σετ (των 6) από ktm-versand.de
Δεν νομιζω οτι θες το ειδικο σετακι, γαλβανιζε βιδες ιδιες να βρεις M6x13 και αντοχης 10.9 απο Σπ. Πατση και θα εισαι οκ.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Eν τω μεταξυ προκυπτει αλλη παραμετρος... Ιδου οι γνησιες πως θα επρεπε να ειναι...

 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Οι ανοξειδωτες δεν κανουν δουλεια ουτως ή αλλως και ειδικα σε περιπτωσεις που θελουμε αντοχη θα επρεπε να αποφευγονται.

Κι εγω στοιχιματιζω σε αυτη τη σκουριασμενη.
Μπέρδεψα τις γαλβανιζέ με τις ανοξείδωτες... :wacky:
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Eν τω μεταξυ προκυπτει αλλη παραμετρος... Ιδου οι γνησιες πως θα επρεπε να ειναι...

Δεν νομίζω...
Έχει φωλιά για αλλεν...

Διόρθωση...
Όντως αυτές δίνει...:thumbsdown:
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Δεν ξερω καθολου τι αισθητηρας ειναι, αλλα δεν παιζει καθολου ρολο η διαμετρος που ειναι τοποθετημενο να βλεπει?
Μονο στροφες μετραει?
 

640 Armageddon

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
640 Adventure, Angry Berg 450
H πρώτη βίδα, αν δεν με απατάει η οθόνη μου, γράφει Α-70 που είναι ανοξείδωτη.
Καλό είναι να αποφεύγονται όπως είπαν οι παραπάνω λόγω του ότι υπάρχει θέμα σε υγρό περιβάλλον όταν ακουμπάνε με άλλα υλικά. Βάλε τις βίδες που δίνει η ΚΤΜ και θα είσαι (λογικά) οκ.

ΕDit. Όντως είναι ανοξείδωτη, οι άλλες βλέπω γράφουν 8.8. Θα μπερδέυει το σύστημα 100%, το έχουμε πάθει με δαχτυλίδι του ABS. Ο δίσκος πρέπει να είναι άλλος, γιατί ο μαμά στο 2003 είναι πλευστός. Οπότε μάλλον στην αλλαγή θα άλλαξαν και βίδες. Χωρίς να ξέρω τον προηγούμενο κάτοχο, θα πρέπει να το δεις αυτό με τις βίδες ενδελεχώς. Και το λέω γιατί όταν βλέπεις τέτοια σημάδια (δεν είχε βίδα ο μάστορας και έβαλε ότι βρήκε στο κουτάκι, Μ6 να ναι κι ότι να ναι) ίσως αυτή η λογική να έχει πάει και σε άλλα σημεία της μοτοσυκλέτας.

Δ.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom