Θέμα ταχυμέτρου 640Adv '03

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ξαναγράφω εδώ για να υπάρχει όλη η πληροφορία συγκεντρωμένη στο νήμα...

Λοιπόν με την αντικατάσταση της ανοξείδωτης βίδας, το πρόβλημα του ταχυμέτρου όντως λύθηκε αλλά.... προσωρινά!
Πριν λίγο καιρό που αφαίρεσα το εμπρός φτερό για να βάλω δύο αποστάτες στις πίσω βίδες που το συγκρατούν στην κάτω τιμονόπλακα, ώστε να μην ακουμπάει το πίσω μέρος του φτερού στο ψυγείο, αφαίρεσα και το πλαστικό στήριγμα, που είναι βιδωμένο μαζί, για το σωληνάκι του μπροστινού φρένου και το καλώδιο του ταχυμέτρου που κατεβαίνουν παράλληλα με την αριστερή μπουκάλα. Όταν μπήκαν όλα στη θέση τους, το κοντέρ άρχισε να κάνει... τα δικά του, μια μετρούσε κανονικά, μια μηδένιζε εντελώς! Πράγμα που σημαίνει ότι το καλώδιο έχει σε κάποιο σημείο (σημεία; ) κοπεί και πότε κάνει πότε όχι επαφή... Λόγω του αισθητήρα στο κάτω μέρος του, αλλά κυρίως του σκληρού του περιβλήματος δεν μπορώ (ή δεν ξέρω καλύτερα) πως να το μετρήσω και να βρω το σημείο ΧΩΡΙΣ να το καταστρέψω.

Σε κάθε περίπτωση είναι το part 58214069150, το οποίο έχει σταματήσει από την ΚΤΜ. Δεν υπήρχε διαθέσιμο ούτε στην KTM-Versand, ούτε εδώ σε Οικονόμου, Delta ή Makina στη Θεσσαλονίκη. Ευτυχώς χάρη και στο φίλο NosPa21 βρέθηκε στον Νταή ο κατοπινός κωδικός 60014068200 που κάνει για 950Adv και 640Adv, κόστους 78€!



Παρακαλώ όποιος έχει καμιά ιδέα πως μπορεί να ελεγχθεί - επισκευαστεί το υφιστάμενο καλώδιο, καλό θα ήταν να μείνει ως spare.
Εάν μπορείς θέλω μία φωτογραφία του αισθητήρα στο κάτω μέρος...
 

Juohmaru!

Μέλος
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
S2R1000
Meoni
Έφτασεεεε...

Τώρα παρατηρώ κι εγώ ένα κόψιμο χαμηλά στο καλώδιο πριν τον αισθητήρα! Επισκευάζεται σε εκείνο το σημείο;
Βλέπεις κάτι άλλο στον ίδιο τον αισθητήρα;


Στάλθηκε από το Redmi Note 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Juohmaru!

Μέλος
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
S2R1000
Meoni
Πιο κοντά (γ@μω το κινητό μου)...


Στάλθηκε από το Redmi Note 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Έφτασεεεε...

Τώρα παρατηρώ κι εγώ ένα κόψιμο χαμηλά στο καλώδιο πριν τον αισθητήρα! Επισκευάζεται σε εκείνο το σημείο;
Βλέπεις κάτι άλλο στον ίδιο τον αισθητήρα;


Στάλθηκε από το Redmi Note 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Και μια από την άλλη πλευρά...
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Πιο κοντά (γ@μω το κινητό μου)...


Στάλθηκε από το Redmi Note 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Δεν είναι κόψιμο αυτό.
Απλά σε εκείνο το σημείο σταματάει το εξωτερικο μαύρο προστατευτικό.
Είναι απίθανο να κοπεί εάν δεν πιαστεί από κάπου (κι αν πιαστεί θα φαίνεται σίγουρα το τσάκισμα) μιας και είναι ακίνητο.
Σε μένα (στο exc) είχε κοπεί στο πάνω μέρος του τιμονιού αρκετά πριν το κούμπωμα.
Εναλλακτικά αυτό που μπορείς να κάνεις είναι κόβεις το καλώδιο όσο πιο κοντά μπορείς στον αισθητήρα ώστε να τα κολλήσεις με νέο και το αντικαθιστάς σε όλο το κομμάτι έως το φις που κουμπώνει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Νατη!


Στάλθηκε από το Redmi Note 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Έχω την εντύπωση ότι είναι κοινό και με αρκετά άλλα μοντέλα.
Και στο 950 το ίδιο πρέπει να έχει.
Κάτσε να το τσεκάρω και να σου πω.
Αυτό που αλλάζει λογικά είναι η εξωτερική προστασία, το μήκος και το κούμπωμα.
 

Juohmaru!

Μέλος
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
S2R1000
Meoni
Κόψιμο είναι κανονικό, από την άλλη πλευρά είναι ΟΚ. Ο δεύτερος κωδικός που έβαλα (και αγόρασα τελικά) είναι ΚΑΙ για 950Adv.
Εσύ λες δηλαδή να μην αφαιρέσω το εξωτερικό σκληρό περίβλημα, ούτε να ψάξω που είναι το κόψιμο, αλλά να κρατήσω μόνο τον αισθητήρα και να αντικαταστήσω τα καλώδια σε όλο το μήκος τους...
Είναι μια καλή ιδέα... Thanks!

Αρκεί βέβαια το κόψιμο-πρόβλημα του καλωδίου να ΜΗΝ είναι όντως αυτό ακριβώς πριν τον αισθητήρα...
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Κόψιμο είναι κανονικό, από την άλλη πλευρά είναι ΟΚ. Ο δεύτερος κωδικός που έβαλα (και αγόρασα τελικά) είναι ΚΑΙ για 950Adv.
Εσύ λες δηλαδή να μην αφαιρέσω το εξωτερικό σκληρό περίβλημα, ούτε να ψάξω που είναι το κόψιμο, αλλά να κρατήσω μόνο τον αισθητήρα και να αντικαταστήσω τα καλώδια σε όλο το μήκος τους...
Είναι μια καλή ιδέα... Thanks!

Αρκεί βέβαια το κόψιμο-πρόβλημα του καλωδίου να ΜΗΝ είναι όντως αυτό ακριβώς πριν τον αισθητήρα...
Ακόμα και αυτό να είναι και αν δεν μπορείς να το κάνεις μόνος σου δεν είναι μεγάλη δουλειά να στο φτιάξει (δύο κολλήσεις θα κάνει) κάποιος που ασχολείται με ηλεκτρονικές επισκευές... ;)
Εάν έχεις όρεξη και θες να ασχοληθείς μπορείς με ένα πολύμετρο και όλο το καλώδιο στο χέρι να το μετρήσεις.
Λογικά όπως θα το κουνάς θα εντοπίσεις και το κόψιμο.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Νατη!


Στάλθηκε από το Redmi Note 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ίδιο είναι.
Αλλά δεν μπορώ να βγάλω φωτό εάν δεν βγάλω τροχό...
Επίσης φαίνεται να είναι ίδιο με των 690...
Θα το τσεκάρω και με κωδικό.
 
Top Bottom